„Teatrzyk Kamishibai - mała sztuka, duże możliwości”

Współczesna edukacja małego dziecka skoncentrowana jest wokół jego wszechstronnego rozwoju, pobudzania wszystkich sfer rozwojowych oraz kształtowania umiejętności niezbędnych do dalszych przeobrażeń. Jednym z najważniejszych celów oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych jest rozwijanie kompetencji komunikacyjnych dzieci jako podstawy ich dalszego rozwoju. Efekty w postaci bogatego zasobu słów czy  poprawnej wymowy daje przede wszystkim bliski kontakt z literaturą  czy sztuką teatralną, skąd dzieci czerpią najlepsze wzorce. Jednym z bodźców zachęcających dzieci na tym etapie ich rozwoju do wspólnej lektury, zwłaszcza że grupa „Żeglarzy”w niedługim czasie rozpocznie naukę w szkole a tym samym naukę czytania, jest alternatywna forma nauczania z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai. Wykorzystując teatrzyk, grupa realizuje w tym roku projekt : Teatrzyk Kamishibai - mała sztuka, duże możliwości.

Kamishibai to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Jego wszechstronność pozwala między innymi na integrację edukacji polonistycznej z edukacją plastyczną  co jeszcze bardziej podnosi  efektywność zajęć i kształtuje pozytywny stosunek dzieci do literatury. Ponad to zabawa z teatrzykiem sprawia dużo radości oraz zwiększa pewność siebie, co prowadzi do poczucia sukcesu i wzmacnia strukturę grupy poprzez wspólne działania.

Ideą projektu  jest seria zajęć z wykorzystaniem  Teatrzyku Kamishibai. Początkowo dzieci w charakterze widza zapoznają się z działaniem  małej skrzyneczki, następnie biorą czynny udział w sztuce, przewidując dalsze losy bohaterów, wymyślając własne tytuły i zakończenia aż wreszcie samodzielnie jak również we współpracy z grupą tworząc  opowiadania ilustrowane serią obrazków i prezentując je na forum grupy.

Poniżej przedstawiamy efekty naszego ostatniego zajęcia z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai- NASZE PIERWSZE, WSPÓLNE OPOWIADANIE pt. : Historia żółtego kurczaczka.

A jak ono powstało? Otóż, na początku obejrzeliśmy sztukę ilustrowaną serią niekolorowych obrazków i ku naszemu zaskoczeniu kompletnie niemą-bez słów. Następnie podzieleni na grupy, dostaliśmy po jednym obrazku a naszym zadaniem było „upiększenie” ilustracji a także stworzenie do niej krótkiego opowiadania. I tak, z połączenia pięknych, kolorowych obrazków oraz  krótkich historyjek, postało zaskakujące opowiadanie o Historii żółtego kurczaczka J  Jesteśmy z siebie bardzo dumni ! :)