Kalendarz wydarzeń

08 luty 2021

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Ach, cóż to był za bal! Były zabawy ruchowe, zręcznościowe no i oczywiście tańce. W swoich strojach prezentowaliśmy się pięknie: kolorowo i fantazyjnie. A ta muzyka… no, no! Takich dni, jak ten powinno być więcej w roku … nawet 365.

ZIMOWE ZABAWY BADAWCZE

„Odkrywcy” sprawdzali, czy woda zawsze zamarza, gdy jest mróz. Ustawili 3 naczynia z wodą. Do jednego wsypali cukier, do drugiego sól, a trzeci zabarwili farbą. Naczynia wystawili za okno i po południu zobaczyli, że nie zamarzła tylko woda z solą. Sprawdzili też, czy śnieg jest czysty. Po roztopieniu w słoiku pozostała brudna woda. Obiecali, że nie wezmą śniegu do ust.

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to święto, które pozwala dzieciom w sposób szczególny okazać miłość do swoich dziadków.

Z tej okazji  dzieci z grupy VII dla swoich dziadków przygotowały wierszykowe życzenia oraz laurki,  zatańczyły „Taniec kwiatów” i „Taniec panów w kapeluszach”.

Konkurs plastyczny „Dla dziewczynki z zapałkami”

W grudniu Biblioteka Miejska Filia nr 8 zaprosiła dzieci z przedszkoli z osiedla Barwinek do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.  Po wysłuchaniu baśni

 J. CH. Andersena „Dziewczynka  z zapałkami „ w formie prezentacji multimedialnej,  pani Edyta zaproponowała dzieciom,  by narysowały, co one chciałyby podarować innym pod choinkę. Z naszego przedszkola pracę wykonało 50 dzieci z IV, VI i VII grupy.

Konkurs plastyczny „Dla dziewczynki z zapałkami”

W grudniu Biblioteka Miejska Filia nr 8 zaprosiła dzieci z przedszkoli z osiedla Barwinek do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.  Po wysłuchaniu baśni

 J. CH. Andersena „Dziewczynka  z zapałkami „ w formie prezentacji multimedialnej,  pani Edyta zaproponowała dzieciom,  by narysowały, co one chciałyby podarować innym pod choinkę. Z naszego przedszkola pracę wykonało 50 dzieci z IV, VI i VII grupy.

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Święta Bożego Narodzenia to dla wszystkich piękny czas  pełen radości.

Tą radością dzieci chciały podzielić się z najbliższymi, I choć nie mogliśmy zaprosić Rodziców do przedszkola na Jasełka, dzieci, formie nagrania video, przygotowały im „Taniec Mikołajów” i „Taniec aniołków”.

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż…

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż… to wyjątkowy czas wyczekiwany przez małych i dużych. Wszyscy, również przedszkolaki przygotowywały się na nadejście świąt. Dzieci nabierały umiejętności przydatnych w tym gorącym okresie. ozdabiając świąteczne pierniczki, tworząc kolorowe bombki wykorzystując Froeblowskie przeplatanki, „ubierając samodzielnie ” choinkę ,wykonując samodzielnie prezenty świąteczne dla rodziny, obserwując przez lupę świerkowe gałązki i jemiołę.

Froeblowskie Święta - każdy je zapamięta

Jasełka są przedstawieniem, na które dzieci czekają nierzadko przez cały rok z wielką niecierpliwością; jest to również doskonała zabawa dla rodziców, którzy z wielką duma i radością obserwują swoje dzieci. Jak przenieść dzieci ,rodziców w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, jednocześnie angażując wszystkich we wspólną zabawę?

Froeblowskie święta – każdy je zapamięta… ŚWIĄTECZNY CZAS W PRZEDSZKOLU... CZYLI ZABAWy W CZTERECH KĄCIKACH AKTYWNOŚCI

Świąteczny czas to jeden z ulubionych momentów przedszkolnego kalendarza. To niewątpliwie czas wzmożonej aktywności plastycznej, muzycznej, społecznej, ale jakże magicznej. Atmosfera świąt unosiła się w powietrzu i widać ją było na każdym kroku. Oto kilka aktywności - zabaw z przedszkolakami w tym wyjątkowym okresie. Pracowaliśmy w kącikach: Ozdoby na choinkę z masy papierowej. Ciasteczka, sztuczny śnieg, szopka z patyczków i ciecierzycy itd.

Promujemy najnowsze technologie – tablicę interaktywną do pracy z dziećmi

Tablica interaktywna łączy wiele rozwiązań technologicznych , pobudza dzieci do aktywności, zwiększając efektywność zajęć W znaczący sposób zmienia tradycyjny sposób prowadzenia zajęć i zabaw Jest nieoceniona w codziennej pracy z dziećmi: służy do poznawania niedostępnej przyrody, zwierząt, uczy spostrzegawczości, ćwiczy pamięć i słuch. W tym dniu dzieci odtwarzały filmy, rozwiązywały zagadki, rebusy, układały puzzle .Okres największego rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego to wiek od 3 do 6 lat.

Zabawy matematyczne wg Ewy Zielińskiej z wykorzystaniem miarki krawieckiej

Jedną z nich była „Winda w domu o 150 piętrach” Do tej zabawy przygotowaliśmy miarki krawieckie (centymetr) i klamerki. Rozwijaliśmy miarkę, pokazując dziecku numerowane płytki. Wyjaśnialiśmy, że jest to winda domu, który ma 150 pięter. Zaproponowaliśmy zabawę: Ja będę windziarzem i zawiozę cię na to Piętro, na które zechcesz. Dziecko wymieniało numer piętra(np.30), a dorosły przesuwał klamerkę po taśmie, zatrzymując się i mówiąc: Jesteśmy na trzydziestym piętrze. Skąd znasz taką liczbę? Na które piętro teraz cię zawieźć?

PROGRAMOWANIE I WYKORZYSTANIE OZOBOTÓW

Mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Zdobywca tytułu Zabawka Roku 2016 i 2017 w Polsce.Maleńki robot - doskonały do nauki logicznego myślenia". Zadania zrealizowane podczas zajęć:

1. Przypomnienie kodów/ komend dla ozobota (malowanie mazakami kratek w odpowiednim kolorze) - umiejętność powtarzania rytmów.

Miś Uszatek dobrze wie co jest zdrowe, a co nie!

Święto Misia było wspaniałą okazją do zabaw kształtujących czynne postawy wobec zdrowia i bezpieczeństwa. Miś Uszatek zachęcał dzieci do zdrowego stylu życia i i zabaw sprzyjających zdrowiu. Dzieci poznały mnóstwo zabaw z cyklu ,,Sport To Zdrowie" z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dzieci rysowały na tablicy misia ,wybierały to co służy zdrowiu ,a eliminowały to co mu szkodzi.

Froeblowski trening zręczności, precyzji, cierpliwości i dokładności

Przeplatanie jest dla dzieci przyjemne i kreatywne,a co najważniejsze – pozwala na doskonalenie sprawności manualnej . Zestaw freblowskich przeplatanek pozwala rozwijać małą motorykę. Dobrze rozwinięta mała motoryka pozwala natomiast precyzyjnie kreślić wzory literopodobne, a następnie litery w liniaturze. Dzięki freblowskim przeplatankom grafomotoryka dzieci kształtowana jest podczas zabawy. Dzieci po wykonaniu zadania miały odczucie sukcesu oraz satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 29 stycznia 2021 r. (piątek) w naszym przedszkolu odbył się BAL KARNAWAŁOWY pod hasłem "BAL WITAMINEK DLA CHŁOPCÓW I DZIEWCZYNEK".

tym roku każda grupa obchodziła to niezwykłe wydarzenie w swojej sali.

DZIEŃ CYTRYNY

Realizując kolejne zadanie z Kalendarza Kolorowych Dni w naszym przedszkolu trafiliśmy na DZIEŃ CYTRYNY.

Tego dnia w naszym przedszkolu dominował kolor cytrynowy.

Dzieci poznawały właściwości tego owocu – określały do czego możemy użyć cytryny, jej charakterystyczne cechy oraz właściwości prozdrowotne. Dzieci poznawały owoc za pomocą zmysłów. A nasze wystawy udekorowane zostały przepięknymi pracami plastycznymi.
Najodważniejsze przedszkolaki starały się zjeść cytrynę i nie zrobić kwaśnej miny. Niestety - nie jednemu się to nie udało :)
 

DZIEŃ RYBY

W ramach realizacji zadań z Rocznego Planu Pracy oraz obchodów „Kolorowych Dni” obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Ryby”, wdrażając dzieci do zdrowego odżywiania. Podczas zajęć przedszkolaki wzięły udział w wielu aktywnościach: oglądały teatrzyki oraz filmy edukacyjne, poznawały właściwości odżywcze ryb, wykonywały prace manualne oraz plastyczne, brały aktywny udział w zajęciach dydaktycznych.

Celem naszych działań było przede wszystkim zachęcenie dzieci oraz motywowanie ich do spożywania zdrowych produktów i dbania o zdrowie.

Zdrowo na sportowo

W naszej grupie propagujemy zdrowy styl życia poprzez czynne i aktywne formy spędzania czasu. Atrakcyjne zabawy, gry sportowo-rekreacyjne stosujemy na co dzień jako- przeciwdziałanie nadwadze i otyłości.  Powyższe założenia spełniamy realizując następujące projekty:

Zdrowo na sportowo

W naszej grupie propagujemy zdrowy styl życia poprzez czynne i aktywne formy spędzania czasu. Atrakcyjne zabawy, gry sportowo-rekreacyjne stosujemy na co dzień jako- przeciwdziałanie nadwadze i otyłości.  Powyższe założenia spełniamy realizując następujące projekty:

 1. Aktywnie obchodziliśmy Europejskiejski Tydzień Sportu,, Sportowe Świętokrzyskie – Europejski Tydzień Sportu 2020. Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten zapoczątkował w naszej grupie nowe działania sportowe. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) zachęciła dzieci i rodziców do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.
 2. Realizujemy zadania w formie zajęć online ze specjalistami od fitnessu, tym samym zdobywając certyfikat Mistrzów Zimowej Olimpiady przy współpracy Krainy Gagatka. Podczas olimpiady dzieci brały udział w następujących konkurencjach:

- „pajęcza sieć”- pokonywanie różnej wysokości przeszkód z naciągniętego sznurka,

- aktywne zabawy Klanza z chustą animacyjną,

- ćwiczenia oddechowe z piłeczką ping-pongową i obręczą,

- sensoryczny tor przeszkód, z wykorzystaniem krzesełek, obręczy, hula- hop.

 1. Oglądamy filmy przeciwdziałąjące nadwadze we współpracy MEDIClubu jako profilaktyka przeciw dziecięcej nadwadze i otyłości oraz innych zaburzeń okresu rozwojowego poprzez zwiększenie świadomości zagrożeń zdrowotnych wynikających ze złych nawyków żywieniowych i braku aktywności ruchowej oraz kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu.

RUCH JEST ZATEM NIEZASTĄPIONYM CZYNNIKIEM, KTÓRY WPŁYWA NA PRAWIDŁOWY I HARMONIJNY ROZWÓJ NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW.

REALIZACJA PROJEKTU „ZDROWO JEM – WIĘCEJ WIEM”

I.Poznajemy owoce i warzywa.

 

Realizując Projekt Ogólnopolski : „Zdrowo jem – więcej wiem” oparliśmy się o pedagogikę Fryderyka Froebla, która podkreśla istotę dziecięcej „zabawy” twórczej, radosnej i bezpiecznej, przyczyniającej się do naturalnego, wszechstronnego i wielostronnego rozwoju najmłodszego pokolenia. Poprzez kontakt ze wspaniałymi Darami Froeblowskimi dziecko kształtuje w sobie wiele cennych umiejętności, sprawności i zainteresowań w naturalny, przyjazny sposób.

 

REALIZACJA PROJEKTU „ZDROWO JEM – WIĘCEJ WIEM”

I.Poznajemy owoce i warzywa.

 

Realizując Projekt Ogólnopolski : „Zdrowo jem – więcej wiem” oparliśmy się o pedagogikę Fryderyka Froebla, która podkreśla istotę dziecięcej „zabawy” twórczej, radosnej i bezpiecznej, przyczyniającej się do naturalnego, wszechstronnego i wielostronnego rozwoju najmłodszego pokolenia. Poprzez kontakt ze wspaniałymi Darami Froeblowskimi dziecko kształtuje w sobie wiele cennych umiejętności, sprawności i zainteresowań w naturalny, przyjazny sposób.

 

1.Podczas Froeblowskiego spotkania w kole przedszkolaki zapoznały się z owocami i warzywami – darami Jesieni, ich właściwościami zdrowotnymi, zawartością witamin, składników mineralnych oraz błonnika, rolą, jaką odgrywają w ich diecie i wpływem na jego prawidłowy rozwój.

Wiedzę tą przekazała wychowankom Pani Jesień (nauczyciel):

 – Witam was serdecznie w naszej krainie,
nikogo zdrowie tu nie ominie!
Usiądźcie prosto, na  dywanie,
każdy dziś ode mnie coś dostanie.

Przyglądałam się Wam,

I za waszą zabawę  serdecznie dziękuję,
a  ja teatrzykiem Wam się zrewanżuję.

Następnie dzieci uczestniczyły w teatrzyku stolikowym o warzywach i owocach, po zakończeniu którego rozmawiały o jego treści, czyli o znaczeniu darów Jesieni – warzyw i owoców w diecie. Następnie zapoznały się z witaminami, które posiadają owoce i warzywa (demonstracja witamin – A, C, D, B, K, podkreślenie ich roli dla zdrowia).

W zabawie dydaktycznej odtwarzały rytmy – klaszcząc, tupiąc i podskakując, które układał n-el z Darów Froebla - (klocków) ,np.

 • pomidor – koło  - klaśnięcie ,
 • gruszka – trójkąt - tupnięcie
 • cebula -  kwadrat - podskok
 • marchewka - prostokąt – obrót

 

W zabawie „owocowa sznurówka” – układały rytmy wg poleceń n-la, nawlekając na sznurówkę perforowane sylwety wskazanych owoców (np. na przemian jabłka czerwone i zielone, inne owoce, warzywa), przypominając sobie ich zdrowotne właściwości.

2.Zabawa : „Moje warzywko – odgadnę szybko, potrzebna pomoc – jaki to owoc?” także przebiegała we Froeblowskim kole, a jej głównym celem było utrwalenie dzieciom nazw, wyglądu i znaczenia warzyw i owoców w prawidłowym żywieniu oraz uświadomienie ich istotnej roli dla ich zdrowia. Podczas zabawy wychowankowie losowali warzywo lub owoc z zamkniętymi oczami z „magicznego pudełka”- odgadywali nazwę po dotyku, a następnie opowiadali o nim. Pod koniec zabawy stworzyli „stragan owocowo –warzywny”, mówiąc, do czego można wykorzystać warzywa i owoce.

3. Zabawa : „Burza mózgów” – polegała na budowaniu wypowiedzi przez dzieci na temat : „Dlaczego powinni jeść warzywa i owoce?”. Odpowiedzi były różnorodne : np.

-….ŻEBY BYĆ ZDROWYM….

-….ŻEBY MIEĆ ZDROWE ZĘBY…..

- …ŻEBY BYĆ SILNYM I ODPORNYM….

-….ŻEBY NIE CHOROWAĆ….

-….ŻEBY MIEĆ ZDROWE KOŚCI I SILNE MIĘŚNIE…., i.t.p.

4.Utrwaleniem wiedzy o znaczeniu warzyw i owoców oraz ich wyglądzie było rozwiązywanie zagadek prze dzieci. Po podaniu prawidłowej odpowiedzi przedszkolak otrzymywał nagrodę.

5. Angażującą dzieci metodą pracy dotyczącą  realizacji tematyki o  warzywach i owocach była zabawa dydaktyczno – ruchowa pod hasłem : „sałatka jarzynowa”. Podczas spotkania w kole, dzieci siedząc na krzesełkach z wybranym przez siebie w drodze losowania warzywem, zamieniały się miejscami zgodnie z poleceniem n-la, tworząc sałatkę jarzynową. Następnie wypowiadały się, czym można doprawić sałatkę, żeby była gotowa do spożycia i dlaczego warto ją jeść.

6.Podsumowanie zajęć polegało na stworzeniu przez najmłodszych Piramidy Zdrowego Żywienia , umieszczeniu na niej zdrowych produktów, nazwaniu ich i podkreśleniu ich roli w prawidłowej diecie. Ponadto nabytą podczas zajęć wiedzę przedszkolaki wykorzystywały w trakcie organizowanych przez siebie „zabaw w gotowanie” we Froeblowskim Kąciku Gospodarczym w sali przedszkolnej. Można było zauważyć „zdrowe potrawy” przygotowane ze świeżych warzyw i owoców – („zdrowe kanapki”, świeże soki), bądź zabawowych.

7.Zachęceniem do spożywania „zdrowych posiłków” przez najmłodszych było również stworzenie „systemu motywacyjnego”. My wymyśliliśmy „słoik z makaronem”. Każdego dnia dzieci wrzucały do niego „garść makaronu” po stwierdzeniu, czy danego dnia w ich diecie dominowały warzywa i owoce. Porównywały ilość makaronu każdego dnia, który był wyznacznikiem „zdrowego żywienia” i jednocześnie motywacją do dalszego , słusznego działania w imię własnego zdrowia.

 

II. KONKURS PLASTYCZNY : „NAJLEPSZY RYSUNEK – JEM OWOCE I WARZYWA”.

1.Klasyfikowanie produktów żywnościowych na produkty zdrowe i szkodliwe dla naszego organizmu w formie zbiorów. Przeliczanie i nazywanie poszczególnych produktów. Zabawy w formie pantomimy jako “Reklama zdrowych produktów”.

2.”Zdrowy talerz” - układanie zdrowych produktów z klocków froeblowskich na talerzykach, nazywanie i podpisywanie stworzonych przez siebie potraw.

3. Konkurs plastyczny “Reklama zdrowych słodyczy” - praca grupowa z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

4. Zajęcia z Photonem. Programowanie ścieżki robota na siatce geometrycznej- zbieranie owoców “zdrowych produktów”- na konfitury, segregowanie do właściwych słoików.

5.Dzień, podczas którego zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Jem owoce i warzywa” ogłosiliśmy Dniem Zdrowego Odżywiania w naszej grupie. Dzieci przyniosły do przedszkola świeże warzywa i owoce. Na początku zajęć przypomniały sobie ich nazwy, wygląd oraz znaczenie dla zdrowia, następnie klasyfikowały je na dwie grupy – grupę warzyw i grupę owoców, układając na wyznaczony stolik. Następnie wychowankowie przygotowywali sobie „zdrowe przekąski”, krojąc owoce i warzywa samodzielnie, układając je na talerzyki. Aby uczcić ogłoszony dzień – skosztowały pyszne, zdrowe potrawy, które bardzo im smakowały.

 

6.Posiadając wiedzę na w/w temat  wychowankowie wykonali prace konkursowe na kartkach formatu A -4, kredkami ołówkowymi i świecowymi. Spośród wielu prac wyłoniliśmy w drodze głosowania 1 miejsce. Za kryterium oceny przyjęliśmy oryginalność, pomysłowość i estetykę pracy. Do głosowania wykorzystaliśmy klocki Froebla, które dzieci układały pod każdą konkursową pracą. Największa liczba klocków pozwoliła przyznać miejsce 1. Zwycięzca został nagrodzony, a wszyscy uczestnicy wyróżnieni.

REALIZACJA PROJEKTU „ZDROWO JEM – WIĘCEJ WIEM”

I.Poznajemy owoce i warzywa.

 

Realizując Projekt Ogólnopolski : „Zdrowo jem – więcej wiem” oparliśmy się o pedagogikę Fryderyka Froebla, która podkreśla istotę dziecięcej „zabawy” twórczej, radosnej i bezpiecznej, przyczyniającej się do naturalnego, wszechstronnego i wielostronnego rozwoju najmłodszego pokolenia. Poprzez kontakt ze wspaniałymi Darami Froeblowskimi dziecko kształtuje w sobie wiele cennych umiejętności, sprawności i zainteresowań w naturalny, przyjazny sposób.

 

1.Podczas Froeblowskiego spotkania w kole przedszkolaki zapoznały się z owocami i warzywami – darami Jesieni, ich właściwościami zdrowotnymi, zawartością witamin, składników mineralnych oraz błonnika, rolą, jaką odgrywają w ich diecie i wpływem na jego prawidłowy rozwój.

Wiedzę tą przekazała wychowankom Pani Jesień (nauczyciel):

 – Witam was serdecznie w naszej krainie,
nikogo zdrowie tu nie ominie!
Usiądźcie prosto, na  dywanie,
każdy dziś ode mnie coś dostanie.

Przyglądałam się Wam,

I za waszą zabawę  serdecznie dziękuję,
a  ja teatrzykiem Wam się zrewanżuję.

Następnie dzieci uczestniczyły w teatrzyku stolikowym o warzywach i owocach, po zakończeniu którego rozmawiały o jego treści, czyli o znaczeniu darów Jesieni – warzyw i owoców w diecie. Następnie zapoznały się z witaminami, które posiadają owoce i warzywa (demonstracja witamin – A, C, D, B, K, podkreślenie ich roli dla zdrowia).

W zabawie dydaktycznej odtwarzały rytmy – klaszcząc, tupiąc i podskakując, które układał n-el z Darów Froebla - (klocków) ,np.

 • pomidor – koło  - klaśnięcie ,
 • gruszka – trójkąt - tupnięcie
 • cebula -  kwadrat - podskok
 • marchewka - prostokąt – obrót

 

W zabawie „owocowa sznurówka” – układały rytmy wg poleceń n-la, nawlekając na sznurówkę perforowane sylwety wskazanych owoców (np. na przemian jabłka czerwone i zielone, inne owoce, warzywa), przypominając sobie ich zdrowotne właściwości.

2.Zabawa : „Moje warzywko – odgadnę szybko, potrzebna pomoc – jaki to owoc?” także przebiegała we Froeblowskim kole, a jej głównym celem było utrwalenie dzieciom nazw, wyglądu i znaczenia warzyw i owoców w prawidłowym żywieniu oraz uświadomienie ich istotnej roli dla ich zdrowia. Podczas zabawy wychowankowie losowali warzywo lub owoc z zamkniętymi oczami z „magicznego pudełka”- odgadywali nazwę po dotyku, a następnie opowiadali o nim. Pod koniec zabawy stworzyli „stragan owocowo –warzywny”, mówiąc, do czego można wykorzystać warzywa i owoce.

3. Zabawa : „Burza mózgów” – polegała na budowaniu wypowiedzi przez dzieci na temat : „Dlaczego powinni jeść warzywa i owoce?”. Odpowiedzi były różnorodne : np.

-….ŻEBY BYĆ ZDROWYM….

-….ŻEBY MIEĆ ZDROWE ZĘBY…..

- …ŻEBY BYĆ SILNYM I ODPORNYM….

-….ŻEBY NIE CHOROWAĆ….

-….ŻEBY MIEĆ ZDROWE KOŚCI I SILNE MIĘŚNIE…., i.t.p.

4.Utrwaleniem wiedzy o znaczeniu warzyw i owoców oraz ich wyglądzie było rozwiązywanie zagadek prze dzieci. Po podaniu prawidłowej odpowiedzi przedszkolak otrzymywał nagrodę.

5. Angażującą dzieci metodą pracy dotyczącą  realizacji tematyki o  warzywach i owocach była zabawa dydaktyczno – ruchowa pod hasłem : „sałatka jarzynowa”. Podczas spotkania w kole, dzieci siedząc na krzesełkach z wybranym przez siebie w drodze losowania warzywem, zamieniały się miejscami zgodnie z poleceniem n-la, tworząc sałatkę jarzynową. Następnie wypowiadały się, czym można doprawić sałatkę, żeby była gotowa do spożycia i dlaczego warto ją jeść.

6.Podsumowanie zajęć polegało na stworzeniu przez najmłodszych Piramidy Zdrowego Żywienia , umieszczeniu na niej zdrowych produktów, nazwaniu ich i podkreśleniu ich roli w prawidłowej diecie. Ponadto nabytą podczas zajęć wiedzę przedszkolaki wykorzystywały w trakcie organizowanych przez siebie „zabaw w gotowanie” we Froeblowskim Kąciku Gospodarczym w sali przedszkolnej. Można było zauważyć „zdrowe potrawy” przygotowane ze świeżych warzyw i owoców – („zdrowe kanapki”, świeże soki), bądź zabawowych.

7.Zachęceniem do spożywania „zdrowych posiłków” przez najmłodszych było również stworzenie „systemu motywacyjnego”. My wymyśliliśmy „słoik z makaronem”. Każdego dnia dzieci wrzucały do niego „garść makaronu” po stwierdzeniu, czy danego dnia w ich diecie dominowały warzywa i owoce. Porównywały ilość makaronu każdego dnia, który był wyznacznikiem „zdrowego żywienia” i jednocześnie motywacją do dalszego , słusznego działania w imię własnego zdrowia.

 

II. KONKURS PLASTYCZNY : „NAJLEPSZY RYSUNEK – JEM OWOCE I WARZYWA”.

1.Klasyfikowanie produktów żywnościowych na produkty zdrowe i szkodliwe dla naszego organizmu w formie zbiorów. Przeliczanie i nazywanie poszczególnych produktów. Zabawy w formie pantomimy jako “Reklama zdrowych produktów”.

2.”Zdrowy talerz” - układanie zdrowych produktów z klocków froeblowskich na talerzykach, nazywanie i podpisywanie stworzonych przez siebie potraw.

3. Konkurs plastyczny “Reklama zdrowych słodyczy” - praca grupowa z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

4. Zajęcia z Photonem. Programowanie ścieżki robota na siatce geometrycznej- zbieranie owoców “zdrowych produktów”- na konfitury, segregowanie do właściwych słoików.

5.Dzień, podczas którego zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Jem owoce i warzywa” ogłosiliśmy Dniem Zdrowego Odżywiania w naszej grupie. Dzieci przyniosły do przedszkola świeże warzywa i owoce. Na początku zajęć przypomniały sobie ich nazwy, wygląd oraz znaczenie dla zdrowia, następnie klasyfikowały je na dwie grupy – grupę warzyw i grupę owoców, układając na wyznaczony stolik. Następnie wychowankowie przygotowywali sobie „zdrowe przekąski”, krojąc owoce i warzywa samodzielnie, układając je na talerzyki. Aby uczcić ogłoszony dzień – skosztowały pyszne, zdrowe potrawy, które bardzo im smakowały.

 

6.Posiadając wiedzę na w/w temat  wychowankowie wykonali prace konkursowe na kartkach formatu A -4, kredkami ołówkowymi i świecowymi. Spośród wielu prac wyłoniliśmy w drodze głosowania 1 miejsce. Za kryterium oceny przyjęliśmy oryginalność, pomysłowość i estetykę pracy. Do głosowania wykorzystaliśmy klocki Froebla, które dzieci układały pod każdą konkursową pracą. Największa liczba klocków pozwoliła przyznać miejsce 1. Zwycięzca został nagrodzony, a wszyscy uczestnicy wyróżnieni.

ZABAWA KARNAWAŁOWA : „WITAMINKI DLA CHŁOPCA I DZIEWCZYNKI”

Dnia 29.01.2021 r. wychowankowie grupy IV i XI bawili się na balu karnawałowym ,promującym zdrowy styl życia pod hasłem : „Witaminki dla chłopca i dziewczynki”.  W przygotowanych przez ich Rodziców strojach prezentowali się świetnie na „przedszkolnym – czerwonym dywanie”, wyjaśniając koleżankom i kolegom za kogo się przebrali. Wykonane w przedszkolu przy pomocy Pań opaski z sylwetami warzyw i owoców, przypominały dzieciom o zdrowym stylu życia i właściwej diecie. Przy muzyce dziecięcej przedszkolaki śpiewały, tańczyły, improwizowały muzykę ruchem.

ZABAWA KARNAWAŁOWA : „WITAMINKI DLA CHŁOPCA I DZIEWCZYNKI”

Dnia 29.01.2021 r. wychowankowie grupy IV i XI bawili się na balu karnawałowym ,promującym zdrowy styl życia pod hasłem : „Witaminki dla chłopca i dziewczynki”.  W przygotowanych przez ich Rodziców strojach prezentowali się świetnie na „przedszkolnym – czerwonym dywanie”, wyjaśniając koleżankom i kolegom za kogo się przebrali. Wykonane w przedszkolu przy pomocy Pań opaski z sylwetami warzyw i owoców, przypominały dzieciom o zdrowym stylu życia i właściwej diecie. Przy muzyce dziecięcej przedszkolaki śpiewały, tańczyły, improwizowały muzykę ruchem. Uczestniczyły także w konkurencjach sportowych – (np. noszeniu baloników na papierowych tackach, żeby nie spadły do wyznaczonego punktu, tańcu z balonami między kolanami, żeby balony nie wypadły) oraz w zabawach ruchowych z chustą animacyjną. Najmłodszym podobała się chwila, kiedy rozsypało się karnawałowe konfetti. Zabawę uwieczniły pamiątkowe zdjęcia przedszkolaków. Po południu najmłodsi wykonali pracę plastyczną : „karnawałowego konika”, wykorzystując różnorodne materiały plastyczne. Na koniec dnia otrzymali paczki ze słodkościami, które zabrali do domu. To był wspaniały dzień.

„Jesteśmy partnerskim przedszkolem dla przedszkola na Ukrainie”

Kielce i Winnica poszerzają współpracę edukacyjną

02-02-2021

Poszerzenie współpracy edukacyjnej Kielc i Winnicy o nowe podmioty było celem zorganizowanego w dniu 1 lutego, wirtualnego spotkania przedstawicieli obu miast.

Do mocnej grupy partnerskich placówek edukacyjnych dołączyły 4 przedszkola (Nr 3 i 25 z Kielc oraz 7 i 28 z Winnicy) i 2 szkoły średnie (VI Liceum Ogólnokształcące w Kielcach

oraz Gimnazjum nr 1 z Winnicy).

Pierwsze spotkanie prowadzone on-line służyło przekazaniu podstawowych informacji na temat liczby uczniów i prowadzonych oddziałów oraz prezentacji profilu każdej z placówek. Zajęcia z języka angielskiego, artystyczne, kulinarne, programowanie czy rytmika to tylko niektóre z licznych propozycji dedykowanych najmłodszym podopiecznym przedszkoli w Kielcach oraz Winnicy. Dyrektorki z Polski i Ukrainy zgodnie stwierdziły, że wymiana doświadczeń, a także wiedzy praktycznej pozwoli wzbogacić ofertę i znaleźć kolejne inspiracje.

W najbliższym czasie planowane jest przygotowanie i przeprowadzenie lekcji on-line z aktywnym udziałem uczniów z obu miast.

Tradycyjne spotkanie oraz uroczystość podpisania porozumień o współpracy wyżej wymienionych palcówek zorganizowane zostanie po zniesieniu obostrzeń sanitarnych, wynikających z pandemii Covid-19.

Inicjatywa rozszerzenia kooperacji szkół i przedszkoli podjęta została przez Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce oraz Departament Oświaty Winnickiej Rady Miejskiej. Koordynację działań zapewnia Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Kielce.