PROJEKT edukacyjny: "PRZEDSZKOLE BEZ ZABAWEK"

20 listopada grupa V rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego wg programu: „Przedszkole bez zabawek”.  W roku ubiegłym ta sama grupa wykorzystywała elementy tego programu, ale nie pozbywając się zabawek z sali. W tym roku, spełniamy wszystkie założenia programu.

Projekt wymagał dłuższych przygotowań również ze strony rodziców naszych przedszkolaków, którzy przynosili do przedszkola wszelkie niepotrzebne w domu przedmioty. I tak do placówki trafiły stare kartony, plastikowe opakowania po jogurtach czy środkach czystości, tekturowe rury, nakrętki od butelek, resztki materiałów. Gdy już zgromadziliśmy ich wystarczającą ilość, z przedszkola zniknęły zabawki.  Zachowanie dzieci w tej nowej rzeczywistości okazało się bardzo pozytywne i przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie przyniesione materiały trafiły do tzw. skrzyń skarbów, do których dzieci mają nieograniczony dostęp i  wykorzystują je w dowolny sposób - przycinają, zginają, kleją, łączą drucikami i ustawiają. Okazało się, że nawet zwykła kartka papieru może wystarczyć do zabawy przez cały dzień.
 
Chcemy pokazać dzieciom jak wielką siłę ma ich fantazja, jak wiele niepowtarzalnych rzeczy można zrobić samemu, bądź przy niewielkiej pomocy dorosłych. Projekt ten uczy dzieci jak walczyć z nudą, podpowiada, jak ciekawie spędzić czas z dala od telewizora i komputera. Ponadto rozwija kreatywność, wyobraźnię, fantazję, umiejętności organizacyjne, ukazuje, że dobrze jest pomagać sobie nawzajem i współpracować z innymi.

Celem programu „Przedszkole bez zabawek” jest pomoc w znalezieniu alternatywnych form zabawy. Dzięki temu dzieci stają się kreatywne i samodzielne. Taka forma zabawy pozwoli im odnaleźć swoje, dotąd niezauważalne, zdolności dostarczając im równocześnie ogromną satysfakcję.