Projekt: "NECIO.pl" - bezpieczny internet

Dzieci z grupy V, mając stanowisko komputerowe, 2 razy w tygodniu korzystają z internetu.  W związku z powyższym bardzo ważnym zadaniem, było nauczenie ich podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie.  Uczulaliśmy je na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w internecie, podkreślając, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Nie wolno też podawać informacji o sobie (imię, nazwisko, adres).Zapoznaliśmy dzieci z netykietą – zasadami dobrego zachowania w internecie, który jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki, pod warunkiem, że korzystamy z niego we właściwy i bezpieczny sposób.

Mali internauci zostali uświadomieni, że nie wszystkie  informacje, które znajdujemy w sieci są wiarygodne i należy je weryfikować, korzystając z innych dostępnych źródeł , takich jaki książki, czy słowniki.

Necio.pl to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet.

W ramach projektu powstał szereg materiałów multimedialnych (bajka, piosenki, teledyski, aplikacja mobilna "Necio") oraz zestawy edukacyjne do wykorzystania w czasie zajęć w przedszkolu. Grupa V w bieżącym roku szkolnym poprzez zabawę, rozwiązywanie ćwiczeń i naukę piosenek w łatwy sposób przyswoiła wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z internetu.