"Przedszkole bez zabawek"

Podstawą programu „Przedszkole bez zabawek” jest brak zabawek. Zmienia się w nim również koncepcja pracy nauczyciela, Wszystkie zabawki dzieci wykonują same. Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem, czasem pomaga kiedy podopieczni nie mogą sobie z czymś poradzić. W młodszych grupach nauczyciel podaje pomysły, a dzieci uczą się przez naśladowanie.

W tym tygodniu grupa II realizowała elementy programu: „Przedszkole bez zabawek”. Chcemy pokazać dzieciom jak wielką siłę ma ich fantazja, jak wiele niepowtarzalnych rzeczy można zrobić samemu, bądź przy niewielkiej pomocy dorosłych. Projekt ten uczy dzieci jak walczyć z nudą, podpowiada, jak ciekawie spędzić czas z dala od telewizora i komputera. Ponadto rozwija kreatywność, wyobraźnię, fantazję, umiejętności organizacyjne, ukazuje, że dobrze jest pomagać sobie nawzajem i współpracować z innymi. Dzieci przekonały się,  że z kartonów można własnoręcznie tworzyć nie tylko zabawki, ale także scenerie do pełnych wyobraźni zabaw.

Celem programu „Przedszkole bez zabawek” jest pomoc w znalezieniu alternatywnych form zabawy. Dzięki temu dzieci stają się kreatywne i samodzielne. Taka forma zabawy pozwoli im odnaleźć swoje, dotąd niezauważalne, zdolności dostarczając im równocześnie ogromną satysfakcję.

To były tylko elementy tego wspaniałego programu, ale są one zapowiedzią….. uwaga!!! całego miesiąca bez zabawek – ale o tym usłyszymy za rok.