Kalendarz wydarzeń

FOTOGRAF W PRZEDSZKOLU

Dnia 24.01.2020 (piątek) w naszym przedszkolu gościć będziemy fotografa.

Zdjęcia będą robione wszystkim przedszkolakom w ich przebraniach.
Prosimy o przygotowanoe ciekawych strojow i przebrań dla dzieci.
Zdjęcia będą do odbioru za dodatkową opłatą.

Nasza pierwsza wizyta w Bibliotece

Dnia 3 grudnia 2019 r. grupa Papużek wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 8.

Tematem pierwszego spotkania było zapoznanie się z biblioteką oraz dziecięcą literaturą. Przedszkolaki obejrzały działy z różnymi książkami, katalogi biblioteczne, zapoznały się z zasadami zachowania w bibliotece oraz ze sposobami odnalezienia potrzebnej książki wśród tysięcy innych.

Andrzejkowe wróżby

Dnia 29 listopada 2019 r. obchodziliśmy w naszej grupie „ Andrzejki”. Dzieci były w tym dniu bardzo zaciekawione przygotowanymi zabawami, wróżbami i konkursami.
Po śniadaniu zaczęliśmy nasze andrzejkowe wróżby. Każda Papużka nie mogła doczekać się tego, co według wróżb przydarzy się im w przyszłości. Może ktoś zostanie fryzjerem? A może policjantem albo pielęgniarką? A może coś miłego nas dzisiaj spotka? Na te pytania staraliśmy sie odpowiedzieć w czasie naszych zabaw.

Urodziny Ali

Z okazji urodzin składamy  Ci  Aluniu najlepsze życzenia!

Uśmiechu, zdrowia, radości, mnóstwa prezentów.

Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych,

uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!!!

 

Tradycyjnie, w dniu urodzin, zaśpiewaliśmy naszej małej solenizantce "Sto lat". Dzieci złożyły serdeczne i płynące z głębi serduszek życzenia, a urodzinowym przytulasom nie było końca.
Mmmm... A jakie pyszne były cukiereczki, którymi Ala nas poczęstowała :) potwierdzi każda Papużka :)

Wymiana kartek świątecznych

W grudniu, w okresie przedświątecznym, przedszkolaki z grupy I Papużki, wraz z panią Martyną, wzięły udział w akcji związanej z wymianą kartek świątecznych. Dzieci przygotowały przepiękne kartki z motywem choinki oraz z życzeniami świątecznymi.
Prace zostały wysłane do grup przedszkolaków z różnych przedszkoli, po jednym z każdego województwa. Nasze świateczne życzenia trafiły w ręce dzieci oraz nauczycieli, którzy również do nas zaadresowali swoje przesyłki. 
Otwieranie kopert oraz oglądanie kartek światecznych i słuchanie życzeń, przyniosło Papużkom wiele radości. 

BAL KARNAWAŁOWY

Przedszkolaki!

Czeka Was niezapomniana zabawa!

24 stycznia 2020 r. (piątek) odbędzie się w naszym przedszkolu
BAL KARNAWAŁOWY pod hasłem KRAINA LODU.

Wszystkie grupy będą bawiły się razem od godziny 9:30.

 

Jesteśmy ciekawi, w jakich strojach w tym roku przybędą na bal nasze przedszkolaki!

Wycieczka do WDK

21 stycznia 2019 r. (wtorek) dzieci ze wszystkich grup wybiorą się do
Wojewódzkiego Domu Kultury na spektakl pt. "Piotruś Pan".

Prosimy o punktualne przyprowadzenie dzieci w tym dniu do przedszkola.

 

Koszt wycieczki (autokar + bilet wstępu) opłacony jest przez Radę Rodziców.

JASEŁKA I WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

 W świąteczną atmosferę wprowadziła nas grupa "Tęczowe rybki" , która przedstawiła nam swoje Jasełka. W pięknych strojach (była cudowna Maryja i Józef, słodkie aniołki, prześliczni pastuszkowie i mieszkańcy Betlejem), przy pięknej dekoracji z uśmiechami na buziach  przedszkolaki zatańczyły, zaśpiewały i pięknie recytowały świąteczne wierszyki. Złożyliśmy sobie nawzajem życzenia świąteczne oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Po przedstawieniu zaprosiliśmy rodziców na warsztaty Bożonarodzeniowe. Rodzice wspólnie z dziećmi wykonali piękne kartki świąteczne, było dużo zabawy i uśmiechu.

Urodziny Krzysia, Heleny i Armana

Wszystkiego najlepszego… 
Szczęścia i radości moc… 
Ciepłego słoneczka co dzień… 
Kolorowych snów co noc…
 

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, świętowaliśmy urodziny Krzysia, Heleny i Armana. Koledzy z grupy zaśpiewali uroczyste sto lat !!! i złożyli kolegom i koleżance życzenia oraz częstowali się pysznymi smakołykami.

 

JASEŁKA

 

 Tuż przed świętami „Poszukiwacze skarbów” zaprosili Rodziców, Babcie i Dziadków na przedstawienie. Następnie dzieci składały życzenia gościom i wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki.

Trala Tralalińscy

Dnia  12.12.2019 dzieci z grupy „ Żeglarze” i „ Marynarze” wybrały się do  Teatru  Lalki i Aktora „ Kubuś” na spektakl  pt.  „Trala Tralalińscy”. Motywem przewodnim była historia o panu Tralalińskim i jego rodzinie, którzy zabrali widzów do Śpiewowic, na ulicę Wesolińską, na której stał ich kosmiczny dom. Aktorzy za pomocą muzyki  przedstawili w ciekawy sposób  wiersze Juliana Tuwima  m.in. „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Zosia samosia , „ Rzepka”, „Ptasie radio” ,czy „Pan Hilary”.

Wizyta Świętego Mikołaja

6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” Św. Mikołaj. Przed wizytą w grupach Św. Mikołaja, dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu grupy ,,Patigo”. Podczas spotkania Mikołaj złożył wszystkim dzieciom i  pracownikom przedszkola  świąteczne życzenia  oraz obiecał, że powróci do nas za rok.  Na zakończenie spotkania Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.

Wizyta Świętego Mikołaja

6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” Św. Mikołaj. Przed wizytą w grupach Św. Mikołaja, dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu grupy ,,Patigo”. Podczas spotkania Mikołaj złożył wszystkim dzieciom i  pracownikom przedszkola  świąteczne życzenia  oraz obiecał, że powróci do nas za rok.  Na zakończenie spotkania Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.

Dziadek do orzechów

W grudniu nasza grupa miała okazję wybrać się na wycieczkę do Kieleckiego Centrum Kultury na spektakl pt. „Dziadek do orzechów”. Fabuła została przedstawiona w formie tańca jazzowego i współczesnego  do muzyki Piotra Czajkowskiego.  Barwne stroje ,niezwykła scenografia  oraz świąteczna tematyka pozwoliła małym widzom przenieść się w świat magii i fantazji.  „Dziadek do orzechów” okazał się wspaniałym spektaklem muzycznym, który spodobał się wszystkim przedszkolakom.

Cyfry z natury

W ramach projektu edukacyjnego „ Las, dwa ,trzy – matematyczne przygody wśród przyrody” ,dzieci z grupy „ Żeglarze” i „Marynarze” wykonały kolejne zadanie „ Cyfry z natury”. Przedszkolaki zapoznały się  z wyglądem liczb i  ułożyły ich kontury  używając materiału  naturalnego takiego jak: kasztany, żołędzie, kora, makaron, orzechy , szyszki, fasola, kasza. Następnie dzieci  stworzyły wspólną książeczkę matematyczną.

Dzień Czystego Powietrza

Dnia 13 listopada nasze przedszkole wzięło udział w akcji edukacyjno- informacyjnej  zorganizowanej przez Urząd Miasta Kielce pt. „ Dzień Czystego Powietrza”.   W tym dniu nasze przedszkole odwiedziła Pani Katarzyna Suchańska -  Radna Miasta Kielce, która przeczytała dzieciom bajkę opowiadającą  o  konsekwencjach jakie niesie  ze sobą  palenie odpadów. Przedszkolaki dowiedziały się również, w jaki sposób poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy.

Dzień Czystego Powietrza

Dnia 13 listopada grupa  „ Żeglarzy” i „ Marynarzy” wzięła udział w akcji edukacyjno- informacyjnej  zorganizowanej przez Urząd Miasta Kielce pt. „ Dzień Czystego Powietrza”.    W tym dniu nasze przedszkole odwiedziła Pani Katarzyna Suchańska -  Radna Miasta Kielce , która przeczytała dzieciom bajkę opowiadającą  o  konsekwencjach jakie niesie  ze sobą  palenie odpadów .Przedszkolaki dowiedziały się również, w jaki sposób poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy.

JASEŁKA W PRZEDSZKOLU

Serdecznie zapraszamy na jasełka w poszczególnych grupach/:

 

Grupa 1 – 20. 12. 2018 r. (piątek) godz. 11.00  (sala grupy 1)

Grupa 2 - 19. 12. 2018 r. (czwartek) godz. 13.00 (sala grupy 2)

Grupa 3 - 19. 12. 2018 r. (czwartek) godz. 11.00  (sala teatralna)

Grupa 4 i grupa 10 - 19. 12. 2018 r. (czwartek) godz. 13.00 (sala grupy 4)

Grupa 5 - 20. 12. 2018 r. (piątek) godz. 14.00 (sala teatralna)

Grupa 6 i grupa 11 - 19. 12. 2018 r. (czwartek) godz. 15.00 (sala teatralna)

Grupa - 18. 12. 2018 r. (środa) godz. 14.30 (sala teatralna)

Grupa 8 - 20. 12. 2018 r. (piatek) godz. 13.00 (sala teatralna)

Grupa - 20. 12. 2018 r. (piatek) godz. 15.00 (sala teatralna)

ZAJĘCIA OTWARTE - KODOWANIE NA DYWANIE

Śnieżynki, prezenty i choinki...czyli obrazki w klimacie zimowym posłużyły nam do zorganizowania aktywności z elementami kodowania. Tworzenie zbiorów, układanie obrazków według podanych warunków i tworzenie offlinowych kodów to  zadania, z którymi zmierzyły się dzieci  wraz z rodzicami podczas zajęć otwartych , które odbyły się w naszej grupie 10 grudnia 2019r. Na koniec przedszkolaki wspólnie z  rodzicami stworzyli szczególną „kartkę” - zakodowaną przy pomocy współrzędnych .

Zajęcia miały na celu:

·Rozwijanie umiejętności planowania;

WIZYTA GÓRNIKA

9  grudnia 2019r.  grupy „Tęczowe rybki” i  „Poszukiwacze skarbów” gościły w przedszkolu niezwykłego gościa pana Marcina. Dzieci miały okazję wysłuchać wielu bardzo interesujących informacji i ciekawostek związanych z ciężką pracą w kopalni i obejrzeć mundur górniczy, zapoznać się ze znaczeniem pióropuszy na czapkach. Na koniec pan Marcin zaprosił wszystkie dzieci do wspólnego przemarszu przy orkiestrze górniczej. Przedszkolaki podziękowały panu Marcinowi i wręczyły mu na pamiątkę podziękowanie i drobny upominek. Wizyta zrobiła na przedszkolakach ogromne wrażenie.

URODZINY ANI

Dla Kochanej Ani
życzenia na Urodzinki
Poznaj bajek tysiące,
przygód dwa tysiące,
miej buzię wesołą,
promienną jak słońce!

KONSULTACJE Z PSYCHOLOGIEM

Zapraszamy rodziców na konsultacje z psychologiem, p. Kingą Zdeb (psychologiem MZPPP),
która będzie pełnić dyżur w naszym przedszkolu w dniu 10. 01. 2019r. (piątek),
w godzinach 8:00 - 11:00
.

W tym dniu będzie również możliwość uzyskania informacji zwrotnych po badaniach
przesiewowych prowadzonych w grupach 6-latków.

Urodziny Oli

Urodzinki, urodzinki,
wszyscy robią słodkie minki
żyj nam długo i wesoło,
pomyśl czasem o PRZEDSZKOLU !

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, świętowaliśmy 4 urodziny Oli. Koledzy z grupy przygotowali dla małej solenizantki prezent - serduszka.

 

 

"Wielkie wydarzenia w świecie małych ludzi"

28 listopada nasze przedszkole odwiedziła Agencja Artystyczna "PATIGO". 

Dzieci obejrzały spektakl pt. "Wielkie wydarzenia w świecie małych ludzi".

Sztuka miała charakter profilaktyczny, a sceny przedstawiały zagrożenia na które dzieci moły natchnąć się w lesie, podczas poruszania się po drogach oraz sytuacje, które mogą nam zaszkodzić w związku z nieprzychylną pogodą.
Aktorzy przybliżyli dzieciom zasady zdrowego trybu życia i wystrzegania się zagrazających zdrowiu wydarzeń.

"Wielkie wydarzenia w świecie małych ludzi"

28 listopada nasze przedszkole odwiedziła Agencja Artystyczna "PATIGO". 

Dzieci obejrzały spektakl pt. "Wielkie wydarzenia w świecie małych ludzi".

Sztuka miała charakter profilaktyczny, a sceny przedstawiały zagrożenia na które dzieci moły natchnąć się w lesie, podczas poruszania się po drogach oraz sytuacje, które mogą nam zaszkodzić w związku z nieprzychylną pogodą.
Aktorzy przybliżyli dzieciom zasady zdrowego trybu życia i wystrzegania się zagrazających zdrowiu wydarzeń.

Kocham moje miasto - Kielce

W związku z obchodami 101- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, "Papużki" zachęcaja do spacerów oraz do odwiedzenia najciekawszych miejsc w naszym mieście - Kielcach.
Warto zapoznać się z kulturą, tradycją miasta oraz zobaczyć zabytki i ciekawe miejsca.
Dzieci na zajęciach, po zapoznaniu się z najciekawszymi obiektami znajdującymi sie w Kielcach, wykonały piękny album pt. „Kocham moje miasto - Kielce".

Dzień Pluszowego Misia

W grupie „Papugi” dnia 25. 11. 2019r. nasza uwagę skupiły na sobie pluszowe misie.

Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały ten dzień, ponieważ „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” - to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu.

Na samym początku obejrzeliśmy prezentację multimedialną o "Historii Pluszowego Misia". Poznaliśmy również misie jako postacie z bajek oraz te niebezpieczne niedźwiedzie (różne gatunki) żyjące na wolności w różnych częściach świata.

Zajęcia z rytmiki

Zajęcia z rytmiki w naszej grupie odbywają się w każdy poniedziałek zaraz po śniadaniu.

Dzięki naszej wspaniałej nauczycielce – pani Kasi, jesteśmy w sposób niezwykły, a wręcz nawet bajkowy wprowadzani w świat muzyki. Zawsze czeka na nas mnóstwo ciekawych i bardzo atrakcyjnych zabaw przy muzyce, uczymy się nowych piosenek, a także układów tanecznych.

Pani Kasiu, dziękujemy za te niezwykłe zajęcia z rytmiki :)

Papużki "Motywówki"

Drodzy Panowie i Drogie Panie!
Papużki "Motywówki" dbają o nasze zachowanie!

W ostatnim czasie w naszej sali pojawiły się Papużkowe "Motywówki".
Dzieci każdego dnia za dobre zachowanie na zajęciach oraz w ciągu całego dnia zbierają "złote monety". Stanowią one nie tylko nagrodę za wzorowy udział w aktywnym spędzaniu czasu w przedszkolu, ale również jako motywację do poprawnego zachowania i przestrzegania zasad obowiazujących w grupie.

DZIEŃ JEŻA

      Celem obchodów było przypomnienie dzieciom, iż jeże to zwierzęta chronione. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci dowiedziały się również na jak długo jeże zapadają w sen zimowy. Ponadto nie mogło zabraknąć tradycyjnej zabawy „Na dywanie siedzi jeż”, leśnych zagadek i zabaw ruchowych.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

26 listopada przedszkolaki  z grupy II i VIII  obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia, dowiedziały się jak powstają przytulanki , a także wykonały pracę plastyczną „Miś”. Przedszkolaki wzięły udział w  zabawach  dydaktycznych z wykorzystaniem maty do kodowania . Dzieci układały na planszy obrazki z misiami w taki sposób, żeby ten sam miś nie powtórzył się ani w linii pionowej, ani w linii poziomej. Zabawom nie było końca.

URODZINY JANKA

Z okazji urodzin składamy  Ci  Janeczku życzenia!

Uśmiechu, zdrowia, radości, mnóstwa prezentów.

Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych, uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!!!

LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

W poniedziałek przedszkolaki przygotowały list do Świętego Mikołaja – namalowały swoje wymarzone prezenty i zredagowały krótki list, który w ich imieniu zapisała nauczycielka.

W kolejnym dniu dzieci wraz z paniami wybrały się na osiedlową pocztę w celu wysłania listu. Na poczcie dzieci zapoznały się  z poszczególnymi etapami doręczania listów oraz poznały pojęcia nadawcy i adresata. Wszyscy byli radośni i uśmiechnięci a emocje związane z wysłaniem listu do Św. Mikołaja sięgnęły wyżyn!!!

Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź  !!!

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

Przedszkolaki obejrzały spektakl pt. „Wielkie wydarzenia w świecie małych ludzi” w wykonaniu kieleckiego teatru Patigo. Sztuka miała charakter profilaktyczny i przedstawiała scenki na temat zagrożeń czyhających  na dzieci w lesie, podczas poruszania się w ruchu ulicznym oraz spowodowanych warunkami pogodowymi. Aktorzy zachęcali dzieci do zdrowego trybu życia i wystrzegania się niebezpieczeństw. Przedstawieniu towarzyszyła duża dawka humoru, rytmiczne piosenki oraz zagadki, z którymi nasze przedszkolaki świetnie sobie poradziły.

 

URODZINY ADASIA

Niech Ci słonko ciepło gra,
niech Twój uśmiech długo trwa,
nie trać swej wesołej minki,
bo dziś są Twoje urodzinki.

Wszystkiego najlepszego Adasiu!! ♥

WYCIECZKA DO GEOPARKU

 30 października 2019 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Geoedukacji – Geoparku w Kielcach. Zwiedziliśmy wystawę poświęconą dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich oraz poznaliśmy historię naszego regionu. Następnie udaliśmy się do kina 5D, gdzie wykorzystując tunele czaso – przestrzenne, odbyliśmy podróż od narodzin Ziemi po współczesność. Wizyta w kinie bardzo spodobała się Tęczowym Rybkom. Po ekscytującej podróży w czasie zostaliśmy zaproszeni na warsztaty. Obejrzeliśmy modele zwierząt, które kiedyś zamieszkiwały obszar dzisiejszych Kielc.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W BIBLIOTECE

 13 listopada wybraliśmy się do biblioteki na zajęcia edukacyjne "Polska- moja ojczyzna".

Na mapie Polski odszukaliśmy najbardziej znane regiony naszego kraju: Tatry, Mazury, Morze Bałtyckie i oczywiście nasze Góry Świętokrzyskie. Pani Edyta pokazała, dobrze nam znane symbole narodowe. Wspólnie kolorowaliśmy godło Polski.

URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

 

 Przedszkolaki zapoznały się z różnymi urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w naszym przedszkolu – ich przeznaczeniem, zasadami bezpieczeństwa podczas korzystania z nich.

                     

 

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

 Przedszkolaki obejrzały spektakl pt. „Wielkie wydarzenia w świecie małych ludzi” w wykonaniu kieleckiego teatru Patigo. Sztuka miała charakter profilaktyczny i przedstawiała scenki na temat zagrożeń czyhających  na dzieci w lesie, podczas poruszania się w ruchu ulicznym oraz spowodowanych warunkami pogodowymi. Aktorzy zachęcali dzieci do zdrowego trybu życia i wystrzegania się niebezpieczeństw. Przedstawieniu towarzyszyła duża dawka humoru, rytmiczne piosenki oraz zagadki, z którymi nasze przedszkolaki świetnie sobie poradziły.

 

PUZZLE REGIONALNE

 

 „Poszukiwacze skarbów” dołączyły się do wykonania puzzli regionalnych. Malowały i wykleiły plasteliną część obrazka przedstawiającego herb miasta Kielc.

ŚWIETO PLUSZOWEGO MISIA

 25 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe. A każdy był piękny i wyjątkowy. Najpierw dzieci przedstawiły swoich pupilów. Dzieci obejrzały prezentację na tablicy multimedialnej, skąd poznały legendę tego święta. Następnie przystąpiły do zabaw matematycznych ze swoimi misiami.

  Okazało się, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.

 

Jesienna pogoda

Jesienna pogoda nie zawsze nas rozpieszcza, ale jest ona tematem licznych obserwacji, rozmów na temat zmieniajacej się przygody i niezapomnianej zabawy w kałużach :)
Ale skad te kałuże się biorą? Czy to prawda, że w kałużach można się bawić? Jak należy się ubrać na jesienny spacer?

Świętujemy urodziny Hani

Wszystko, co piękne i wymarzone,
Niech w  Twoim życiu będzie spełnione.
Niech życie słodko Tobie płynie,
a wszystko, co złe niech szybko minie!

W ubiegłym tygodniu świętowaliśmy w grupie "Papugi" urodziny Hani :) 
Wspólnie zaśpiewaliśmy naszej jubilatce "Sto lat", złożyliśmy płynące prosto z serca życzenia i.. delektowaliśmy się przepysznymi, urodzinowymi cukierkami :)

Wycieczka do Muzeum Historii Kielc

Czym jest heraldyka ? Jakie są podziały herbów? Jakie są znaki heraldyczne , barwy i  jak wygląda herbu Kielc? Odpowiedzi na te pytania przedszkolaki uzyskały podczas wycieczki do Muzeum Historii Kielc. Oprócz  ciekawej lekcji edukacyjnej ,dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych na których miały możliwość stworzenia swojego własnego herbu.  Powstałe prace były bardzo kreatywne  i starannie wykonane. Następnie przedszkolaki obejrzały wystawę w  galerii „ Z dziejów Kielc” z której dowiedziały się jak wyglądały Kielce na przestrzeni wieków.

Magic letter - CLIL

W minionym tygodniu, przy okazji zajęć na temat rodziny i sposobów kontaktowania się z najbliższymi, którzy mieszkają w różnych częściach Polski, przedszkolaki przeprowadziły eksperyment (omawiany w j. angielskim) celemsprawdzenia, czy istnieje sposób przekazania tajnej wiadomości na odległość.Do przeprowadzenia eksperymentu wykorzystaliśmy: sok z cytryny, wodę z cukrem, mleko, świeczkę, zapalniczkę, kartkę oraz pędzelek. Tajna informacja okazała się strzałem w 10-ątkę! Zaskoczenie malowało się na twarzy każdego z nas obserwując pojawiające się sekretne informacje!

„Jak powstają filmy animowane?”

„Jak powstają filmy animowane?”, kto to jest reżyser?, co to jest scenariusz, scenografia, statyw? Na te inne pytania grupa „Żeglarzy” i „ Marynarzy” uzyskała odpowiedź podczas oglądania filmu edukacyjnego pt: „Dlaczego, po co ,jak -Filmy animowane”. Następnie dzieci  obejrzały pierwszą  wyemitowaną bajkę „ Myszka Miki”, którą porównywały z bajkami współczesnymi.  Następnie dzieci za pomocą programu „ Scratch” zaprogramowały własną bajkę pt: „ Przygody Kota Psotnika”.

Konkurs plastyczno-fotograficzny - „Dzień bez samochodu – Komunikacja Miejska w Kielcach”.

27 września nasza grupa wzięła udział w  konkursie zorganizowanym przez ZTM pt. „Dzień bez samochodu – Komunikacja Miejska w Kielcach”.  Prace plastyczne wykonane dowolną techniką oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem Anny Kalety – dyplomowanej artysty plastyka, członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureatkami konkursu zostały Amelia- I miejsce oraz Iza- II miejsce. Dziękujemy ZTM za wspaniałe nagrody !

Wizyta na cmentarzu

W nawiązaniu do Święta Zmarłych w dniu 31.10.2019 roku dzieci z naszej grupy odwiedziły Cmentarz Partyzancki w Kielcach. Wizyta w tak ważnym miejscu niesie za sobą tradycję zapalenia zniczy oraz przywołania wspomnień o zmarłych. Przedszkolaki zapaliły symboliczne światełka na grobach żołnierzy, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej, walcząc o wolność. Wizyta na cmentarzu  była niezwykłą lekcją patriotyzmu, historii i pamięci o nieznanych bohaterach.

 

Matematyczny spacer

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Matematyczno – Przyrodniczego „ Las, dwa, trzy - matematyczne przygody wśród przyrody”, którego patronatem jest  „ Bliżej przedszkola” i „ Polski Instytut Przedszkoli Leśnych”, realizując jedno z wytyczonych zadań przedszkolaki wybrały się na tzw. „Matematyczny spacer” wokół przedszkola. Zadaniem dzieci było odnaleźć jak najwięcej „matematyki” w otoczeniu.  Z łatwością dzieciom udało się odszukać zarówno cyfry jak i kształty w różnej postaci.

Kielecki Rynek

Dnia 29.10.2019 grupa „ Żeglarzy” i  „Marynarzy” wybrała się na wycieczkę do Muzeum  Historii Kielc.  Program zajęć obejmował edukacyjny spacer  z przewodnikiem. Podążając śladami dawnej zabudowy rynku, pan przewodnik opowiedział dzieciom o jego początkach  i roli jaką odgrywał na przestrzeni wieków. Przedszkolaki poznały również historię przyrynkowych kamienic, pomnika Świętej Tekli,  ratusza i radnych, którzy tam obradowali. Następnie dzieci wykonały piękne rysunki przedstawiające dawny rynek.

ANDRZEJKI

 Grupa III – jako przedszkolni badacze historii - wyruszyła do biblioteki na andrzejkowe spotkanie. Już od progu panowała tam magiczna atmosfera, która przeniosła nas w świat marzeń i fantazji. Dzięki opowieściom pani bibliotekarki przedszkolaki mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta, a w szczególności tych najbardziej popularnych w regionie świętokrzyskim. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie…

 

POZNAJEMY KIELCE

Przy okazji wycieczek do WDK i muzeum Dialogu Kultur poznawaliśmy Kielce. Nasze miasto jest bardzo ładne, posiada wiele ciekawych zakątków, budowli i pomników. I tak zobaczyliśmy Pomnik Czynu Legionowego, budynek bazyliki katedralnej i Pałac Biskupów Krakowskich. Na kieleckim Rynku dokładnie obejrzeliśmy sobie dziewiętnastowieczną pompę. Jeszcze dużo zwiedzania przed nami:)

W ramach programu „Uczymy dzieci programować” nasze przedszkolaki także kodowały trasę wycieczki po naszych Kielcach dla ozobota. Nie było to łatwe, ale wspólnymi siłami dzieci dały radę.

URODZINY LILIECZKI

Idzie misio, idzie konik,
małpka, piesek no i słonik.
Wszyscy razem z balonami,
z najlepszymi życzeniami.
Bo to dzień radosny wielce
-masz już jeden roczek więcej!

 

Lileczko z okazji Twoich urodzin życzymy Ci wszystkiego najlepszego i spełnienia wszystkich marzeń oraz przepięknych prezentów.

ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

Jesień to piękna pora, a w tym roku jest szczególnie piękna, bo jest bardzo ciepło. Bawimy się więc w ogrodzie przedszkolnym szukając najładniejszych  liści, kasztanów i żołędzi.

Przyjemnie jest też huśtać się z koleżanką na huśtawce, dokopać się do dna piaskownicy i biegać po pomostach zjeżdżalni.

 

ODWIEDZINY MAMY MIKOŁAJA

W połowie października naszą grupę odwiedziła mama Mikołaja i w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała wybraną przez naszego Mikołajka bajkę o przygodach małego Franklina. „Franklin czyta kolegom” - bo taki był tytuł nosiła czytana bajka - bardzo zaciekawił naszych przedszkolaków, że wszyscy siedzieli bardzo skupieni i wsłuchiwali się w dalsze losy bohatera. Ponieważ książka jaką czytała mama Mikołaja mówiła o żółwiu, który czytał swoim znajomym, to my też mieliśmy niespodziankę dla naszego gościa. Jedna z naszych perełek – Igusia, też chciała poczytać kolegom i koleżankom, ale przede wszystkim mamie Mikołajka i jego braciszkowi, który siedzi grzecznie w brzuszku:) Po przeczytanej bajce „O rybaku i złotej rybce” przyszedł czas na nagrodę, czyli wspólną zabawę. Pani Monika miała również okazję troszeczkę z nami potańczyć i bawić się wspólnie z dziećmi. Dziękujemy za poświęcony nam czas i pozytywną energię:)

 

PRZEDSZKOLAKI SENIOROM

„Seniorom – dzieci” - pod takim hasłem 10 października uczestniczyliśmy w uroczystości przekazania Seniorom klucza do bram miasta przez prezydenta Kielc – pana Bogdana Wentę. Na kieleckim Rynku wręczyliśmy Seniorom samodzielnie wykonane laurki i uczestniczyliśmy we wspólnych zabawach tanecznych podczas występów znanych kieleckich muzyków. Organizatorzy uroczystości, jak również sami Seniorzy częstowali nas cukierkami. Tak więc było to bardzo wzruszające i "słodkie" spotkanie!

 

Urodziny Lenki

Dziś nasza Lenka ma urodzinki!

STO LAT kruszynko!

Niech słoneczko Ci jasno świeci,

a chmurki po niebie tańczą.

Uśmiechają się wszystkie motylki,

a biedronki kwiatki Ci wręczają.

My życzenia i buziaki przesyłamy

bo bardzo Cię kochamy.

 

POJECHALIŚMY NA SPEKTAKL DO WDK

2 października wraz z dziećmi z całego przedszkola wybraliśmy się do kieleckiego WDK-u na spektakl „Zaczarowany świat bajek”. Tym razem usłyszeliśmy wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima w wykonaniu krakowskiej genialnej grupy aktorskiej. Słysząc wiersze „Lokomotywa”, „Samochwała”, „Leń”, „Skarżypyta” dzieci uświadomiły sobie, co znaczy dobre wychowanie.

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

Na pierwszych w tym roku zajęciach w bibliotece mówiliśmy o nasze polskiej, pięknej jesieni. Poznaliśmy zalety warzyw i owoców, tworzyliśmy jesienny obrazek z kolorowych liści. Mieliśmy również czas przejrzeć zawartość bibliotecznych regałów w dziecięcym dziale, a na koniec wypożyczyliśmy sobie kilka książeczek do poczytania w przedszkolu.

 

TRENING Z PIŁKARZAMI KORONY KIELCE

„W małym ciele zdrowy duch”- pod takim hasłem wspólnie z innymi grupami ćwiczyliśmy z piłkarzami z kieleckiego klubu piłki nożnej „Korona Kielce”. Do przedszkola zawitały takie gwiazdy jak: Marcin Cebula, Michał Żyro oraz Łukasz Miller. Po krótkim przywitaniu gości, zaprosiliśmy ich do wspólnego obejrzenia krótkiej bajki edukacyjnej o zdrowym trybie życia oraz o tym, że sport jest ważny dla prawidłowego rozwoju, a następnie przy dziecięcych utworach muzycznych zrobiliśmy rozgrzewkę. Zarówno dzieci jak i nasi goście bawi się wyśmienicie. Później trochę porozmawialiśmy sobie na temat ich pracy, ich codziennego dnia i tego ile czasu poświęcają na sport. Podczas spotkania dzieci przeszły krótki trening ruchowy z piłką w barwach żółto – czerwonych pod okiem zawodowych piłkarzy. Cała trójka naszych gości chętnie odpowiadała na niecodzienne pytania naszych przedszkolaków. Na zakończenie fantastycznego spotkania nastąpiło wręczenia pamiątek oraz wykonanie wspólnego zdjęcia.

ŚLADAMI HISTORII

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości – „Poszukiwacze skarbów” zaprosiły „Papugi” na wirtualny spacer po Kielcach. Celem było odwiedzenie Miejsc Pamięci Narodowej na terenie naszego miasta.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

 14.11.2019r. -  „Poszukiwacze skarbów” po złożeniu przysięgi i uroczystym pasowaniu przez p. Dyrektor dołączyły do społeczności przedszkolnej.

 

                     Ja przedszkolak dzielny

                    Będę zawsze uśmiechnięty

  będę słuchał swoje panie

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

08.11.19 - odpowiadając na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego  do włączenia się w akcję "Szkoła do hymnu", w naszej placówce odbyły się występy artystyczne przedszkolaków związane z uroczystymi obchodami Święta Niepodległości. Grupa III wystąpiła w inscenizacji wiersza "Nasza ojczyzna".

 

ZABAWY BADAWCZE Z DYNIĄ

Wiele frajdy sprawiły nam zabawy badawcze z DYNIĄ - opisywaliśmy jej wygląd, kształt, ważyliśmy „na oko”, dotykaliśmy, bawiliśmy się w „dyniowe kręgle”, zastanawialiśmy się, po co jest dynia i co można z niej zrobić?

Po przemyśleniu, dzieci postanowiły wykonać lampiony - wybierały miąższ z dyni, wycięto oczy i buźki. Oddzielanie pestek od miąższu było zarazem wspaniałym ćwiczeniem manualnym.

BUDZENIE KOLORÓW

Poszukiwacze skarbów” uczą się kodować poprzez zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej i materiału przyrodniczego. Dzięki takim zabawom dzieci utrwalają nazwy kolorów, ćwiczą liczenie, dekodują zaproponowany kod oraz podejmują próby samodzielnego kodowania.

Jest to dobra okazja do uczenia dzieci klasyfikowania przedmiotów według: wielkości, kształtu, koloru oraz układania szeregów, czy rytmów.

W BIBLIOTECE

W październiku dzieci pierwszy raz wybrały się do pobliskiej biblioteki. Zapoznały się z wnętrzem, pracą bibliotekarza. Dowiedziały się, jak posegregowane są książki na półkach, poznały warunki wypożyczania książek. Podróżując pociągiem dotarły do „stacji” z książkami i albumami związanymi z naszym regionem. Oglądali ilustracje przedstawiające Kielce dawniej i dziś, rozpoznawali znane miejsca.

 

 

Teatrzyk w przedszkolu!

Dnia 28 listopada o godzinie 10.40 nasze przedszkole odwiedzi Agencja Artystyczna "PATIGO". 

Dzieci obejrzą spektakl pt. "Wielkie wydarzenia w świecie małych ludzi".

 

Koszt teatrzyku został pokryty przez Radę Rodziców.

URODZINY EMILKI

Słońce świeci dziś dla Ciebie,
a chmurki tańczą na niebie.
Śmieją się motylki,
a biedronki i kwiatki
przesyłają życzenia
i słodkie buziaczki!

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO EMILKO !!!!

KODOWANIE NA DYWANIE

Zabawy i gry logiczne odgrywają ważną rolę w edukacji przedszkolnej. Dają możliwość analizowania, działania oraz wyzwalają chęć poszukiwania. Można efektywnie i przyjemnie wspierać rozwój koncentracji, samodzielność i kreatywność u dziecka. Warto postawić na zabawy logiczne i gry, które mogą stanowić dobry trening umysłu - rozwijają nie tylko spostrzegawczość i pamięć, ale przede wszystkim logiczne myślenie. Taką gimnastykę przeprowadziliśmy z dziećmi z gr. II z gr. VIII wykorzystując matę  i symbole balonów dzieci  układały je kolejno według wskazanej przez nauczyciela instrukcji.

Skąd się bierze woda w kranie?

Celem naszych zajęć było przekazanie dzieciom w prosty sposób , skąd się bierze woda w kranach ,jak wygląda proces wydobycia oraz poznanie drogi wody do naszych mieszkań i zasad oczyszczania wody. Czym jest obieg wody w przyrodzie .Dzieci tworzyły historyjkę obrazkową ,rozwijając logiczne myślenie i wyobraźnię.

Spotkanie z lekarzem

W ramach realizacji programu preorientacji zawodowej naszego przedszkola, którego celem nadrzędnym jest wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami najbliższymi ich otoczeniu, dzieci poznały zawód lekarza. Celem spotkania było:

W przygotowaniu do nauki czytania

W przygotowaniu do nauki czytania ważną rolę obok doskonalenia wymowy dziecka odgrywa usprawnianie działania analizatora wzrokowego. Działanie analizatora wzrokowego usprawniamy przez wszelkiego rodzaju zabawy rozwijające spostrzegawczość wzrokową potrzebną do rozróżniania liter. Litery są dla dzieci trudne do rozpoznania i zapamiętania, są to bowiem znaki abstrakcyjne, różniące się między sobą tylko drobnymi szczegółami.

Bezpieczny Przedszkolak

Naszym zadaniem jest podejmowanie takich działań, które podnoszą świadomość dziecka na sytuacje zagrażające jego życiu i zdrowiu oraz unikania zagrożeń. Dziecko szczęśliwe, to dziecko zdrowe i bezpieczne. Dlatego prowokowaliśmy wiele edukacyjnych sytuacji uczących dziecko:

Nasi solenizanci

Urodziny to dla każdego dziecka wielkie wydarzenie. Nasi wrześniowi i październikowi solenizanci z zapałem odliczali czas do kolejnej rocznicy swojego przyjścia na świat. Celebrowaliśmy Urodziny Kuby ,Marcina ,Bartosza ,Ragnara . Każdy z tych wyjątkowych dni obchodziliśmy naprawdę hucznie .Dzięki temu mogliśmy pokazać dzieciom, że naprawdę są dla nas ważne i sprawić, aby poczuły się absolutnie wyjątkowo. Celem pośrednim było:

101-lecie Niepodległości

W naszej grupie obchodziliśmy 101- lecie Niepodległości Polski.
Celem przeprowadzonych  działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski oraz przybliżenie dzieciom polskich symboli narodowych.
Przedszkolaki na zajęciach w tym dniu poznały wydarzenia związane z polską historią oraz dziejami mającymi bezpośredni związek z odzyskaniem przez Polskę Nielodległości.

Wirtualny spacer po Kielcach

W ubiegłym tygodniu nasza grupa została zaproszona przez "Poszukiwaczy Skarbów" z grupy III na wirtualne zwiedzanie naszego Miasta Kielce. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały prezentację, w której zostały umieszczone najbardziej znane miejsca w centrum Kielc. Dzieci dzieliły się na forum także własnymi doświadczeniami i chętnie nazywały miejsca odwiedzone w czasie wirtualnego spaceru.

Serdecznie dziękujemy Paniom z grupy III za urozmaicenie naszych zajęć oraz wspólne poznawanie naszego miasta.

Pamiętamy o naszych bliskich

Okres przed Wszystkimi Świętymi to czas, w którym szczególnie pamięciom obejmujemy tych, którzy odeszli od nas. To czas na rozmowy o tych, którzy spoczywają na cmentarzu. O tym, co tyczy się szacunku dla zmarłych i odpowiedniego zachowania się w takim miejscu.

Urodziny Klaudii i Oli

Jest w roku taki dzień,
W którym smutki idą w cień,
Wiec z okazji tego dnia
Posłuchajcie co życzy Wam Papużek grupa:
Dużo zdrowia i radości,
Szczęścia w życiu i miłości,
Moc najpiękniejszych wrażeń
I spełnienia wszystkich marzeń.

 

Z okazji Waszego święta, dziewczynki, życzymy Wam wszystkiego co najlepsze :)

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września nasi kochani chłopcy obchodzili swoje święto, gdyż był Dzień Chłopaka. Z tej okazji grupa Piratów i Korsarzy pomimo bardzo chłodnego i deszczowego dnia wybrała się na wycieczkę do bawialni, gdzie wspólnie świętowaliśmy. Na miejscu czekało na nas dużo atrakcji i dobrej zabawy. Były także drobne upominki, konkursy, zabawy taneczne i oczywiście mnóstwo życzeń aby nasi chłopcy byli zdrowi i uśmiechnięci każdego dnia. Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego poczęstunku. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy, a zdjęcia z tego wyjścia będą miłym wspomnieniem.

URODZINY KAI

Z okazji urodzin składam Ci życzenia! Uśmiechu, zdrowia, radości, mnóstwa prezentów i gości. Przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych, uśmiechu wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!

ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5  listopada w grupie „ Tęczowe rybki” obchodziliśmy

ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK.

Ten wyjątkowy dzień, dzieci rozpoczęły odśpiewaniem 
bajkowego hymnu pt. "Witajcie w naszej Bajce..."

Dzień ten przypomniał wszystkim, 
jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka.
Do przedszkola przybyły dzieci przebrane w piękne bajkowe stroje, które wykonali wspólnie z rodzicami.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

27 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy ważne święto, czyli Dzień Przedszkolaka. W tym roku ta uroczystość odbyła się pod hasłem „W BARWACH WARTOŚCI", gdzie każda grupa prezentowała inną wartość.

Tego dnia dzieci ze wszystkich grup zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie. Grupa IV i grupa X wykonały układ taneczny do piosenki pt. „Piosenka bardzo kulturalna” jak również pięknie ją zaśpiewały. Przedszkolaki prezentowały wartość jaką jest kultura i przypomniały wszystkim o trzech magicznych słowach – proszę, dziękuję i przepraszam.

 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dzieci z grupy IV, VIII i X wspólnie spędzały czas na pobliskim boisku. Nasze zabawy zaczęliśmy od dosyć intensywnej rozgrzewki, a następnie podzieliliśmy się na drużyny, aby rozegrać prawdziwy mecz piłki nożnej. Nie zabrakło sędziego, który czujnym okiem spoglądał i naliczał punkty, jak również wręczał piłkarzom żółte i czerwone kartki. Tak naprawdę nie liczyły się ani punkty ani kto wygrał lecz wspólna dobra zabawa i ruch na świeżym powietrzu. Na koniec przedszkolaki – piłkarze otrzymali zasłużone medale oraz uścisk dłoni swoich trenerów:) 

Zabawy w ramach realizacji Show pedagogika,czyli dyscyplina bez nakazów

Przedszkolaki z grupy IV, VIII i X wzięły udział w zabawach rozwijających sprawność fizyczną jak również i wdrażanie do poprawnego zachowywania się w grupie. Wszystko w kontekście „Dyscypliny bez nakazów” według pani Agnieszki Chartanowicz. Dzieci na samym początku obejrzały na tablicy multimedialnej krótki spektakl pt. „ Czysty dziób”, a następnie wykonywaliśmy ruch do muzyki zgodnie z poleceniami nauczyciela i wyświetlonego teledysku.

ZBIÓRKA ARTYKUŁÓW - POMAGAMY ZWIERZAKOM ZE SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W DYMINACH

Serdecznie zapraszamy dzieci oraz rodziców do włączenia się w pomoc na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach.
 

Podczas zbiórki karmy dla zwierząt prosimy, aby w miarę możliwości zadbać o naszego podopiecznego Pluto. Potrzebuje on mokrej karmy dla psów seniorów (karmy takich producentów jak: DOLINA NOTECI, ROCCO, RINTI).

 

Karmy dla zwierzaków oraz inne produkty można wkładać do specjalnie przygotowanych i oznaczonych pojemników na holu.

 

Osoba odpowiedzialna za zbiórkę dla Schroniska: mgr MARTYNA MAKOWSKA
(wychowawca grupy I "PAPUGI")

WIRTUALNA ADOPCJA

Nasze Przedszkole dołączyło do akcji
"Adopcja Wirtualna" organizowanego przez
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach!

Zwierzęta, które znajdują się w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach, mo zostać obięte wirtualną pomocą. Włączając się w akcję pomocy dla zwierząt, nasze Przedszkole obięło taką pomocą przesympatycznego psa PLUTO.
Nasz czworonożny pupil jest jednym z wielu podopiecznych Schroniska w Dyminach. Pluto, zwany jest również przez pracowników Schroniska "Dziadziuś", gdyż należy do grupy psów seniorów.
Piesek ze względu na swój wiek wymaga
odpowiedniej dla niego opieki i specjalnej diety.

Podczas zbiórki karmy dla zwierząt (akcja zbiórki karm oraz innych potrzebnych rzeczy będzie trwała do 20. 11. 2019 r.) prosimy, aby w miarę możliwości zadbać o naszego podopiecznego Pluto. Potrzebuje on mokrej karmy dla psów seniorów (karmy takich producentów jak: DOLINA NOTECI, ROCCO, RINTI).

 

Osoba odpowiedzialna za zbiórkę dla Schroniska: mgr MARTYNA MAKOWSKA
(wychowawca grupy I "PAPUGI")

URODZINY MIKOŁAJA

Każde dziecko marzy o tym, aby dzień ich urodzin był jak najpiękniejszy. Dzieci świętują swoje urodziny w domu z rodziną, ale wiele radości sprawia im to kiedy mogą bawić się wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkola. W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy urodziny Mikołaja. Jak zawsze nie zabrakło wspaniałych zabaw, podczas których jubilat mógł poczuć się wyjątkowo, na koniec popłynęły  najpiękniejsze życzenia a dzieci częstowały się słodziutkimi cukiereczkami.

URODZINY NIKOLI

 Mamy dziś wesołe minki, bo są NIKOLKI URODZINKI !!!

Tak świętowaliśmy 4 urodziny Nikolki: było gromkie "Sto Lat...", życzenia, całusy i uściski. Nikolka poczęstowała wszystkich słodką niespodzianką, a koleżanki i koledzy przygotowali dla solenizantki prezent.

 

 

MALUJEMY JESIENNE LIŚCIE

 Jesień to kolorowa pora roku. Przedszkolaki poznały budowę liścia, porównywały liście pod względem kształtu, wielkości, koloru. Dzieci dobrze wiedzą, że spadające, jesienne listki są w kolorze żółtym, czerwonym, pomarańczowym i brązowym, więc postanowiły pięknie pomalować je na kartce. To naprawdę super zabawa.

 

NA POCZCIE

„Poszukiwacze skarbów” podczas zajęć poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek. Następnie wybrały się na pocztę. Celem wycieczki było zapoznanie  z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się, jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza.  Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. 

 

 

SENIOROM - DZIECI

10 października 2019 o godz.1300  dzieci z grupy "Piratów" i "Korsarzy" uczestniczyły w uroczystości przekazania Seniorom  klucza do bram miasta przez prezydenta Kielc - Bogdana Wentę. Uroczystość miała miejsce na kieleckim Rynku. Przedszkolaki przygotowały i wręczyły Seniorom laurki, a także uczestniczyły we wspólnych zabawach tanecznych. Organizatorzy uroczystości, jak również sami Seniorzy częstowali dzieci cukierkami. Tak więc było to bardzo wzruszające i  "słodkie" spotkanie!

DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

W  dniach 13 i 14 listopada br. odbędą się  „Dni Czystego Powietrza”. Nadrzędnym celem akcji jest edukacja w zakresie przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych spośród nich, na które mamy największy wpływ – czyli tak zwanej niskiej emisji.

„Dzień Czystego Powietrza” to akcja edukacyjno–infromacyjna skierowana do całego społeczeństwa. Jej głównym założeniem jest informowanie o konsekwencjach palenia odpadów oraz pokazanie, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy.

Mając na uwadze rozwój świadomości na temat źródeł zanieczyszczenia powietrza wśród mieszkańców naszego Miasta, w ramach wydarzenia „Dzień Czystego Powietrza”, zaplanowano szereg działań edukacyjno-informacyjnych.

Jeden z punktów „Dnia Czystego Powietrza” stanowi akcja skierowana do Przedszkoli Samorządowych z terenu miasta Kielce pod hasłem „Czytanie dla przedszkolaków – wspólnie dbamy o czyste powietrze”, która w naszej placówce odbędzie się 13 listopada 2019 roku.

 

 

"SZKOŁA DO HYMNU"

 

Odpowiadając na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego  do włączenia sie w akcję "Szkoła do hymnu", w naszej placówce w piątek, 8 listopada o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewamy hymn "Mazurek Dąbrowskiego". 

W tym dniu odbędą się również występy artystyczne przedszkolaków związane z uroczystymi obchodami Święta Niepodległości.
Prosimy o odpowiedni ubiór dzieci w tym dniu.

WYCIECZKA DO WOJEWÓDZKIEGO DOMU KULTURY - "ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK"

 

02.10.2019r. dzieci z naszej grupy brały udział w wycieczce do WDK na spektakl pt. "Zaczarowany Świat Bajek".
Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały bohaterów znanych i lubianych wierszy polskich autorów, m. in. J. Tuwima "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Słoń Trąbalski" czy J. Brzechwy "Samochwała", "Leń". Przedszkolaki podczas przedstawienia dowiedziały się jak ważna rolę odgrywają w naszym życiu takie wartości jak: dobre wychowanie, samokrytyka, tolerancja, niesienie pomocy innym. Było dużo radości, wspólnej recytacji i śpiewu. Wszyscy świetnie się bawili.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

To dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą, ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało zaznaczone w kalendarzu, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Nasze przedszkole wzięło udział w V Edycji Europejskiego Tygodnia Sportu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach, który odbył się w dniach od 23 do 27 września 2019 r.
Organizując różnorodne działania na rzecz aktywności fizycznej w naszym przedszkolu zwróciliśmy szczególną uwagę na dbnie o sprawnośc fizyczną i prowadzenie zdrowego trybu życia.

I likeFruit! – CLIL

Dzieci z grupy „Żeglarze” i „ Marynarze” doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o  witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok. Zanim przystąpiliśmy do pracy omówiliśmy warzywa i owoce w j. angielskim a nazwy utrwalaliśmy w zabawie „Guesswhat!”. Następnie przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką i z wielkim zaangażowaniem zabrały się do robienia soku. To wszystko oczywiście w towarzystwie j. angielskiego!

Healthy and Unhealthy Food - CLIL

Realizując tematykę dotyczącą dbania o własne zdrowie, grupa „Żeglarzy” i „Marynarzy” w zabawie dydaktycznej „Healthy and Unhealthy Food” z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon, dokonała klasyfikacji zdrowej i niezdrowej żywności posługując się wybranymi słówkami w języku angielskim.

Fruit Juice – CLIL

 

Miniony tydzień upłynął nam owocowo. Jesienne sady obfitują w jabłka, gruszki i śliwki, więc wraz z przedszkolakami postanowiliśmy zrobić z nich przetwory –  kompoty owocowe. Najpierw obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Zakręcone owoce”, następnie omówiliśmy krok po kroku zasady wykonywania kompotów owocowych, również w języku angielskim. Następnie przystąpiliśmy do działania. Nasze kompoty będą prawdziwym przysmakiem na zimowe dni w przedszkolu!

AutumnTree – CLIL

W ramach realizowanego projektu „Las, Dwa Trzy” oraz  prowadzonej w grupie innowacji pedagogicznej „Billingualchildren- ourfuture” , w ubiegłym tygodniu przedszkolaki realizowały zajęcia z wykorzystaniem „Jesiennych Darów”. W zabawie „What’s missing”, „AutumnLeafs” oraz „AutumnTree” w towarzystwie języka angeislkiegoutrwalały wiadomości na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, a także kształtowały umiejętności klasyfikowania oraz odtwarzania podanych wzorów

JESIENNE LAMPIONY

Sala grupy „Tęczowe rybki” zamieniła się na chwilę w warsztaty artystyczne. Dzieci wykonywały lampiony ze słoików, przyniosło im to wiele radości i frajdy. Tego typu zajęcia miały na celu zintegrowanie całej grupy oraz rozwijanie współpracy . Była to również nauka poprzez zabawę, np. robiąc lampiony dzieci odgadywały z jakiego drzewa są liście.

 

WYJŚCIE NA CMENTARZ

Okres przed Świętem Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu.

JESIEŃ W OKOLICACH PRZEDSZKOLA

24 października nasza grupa wybrała się na spacer po okolicy. Celem spaceru była bezpośrednia obserwacja przyrody jesienią. Zbieranie kolorowych liści, kasztanów, żołędzi. Wyeksponowanie ich w kąciku przyrody. Spacer był połączony ze zdobywaniem wiadomości jak bezpiecznie należy poruszać się po chodnikach.

 

Urodziny Liliany i Jasia

 

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.

Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie...

Na samym końcu pyszny tort jedzie...

Zające z miną uśmiechniętą wołają:

"Dziś jest Twoje święto”

Serdeczne życzenia od całej grupy dla Lilianki i Jasia.

WYJAZD DO TEATRU LALKI I AKTORA "KUBUŚ"

18 października grupa „ Tęczowe rybki” wybrała się do Teatru Lalki i Aktora Kubuś na spektakl pt:” Przygody Koziołka Matołka”.

Wesoła podróż przez świat z fantazją i Koziołkiem Matołkiem. Kto by nie chciał poznać chińskiego Cesarza, zaklinacza węży z Bombaju, Mohikanina o walecznym sercu, który poluje na niedźwiedzie, albo kowbojów na Dzikim Zachodzie, ujeżdżających narowiste rumaki? Te oraz jeszcze wiele innych przygód obejrzały przedszkolaki. Dzieci przekonały się, że Matołek to zwierzak bardzo wesoły, ciekawy ludzi i świata.

Oto ja

W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy „ Żeglarze” i „ Marynarze” wykonały pracę pt: „ Oto ja” realizując tym samym jedno z zadań projektu „Las, dwa, trzy”. Przedszkolaki  do wykonania swojego portretu wykorzystały naturalne materiały: kasztany, żołędzie, liście, orzechy, korę i szyszki. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i pomysłowością co można zaobserwować na zdjęciach.

Las, dwa, trzy - matematyczne przygody wśród przyrody

W październiku grupa „Żeglarzy” i „ Marynarzy” przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Matematyczno – Przyrodniczego „ Las, dwa, trzy - matematyczne przygody wśród przyrody”, którego patronatem jest  „ Bliżej przedszkola” i „ Polski Instytut Przedszkoli Leśnych”. Celem projektu jest promowanie edukacji w kontakcie z naturą i poprzez jej doświadczanie, rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez działania blisko przyrody,  postrzeganie przyrody jako naturalnego środowiska zapewniającego dzieciom  możliwości zabawy i rozwoju oraz sprzyjającego wykorzystywaniu wszystkich zmysłów.

Dzień Chłopaka

Pod koniec miesiąca chłopcy z grupy „Żeglarze” i  „Marynarze” obchodzili swoje święto. Z tej okazji  przedszkolaki wybrały się do Papugarni „Ara”. Dzieci  podziwiały przepiękne papugi, poznały ich zwyczaje ,warunki w jakich żyją oraz w jaki sposób je karmić. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawił, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Po powrocie do przedszkola nasi panowie z okazji swojego święta otrzymali od dziewczynek drobny upominek.

Obchody Europejskiego Tygodnia Sportu

Z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu grupa Żeglarzy i Marynarzy wzięła udział w zajęciach tanecznych z elementami Zumby prowadzonych przez Panią Anitę Boroń oraz zajęciach taneczno-ruchowych z elementami stretchingu z wykorzystaniem prostych figur tanecznych prowadzonych przez instruktorkę rekreacji ruchowej oraz choreografkę tańca jazzowego - Panią Joannę Buchcic. Sportowa zabawa dostarczyła przedszkolakom wiele radości.

Uliczne sygnały z Photonem

Realizując zajęcia z cyklu „Ruch uliczny”, pomocny stał się robot edukacyjny Photon, za sprawą którego przedszkolaki mogły utrwalić numery alarmowe oraz zapamiętać jakie pojazdy i dlaczego nazywamy uprzywilejowanymi. Na podsumowanie zajęć wykonały jeden z takich pojazdów.

My Żeglarze

Nowa grupa to nowe wyzwania i zobowiązania. Aby sprostać wszystkim, przedszkolaki mierzyły swoje możliwości w zadaniach wymagających sprawności, sprytu oraz współdziałania w grupie. Starania wszystkich dzieci doprowadziły całą grupę do zasłużonych zwycięstw oraz zdobycia odznak „Żeglarza”.

Świętujemy urodziny Olusia i Hani

Wszystko, co piękne i wymarzone,
Niech w  Waszym życiu będzie spełnione.
Niech życie słodko Wam płynie,
a wszystko, co złe niech szybko minie!

W ubiegłym tygodniu świętowaliśmy w grupie "Papugi" urodziny Aleksandra oraz Hani. 
Wspólnie zaśpiewaliśmy naszym jubilatom "Sto lat", złożyliśmy płynące prosto z serca życzenia i.. delektowaliśmy się przepysznymi, urodzinowymi cukierkami :)

Kolorowe warzywa

"Dojrzałe, kolorowe, słońcem malowane,

witaminek pełne i najzdrowszych soków,

dorodne warzywa śmieją się, żartują,

bo jesień jest na działce najpiękniejsza w roku."

 

NA STRAGANIE

 

  Podczas realizacji tematyki związanej z warzywami dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy w oparciu o wiersz J. Brzechwy „Na straganie”. Następnie odbyła się pogadanka na temat wartości odżywczych warzyw oraz zabawy ćwiczące reakcję na sygnał, spostrzegawczość, refleks.

 

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Ziemniak - jest pospolitym, ale wspaniałym warzywem, podawanym w naszej kuchni na różne sposoby – stał się pretekstem do wspólnej zabawy. Dzieci zapoznały się z opowiadaniem H. Łochockiej pt. „Wróbelek Elemelek i kartofelek”, w której w prosty sposób dowiedziały się, jak inaczej można nazwać ziemniaka oraz w jaki sposób można go przyrządzać. Następnie odbyły się zawody ziemniaczane tj. „sadzenie i zbieranie ziemniaków”, „podawanie ziemniaka na tacy”. Na zakończenie przedszkolaki wykonały jeża z ziemniaka i zapałek.

 

SKARBY JESIENI

 Przedszkolaki poszukały na placu przedszkolnym jesiennych skarbów, które zostały ozdobą kącika przyrody. Sprawiło to maluchom wiele radości – na pewno wykorzystają je do zajęć.

Wycieczka do WDK

2.10.2019r. dzieci z naszej grupy brały udział w wycieczce do WDK
na spektakl pt. "Zaczarowany Świat Bajek".
Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały bohaterów znanych i lubianych wierszy polskich autorów, m. in. J. Tuwima "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Słoń Trąbalski" czy J. Brzechwy "Samochwała", "Leń". Przedszkolaki podczas przedstawienia dowiedziały się jak ważna rolę odgrywają w naszym życiu takie wartości jak: dobre wychowanie, samokrytyka, tolerancja, niesienie pomocy innym. Było dużo radości, wspólnej recytacji i śpiewu. Wszyscy świetnie się bawili.

Kontynuujemy nasze codzienne zajęcia w nurcie Pedagogiki Friedrich Froebla.

Tym razem poznawaliśmy polisensorycznie owoce i warzywa. Nasze zajęcia zaczęliśmy od Porannego Koła czyli krótkich zajęć na dywanie. Były el. zabawy dydaktycznej ,opowiadanie, zabawa matematyczna, pogadanka itd. W tych zajęciach maksymalnie wykorzystaliśmy Dary. Po kilku zabawach w Porannym Kole nastąpiła praca dzieci w kącikach. Jest to najbardziej atrakcyjna dla dzieci część zajęć - nie mogły doczekać się kiedy będą w określonym kąciku ,są zawsze bardzo ciekawe jakie zadania są do wykonania w kącikach w danym tygodniu.

Dzień Chłopaka

W naszej grupie był to dzień szczególny. Przebiegał pod hasłem ,,Jestem Ważny” Każdy z chłopców miał okazję poczuć się zauważonym ,docenionym i po prostu ważnym. Dziewczynki  dbały o swoich kolegów nie zapomniały również o  pięknych życzeniach.  Na pamiątkę tego święta wręczyły chłopcom również krawaty oraz zabawkę jojo do zabawy zręcznościowej.

Był to dzień, pełen uśmiechu ,wrażeń, i dobrej zabawy. 

 

Światowy Dzień Przedzkolaka

Od najmłodszego, aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

W tym roku Dzień Przedszkolaka obchodziliśmy pod hasłem ,,W Barwach Wartości.” Rozpoczęliśmy uroczystym wspólnym zaśpiewaniem „100 lat ”, a nasza koleżanka z grupy Zosia G. zagrała pięknie na gitarze dla wszystkich przedszkolaków. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Przypomnieliśmy sobie , że WARTOŚCI TO DROGOWSKAZY które wskazują nam jak postępować, kierują naszymi wyborami. .Szacunek ,Uczciwość, Odwaga Pokojowość ,Sprawiedliwość, Szczęście, Przyjaźń i Miłość

DZIEŃ DRZEWA W OGRODZIE BOTANICZNYM

10 października przedszkolaki z grupy „ Tęczowe rybki ”i „Odkrywcy” wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego znajdującego się w naszym mieście. Na miejscu dzieci razem z paniami zwiedziły najciekawsze zakątki ogrodu, podziwiając przy tym piękno otaczającej ich przyrody. Dzieci miały możliwość zobaczenia, powąchania, a nawet dotknięcia wybranych roślin. Przechadzając się spacerkiem po ogrodowych ścieżkach, przedszkolaki mijały różne gatunki drzew (np. lipy, wierzby, sosny), rośliny aromatyczne (np. lawendę, oregano, rozmaryn) czy kolekcję roślin ozdobnych poświęconą różą.

Froeblowskie Bieganie

23.09.2019r.Odbyła się Zabawa w Podchody pod hasłem - ,,Froeblowskie Bieganie Darów życia Odkrywanie” .

Dzieci i rodzice z naszej grupy oraz gr. IX (pracującej także według koncepcji F. Froebla) wspólnie biegali i bawili się na świeżym powietrzu w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Celem zaproponowanej przez nas formy było:

  • stwarzanie okazji do bezpośredniego kontaktu z przyrodą,

  • czerpanie radości płynącej z ruchu i przebywania z innymi;

Froebel wakacje

Przedszkole to ogródek, w którym rosnące rośliny to dzieci,
a nauczyciel jest ogrodnikiem dbającym i pielęgnującym ich rozwój.

Friedrich Froebel

 

To My Piętaszki!

Piętaszek był dobrym, szlachetnym, mądrym i pojętnym człowiekiem. Robinson miał w nim wiernego i oddanego przyjaciela. Szybko się uczył, był zdolny i wytrwały. Zachwycało go wszystko, co inne, nowe. … Piętaszek był ciekawy świata, szybko pokonywał lęki i niepewności wobec zupełnie nieznanych mu zadań, przedmiotów. To bardzo sympatyczny i pozytywny bohater ,który od pierwszego wejrzenia budził zaufanie. Dobrze radził sobie z przyrządzaniem doskonałych posiłków, szybko i sprawnie wykonywał prace, które Robinsonowi przysparzały kłopoty, np. kopanie dołu (Piętaszek robił to za pomocą muszli).

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” panie razem z dziewczynkami przygotowały dla dżentelmenów ze swojej grupy przykładane wąsy. Były także upominki, które wręczały dziewczynki , zabawy taneczne i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Na koniec wszyscy usiedli do poczęstunku. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

WITAMINKI

 Podczas realizacji tematyki związanej z owocami odbyła się pogadanka na temat ich wartości odżywczych. Następnie przedszkolaki z zawiązaną chustką na oczach, za pomocą zmysłów dotyku, węchu i smaku odgadywały nazwę danego owocu. Bardzo dobrze wypadł test rozróżniania smaku cytryny – odważni bez skrzywienia się wypili sok. Dzieci segregowały owoce – tworzyły zbiory, przeliczały, określały ilość (mniej, więcej). Na zakończenie zjadły ze smakiem swoje ulubione owoce.

 

BEZPIECZNE ULICE

 Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po jezdni i chodniku w teorii i w praktyce – podczas zabaw ruchowych. Poznały wygląd i znaczenie kilku ważnych znaków drogowych, dowiedziały się, jak być widocznym dla pojazdów o zmierzchu. Wykonały prace plastyczne związane z omawianą tematyką.

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

 

 27 września obchodziliśmy ważne święto w przedszkolnym kalendarzu – Dzień Przedszkolaka - w tym roku  pod hasłem "W BARWACH WARTOŚCI". 

Tego dnia wszystkie grupy zaprezentowały swoje umiejętności. Grupa III zademonstrowała swoje wokalno - taneczne talenty podczas piosenki „Nasze przedszkole”.

 

ZABAWY RUCHOWE

Zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne mają szczególne znaczenie, ponieważ związane są z wszechstronnym rozwojem. W przedszkolu zwracamy uwagę na kształtowanie postawy dziecka poprzez stałe wymaganie poprawnych ruchów podczas chodu, biegu, zabawy, ćwiczeń itd. „Poszukiwaczom skarbów” ćwiczenia gimnastyczne i zabawy ruchowe sprawiają dużo radości.

 

Urodziny Leonka i Franka

Wszystko, co piękne i wymarzone
Niech w  Waszym życiu będzie spełnione.
Niech życie słodko Wam płynie,
a wszystko, co złe niech szybko minie!

W ubiegłym tygodniu świętowaliśmy w grupie "Papugi" urodziny Leonka i Franka. 
Koledzy i koloeżanki wspólnie zaśpiewali naszym jubilatom "Sto lat", złożyli pełne radości życzenia a chłopcy poczęstowali nas pysznymi cukierkami :)

Owocowe pyszności

Jesień nie tylko zachwyca nas swoimi pięknymi barwami oraz bogactwem darów jesieni. Jedną z najcenniejszych rzeczy, które otrzymujemy jesienią są owoce oraz warzywa.

Dzień Chłopaka

W naszym przedszkolnym kalendarzu zaznaczonych jest wiele uroczystości oraz ważnych wydarzeń. Od samego początku pobytu dzieci w przedszkolu uczymy, aby pamiętać o osobach, które w danym dniu przeżywają swój wyjatkowy dzień.
Bez wątpienia jednym z takich szczególnych dni jest obchodzony 30 września Dzień Chłopaka.
Z tej okazji dziewczynki zaśpiewały swoim kolegom uroczyste "Sto lat". Chłopcy tego dnia brali udział w zabawach, podczas których musieli wykazać się celnym trafianiem do bramki oraz zręcznością. Wspólne zabawy pozwoliły na lepsze zintegrowanie się grupy. 

Występy z okazji Dnia Przedszkolaka

"W BARWACH WARTOŚCI" pod takim hasłem 27 września obchodziliśmy ważne święto w przedszkolnym kalendarzu. Tego dnia wszystkie grupy z okazji Dnia Przedszkolaka zaprezentowały swoje umiejętności podczas wspólnej zabawy.
Najmłodsze dzieci z grupy "PAPUGI" w barwnych maskach wykonały taniec do utworu "Jestem Małym Przedszkolakiem". Dzieci pod okiem pani Natalii oraz pani  Martyny przepięknie zademonstrowały swoje taneczne talenty przed pozostałymi przedszkolakami. 

 

Europejski Tydzień Sportu

Przedszkolaki z najmłodszej grupy „PAPUGI”, w czasie obchodzonego w naszym Przedszkolu Europejskiego Tygodnia Sportu, poznały różne formy aktywności ruchowej. Wspólnie tańczyliśmy w rytm muzyki, celnie strzelaliśmy piłką do bramki, przechodziliśmy przez tęczowy tunel i.. doskonale bawiliśmy się z chustą animacyjną.

Pierwszy Dzień Jesieni

23 września 2019r. przedszkolaki z grupy „PAPUGI” przywitały nową porę roku - JESIEŃ.
Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola dary jesieni - kasztany, żołędzie, jarzębinę, orzechy oraz liście.
Wspólnie, "Tańcem jesiennych liści", powitaliśmy Pania Jesień. W czasie zajęć podziwialiśmy przyniesione dary jesieni, przeliczaliśmy je oraz tworzyliśmy zbiory. Dary jesieni segregowaliśmy w pojemnikach i ustawiliśmy je w kąciku przydodniczym.
Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną "Jesienne drzewo". 

Dzień Przedszkolaka

20 września 2019r.  obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. W tym dniu najmłodsze dzieci z grupy "PAPUGI" aktywnie uczestniczyły w specjalnie zorganizowanych dla nich grach i zabawach.
Dzieci chętnie segregowały przedmioty, dopasowywały do siebie obrazki a najwięcej radości sprawiły im zabawy z użyciem chusty animacyjnej. Na sam koniec wykonaliśmy plakat "Jestem Przedszkolakiem". Każde z dzieci chętnie pozostawiło na nim odcisk swojej ręki na znak, że oficjalnie zostało przyjęte do grona naszych przedszkolaków.

BEZPIECZNI NA DRODZE

Tydzień o bezpieczeństwie na drodze minął nam bardzo szybko. Dużo czytaliśmy wierszy i  opowiadań o bezpieczeństwie na drodze, o znakach drogowych oraz o sytuacjach jakie mogą zdarzyć się każdemu z nas. Dla ułatwienia i lepszego zapamiętania tych wszystkich ważnych zasad wykonywaliśmy szereg zadań i ćwiczeń ruchowych m.in.: „Idź – Stop!”, „Uwaga czerwone”, „GPS”, „Wypadek” czy „Pokaż co zrobisz gdy...”. Przy takiej tematyce ćwiczyliśmy także orientację przestrzenną i w schemacie własnego ciała. Wykonaliśmy tekturowe samochody według własnych pomysłów, a także dwa rodzaje sygnalizacji świetlnej, których efekty można było oglądać na przedszkolnej wystawie.

DZIEŃ KROPKI

Dzień kropki to fajne święto, które bardzo spodobało się naszym przedszkolakom. Na początku krótkie zapoznanie z genezą tego święta, a także z opowiadaniem o historii pewnej dziewczynki – Vashti, która uświadomiła naszym dzieciom, że każdy z nas coś potrafi i że warto uwierzyć w siebie. Następnie wszyscy wspólnie bawiliśmy się tworząc małe i duże koła – kropki. Nie zabrakło też ćwiczeń w przeliczaniu, kodowaniu, śpiewaniu oraz zabawy w zakręconego twistera – wygibusa. W tym dniu nagrodami dla wszystkich były piegi - kolorowe kropki na całej buzi oraz wyjście do sali zabaw, gdzie był suchy basen z ogromną ilością kolorowych kulek.  Podczas tego dnia Piraci i Korszarze wykonali jedną wspólną pracę plastyczną, której efekty można było zobaczyć w kąciku rodzica. W tym dniu swoje święto miała także nasza ukochana Amelka, która obchodziła swoje 5-te urodziny. Nie zabrakło odśpiewanego sto lat, pięknych życzeń oraz przepysznych cukierków. Mamie Amelki dziękujemy za słodki poczęstunek, a samej jubilatce jeszcze raz WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO.

DZIEŃ ZDROWEGO ZĄBKA

12-go września nasze przedszkolaki świętowały dzień zdrowego ząbka. Podczas tego dnia wiele się działo. Dzieci zostały zapoznane z opowiadaniem „Bajka o Karolku, który nie chciał myć zębów”, a następnie pięknie odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. Potem przedszkolaki wzięły udział w zabawie „Zdrowy i chory ząbek” oraz „Magiczny worek potworek”, gdzie z zamkniętymi oczami losowały różne przedmioty, a następnie trzeba było je nazwać i stwierdzić czy są one potrzebne do codziennej pielęgnacji zębów i jamy ustnej. Nie obyło się bez przypomnienia o osobie, która leczy nasze zęby jak już zachorują, a także pokazu prawidłowego mycia zębów. Dla wzmocnienia i lepszego zapamiętania dzieciaki obejrzały krótki filmik instruktażowy o tym jak należy myć zęby. Po tak dokładnej teorii przyszedł czas na praktykę i nasze przedszkolaki dzielnie szczotkowały zęby. Na koniec z czystymi zębami i radosnym uśmiechem wykonaliśmy pracę plastyczną „Nasze zdrowe zęby”. Na koniec dnia każdy dostał medal dzielnego i zdrowego ząbka oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.

KODUJEMY

Nie tracimy czasu na zwykłą zabawę, ponieważ nasze przedszkolaki uwielbiają naukę poprzez zabawę. Tym razem kodowaliśmy na dywanie i udało nam się wykonać bez większych trudów zadanie 1 „Witaj przedszkole, witaj szkoło” z programu, w którym nasza grupa bierze udział („Uczymy dzieci programować”).

Wprowadzenie do odimiennej metody nauki czytania Ireny Majchrzak

Odimienna metoda nauki czytania według Ireny Majchrzak jest programem edukacyjnym mającym na celu wczesne kształcenie umiejętności czytania z pełnym zrozumieniem tekstu od samego początku.

            Odimienna, ponieważ naukę zaczynamy od imienia dziecka, które zamierzamy wprowadzić w świat pisma. Inicjacja przebiega bez pośpiechu. Nie wyręcza się dziecka, a tylko pomaga mu się, jeśli jest to konieczne, ale nie dąży się za wszelką cenę do wykonania zadania. Na początku każde dziecko po otrzymaniu swojej wizytówki umieszcza ją w miejscu przez siebie wybranym. Na tym etapie dziecko:

•       nabywa poczucia własnej tożsamości,

•       dostrzega różnic w kształcie różnych liter,

•       zauważa związek pomiędzy literą a dźwiękiem, znakiem graficznym a głoską

            Następnie jest czas zabaw kierowanych, podczas których przedszkolaki ćwiczą rozpoznawanie i odnajdywanie swoich imion, wśród innych, a potem – rozpoznawanie imion kolegów.

            To tak w dużym skrócie początek naszej przygody z odimienną metodą nauki czytania Ireny Majchrzak. Wszystkie wizytówki naszych dzieci będą przyklejone na ich krzesełkach przy stolikach, gdzie mają przypisane swoje stałe miejsca.

 

Zabawy z bańkami

Wakacje się już skończyły i czas wracać do przedszkola. Wracać do wspólnej nauki i zabawy. Na początek zestaw zabaw z bańkami mydlanymi. Przedszkolaki wzięły udział w pokazie zrobienia idealnego płynu do robienia baniek, a następnie samodzielnie go wykonały i zabrały się do wspólnej zabawy. Radości z powstawania coraz to większych baniek nie było końca, a zabawę przerwał nam dopiero smaczny obiad.

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

 Od najmłodszych lat uczymy dzieci, by pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, przedszkola. Równie ważne jest święto chłopców, które obchodziliśmy 30.09. Dzieci brały udział w konkurencjach, podczas których chłopcy musieli wykazać się zręcznością, spostrzegawczością (taniec z balonem, odgadywanie imienia koleżanki po głosie, budowanie wieży z klocków).  Uroczystość posłużyła dalszemu poznaniu się i zintegrowaniu grupy.

 

 

POSZUKIWACZE SKARBÓW

 

 Przedszkolaki zapoznały się z nazwą swojej grupy i jej znaczeniem. Po wspólnej naradzie, czy mają ochotę wyruszyć na poszukiwanie skarbu, przystąpiliśmy do pirackiego szkolenia. Ćwiczyliśmy z przyborami: szarfami, chustą animacyjną, zwijaliśmy kotwicę. Na zakończenie dzieci wykonały lornetki, jako niezbędny przedmiot w poszukiwaniach skarbów.

URODZINY ALICJI

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy urodziny Alicji. Wspólnie odśpiewaliśmy STO LAT a później dzieci  złożyły  koleżance życzenia i poczęstowały się pysznym cukierkiem. Wszystkiego najlepszego Alu!!!!!

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

26 września 2019r. odbyła się OLIMPIADA SPORTOWA. Zawody odbyły się pod hasłem „Ruch to zdrowie- sprintem do maratonu”. Dzieci były bardzo aktywne ,  chętnie brały udział w konkurencjach.  Zawody sprawiły dzieciom wiele radości . Doping był bardzo mocny. Na koniec pani Ania pogratulowała wszystkim uczestnikom i wręczyła zasłużone medale.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

26 września 2019r. odbyła się w naszej sali OLIMPIADA SPORTOWA. Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy dzieci z grupy III „POSZUKIWACZE SKARBÓW”. Zawody odbyły się pod hasłem „Ruch to zdrowie- sprintem do maratonu”. Dzieci były bardzo aktywne ,  chętnie brały udział w konkurencjach  Zawody sprawiły dzieciom wiele radości . Doping był bardzo mocny. Na koniec pani Ania pogratulowała wszystkim uczestnikom i wręczyła zasłużone medale.

NADESZŁA JESIEŃ

23 września 2019r. wspólnie z przedszkolakami z grupy „TĘCZOWE RYBKI” przywitaliśmy PANIĄ JESIEŃ. W tym dniu dzieci  przyniosły do przedszkola kasztany, żołędzie, jarzębinę, liście. Wspólnie oglądaliśmy przyniesione dary jesieni a następnie dzieci nazywały rośliny i  dopasowywały je do odpowiedniej ilustracji drzewa. Na koniec zajęć pani Ania zaprosiła przedszkolaków do sadzenia wrzosów przekazując jednocześnie informacje jak należy dbać o rośliny. Wszystko to posłużyło do wzbogacenia naszego kącika przyrodniczego.

WSPOMNIENIA Z WAKACJI

Podczas zajęć wspominaliśmy piękne chwile związane z wakacjami. Zgromadziliśmy wakacyjne skarby: muszelki, pocztówki, ciupagę.. Dzieci opowiadały, gdzie podróżowały oraz jak spędzały czas podczas wakacji. Następnie przyporządkowywały akcesoria do danego miejsca, np. muszelki do morza, itp. W ramach zajęć z edukacji plastycznej wykonaliśmy muszelki, przy użyciu kredek, farb, brokatu.

 

POZNAJEMY ZASADY ZACHOWANIA W NASZEJ GRUPIE

Już w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu dzieci poznały zasady, jakie obowiązują w naszej grupie. Przedszkolaki otrzymały tajemniczą paczkę, w której znaleźli list, "napisany" przez Cichaczy. W liście zawarte były zasady, jakie trzeba przestrzegać i stosować się do nich aby stworki bawiły się z dziećmi, a nie były schowane w specjalnym słoiku.

 Dzieci wylosowały sobie po jednym stworku, pobawiły się z Cichaczami i obiecały, że będą się stosować do ustalonych zasad.

 

JEDZIEMY NA PRZEDSTAWIENIE !!!

JEDZIEMY NA PRZEDSTAWIENIE !!!

 

2 października (środa) o godzinie 10.30
przedszkolaki oglądać będą wystawiany na deskach teatru WDK spektakl pt. „ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK”.

W bajecznej podróży towarzyszyć nam będą wiersze Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry i Juliana Tuwima.

Przedszkolaki podczas przedstawienia dowiedzą się jak ważna rolę odgrywają w naszym życiu takie wartości jak: dobre wychowanie, samokrytyka, tolerancja, niesienie pomocy innym.

 

Koszty wycieczki pokrywa Rada Rodziców.

"W BARWACH WARTOŚCI"

Drodzy Rodzice!
 

"W BARWACH WARTOŚCI"

pod takim hasłem 27 września (w piątek) będziemy obchodzić ważne święto w przedszkolnym kalendarzu.

Wszystkie grupy z okazji Dnia Przedszkolaka zaprezentują swoje umiejętności podczas wspólnej zabawy

od godziny 10:00.

 

Prosimy w tym dniu ubrać dzieci według wskazówek wychowawców.

URODZINY PIOTRUSIA I WIKTORII

Wszystkiego Najlepszego z okazji urodzin
Wszystko co piękne i wymarzone
Niech w Waszym życiu będzie spełnione.
Niech życie słodko płynie,
a wszystko, co złe niech szybko minie.

Ostatnio świętowaliśmy urodziny Piotrusia i Wiktorii. Wszyscy odśpiewaliśmy uroczyste sto lat, po czym każdy z nas został poczęstowany pysznym cukiereczkiem. 

SPOTKANIE Z RODZICAMI

SPOTKANIE Z RODZICAMI

 

W związku z rozpoczęciem nowego roku przedszkolnego 2019/2020
serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się
5 września 2019r. (czwartek) o godzinie 16:30.
Po zebraniu ogólnym odbędą się zebrania w poszczególnych grupach.

 

ZAPRASZAMY

DZIEŃ ADAPTACYJNY

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3-latka.

26.06.2019r. w Samorządowym Przedszkolu nr 3 w Kielcach odbył się Dzień Adaptacyjny dla nowo przyjętych przedszkolaków, aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu. Uczestniczyli w nich rodzice wraz z dziećmi, dyrekcja i kadra nauczycielska oraz personel pomocniczy.

 

PRZEBIEG I SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO:

TURNIEJ WIEDZY PATRIOTYCZNEJ pod hasłem "KOCHAM CIĘ POLSKO”

W czerwcu – grupa VI i VII zorganizowały  w naszym przedszkolu quiz wiedzy o Polsce pod hasłem „Kocham Cię Polsko”. Do udziału zaproszono dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola nr 39. Celem konkursu było m. in.: popularyzowanie wiedzy o Polsce, budowanie tożsamości i poczucia przynależności narodowej, rozwijanie zainteresowań historią, kulturą i tradycją własnego kraju oraz kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci w wieku przedszkolnym.

Podczas quizu dzieci wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, więc rozwiązanie zadań konkursowych – nawet tych

Dzień Dziecka w Babyjagowie

W dniu  4.06.2019  „Piętaszki”  z okazji Dnia dziecka wybrały się na wycieczkę do  tajemniczej wioski znajdującej się  w Hucie Szklanej „ Babyjagowa”. Już u progu wioski, dzieci przywitały czarownice, które opowiedziały o tej niezwykłej krainie, z czym jest związana i kogo dotyczy. Dzieci były z wizytą  w jaskini Zbója Madeja, który pilnował swoich skarbów, a także w  chatce Jasia i Małgosi. Następnie przedszkolaki zwiedziły Chatkę Baby Jagi, która znajdowała się na kurzej stopce. Jednak największe zainteresowanie,ale i trwogę  wzbudził tunel strachu.

TURNIEJ SPORTOWY

Nasze przedszkole przyłączyło się do „ XXV Sportowego Turnieju Miast i Gmin”. Z tej okazji został zorganizowany Turniej Sportowy na placu przedszkolnym. Głównym celem było zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, integrowanie się grup przedszkolnych, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, nabywanie wiary we własne siły i możliwości oraz wzbogacanie przeżyć przez współzawodnictwo. Każdy przedszkolak brał udział w przygotowanych konkurencjach tj. bieg z woreczkiem, skoki w workach, toczenie piłki laską gimnastyczną,  przeciąganie liny i wiele innych.

SPEKTAKL W WDK „PSZCZÓŁKA MAJA”

 W maju przedszkolaki wybrały się do Wojewódzkiego Domu Kultury na spektakl „Pszczółka Maja”. Przed seansem zdążyliśmy obejrzeć Pomnik Czynu Legionowego – pomnik znajdujący się na Placu Józefa Piłsudskiego.

 Spektakl teatralny wystawiony był przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. 

Zajęcia taneczno-ruchowe z instruktorem tańca

Dnia 3-go czerwca w grupie Piętaszków odbyły się zajęcia taneczno-ruchowe z udziałem  instruktorki tańca Pani Joanny Buchcic.  Pani Asia opowiedziała Piętaszkom na czym polega jej praca, która jednocześnie jest jej wielką pasją. Wytłumaczyła przedszkolakom jak ważny w życiu jest ruch, dbanie o kondycję, która przekłada się na nasze zdrowie, a także  kształtowanie estetyki i harmonii ruchów. Po krótkiej pogadance Pani Asia przeprowadziła z dziećmi  rozgrzewkę, po czym odbyły się zajęcia ruchowe z elementami stretchingu, z wykorzystaniem prostych figur tanecznych.

Zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Podróż po Polsce”

31 maja 2019r. w grupie „Piętaszków” odbyły się zajęcia otwarte. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Mimo wielu obowiązków  rodzice licznie przybyli do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom. Tematem przewodnim zajęć była nasza ojczyzna – Polska. Na początku  przedszkolaki  wysłuchały wiersza  E.H. Krystek- Jones pt.”Polska”, z którego dowiedziały się m.

Konkurs „Geometryczne Cudaki”

Pod koniec maja w naszym przedszkolu odbył się konkurs pt. „Geometryczne Cudaki”. Konkurs skierowany był dla rodziców i dzieci z naszego przedszkola. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie stworka przy użyciu figur geometrycznych na płaszczyźnie bądź w formie przestrzennej. Celem konkursu było ukazanie możliwości łączenia edukacji matematycznej z edukacją plastyczną,  rozwijanie zainteresowań matematycznych , rozwijanie wyobraźni przestrzennej a także  utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych. Wśród laureatów konkursu znalazło się kilkoro dzieci reprezentujących naszą grupę.

Warsztaty kulinarne z Panią Anią

Dnia 22 maja  w grupie  Piętaszków odbyły się warsztaty  kulinarne z mamą naszej koleżanki  Hani- Panią Anią. Przedszkolaki zmierzyły się z niełatwym zadaniem jakim było upieczenie ciasta z jabłkami oraz ciasteczek. Od rana trwały duże przygotowania, a mali kucharze byli bardzo podekscytowani. Przed przystąpieniem do pracy dzieci zostały zapoznane ze sposobem działania urządzeń elektrycznych, a także poinstruowane jak należy bezpiecznie z nich korzystać.  Według wskazówek Pani Ani, dzieci przygotowały wszystko co potrzebne na  ciasto i ciasteczka.

„Jak rośnie fasola”

W zeszłym tygodniu grupa „Piętaszków” eksperymentowała w sali z fasolą. Aby przybliżyć sobie zjawisko rozwoju tej rośliny, obejrzeliśmy krótką bajkę pt. „Tim’s Little Seed”. Przy okazji oglądania, mieliśmy okazję zapoznać się z angielską wymową interesującej nas rośliny i takich słów jak: nasionko, woda, słońce oraz roślina. Po bajce, dokładnie krok po kroku powtórzyliśmy, czego rośliny potrzebują do życia i jakie warunki musimy zapewnić, by fasola mogła wyrosnąć. Aby utrwalić wiadomości, z pomocą krótkiego wiersza pt.

KONKURS ,,LETNIE CYFERKI"

W naszym przedszkolu, w miesiącu czerwcu, został przeprowadzony konkurs, który przebiegał pod hasłem: LETNIE CYFERKI.  Zadaniem każdej z grup było wykonanie pracy plastyczno-technicznej, na której widniała odpowiednia dla nich cyfra. Każdy numer w towarzystwie letnich elementów prezentował się znakomicie! Wykonane prace zachwycały swoim wyglądem oraz sposobem wykonania. Prace, które wykonały przedszkolaki ze wszystkich grup  mogliśmy podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie.

Przedszkolna Olimpiada Sportowa

Dnia 29.05.2019 odbyła się Przedszkolna Olimpiada Sportowa.

Przedszkolaki wystartowały w następujących konkurencjach:

- „Falowanie ‘’

-„ Idź prosto’’

- „Slalom między przeszkodami’’

- „Tor przeszkód”

- "Kotki w tunelu"

Punkty i miejsca uzyskane przez każdą grupę miały wymiar symboliczny, ponieważ wszystkie biorące w zawodach dzieci były zwycięzcami. Olimpiada zakończyła się rozdaniem dyplomów dla każdej grupy . Przedszkolaki bawiły się świetnie .

DZIEŃ DZIECKA W BABYJAGOWIE

Dnia 03.06.2019r. z okazji Dnia Dziecka odbyła się wycieczka  do Wioski Czarownic  Babyjagowo, podczas której dzieci zwiedzały chatkę Baby Jagi na kurzej stopce, jaskinię zbója Madeja z naturalnego kamienia , domek Jasia i Małgosi, tunel strachu. Przedszkolaki doskonale bawiły się na znajdującym się tam placu zabaw z łodzią wikingów. Był też czas na mały piknik - z plecaków wyjedliśmy wszystkie smakołyki. 

W doskonałych nastrojach  wróciliśmy do przedszkola.

 

 

 

 

DZIEŃ ADAPTACYJNY W PRZEDSZKOLU

Serdecznie zapraszamy

dzieci  nowo przyjęte do przedszkola

wraz z rodzicami na zajęcia adaptacyjne,

które odbędą się 26 czerwca 2019r. (środa) 

w godzinach 10:00 - 12:00

 

W programie spotkania:

-spotkanie z Dyrektorem Przedszkola,

-zapoznanie dzieci z nauczycielkami, personelem obsługowym,

-zaznajomienie z pomieszczeniami i otoczeniem przedszkola,

zajęcia integracyjne dla dzieci i rodziców w sali i na terenie ogrodu przedszkolego.

Prosimy o zabranie dobrego humoru!!!

 ZAPRASZAMY!!!

 

 

„Jak powstaje papier?”

Jak powstaje papier? Co wspólnego ma drzewo i książka?  Na te i inne pytania grupa „Piętaszków” uzyskała odpowiedź podczas piątkowych zajęć edukacyjnych, na których gościliśmy u grupy IX. Pani Kasia, mama jednego z przedszkolaków wspomnianej grupy, podzieliła się z nami wiadomościami na temat jej codziennej pracy w firmie zajmującej się produkcją opakowań z materiałów makulaturowych - DS. Smith.

„Wierszyki łamiące języki”

Domu Kultury „ Białogon” powitał wiosnę organizując konkurs recytatorsko- logopedyczny pt : „ Wierszyki łamiące języki”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Wiosna wkoło - na wesoło". W konkursie naszą grupę oraz  placówkę reprezentowała  Maja, która przedstawiła wiersz M . Strzałkowskiej pt: „ Mlecze”,  za który  otrzymała nagrodę specjalną.

URODZINY OLI

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.
Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie...
Na samym końcu pyszny tort jedzie...
Zające z miną uśmiechniętą wołają:
"Dziś jest Twoje święto"

KONKURS WIOSENNE CYFERKI

W naszym przedszkolu, w miesiącu maju, został przeprowadzony konkurs, który przebiegał pod hasłem: WIOSENNE CYFERKI.  Zadaniem każdej z grup było wykonanie pracy plastyczno-technicznej, na której widniała odpowiednia dla nich cyfra. Każdy numer w towarzystwie wiosennych elementów prezentował się znakomicie! Wykonane prace zachwycały swoim wyglądem oraz sposobem wykonania. Prace, które wykonały przedszkolaki ze wszystkich grup  mogliśmy podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie.

SADZIMY KWIATY

Wiosna w ogrodzie to czas siewu i sadzenia kwiatów, dlatego też na początku kwietnia dzieci z grupy „Pietaszki” założyły hodowlę roślin. Przedszkolaki bardzo chętnie włączyły się w prace ogrodnicze i z pomocą pań posadziły kwiaty: krokusy, bratki , stokrotki. Pomysł sadzenia kwiatów bardzo spodobał się dzieciom. Z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem sadziły swoją roślinkę. Dodatkowo dzieci przypomniały sobie czego rośliny potrzebują do życia.

WIZYTA MOBILNEGO PLANETARIUM

4 kwietnia przedszkolaki odbyły wielką wirtualną podróż w kosmos, którą umożliwiło nam „MOBILNE PLANETARIUM”, reprezentowane przez firmę „HALO WIEDZA”. Po wstępnej pogadance na temat tajemnic kosmosu,prowadzący zaprosili „ Piętaszków” do niezwykłego namiotu i zabrał w podróż do najdalszych zakątków wszechświata. Dzięki specjalnemu projektorowi dzieci śledziły poruszające się po kopule planetarium animacje video  przedstawiające gwiazdy, planety oraz inne kosmiczne obiekty. Seans zapewnił dzieciom rozrywkę, ale też przekazał najważniejsze informacje o kosmosie.

BUDZIMY WIOSNĘ NA ŁĄCE

Pomimo zmiennej pogody w marcu, w sali „Piętaszków” już od jakiegoś czasu czuć wiosnę!  Kolejny raz na naszych zajęciach przenieśliśmy się na zieloną łąkę, aby powitać wiosenne owady i nie tylko. Na początku umieściliśmy na naszej „łące” kwiaty oraz poznane dotąd  owady, których nazwy  potrafimy wymówić także w j. angielskim. W tematykę zajęć wprowadziła nas krótka bajka z serii Maisy Mouse pt. „Bugs”. Historia myszki, która tego dnia odpoczywała na łące przybliżyła nam życie innych owadów, a także zapoznała nas z ich nazwami w j. angielskim. Poprzez zabawę z kodowaniem pt.

Międzyprzedszkolny konkurs graficzny techniką Pixel Art pt. „Mój Ulubiony Bohater Filmowy”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach rozstrzygnięcia Międzyprzedszkolnego konkursugraficznego pt. „Mój Ulubiony Bohater Filmowy”, jedną z nagrodzonych laureatek została nasza koleżanka z grupy Nikola Oszywa zajmując 2 miejsce. Komisja konkursowa oceniała samodzielność wykonania pracy oraz jej estetykę. Gratulujemy serdecznie Nikoli i dziękujemy za podjęte wyzwanie i  reprezentowanie naszej grupy w konkursie.

Wizyta OSP Promnik

28 marca w grupie „Piętaszków” odbyły się zajęcia edukacyjne z udziałem strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Promniku. W trakcie spotkania pan Karol opowiedział nam o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedzieliśmy sięw jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują życie ludzi i zwierząt, a także pomagają przy powodzi. Mogliśmy z bliska obejrzeć kompletny strój strażaka, a także narzędzia wykorzystywane podczas różnych akcji ratunkowych.

WARSZTATY W MUZEUM DIALOGU KULTUR

25 marca grupa „Piętaszków” wybrała się do Muzeum Dialogu Kultur na zajęcia edukacyjne pt. „Komendant, Dziadek, Marszałek - Józef Piłsudski”, połączonez warsztatami tkackimi pt.  „Co to znaczy tkać?”. Wizytę w muzeum rozpoczęliśmy od lekcji, której celem było zapoznanie z życiorysem Marszałka Józefa Piłsudskiego, zwłaszcza w kontekście jego walki o niepodległość. Po obejrzeniu krótkiej prezentacji o symbolach narodowych oraz biografii Józefa Piłsudskiego, naszym zadaniem było zaprojektowanie własnego herbu oraz pokolorowanie sylwety Marszałka na Kasztance.

Warsztaty kulinarne w „Pizzeria Chatka”

W środę  20 marca grupa Piętaszków udała się  na warsztaty kulinarne do pobliskiej pizzerii „ Chatka”. Przedszkolaki  w ramach wycieczki zapoznały się z pracą w pizzerii  jej wyposażeniem oraz zobaczyła jak robi się prawdziwą pizzę. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy kucharza, obserwowały etapy powstawania pizzy, oraz miały możliwość wykazania się zdolnościami artystycznymi i kulinarnymi podczas samodzielnego wykonywania pizzy, według własnego pomysłu.

TWORZYMY KĄCIK OGRODNIKA

Pomimo, iż wiosna jest z nami już od kilku tygodni to my postanowiliśmy założyć swój własny kącik ogrodnika. Chętne dzieci przyniosły ziemię, doniczki, narzędzia ogrodnicze oraz oczywiście sadzonki kwiatów i warzyw. Po krótkim wprowadzeniu do tematu, prezentacji wszystkiego czego będziemy używali i rozdaniu rękawiczek jednorazowych wszyscy chętnie zasiedliśmy do stołu, aby zacząć działać. Z pomocą naszej pani Małgosi wszystko poszło bardzo sprawnie i profesjonalnie, a nasze pociechy miały możliwość samodzielnego zasiania i stworzenia wspólnego kącika, który cieszy nasze oczy. Teraz zostaje nam doglądanie wzrostu naszych sadzonek oraz oczywiście systematyczne podlewanie.

NA WIEJSKIM PODWÓRKU

Tydzień o poznawaniu podwórkowych zwierząt i nazw związanych z tym tematem  podobał się chyba każdemu przedszkolakowi. Podczas omawiania tego tematu czytaliśmy różne bajki, wiersze i opowiadania, ale najbardziej podobała się dzieciom bajka terapeutyczna „Na wiejskim podwórku” T. Jankiewicz.  Ćwiczyliśmy liczenie, prawidłową wymowę, dzieliliśmy na sylaby, tworzyliśmy rymy do nazw zwierząt, nauczyliśmy się piosenki „Stary Donald farmę miał” i oczywiście kodowaliśmy.

SPOTKANIE W BIBLIOTECE

Tym razem lekcja biblioteczna była poświęcona jednemu z najbardziej znanych i lubianych autorów bajek, wierszy i opowiadań dla najmłodszych. Oczywiście mowa o Janie Brzechwie. To właśnie jego utworom „przyjrzeliśmy się” bliżej podczas kwietniowego spotkania w bibliotece. Pani bibliotekarka przeczytała nam utwory takie jak: „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”, „Na wyspach Bergamuta” oraz „Leń”. Okazało się, że wszystkie wierszyki nasze przedszkolaki już znają. Każdy chętnie uczestniczył w zabawach przygotowanych przez panią bibliotekarkę, a na zakończenie mogliśmy poprzeglądać dowolne książki, które znajdowały się na półkach

SPOSÓB NA NIEPOGODĘ

Kiedy za oknem szaro i ponuro to my i tak mamy co robić. Tym razem powtarzaliśmy nazwy instrumentów muzycznych, graliśmy na nich, przeliczaliśmy je oraz robiliśmy własne grzechoczące jajka, które później ozdabialiśmy papierem samoprzylepnym. Bawiliśmy się  również przy muzyce ze zmienną dynamiką i naśladowaliśmy różne znane nam zwierzęta oraz środki transportu.

UCZYMY SIĘ GRAĆ W DOMINO

Domino to prosta, jasna i cudowna gra z dzieciństwa każdego dorosłego człowieka. To gra, która stymuluje dziecięcy mózg. W domino zasady gry są bardzo proste, a gra uczy podstaw strategicznego myślenia, ćwiczy umiejętności arytmetyczne oraz kształtuje dziecięce zmysły odpowiedzialne za życie społeczne i towarzyskie. Ważna jest również ich funkcja rozwijająca kreatywność oraz możliwość zabawy na różne sposoby.

Naszym Piratom gra spodobała się bardzo, prawie każdy z nich za pierwszym razem zrozumiał zasady i chętnie grał do ostatniej kostki :)

BABCIA OLI CZYTA NAM BAJKĘ

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” tym razem odwiedziła nas babcia Oli, która jak zawsze przygotowała dla dzieci ciekawą bajkę. Poobiedni odpoczynek minął bardzo szybko, a wszyscy z zaciekawieniem słuchali bajki o nadejściu wiosny. Dziękujemy za odwiedziny.

WIOSENNA CYFERKA

„Żeglarze” po raz kolejny wykonali wspólną pracę plastyczną na konkurs przedszkolny pod hasłem - Matematyka na każdą porę roku.  Tym razem prezentujemy WIOSENNĄ CYFERKĘ

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS WIEDZY MATEMATYCZNEJ - "KANGUREK PRZEDSZKOLAKA"

W międzyprzedszkolnym konkursie matematycznym organizowanym w PS nr 8 w Kielcach, nasze przedszkole reprezentowali: Malwina Kita i Bartosz Bartłomiej z grupy VI.

Celem konkursu było:

- rozwijanie zainteresowań matematycznych

- rozwijanie logicznego myślenia

- wpajanie zasad koleżeńskiej rywalizacji

- integracja ze środowiskiem lokalnym

Za aktywny udział w konkursie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.

XVI KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI - „ZABAWKI W LITERATURZE”

Dzieci z grupy VI „Żeglarze” – po zajęciach w bibliotece na temat zabawek w literaturze - wzięły udział w konkursie plastycznym. Organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Zadaniem dzieci było namalowanie ilustracji do utworów, w których bohaterami są zabawki.

W maju odbyło się rozstrzygnięcie konkursu – Wyróżniono pracę MIKOŁAJA SURMY. Serdecznie gratulujemy koledze.

Konkurs fotograficzny: „To wszystko Polska”

W miesiącu kwietniu został przeprowadzony Rodzinny Konkurs fotograficzny pt.: „To wszystko Polska”. Zorganizowano wystawę prac fotograficznych z ciekawymi miejscami wypoczynku w Polsce. Przedszkolaki z młodszych grup wiekowych I, II, III i IV wspólnie z Rodzicami przedstawiły piękno naszej ojczyzny uwiecznione w obiektywie aparatu. Znalazły się tam ciekawe krajobrazy, pomniki przyrody, budowle tj. Bałtyk, Tatry, Warszawa, Kraków, Tatry, Góry Świętokrzyskie itp. Każda z grup wiekowych otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w konkursie.

Urodziny Mateusza

Ostatnio świętowaliśmy urodziny Mateusza. Wszyscy odśpiewaliśmy uroczyste sto lat, po czym każdy z nas został poczęstowany pysznym cukiereczkiem. Wszystkiego najlepszego Mateusz!!!!.

 

 

CZY BABY JAGI TRZEBA SIĘ BAĆ?

Dzieci uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie prowadząca poprzez przygotowane zabawy przybliżyła w prosty, a zarazem ciekawy sposób historię rodzimej Baby Jagi. Zajęcia nie tylko rozbudziły ciekawość dzieci na temat starych legend i ludowych wierzeń, ale też rozbudowały naszą tożsamość regionalną. Przedszkolaki rozwiązali kilka zagadek przygotowanych przez samą Babę Jagę: szukanie klucza do tajemniczej skrzyni, przyrządzanie magicznego eliksiru, zwiedzanie domku Baby Jagi, zabawa w zamku.

WIELKANOCNE WARSZTATY

Dzieci zaprosiły swoich bliskich na warsztaty wielkanocne, podczas których mieli okazję stworzyć piękne ozdoby w postaci pisanek. Zdobiliśmy styropianowe jajka wielkanocne metodą decoupage stosując technikę serwetkową. Nasze prace będą idealną ozdobą na stoły wielkanocne.

Segregacja śmieci z użyciem Pudła Aktywności

Zajęcia z Pudłem aktywności są wspaniałą zabawą dla dzieci. Dziś nasze magiczne pudełko wykorzystaliśmy również do tematu zajęć związanego z segregacją śmieci. Dzieci przy użyciu kostki z kolorami, kolorowych pachołków oraz woreczków gimnastycznych przyporządkowywały odpowiednie rodzaje śmieci. Dzięki tej praktycznej zabawie wszyscy bardzo szybko zapamietaliśmy jak poprawnie należy segregować odpady.

WYSTĘPY NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW Z OKAZJI PIERWSZEGO DNIA WIOSNY

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

 

WIELKANOCNE WARSZTATY Z RODZICAMI:):)

W dniu 11.04.2019r. odbyły się w grupie maluszków warsztaty wielkanocne z rodzicami. Spotkanie poprzedzone było krótkim występem dzieci, które zaprezentowały się w inscenizacji ruchowej do wiersza pt.: „Kot i ptaszki”, oraz improwizacji muzyczno-ruchowej do utworu pt.: „Jesteśmy żaby, aby, aby” – muz. i sł. A. Jendryka, A. Kaczmarczyk. Ku wielkiej radości dzieci nasi wspaniali goście zostali zaproszeni do wspólnego tańca pt.: „Podajmy sobie ręce”.

MOBILNE PLANETARIUM W NASZYM PRZEDSZKOLU

W środę 03.04 2019 roku  dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium. Dzięki pokazom, dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny. Pokaz, dla każdej z grupy osobno, odbył się w specjalnej kopule (5m średnicy i 3 m wysokości) o kształcie kuli, która daje wrażenie przestrzeni kosmicznej. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu i podziwiały pierścienie Saturna.

KONKURS PLASTYCZNY "MOJA RADA NA ODPADA" - ZWYCIĘZCY Z GRUPY PIRATÓW

Nasi uzdolnieni Piraci wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Moja rada na odpada”, którego organizatorem była Straż Miejska w Kielcach. Celem konkursu było przede wszystkim ukazanie alternatywnych zastosowań surowców wtórnych, jak również zwrócenie uwagi na dużą rolę segregacji odpadów dla środowiska naturalnego. Dodatkowym celem było utrwalenie wiedzy w zakresie prawidłowej segregacji odpadów i wdrażanie dzieci  stosowania się w codziennych sytuacjach. Spośród  sześciu wysłanych prac, aż cztery zostały wyróżnione. Dzieci dostały dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym dzieciakom – Idze, Amelce, Natalce P. i Oliwierowi S.

PODRÓŻ W KOSMOS

Dzieci uczestniczyły w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium „Mój kosmos”. Dzięki pokazom, dowiedziały się i zobaczyły jak powstaje wszechświat, galaktyki, Układ Słoneczny. Pokaz odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, które dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem Słońca i deszczem meteorytów. W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w  zagadkowy świat  kosmosu.

WIZYTA W SZKOLE

Przedszkolaki odwiedziły szkołę podstawową nr 32. Dzięki tej wizycie dzieci zapoznały się z budynkiem i pomieszczeniami w szkole, w której większość z nich od września rozpocznie naukę. Przedszkolaki spotkały tam także swoich starszych kolegów oraz koleżanki, a na zakończenie mogły się pobawić w sali gimnastycznej. Dzięki tej wizycie nasi „Żeglarze” nie będą bali się wkrótce przekroczyć szkolnego progu.

„Moje miasto - poznaje, bawię się, koduję”

W  ubiegłym tygodniu grupa Piętaszków wzięła udział w zajęciach pod tytułem „Moje miasto - poznaje, bawię się, koduję”, których głównym celem było rozwijanie zainteresowania rodzinnym miastem, dostrzeganie piękna najbliższego środowiska, poszerzenie wiedzy o historii swojego miasta, poznanie jego architektury, zabytków, a także doskonalenie umiejętności wykorzystywania nowych technologii.

„W bocianim gnieździe”

Dnia 03.04.2019r. w grupie I „Papużkach” odbyły się zajęcia pod hasłem: „ W bocianim gnieździe”

Zajęcia rozpoczęły się odczytaniem tajemniczego listu. Pani Ania przeczytała wymyślony przez siebie tekst – list z Afryki.

Zadaniem dzieci było odpowiedzieć na pytanie: „Kto przysłał do nas list?”
- bocian
Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z rozwiązywaniem następujących zagadek:

PIECZEMY PIERNIKI

 W grupie „Żeglarzy” odbyły się zajęcia gospodarcze – dzieci wykonały pierniki według przepisu babć. Na początku obejrzeli teatr sylwet pt. „Toruńskie pierniki”, następnie wzięli udział w zabawie: "Halo, czy mnie słyszysz?" - polegającej na przekazywaniu kodu, ale tylko przy pomocy mówienia i słuchania. Podzielono się na dwie drużyny, jedna nadawała komunikat, druga odbierała.  I tak odkodowano kształt pierników na macie edukacyjnej.

SADZIMY ROŚLINKI

Starszaki w marcu rozpoczęły wiosenne przebudzenie w kąciku przyrody - pomagały i same sadziły rośliny: koperek, szczypiorek, żyto, pelargonie.. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.

W TEATRZE

„Żeglarze” obejrzeli pełen humoru spektakl familijny "O Rybaku i Złotej Rybce" Marty Guśniowskiej, na motywach baśni Aleksandra Puszkina. Przypomniał nam o starej prawdzie, że chciwość nie popłaca. I o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne. Wprawdzie czasami łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić.

"O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE"

26 Marca naszą grupą wybrała się na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora Kubuś na spektakl pr. "O Rybaku u Złotej Rybce" "Czy chcielibyście mieć Złotą Rybkę spełniającą życzenia? Moglibyście ją poprosić o hulajnogę. Albo o rower. Albo nie… najlepiej o skuter! Albo o coś zupełnie innego! W każdym razie, dobrze byłoby mieć taką Złotą Rybkę…"

KWIATKI, BRATKI I STOKROTKI..."

Dziś naszą sala zmieniła się w prawdziwy ogródek, powstał zielony kącik. Podjęte działania mają na celu poznanie otaczającego świata. Hodowla roślin umożliwia dzieciom poznawanie budowy roślin, ich potrzeb. Uczymy dzieci cierpliwości, sumienności, systematyczności, dokładności, czyli bycia dobrym obserwatorem przyrody. Dlatego każdy z nas ozdobil swoją "doniczkę", w której zasadzil swoją własną fasolkę.

"KOGUCIK I ZIARENKO" - NASZE MAMY CZYTAJĄ NAM BAJKI

„Kogucik i ziarenko” z taką bajką w poniedziałkowy poranek przyszła do naszego przedszkola mama Mikołaja S. Sam tytuł bajki już bardzo się podobał naszym dzieciakom,  dlatego też z wielkim zainteresowaniem słuchały przygód małej kurki. Po przeczytaniu bajki, dzieci miały zadanie specjalne. Pani Monika zapytała dzieci jak one by się zachowały w takiej sytuacji i czy większą, czy może mniejszą część ziarenka dałyby swojej mamusi. Niestety, nie udało nam się wybrać jednego zakończenia, ponieważ tyle ile było dzieci to tyle było pomysłów na koniec tej bajki:)

Tym razem zamiast wspólnej zabawy z mamą Mikołaja postanowiliśmy pouczyć się o pogodzie. Próbowaliśmy wyjaśnić co to takiego prognoza pogody, do czego ona służy oraz na jakiej podstawie my ją określamy. Stworzyliśmy własną stację pogody, na której dzięki naszemu ekspertowi pogodowemu- mamy Mikołaja, zaznaczyliśmy pogodę jaka jest na dworze. Ustaliliśmy również na jaką porę roku czekamy, za ile dni ona do nas przyjdzie oraz wymienialiśmy charakterystyczne „składniki” dla wiosennej aury. Później dla rozluźnienia była zabawa ruchowa po której zagraliśmy pierwszy raz w dość trudną grę dydaktyczną „Jaką masz pogodę?” – tu dzieci oprócz spostrzegawczości i nazewnictwa poszczególnych zjawisk atmosferycznych ćwiczyły także kompetencje językowe. Na zakończenie miłego spotkania, dzieci wręczyły pani Monice dyplom, podziękowały za przeczytaną bajeczkę i poświęcony nam czas, a następnie usiadły do stołu gdzie czekała na nich praca plastyczna – „Tęcza farbą stemplowana”.

URODZINY GABRYSI I MARCELA

Świętujemy:) Tym razem podwójnie, bo jak się okazało urodzinki naszych Piratów zdublowały się. Zimny i szary poniedziałek za sprawą Gabrysi i Marcela bardzo szybko przerodził się w bardzo pogodny i troszeczkę nietypowy dzień – między innymi dlatego, że aż dwa razy zaśpiewaliśmy sto lat, dwa razy więcej było życzeń, zabawy no i słodkości. Naszym kochanym Piratom jeszcze raz życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, a rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech!!!

FIZYKA JEST CIEKAWA

22 lutego do naszych przedszkolaków został zaproszony nietypowy gość – fizyk, pasjonata świata i nauki. Pokaz naukowy, który nam zaprezentował okazał się bardzo ciekawymi warsztatami, na których żaden Pirat się nie nudził. Podczas warsztatów nasz gość dbał o to, aby wszystkie dzieci uczestniczyły czynnie w przeprowadzanych eksperymentach. Prawie każdy z asystentów naszego fizyka zadawał bardzo dużo pytań, przeprowadzał ćwiczenia samodzielnie lub w asyście, a przy tym świetnie się bawił. Myślę, że od dziś nasze przedszkolaki wiedzą więcej o magnesach, co to takiego siła magnetyczna, kiedy magnezy się przyciągają, a kiedy odpychają oraz będą poszukiwały więcej pomysłów na zabawę z magnesami.

 

WYCIECZKA DO WDK NA SPEKTAKL "NIESAMOWITA WYCIECZKA, NA KAŻDYM KROKU BAJECZKA"

25 lutego Piraci wraz ze wszystkimi dziećmi z całego przedszkola wybrały się do kieleckiego WDK-u, gdzie oglądały muzyczne przedstawienie „Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka”. Przedszkolakom bardzo podobały się inscenizacje znanych i lubianych wierszy. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań literacko - teatralnych, a także utrwalenie nawyków  prawidłowego zachowania się w miejscach publicznych.

KONKURS PLASTYCZNY "MOJA RADA NA ODPADA"

Nasi uzdolnieni Piraci wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Moja rada na odpada”, którego organizatorem była Straż Miejska w Kielcach. Celem konkursu było przede wszystkim ukazanie alternatywnych zastosowań surowców wtórnych, jak również zwrócenie uwagi na dużą rolę segregacji odpadów dla środowiska naturalnego. Dodatkowym celem było utrwalenie wiedzy w zakresie prawidłowej segregacji odpadów i wdrażanie dzieci  stosowania się w codziennych sytuacjach.Spośród  sześciu wysłanych prac, aż cztery zostały wyróżnione. Dzieci dostały dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym dzieciakom – Idze, Amelce, Natalce P. i Oliwierowi S.

SPOTKANIE Z BAJKĄ

Dnia 12.03.2019r. zaprosiliśmy do naszej grupy mamę Michałka panią Anetę Mazur - Gacia, która przeczytała nam ulubiony wiersz pt.: „Kaczka dziwaczka ” – Jana Brzechwy  w ten sposób włączając się w akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”.  Wiersz opowiada o pewnej kaczce, która zadziwiała otoczenie swoim zachowaniem. Bohaterka ta mieszkała nad rzeczką, ale zamiast trzymać się swojego domu - jak robią inne, porządne kaczki - „robiła piesze wycieczki”.

Pierwszy Dzień Wiosny u PAPUŻEK

Dnia 21 marca wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny pod hasłem „Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną”.  Aby podkreślić charakter tego dnia w naszej grupie maluszki przebrały się za żabki i bociany. Wykonały inscenizację muzyczno-ruchową do piosenki pt.: „Żaby i bociany”. Bawiliśmy się wspaniale!!!

POLSKIE ZDROWE I KOLOROWE

Oprócz receptury na najlepsze pączki, „Żeglarze” zdobyli od swoich najbliższych przepisy kulinarne pod hasłem „Polskie, zdrowe i kolorowe”. Jeden z nich – przepis na pierniki – wykorzystaliśmy podczas zajęć gospodarczych.

 

Energetyczne Centrum Nauki

26 lutego nasza grupa wybrała się do Energetycznego Centrum Nauki, znajdującego się na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego. Wizytę w centrum rozpoczęliśmy od zwiedzania interaktywnej ekspozycji, składającej się z ponad 28 stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Trzy strefy wystawy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” tworzą spójną opowieść o energii - jej wytwarzaniu i zastosowaniu.  Zebrane wiadomości mogliśmy utrwalić podczas krótkiej projekcji filmowej w kinie ECN pt. „Historia energii”.

Konkurs przedszkolny pt. „Zimowe cyferki”

W lutym grupa Piętaszków  wzięła udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Zimowe cyferki”.  Celem konkursu było utrwalenie symboli matematycznych, rozbudzanie u dzieci ciekawości i kreatywnego myślenia oraz rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej.  Do konkursu przystąpiły wszystkie grupy z naszego przedszkola. „Piętaszki” z wielkim zaangażowaniem tworzyły zimowo-matematyczną kompozycję. Do wykonania swojej pracy dzieci wykorzystały różnorodne materiały dzięki czemu „zimowa cyferka” była atrakcyjna i ciekawa.

ZABAWKI W LITERATURZE

ZABAWKI W LITERATURZE
Pod takim hasłem odbyło się spotkanie w bibliotece z przedstawicielem
Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Pan Przemysław opowiedział
dzieciom o pracy w muzeum, zapoznał z fachowym słownictwem, zasadami
zachowania się w muzeum. Następnie rozmawiał z dziećmi o zabawkach.
Zabawki - przyjaciele dzieciństwa, towarzyszące w różnych sytuacjach, zawsze
ukochane, niezapomniane, powiernicy najskrytszych tajemnic. Nic dziwnego
więc, że literatura dla dzieci obfituje we wspaniałe utwory, których bohaterami
są zabawki.

URODZINY LENKI

"W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.

Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie...

Na samym końcu pyszny tort jedzie...

Zające z miną uśmiechniętą wołają:

"Dziś jest Twoje święto” Sto lat Lenko!

ZAKODOWANE ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK

"Dzień Kobiet! Dzień kobiet!

Niech żyją nam zdrowe i pani nasza i mamy i woźna, kucharka, przedszkolna lekarka.

Im wszystkim kwiaty rozdamy.

Dzień kobiet! Dzień kobiet! Niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek!

Uśmiechy są dla nich zabawa i taniec. Piosenka z radia popłynie."

Dzień kobiet w grupie 3 upłynął bardzo ciekawie i uroczyście. Chłopcy w tym szczególnym dniu dbali i nasze dziewczynki. Wspólnie tanczylismy i bawiliśmy się przy ulubionej muzyce. Przy użyciu maty do kodowania wyczarowalismy pięknego kwiatka.

8 MARCA ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK

„Jak to dobrze być dziewczynką – być brunetką lub blondynką.

Bez powodu można płakać – tym za serce chłopców łapać.

Można bawić się lalkami, stać przed lustrem godzinami,

Można stroić się dowoli, co chłopakom nie przystoi.

Można wzdychać godzinami, można płacić uśmiechami.

Pod pantoflem trzymać brata, być dla taty pępkiem świata.

Serca podbić słodką minką, tylko trzeba być dziewczynką,

Bo dziewczynką być jak wiecie, to najlepsza rzecz na świecie”

ZAKODOWANY DZIEŃ KOBIET

W tym szczególnym dniu chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków, słodkości i kwiatów – tych prawdziwych i odkodowanych na macie. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)  Dziękujemy chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...

PATRIOTYCZNY OFF FASHION

Grupa Papużek została zaproszona do grupy „Żeglarzy” na pokaz mody patriotycznej. Wszystkie dzieci wyglądały tego dnia po prostu wspaniale. Wśród kostiumów przygotowanych na Dzień Mody Patriotycznej dominowały stroje biało-czerwone. Maluszki  - nagrodzili występujących w nim przedszkolaków ze starszej grupy gorącymi brawami. 

KONKURS PLASTYCZNY „MOJA RADA NA ODPADA”

Konkurs zorganizowała Straż Miejska. Celem konkursu było:
- ukazanie alternatywnych zastosowań surowców wtórnych
- zwrócenie uwagi na dużą rolę segregacji odpadów dla środowiska naturalnego
- utrwalenie wiedzy w zakresie prawidłowej segregacji odpadów
- wdrażanie dzieci do zdrowej rywalizacji konkursowej opartej na zasadach fair-
play
Spośród prac wykonanych w grupie „Żeglarzy” wyróżniono dyplomami i
nagrodami następujące dzieci: Julię, Antosię, Mikołaja, Kornelię, Alicję,
Matyldę, Karinkę.

PATRIOTYCZNY OFF FASHION

Grupa „Żeglarzy” zorganizowała pokaz mody patriotycznej. Rodziców poproszono o przygotowanie strojów nawiązujących do historii, kultury i barw narodowych Polski. Zadanie zostało potraktowane bardzo poważnie – wszystkie dzieci wyglądały tego dnia po prostu wspaniale. Wśród kostiumów przygotowanych na Dzień Mody Patriotycznej dominowały stroje biało-czerwone. Jak na prawdziwym pokazie mody modelki i modele demonstrowali swoje kostiumy na wybiegu wyścielonym czerwonym dywanem. Podziwiający pokaz – dzieci z grupy I „Papugi” - nagrodzili występujących w nim przedszkolaków gorącymi brawami.

WIZYTA W BIBLIOTECE

Dnia 06.03.2019 grupa I "Papużki"" wzięła udział w wycieczce do biblioteki mieszczącej się w Szkole Podstawowej Nr 32 im. Jana Kusocińskiego.

Czekała tam na nas Pani bibliotekarka, która w ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy, zasadach funkcjonowania biblioteki, zgromadzonych książkach.

KONKURS PLASTYCZNY „Zima lubi dzieci najbardziej na świecie”

Dzieci z grupy VI wzięły udział w konkursie plastycznym „Zima lubi dzieci najbardziej na świecie” zorganizowanym w SP nr12 – pod honorowym patronatem Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Celem konkursu było:

- podnoszenie świadomości dzieci w zakresie umiejętności oceny i wyboru miejsc bezpiecznych do zimowych zabaw

Prace wykonane przez Malwinę, Mikołaja, Karinę zostały nagrodzone dyplomami i upominkami.

TŁUSTY CZWARTEK

W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 28 lutego . Najważniejszym akcentem tłustego czwartku są pączki. Oczywiście nie odbyło się  bez ich degustacji. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Przy okazji przeliczaliśmy pączki, utrwaliliśmy znaki większości i mniejszości. Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami.

URODZINY JAGÓDKI

Ostatnio świętowaliśmy urodziny Jagódki. Wszyscy odśpiewaliśmy jubilatce uroczyste sto lat, po czym każdy z nas został poczęstowany pysznym cukiereczkiem. Wszystkiego Najlepszego Jagódko!!!

WYBUCHAJĄCY WULKAN

Jak zrobić wulkan w domu? Będziecie potrzebowali tylko kilku składników: ocet, soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń, szklanka, osłonka na szklankę imitująca stożek wulkanu (u nas ze zwykłej kartki papieru zwiniętej w stożek i sklejonej) tacka, duży talerz lub płytka miska (żeby wybuchający wulkan nie zalał i nie zniszczył całego stołu). Szklankę postaw na tacy. Na początku do szklanki wlej ocet. U nas to było ok 1/3 szklanki. Do octu dodaj płyn do mycia naczyń. Wystarczy kilka, kilkanaście kropel. Nałóż przygotowany wcześniej stożek wulkanu na szklankę.

UFOLUDEK

"Zielone włosy, zielone butki, całe zielone są ufoludki"
W ramach zajęć o kosmosie nasze przedszkole odwiedził zielony ufoludek. Pokonywał księżycową drogę po rozrzuconych meteorytach  by do nas dotrzeć na czas. W jego towarzystwie bawiliśmy się w różne zabawy, rozwiązywaliśmy kosmiczne zagadki. Każdy z nas miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.  Na zakończenie spotkania ufoludek odleciał na swoją planetę.

UFOLUDEK

"Zielone włosy, zielone butki, całe zielone są ufoludki"
W ramach zajęć o kosmosie nasze przedszkole odwiedził zielony ufoludek. Pokonywał księżycową drogę po rozrzuconych meteorytach  by do nas dotrzeć na czas. W jego towarzystwie bawiliśmy się w różne zabawy, rozwiązywaliśmy kosmiczne zagadki. Każdy z nas miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.  Na zakończenie spotkania ufoludek odleciał na swoją planetę.

DZIEŃ KOTA

Na całym świecie 17 lutego swoje święto obchodzą koty. Również w naszym przedszkolu  18 lutego w I i III  grupie rozmowy poświęcone były kotom. W tym dniu dzieci zamieniły się w prawdziwe kociaki. Oglądaliśmy ilustracje przedstawiające te milusińskie zwierzątka i poznaliśmy wiele ciekawostek na ich temat. Dzieci brały również udział w konkursach takich jak „zwijanie kłębka wełny” , „picie mleka”, „kocie rodziny”, „z jakiej bajki ten kot uciekł ” czy „kocia gimnastyka”. Dla upamiętnienia tego dnia każdy dostał pamiątkowy medal .

DZIEŃ KOTA

Na całym świecie 17 lutego swoje święto obchodzą koty. Również w naszym przedszkolu  18 lutego w I i III  grupie rozmowy poświęcone były kotom. W tym dniu dzieci zamieniły się w prawdziwe kociaki. Oglądaliśmy ilustracje przedstawiające te milusińskie zwierzątka i poznaliśmy wiele ciekawostek na ich temat. Dzieci brały również udział w konkursach takich jak „zwijanie kłębka wełny” , „picie mleka”, „kocie rodziny”, „z jakiej bajki ten kot uciekł ” czy „kocia gimnastyka”. Dla upamiętnienia tego dnia każdy dostał pamiątkowy medal .

Walentynki u Piratów

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.

Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.

Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.

A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

 

 14 luty to oczywiście walentynki. Dla Piratów był to dzień czerwonego serduszka. W tym dniu w każdej głowie była prawdziwa burza mózgów, ponieważ rozmawialiśmy o miłości i przyjaźni. Każdy wypowiadał się co według niego znaczą słowa miłość i przyjaźń, kogo możemy kochać, a kogo lubić oraz co mogą dać nam te piękne uczucia. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami - szukały drugiej połówki serca w różnych kolorach i wzorach, rozwiązywały quiz związany z piosenkami dla dzieci, wycinały serca, które później przykleiły sobie na ubranie, a także wiele zabaw ruchowych z serduszkowym balonem. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek oraz pracy plastycznej – wesołego serduszka, dzięki któremu ćwiczyliśmy małą motorykę.

DZIEŃ PIZZY

bal karnawałowy

Dnia 8 lutegow naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy dla przedszkolaków ze wszystkich grup wiekowych. Tego dnia dzieciaki były przebrane za księżniczki, motylki, syrenki, koty, policjantów, a nawet clowna i psa Pluto. Skoczna i rytmiczna muzyka zapraszała wszystkich do tańca. Dzieci z wielką ochotą uczestniczyły we wspólnych zabawach i konkursach przygotowanych przez zespół muzyczny. Piraci bawili się wspaniale i myślę, że ten dzień będą pamiętać przez dłuższy czas. Wszystkim rodzicom dziękuję za zaangażowanie w przygotowanie wspaniałych strojów dla dzieci.

zdrowe odżywianie

W ramach projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” dzieci uczyły się o zdrowych nawykach żywieniowych, poznały piramidę zdrowego odżywiania, nauczyły się samodzielnie rozkładać talerze i sztućce do posiłków oraz samodzielnie przygotowywały sobie śniadanie – kanapki , które bardzo im smakowały. Przedszkolaki pamiętały także o higienie, która jest bardzo ważna i że tylko czystymi rączkami można brać jedzenie. Oglądaliśmy też wiele książek kucharskich, poznaliśmy kilka ulubionych przepisów przedszkolaków, do których tworzyliśmy listę zakupów. Były też zabawy dydaktyczne z użyciem edukacyjnej kostki do gry, dzieliliśmy wyrazy na głoski i sylaby, zabawa prawda czy fałsz oraz kolorowaliśmy kucharskie kolorowanki. 

Urodziny Mikołaja

Lubimy kiedy nasi koledzy i nasze koleżanki mają urodziny. Wtedy zawsze jest wesoło i bardzo słodko. Tym razem urodziny miał Mikołaj. Były śpiewy, wspólna zabawa no i oczywiście przepyszne cukierki. Mikołajowi dzieci życzyły dużo zdrówka, uśmiechów, wielu kolegów i koleżanek oraz wspaniałych prezentów.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

1-go lutego nasi Piraci zaprosili swoje Babcie i swoich Dziadków do przedszkola, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Po wspaniałych występach naszych dzielnych artystów przyszedł czas na wspólną pracę i zabawę. Wnuczęta wraz ze swoimi dziadkami mieli za zadanie wykonać zabawkę z dawnych lat – wesołego „gniotka”. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ale wspólnymi siłami wszyscy uczestnicy warsztatów dali radę i wyszły bardzo ciekawe i wesołe pamiątki. Na zakończenie były słodkie buziaki oraz drobne upominki, które dzieciaki wykonywały własnoręcznie.

bałwankowe zabawy

Zima to według naszych Piratów jedna z najfajniejszych pór roku. Pomimo mrozu czy też czasem niewygodnych ubrań dzieciaki uwielbiają śnieg, jazdę na sankach czy też lepienie bałwana. Pomimo iż pogoda za oknem nas rozpieszcza, my nadal marzymy o prawdziwej białej i mroźnej zimie. Uwielbiamy zabawy związane z zimą – tworzymy papierowe kule śnieżne, wozimy się na saneczkach, świetnie radzimy sobie z szukaniem różnic na ilustracjach, poprawnie układamy historyjki obrazkowe według wysłuchanego opowiadania, „lepimy” bałwana czy też bez większych problemów układamy puzzle z zimowym krajobrazem. Każdy Pirat stworzył swojego własnego bałwanka, który miał na imię tak samo jak jego właściciel. Zabawa z literkami była trudna, ale z maleńską pomocą jakoś daliśmy radę.

Wyjście do biblioteki

07.02.2019 r. wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 8 na zajęcia edukacyjne  pt. ,,My się zimy nie boimy, w bibliotece ją spędzimy”. Na początku wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Kulig”, z którego dowiedzieliśmy się jak powinniśmy zachować się podczas zimowych zabaw. Następnie ,,ubraliśmy” chłopca w strój odpowiedni do zimowych zabaw.

W trakcie zajęć czekały nas też inne zadania: segregowanie przedmiotów związanych z zimą  i latem oraz wyścig połączony rzucaniem śnieżką do celu. Po wykonaniu wszystkich zadań mogliśmy przejrzeć dowolne książeczki z półek.

Wyjazd do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś”

12 lutego nasza grupa udała się do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” na przedstawienie pt. ,,Calineczka”, które opowiada o dorastaniu, dążeniu do wolności, niezależności, a także poszukiwaniu miłości, przyjaciół i swojego miejsca na ziemi.

Spektakl bardzo spodobał się naszym Piratom, z zaciekawieniem oglądali zmagania Calineczki z przeciwnościami losu.

SPEKTAKL W WDK

25 lutego dzieci z całego przedszkola wyruszyły do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka”. Przedszkolakom bardzo podobały się inscenizacje znanych i lubianych wierszy przedstawione przez  aktorów. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań literacko- teatralnych naszych dzieci.

Zajęcia otwarte dla rodziców

W piątek 22.02.2019 r. w grupie Piętaszków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały ich wizyty, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej potrafi. Po krótkim powitaniu przez nauczycielki oraz przedstawieniu celu i tematu zajęć jakim była pogoda, rozpoczęły się zajęcia dydaktyczne.  Na początku zajęć dzieci przywitały się piosenką „Hello how are you”. W tematykę wprowadziły ich  przysłowia ludowe dotyczące pogody i pór roku, a także opowiadanie pt:    „ O tym jak się Rok z Pogodą spotkał”.

DOKARMIAMY PTAKI CZ.II

Postanowiliśmy również zadbać o nasze ptaki w naszym ogrodzie przedszkolnym. Karmniki zostały wystawione na taras , a nam ogromną radość sprawiło wysypywanie karmy dla ptaków, jak również zawiesiliśmy słoninkę na drzewach. Obiecujemy, że każdego dnia będziemy pamiętać o uzupełnieniu braków w naszej stołówce!!!. 

DOKARMIAMY PTAKI CZ.I

Nasypiemy w karmnik

Nasion lnu i maku,

Bo ogromnie żal mi głodujących ptaków.

Barwnych ptaszków parę

Na tej śnieżnej bieli

Dziękują serdecznie

Za tę garstkę ziaren

Dzieciom z grupy I.

 

Teatr

25 lutego 2019 r. (poniedziałek) dzieci ze wszystkich grup wybiorą się do Wojewódzkiego Domu Kultury na spektakl pt. "Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka".

Koszt wycieczki (autokar + bilet wstępu) opłacony jest przez Radę Rodziców.

„ZIMOWA CYFERKA”

 W lutym „Żeglarze” przygotowali wspólną pracę pod hasłem Matematyka na każdą porę roku na wystawę przedszkolną.  Jest to „Zimowa cyferka” przedstawiająca numer naszej grupy. Dzieci ozdabiały cyfrę według ustalonego rytmu. Nauczyły się  pracować w zespole, rozwijały wyobraźnię, utrwaliły zapis cyfry 6.

Zabawa walentynkowa

14 lutego grupa Piętaszków świętowała „Walentynki”. W tym dniu przedszkolaki kultywowały tradycje walentynkowe; czerpały radość ze wspólnej zabawy, jak również budowały atmosferę przyjaźni i współdziałały w grupie podczas licznych konkursów i zabaw.  Ten niezwykły dzień  rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersz pt. „Walentynki”. Następnie przedszkolaki dowiedziały się, jak słowo „Kocham Cię”  brzmi w kilku innych językach tj. w j. angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, chińskim i albańskim.

Spotkanie walentynkowe w Bibliotece

W czwartek 13 lutego nasza grupa udała się na kolejne już zajęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr. 8 na Barwinku. Tym razem tematyka zajęć ogniskowała wokół święta zakochanych.  Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania historii o Świętym Walentym. Następnie,  tradycyjnie wysłuchaliśmy  utworów czytanych przez panią bibliotekarkę. W tym dniu była to książka pt. „Zawiłości miłości” D. Gellner i opowiadania tj. „Na huśtawce” ,  „Piekarz”, a także „O miłości wśród słodkości”. Dalsza część zajęć, miała charakter warsztatowy.

Warsztaty plastyczne z okazji Dnia Babci i Dziadka

Początek roku jest okresem bardzo niezwykłym, ponieważ 21 i 22 stycznia swój dzień obchodzą babcie i dziadkowe. Te święta to wspaniała okazja, by uświadomić dzieciom jak wielką role odrywają oni w ich życiu. Ile potrafią im poświęcić czasu i zainteresowania. Jak wiele miłości i troski dają swoim wnukom. 

Z okazji tej uroczystości w grupie „Piętaszków” odbyły się warsztaty plastyczne.                                                                       

Wycieczka do Muzeum Historii Kielc

Aby wzbogacić doświadczenia dzieci w wiedzę o naszym regionie, 31 stycznia nasza grupa wybrała się  na wycieczkę do Muzeum Historii Kielc na zajęcia edukacyjne pt. „Legendy o powstaniu Kielc”. Na zajęciach usłyszeliśmy baśniową  opowieść  o początkach Kielc, dzięki której dowiedzieliśmy się  skąd pochodzi nazwa miasta. Zapoznaliśmy się z najpopularniejszymi  legendami związanymi z miastem Kielce tj.: o trzech zegarach na kieleckiej dzwonnicy czy legendę o powstaniu osady, która później stała się naszym miastem.  Wszystkie te opowieści poparte były eksponatami znajdującymi się w muzeum.

„Bezpieczna zima”

W środę 30.01.2019. r,  nasza grupa  udała się na zajęcia edukacyjne pt. „ Bezpieczna zima” do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr. 8 na Barwinku. Na początku wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Kulig”, które stało się tematem do burzliwej pogadanki na temat zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw i uprawiania sportów zimowych. Cenne informacje utrwaliliśmy w zabawie „Prawda czy fałsz”, którą przygotowała dla nas pani bibliotekarka. W trakcie zajęć, czekały na nas również inne zadania. Swoje skojarzenia z zimą, zaprezentowaliśmy ozdabiając skrzynię „z kulami śniegowymi”.

„Gród Pędzików czyli… niesamowita lekcja historii”

Każdy, kto przekroczy  próg Grodu znajduje się w zupełnie innym miejscu – świecie rycerzy, wojów, w miejscu bardzo przyjaznym, gdzie gospodarze dbają o atmosferę miejsca, potrafią zorganizować niesamowitą, żywą lekcję historii średniowiecza .Gród mieści się zaledwie 20 minut jazdy samochodem od Kielc, 5 minut od Parku Etnograficznego w Tokarni i 10 minut od zamku w Chęcinach.

„Święty” - zawsze uśmiechnięty

6 grudnia to szczególnie wyjątkowy dzień dla najmłodszych dzieci w przedszkolu. Najmłodsi przygotowują się do niego bardzo starannie, wcześniej wykonują prace plastyczne związane z mikołajkami, oraz uczą się wierszy i piosenek. Nie było czasu na nudę i narzekanie. Czas oczekiwania na „ Starszego Pana” umiliły wszystkim śpiewane przez przedszkolaków piosenki oraz wesołe zabawy w kole. Dzieci uśmiechnięte i bardzo podekscytowane dźwiękiem dzwoneczka z ogromną radością przywitały Świętego Mikołaja. Obejrzały przepiękny teatrzyk „O Świętym Mikołaju”.

„Dzień Misia czyli zabawa w programowanie unplugged”

Tym razem, w dość nietypowy sposób uczciliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Postanowiliśmy zaprosić wszystkie znane i nieznane misie do zabawy w programowanie podczas zabaw dywanowych. Na początku przypomnieliśmy sobie bajkę „O Złotowłosej i trzech niedźwiadkach” i opracowaliśmy algorytm drogi, jaką musiała pokonać Złotowłosa do chatki niedźwiadków. Następnie z kolorowanki XXL stworzyliśmy ogromny plakat niedźwiadka i zaprogramowaliśmy ścieżkę dla naszego ozobota. Później plakat pokolorowaliśmy w technice „dziesięciu palców” i wyeksponowaliśmy w holu przedszkola.

Udział przedszkolaków w Projekcie Ogólnopolskim ,,Przedszkolna pocztówka”

Ideą wiodącą projektu „Pocztówka z przedszkola” jest propagowanie tradycyjnego sposobu przesyłania informacji w formie pocztówek i listów. Projekt  miał zasięg ogólnopolski, w którym udział mogły wziąć wszystkie placówki przedszkolne oraz oddziały przedszkolne na terenie całego kraju. Głównym celem projektu „Pocztówka z przedszkola” była wymiana pocztówek i listów z innymi dziećmi na terenie całej Polski.

Magiczne „Andrzejki” w przedszkolu – święto wróżb i czarów

„Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. W naszym przedszkolu, tradycją ubiegłych lat, również w tym roku świętowaliśmy „Andrzejki”. Przedszkole powitało wszystkich przekraczających jego próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem.

„Wycieczka do Bawialni”

Dzieci z naszego przedszkola radośnie spędziły czas w Bawialni „Raj Urwisa” w Kielcach. Natomiast w przeddzień wycieczki Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.

„Teatr cieni”

"W PIĘKNE CIENIE ŚWIAT DZIŚ ZMIENIĘ!"

Sam Froebel mówił: „aby ożywić postacie wystarczy tylko kawałek białego płótna lub wolna ściana oraz mała lampka”. Teatrzyk cieni to doskonały sposób na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka, a także stymulowanie aktywności poznawczej wśród najmłodszych.

„Przygody Koziołka Matołka”

Nasze przedszkole odwiedził Koziołek Matołek, a dokładnie Teatr Art Concept z Radomia. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Koziołek Matołek" na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego. Przedszkolaki nie tylko oglądały przedstawienie ale wykonywały też różne zadania poznając polskie przysłowia o kozach :) Na zakończenie wszystkie dzieci dołączyły do „Klubu Koziołka Matołka” otrzymując stosowne pieczątki i dyplomy. 

„Ważne dla przedszkolaka daty- Narodowe Święto Niepodległości”

W naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień.

Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, ale także te tłumaczące sens współczesnej polskości oraz namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny. Dumnie odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.

„Jesteśmy Polakami”

Celem zajęć było zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi Polski, wzbogacanie słownika dzieci o nowe wyrazy: flaga, godło, herb, hymn oraz budzenie przywiązania do kraju ojczystego i wyrabianie u dzieci poczucia przynależności narodowej. Wszystkie przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Takie formy aktywności narodowej zdecydowanie przybliżają miłość do Ojczyzny, ale także utrwalają już poznane wiadomości. Dzieci w kąciku badawczym na tackach z ryżem wyszukiwały i wyjmowały pesetami i szczypcami małe białe i czerwone walce z daru 10.

„Ważne dla przedszkolaka daty- Dzień Wszystkich Świętych”

Pierwszego listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że  jest to czas ciszy, zadumy. W przeddzień tego święta rozmawialiśmy o zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych i tworzyliśmy piękne znicze.

1 listopada to święto, w czasie którego wspominamy tych, których odeszli. 1 i 2 listopada większość z nas odwiedza groby bliskich, obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki.

„Teatr już w przedszkolu”

Zabawy w teatr należą do najbardziej lubianych przez dzieci form. Już maluchy chętnie bawią się w teatr, odtwarzając sytuacje z życia rodzinnego, przedstawiając role osób z najbliższego otoczenia: mamy, taty czy nauczycielki. Łatwo można zauważyć, jak wielką radość sprawia dzieciom przygotowanie przedstawienia dla kolegów i nauczycielki, a szczególnie dla rodziców i dziadków.

WESOŁA CIUCHCIA

Celem wycieczki było przede wszystkim zaznajomienie dzieci z pracą księgarza oraz zapoznanie z wyglądem i wyposażeniem sklepu. Największe wrażenie zrobiła mnogość i różnorodność zgromadzonych tam książek. Podczas zabaw tj.: „Rzut śnieżkami”, „Dziurawy ser”, „Studnia Jakuba”, rozwiązywania zadań w książeczce „Logico”, odgadywania zagadek pod hasłem „Polska nasza ojczyzna”- dzieci nabywały umiejętności współdziałania w grupie, kształtowały sprawność ruchową oraz motoryczną.

WALENTYNKI

Do walentynek przygotowaliśmy się w bibliotece, gdzie zapoznano nas z genezą tej tradycji. Wysłuchaliśmy fragmentu pełnej humoru i świetnych przepisów kucharskich książki G. Kasdepke „Słodki rok Kuby i Buby”. Jest to  opowieść o bliźniakach – bracie i siostrze, którzy kochają słodkości. Bohaterowie pieką, gotują, smażą na różne okazje przypadające w ciągu roku, jak np. walentynki.  Zdarza im się też przygotować wafle z okazji braku okazji. Bo Kuba i Buba to dzieci charakterne. Rodzice nie mają z nimi łatwo.

DOŚWIADCZENIA Z PRZYRODĄ NIEOŻYWIONĄ

„Żeglarzy” charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem jej zaspokojenia są zabawy badawcze. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody. Tym razem nasz kolega Maciek przyniósł zestaw „Małego badacza” i zachęcił nas do wykonania doświadczeń:

WALENTYNKI

14 lutego był dla naszych przedszkolaków prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiego takiego samego serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów z ulubionych bajek, były również tańce w parach.  Nie zabrakło oczywiście sercowych zadań matematycznych z wykorzystaniem maty do kodowania. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało słodką walentynkę. Dzień Walentynowy w naszym przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń :)

WALENTYNKI

14 lutego był dla naszych przedszkolaków prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiego takiego samego serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów z ulubionych bajek, były również tańce w parach.  Nie zabrakło oczywiście sercowych zadań matematycznych z wykorzystaniem maty do kodowania. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało słodką walentynkę. Dzień Walentynowy w naszym przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń :)

BAL KARNAWAŁOWY POSZUKIWACZE SKARBÓW

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą.W piątek 8 lutego w Przedszkolu  już od rana było bardzo gorąco, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z Balem Karnawałowym. Sala balowa zamieniła się w ten dzień w fabrykę świętego Mikołaja, zachęcając swoim wystrojem do super zabawy. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje.

CZERWONY KAPTUREK

Nasza sala na jeden dzień zamieniła się w prawdziwy teatr. Przedszkolaki miały okazję kupić bilet w kasie biletowej, po czym zajmowały miejsca w „sali teatralnej”. W tym dniu nauczycielki z gr. I i III zaprezentowały dla dzieci przedstawienie kukiełkowe pt. „Czerwony Kapturek”, wcielając się w postacie i odgrywając jak najlepiej przypisane im role. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły przygody małej dziewczynki, która nie zawsze słuchała przestróg mamy.

CZERWONY KAPTUREK

Nasza sala na jeden dzień zamieniła się w prawdziwy teatr. Przedszkolaki miały okazję kupić bilet w kasie biletowej, po czym zajmowały miejsca w „sali teatralnej”. W tym dniu nauczycielki z gr. I i III zaprezentowały dla dzieci przedstawienie kukiełkowe pt. „Czerwony Kapturek”, wcielając się w postacie i odgrywając jak najlepiej przypisane im role. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły przygody małej dziewczynki, która nie zawsze słuchała przestróg mamy.

ZIMOWY SPACER

Dzieci lubią zimę, zima lubi dzieci najbardziej na świecie! Korzystając z uroków zimy grupa Maluszków wybrała się na zimowy spacer w okolicy przedszkola, obserwując ruch uliczny, znaki drogowe oraz ośnieżone domy, drzewa i krzewy. Dzieci doskonale wiedziały jak zachować się podczas zabaw na śniegu. Pogoda podczas spaceru dopisywała, dzieci miały możliwość zrobić „bitwę” na śnieżki i chodzić po śladach. Przedszkolaki wróciły bardzo zadowolone oraz pełne wrażeń.

Podróż w krainę baśni...

Grupa "Poszukiwaczy skarbów" w ostatnim czasie podsumowała swoje wiadomości o baśniach, bajkach i bajeczkach na jednym z ostatnich zajęć poświęconej tej tematyce. Pojawił się element rywalizacji podczas odgadywania zagadek: "Co to za bajka?", dzieci brały udział również w zabawach matematycznych które bardzo lubią. Na koniec ozdabialismy domek "Baby-Jagi" ziarenkami kawy i kolorowymi cekinami.

Bal KARNAWAŁOWY !!!

Przedszkolaki czeka Was niezapomniana zabawa !

8 lutego 2019 (piątek) odbędzie się w naszym przedszkolu
BAL KARNAWAŁOWY.

Wszystkie grupy bawią się razem od godziny 9:30.

 

Jesteśmy ciekawi jakie stroje w tym roku wybierzecie ?

Spacer alejami osiedla

Spacer to dpoczynek, korzystanie z urozmaiconego pobytu na świeżym powietrzu, zaspokojenie potrzeby ruchu. Na spacerze dzieci bogacą wiadomości i doświadczenia w zetknięciu z otoczeniem odmiennym od sali przedszkolnej. To też okazja do obserwacji świata ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy oraz zjawisk przyrodniczych. Dla małych dzieci to przede wszystkim zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu , bo poprzez nie łatwiej przeżywają one i rozumieją to, co dzieje się wokół nich.

"My się zimy nie boimy"

Dzieci z grupy III uwielbiaja zabawy z matą do kodowania. Dziś uczyliśmy się przeliczać. Do tego celu posłużyła nam też kostka, w której ukrywały się różne zadania do wykonania przez dzieci. Zbieraliśmy guziki bałwanków A później porównywaliśmy kto ich ma najwięcej, a kto najmniej.

dokarmiamy ptaki

my się zimy nie boimy

JASEŁKA

śniegowy bałwanek

ŚWIĘTO GUZIKA

Przedszkole to miejsce, gdzie możemy świętować wszystkie dziwne święta:) I tak też było tym razem. 12-go grudnia w grupie Piratów dzieci obchodziły święto guzika. Prawie każdy przedszkolak przyniósł na tę okazję swojego małego lub dużego guzika. Bardzo szybko okazało się, że zabawa guzikami może być naprawdę interesująca i wciągająca. Przede wszystkim ćwiczyliśmy nasze umiejętności matematyczne, a oprócz tego kształtowaliśmy różne pojęcia z zakresu orientacji przestrzennej. Łączyliśmy guziki w zbiory, segregowaliśmy z uwzględnieniem na kolor, ilość oczek, a także na wielkość guzików. Układaliśmy figury geometryczne, tworzyliśmy rytmy. Nauczyliśmy się świetnej wyliczanki o guzikach, którą wykorzystujemy w codziennych zabawach. Na zakończenie tego fajnego dnia zrobiliśmy pracę plastyczną, oczywiście z wykorzystaniem guzików – choinkowa rączka, którą rodzice mogli podziwiać w szatni.

Wizyta Świętego Mikołaja

Wreszcie nadszedł dzień, na który dzieci czekały  z utęsknieniem - 6-go grudnia do naszego przedszkola przybył gość szczególny - Święty Mikołaj! Emocji było mnóstwo, a uśmiech z buzi naszych Piratów nie znikał nawet na chwilę.

Podczas spotkania ze Świętym Mikołajem przedszkolaki  zaśpiewały mu wyuczoną piosenkę pt. „List do Świętego Mikołaja” i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki.Po występach Mikołaj spędził trochę czasu z dzieciakami - poopowiadał im o swojej podróży do nich i obdarował pięknymi prezentami. Na zakończenie tego miłego spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem i obiecaliśmy mu, że przez najbliższy rok będziemy grzeczni.

ubieramy choinkę z mamą Igi

„Tęczowy bałwanek” to bajka, z którą odwiedziła nas mama Igi. Pani Agnieszka wybrała prześliczne opowiadanie dla naszych „Piratów”, które przypadło do gustu zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. Każdy z zaciekawieniem słuchał i nie mógł doczekać się jakie będzie zakończenie przygody naszego Tęczowego bałwanka. Po przeczytaniu bajki chwilkę się poruszaliśmy, a następnie mieliśmy bardzo ważne zadanie do wykonania. Wraz z mamą Igi musieliśmy ubrać choinkę w naszej sali, która jak się okazało jest największą choinką z całego przedszkola. Zadanie nie było proste, trochę czasu nam to zabrało, ale wszystko się udało. Nasza choinka jest najpiękniejszą choinką i cieszy oko każdego dnia.

kalendarz adwentowy

W tym roku nasi Piraci poznali jedno z ważniejszych/ciekawszych, a zarazem magicznych słów, które kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia. Kalendarz adwentowy.

Dzieci uwielbiają niespodzianki i prezenty, a na hasło, że przez cały miesiąc będziemy mieć dużo niespodzianek, zagadek i zadań bardzo się ucieszyły. Nasze przedszkolaki same ubierały prawdziwą choinkę w sali, ale także choinkę papierową w piękne kolorowe i wzorzyste bombki. Dzieciom pomysł bardzo się spodobał, a pierwszego dnia na próbę ułożyliśmy całą choinkę, którą później rozebraliśmy po toaby, każdego dnia doczepiać nową bombkę i wykonać nowe zadanie. Kalendarz adwentowy uczy oczekiwania, odliczania i jak się okazuje daje wiele radości.

rytmika w naszej grupie

Świętujemy 100- ną rocznicę odzyskania niepodległości

W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej oraz wpajamy szacunek dla polskich symboli. Ten rok jest dość szczególny dlatego, że przypada 100-na rocznica odzyskania wolności Polski. Do tej ważnej uroczystości Piraci szykowali się kilka tygodni- uczyliśmy się hymnu Polski, robiliśmy godła, szykowaliśmy biało- czerwone kotyliony, papierowe flagi, urządzaliśmy w sali kącik patriotyczny, a także rozmawialiśmy o tym ważnym wydarzeniu. Dodatkowo realizowaliśmy zadania z projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, gdzie dzieci wspólnie z misiem Piratem uczyły się patriotyzmu.

9-go listopada przedszkolaki wzięły udział w uroczystej akademii, którą przygotowały grupy najstarsze. Natomiast 12-go listopada odbył się przegląd pieśni patriotycznej, na którym to nasza grupa występowała do piosenki pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Dzień Niepodległości był bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Wyjazd do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

18 grudnia nasza grupa udała się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl pt. „Kopciuszek”. To opowieść o tym, że los sprzyja ludziom dobrym i szlachetnym. Ale również o cudowności i niezwykłości świata.  Oprócz Wróżki występuje w niej bowiem gadający kot, śpiewające warzywa i mówiące dziwnymi językami przedmioty. Konwencją spektaklu są lalki typu muppety, takie jakie można zobaczyć w filmach i programach Jima Hensona. Dzięki  kolorowej scenografii, piosenkach i kompozycji muzyki funky oraz jazzu nasi Piraci oglądali przedstawienie z wielkim zaciekawieniem. Po spektaklu wzięliśmy udział w pogadance na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, którą przeprowadziła policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego. To była świetna okazja na przypomnienie sobie i utrwalenie ważnych zasad.

Zajęcia otwarte o tematyce patriotycznej

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski zaprosiliśmy Rodziców na zajęcia otwarte o tematyce patriotycznej.Podczas zajęcia dzieci utrwalały swoją wiedzę na temat symboli narodowych. Rodzice mogli obserwować własne dzieci podczas wykonywania różnych zadań, sami także byli zaangażowani w wykonanie wspólnej pracy plastycznej. Dziękujemy za poświęcony czas !!!

Andrzejki w przedszkolu

 Nasi dzielni Piraci przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Gwiazdora” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Była atmosfera tańca i świetna zabawa. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.

Pomoc dla Michałka

Jak dzisiaj uczyć i wychowywać dzieci, aby w przyszłości wyrosły na mądrych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi… By potrafiły okazać serce i nieść pomoc istotom słabszym i potrzebującym… Jednym ze sposobów takiego wychowania jest włączanie dzieci do akcji charytatywnych. Nasze „Piętaszki” bardzo chętnie pomagają potrzebującym, dlatego tym razem przedszkolaki zaangażowały się w pomoc dla Michałka, który choruje na Neuroblastomie. Głównym celem akcji była pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie chorego chłopca.

Dokarmiamy ptaki zimą

Zima to trudny czas dla ptaków, dlatego Piętaszki postanowiły zadbać aby podczas tegorocznej zimowej aury naszym skrzydlatym przyjaciołom nie brakowało pożywienia. Przedszkolaki podczas zajęć dowiedziały się, czym można dokarmiać ptaki, a także wykonały własne kolorowe karmniki. Z pomocą taty Ali, umieściliśmy karmniki na drzewie w przedszkolnym ogrodzie i systematycznie uzupełniamy je ptasimi smakołykami. Dokarmiając ptaki dzieci zyskują poczucie, że robią coś dobrego, zbliżają się do otaczającej ich przyrody, rozwijają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na nią.

W KINIE

„Żeglarze” obejrzeli w kinie baśń pt. „Królowa Śniegu – po drugiej stronie lustra”. Akcja rozgrywa się w świecie rządzonym przez czary. Pewnego dnia rodzice Gerdy oraz jej brat – Kai zostają porwani przez Króla Haralda. Okrutny władca i wielki wróg wszystkiego, co magiczne, zsyła najbliższych Gerdy do Krainy Luster – ponurego miejsca, w którym nie działają żadne czary. Żeby ocalić rodziców i brata, dziewczynka będzie musiała zdobyć pewien legendarny przedmiot.

ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

Sensoryczna ścieżka, to bardzo fajna zabawa, która z pewnością zainteresuje każde dziecko. Chodzenie po takiej ścieżce rozwija:

  • motorykę dużą
  • równowagę i koordynację ruchową
  • stymuluje receptory znajdujące się w stopach
  • wrażenia dotykowe
  • a co najważniejsze pozwala dziecku rozwinąć wyobraźnię dotykową.

Spacerowanie po takiej ścieżce sprawiło Poszukiwaczom Skarbów wiele radości!!!

JASEŁKA W GR.III

„Pójdżmy wszyscy do stajenki ...” rozbrzmiewało u „Poszukiwaczy Skarbów” dnia 19 grudnia. Przedszkolaki pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowały wyjątkowe przedstawienie jasełkowe. Nie zabrakło szopki, Maryi, Józefa, Jezuska leżącego w żłóbku, pastuszków, aniołków i magicznego nastroju. Wszyscy przypomnieli sobie biblijną historię Narodzenia Pańskiego, a to wszystko za sprawą małych aktorów. Na zakończenie występu, dzieci wraz ze zgromadzonymi bliskimi, odśpiewali wspólnie kolędy. 

ZIMOWE EKSPERYMENTY

  Zima to świetna pora na przeprowadzenie doświadczeń związanych ze śniegiem, lodem i zamarzaniem.  Dzieci z zainteresowaniem obserwowały co dzieje się ze śniegiem, kiedy przyniesiemy go do ciepłej sali - eksperymentowały ze śniegiem:
- oglądały go przez lupę,
- każde dziecko mogło dotykać, ugniatać śnieg i dzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami co do jego właściwości,
- napełniły naczynie śniegiem i stawiały w różnych miejscach sali obserwując, gdzie szybciej się topi.

JASEŁKA

Gdy Boże Narodzenie się zbliżało, niebo i piekło zawrzało

I dwie narady się odbyły: anielska i diabelska w jednej chwili.

W takiej konwencji przedszkolaki przedstawiły tegoroczne jasełka.

Zajęcia edukacyjne w Bibliotece

 19 grudnia nasza grupa wybrała się na kolejne już zajęcia edukacyjne do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 8 na Barwinku. Tym razem tematyka zajęć ogniskowała wśród  nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie na początku wysłuchaliśmy wiersza i opowiadania. Pani bibliotekarka przygotowała dla nas wiersz A. Krzanik pt. „Świętowanie” oraz opowiadanie Z. Staneckiej pt. „Basia i Boże Narodzenie”, dzięki którym utrwaliliśmy zwyczaje związane z tymi świętami.

Warsztaty z rodzicami

W dniu 14.12.2018 roku w grupie „Piętaszki” zostały zorganizowane warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci pt: „ Bożonarodzeniowe ozdoby choinkowe”. Na stołach pojawiły się porcelanowe i gipsowe figurki oraz inne materiały plastyczne tj. filc, cekiny, guziki, mulina, z których wyczarowane zostały piękne gwiazdy, anioły, Mikołaje, renifery itp. Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności.

Wyjazd do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

13 grudnia nasza grupa udała się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl pt. „Przygody Koziołka Matołka”.  Rozśpiewane pogodne i żywiołowe przedstawienie  o Koziołku przemierzającym świat, szukając swego miejsca na ziemi wywołało dużo pozytywnych emocji i uśmiechu na twarzach „Piętaszków”.  Dzięki nieustępującemu humorowi scenicznemu, barwnym kostiumom i doskonałej scenografii z przyjemnością i zainteresowaniem śledziliśmy przygody głównego bohatera.

Mikołajkowa zbiórka

Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa... Pomagając sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki I przyjazny...

Wizyta Świętego Mikołaja

Dnia  6 grudnia,  tuż po przedstawieniu  w wykonaniu grupy „PATIGO” w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” św. Mikołaj. Najpierw było słychać dźwięk dzwoneczków, potem głośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Wszystkie „Piętaszki” powitały Mikołaja głośnymi oklaskami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.

TEATRZYK

Dnia 11 stycznia 2019r. (piątek)

o godzinie 11:00

nasze przedszkolaki obejrzą spektakl

pt.: „Wielkie sprawy małej żaby”.

Serdecznie zapraszamy

Jasełka w Papużkach

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadziła nas grupa Papużek, która przedstawiła nam swoje Jasełka. W pięknych strojach (była cudowna Maryja i Józef, słodkie aniołki, prześliczni pastuszkowie i trzej królowie), przy pięknej dekoracji z uśmiechami na buziach  maluchy zatańczyły, zaśpiewały i pięknie recytowały świąteczne wierszyki.

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE PAPUŻEK

18 grudnia w naszej grupie odbyły się warsztaty świąteczne, na których mali artyści wraz ze swoimi rodzicami wykonywali bożonarodzeniową bombkę techniką decoupage. Odkryliśmy mnóstwo talentów artystycznych nie tylko wśród dzieci, lecz także ich najbliższych, a świetnej zabawy, uśmiechu i radości nie było końca. Podczas tego niezwykłego spotkania, panowała radosna atmosfera, a wszystkim gościom udzielił się świąteczny nastrój.

Wspólne oglądanie bajki

Święta Bożego Narodzenia są dla nas wszystkich szczególnym przeżyciem. A któż bardziej cieszy się z nadchodszących Świąt jak nie dzieci? Aby utrwalić tradycje związane z Świętami postanowiliśmy zorganizować dla „Papużek” i „Poszukiwaczy skarbów” wspólne oglądanie świątecznej bajki. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały bajkę pt. „Bajkowe Święta Myszki Miki”.

Witaminowe przyjęcie z mamą Wiktorii.

W dn.11.12.2018r. witaliśmy w naszej grupie kolejną mamę Wiktorii panią Emilię Statuch, która w ramach Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała pouczającą bajkę o zdrowym odżywianiu pt.: „Kicia Kocia – witaminowe przyjęcie”. Nasze dzieciaki z radością wysłuchały o przygodach rezolutnej Kotki Kici, którą odwiedził jej kolega Pacek i wbrew panującym zasadom objadły się słodyczami. Jednak to nie był dobry pomysł, bo Kotkę rozbolał brzuch i oczywiście zwierzątka wiedziały dlaczego.

Świąteczna zbiórka Mikołajkowa dla Domu Dziecka

Przedszkole Samorządowe nr 3 serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę , która przynagla do czynienia dobra i za bezinteresowną pomoc w Świątecznej zbiórce Mikołajkowej dla Domu dziecka w Nagłowicach oraz Rodzinnego domu dziecka w Daleszycach.

Dziękujemy za poparcie tak szczytnego celu.

Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli naszą akcję przesyłamy uściski i szerokie uśmiechy od wychowanków Domu Dziecka w Nagłowicach i Daleszycach Dziękujemy!!

W TEATRZE

 W grudniu „Żeglarze” wybrali się do teatru na spektakl pt. „Przygody Koziołka Matołka”. Było to żywiołowe i pełne uroku przedstawienie, którego główny bohater – Koziołek przemierza świat, szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egzotyczne kraje, poznaje ich mieszkańców i przeżywa wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Wychodzi cało z każdej opresji i w chwale przybywa do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, co dla niego najlepsze.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

  Tradycyjnie - 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj ze swoimi pomocnikami elfami. Najpierw przywitał się ze wszystkimi w sali grupy Piratów. Po obejrzeniu przedstawienia każda z grup wróciła do swoich sal i tam czekała na przyjście Mikołaja. Na powitanie „Żeglarze” zaśpiewali dla niego piosenkę i zadeklamowali wiersz. Na zakończenie wizyty każdy otrzymał od

Mikołaja prezent. 

PIRAMIDA ŻYWIENIA

 Podczas zajęć zaprezentowano planszę przedstawiającą piramidę zdrowego żywienia. Dzieci zapoznały się z poszczególnymi piętrami piramidy.

Zwrócono uwagę na produkty niezbędne do funkcjonowania organizmu - które należy spożywać by być zdrowym: produkty zbożowe, owoce i warzywa, mleko i jego przetwory, mięso, woda.

Sprawdzianem wiedzy była zabawa dydaktyczna, podczas której przedszkolaki przygotowały na talerzykach całodzienne menu: śniadanie, obiad, kolację układając obrazki ze zdrową żywnością na talerzyki. 

ANDRZEJKI

 Tego dnia przenieśliśmy się w świat fantazji i czarów podczas zabaw w bibliotece. W ten nastrój wprowadziła nas bajka pt. „I ty możesz uratować wróżki”. Następnie każdy z nas chciał dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości, jaki będziemy wykonywać zawód. Spotkanie zakończyliśmy zawodami na miotle, co jak zwykle wzbudziło w nas zdrową rywalizację.

ZAKODOWANY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  26 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dowiedzieliśmy się skąd się wzięło jego święto, wysłuchaliśmy bajki o misiach, dzieliliśmy imiona misiów na sylaby i głoski. Następnie cała grupa wraz z misiami bawiła się podczas zabaw muzyczno-ruchowych. I tak doszliśmy do najważniejszego zadania w tym dniu: odkodowaliśmy obrazek misia według podanego kodu. Na zakończenie wykonaliśmy misiowe puzzle.

Zabawa Andrzejkowa!

30 listopada grupa Piętaszków podtrzymując stary ludowy zwyczaj czynienia wróżb w „Wigilię św. Andrzeja” urządziła tzw.  Andrzejki. Podczas zabawy  przedszkolaki próbowały dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości, wykorzystując tradycyjne wróżby, które przetrwały do dziś. Przewidywanie przyszłości zaczęliśmy od butów i wróżby „Podróż w dalekie kraje”. Osoba, której pierwszy but dotarł do wyjścia, losowała kartę z nazwą miejsca tegorocznej podróży na wakacje.

Dzień Pluszowego Misia

Święto Pluszowego Misia uczciliśmy w naszej grupie ze swoimi ukochanymi pluszakami ! Tego dnia dowiedzieliśmy się kiedy i w jaki sposób te słodkie maskotki zyskały tak wielka popularność - pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana "Teddy's Bear". Obejrzeliśmy materiał poświęcony produkcji pluszowych maskotek w jednej z fabryk zajmujących się tym od wielu lat.

Przegląd Pieśni Patriotycznej

18 listopada nasza grupa, reprezentowała przedszkole na Przeglądzie Pieśni Patriotycznej,  zorganizowanym przez  Klub Wojskowy działający przy  Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Zaprezentowaliśmy się w piosence pt.  „Jak szło wojsko raz ulicą” wraz z układem choreograficznym, ponad to, razem z grupą VII zaśpiewaliśmy piosenkę „Kocham Cię Polsko” a także wyrecytowaliśmy wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

Wizyta Mikołaja

6 grudnia,  tuż po przedstawieniu ,,ZIMOWY CZAS”, w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczki pomocników  – reniferów, potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Cała sala powitała Mikołaja głośnymi oklaskami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.  

Czytamy z mamą Jagódki

W zeszłym tygodniu odwiedziła Nas mama Jagody- Pani Agnieszka, która przeczytała nam piękne opowiadanie dotyczące zbliżających się Świąt. Później wszyscy wykonaliśmy prace plastyczną pt. „Mikołaj”. Na koniec Jagódka poczęstowała wszystkie dzieci pierniczkami które dzień wcześniej upiekła razem ze swoją mamą. Pani Agnieszce jeszcze raz dziękujemy za udział w zajęciach i za włączenie się do Akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom”

„Serce za Odwagę”

W grudniu rodzice z Naszej grupy zostali zaproszeni na zajęcia warsztatowe połączone z niezwykłą akcją tworzenia kartek świątecznych dla żołnierzy. Akcja pt. „SERCE ZA ODWAGĘ”. Dzieci wspólnie z rodzicami aktywnie włączyli się w dekorowanie kartek. Pomysły i zdolności naszych dzieci i ich rodziców możemy podziwiać na zamieszczonych zdjęciach. Wszystkim  rodzicom  jeszcze raz serdecznie dziękujemy .

Jasełka

Jasełka w przedszkolu:

 

Grupa 1 – 18. 12. 2018 r. (wtorek) godz. 1230 (sala grupy 1)

Grupa 2- 19. 12. 2018 r. (środa) godz. 1430 (sala grupy 2)

Grupa 3- 19. 12. 2018 r. (środa) godz. 1300 (sala teatralna)

Grupa 4- 19. 12. 2018 r. (środa) godz. 1400 (sala grupy 4)

Grupa 5- 21. 12. 2018 r. (piątek) godz. 1400 (sala teatralna)

Grupa 6- 20. 12. 2018 r. (czwartek) godz. 1300 (sala teatralna)

Grupa 7- 18. 12. 2018 r. (wtorek) godz. 1330 (sala teatralna)

Grupa 8- 19. 12. 2018 r. (środa) godz. 1430 (sala teatralna)

Grupa 9- 20. 12. 2018 r. (czwartek) godz. 1430 (sala teatralna)

Wizyta Świętego Mikołaja

Dnia 6.12.2017r. nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym o Mikołaju w wykonaniu aktorów z firmy „Patigo”. Grupa „Papużek” przywitała miłego gościa wierszem i piosenką. Potem nastąpił długo wyczekiwany moment rozdawania prezentów uwieczniony pamiątkowymi zdjęciami. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów.

Urodziny Janka i Ani

W listopadzie swoje urodziny obchodzili  Janek i Ania. Z tej okazji przygotowali dla swoich kolegów słodki poczęstunek, a my tradycyjnie odśpiewaliśmy „sto lat”. Wszyscy życzymy im WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

„Jeż - jesienny zwietrz” – ogólnopolski konkurs plastyczny

Natalia Żeber jako reprezentantka z grupy I Papugi wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.: „Jeż – jesienny zwierz” organizowanym przez Zespół szkolno-Przedszkolny w Chalinie z okazji zbliżającego się Dnia Jeża. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy na temat rodzimych zwierząt podlegających ochronie gatunkowej jak również rozwijanie kreatywności, zdolności plastycznych oraz wrażliwości estetycznej. Natalia wykonując swoją pracę wykazała się dużą kreatywnością i pomysłowością.

Ćwiczymy małą motorykę

Duża ilość manualnych ćwiczeń i zabaw ma bardzo duży wpływ m.in. na prawidłowy uchwyt ołówka i umiejętności pisania. Zwykłe rysowanie, wyklejanie, nawlekanie czy też lepienie we wczesnym dzieciństwie najlepiej rozwija małą motorykę, która jest odpowiedzialna za precyzję ruchów oraz sprawność palców i dłoni.    

Nasze przedszkolaki bardzo lubią nowe wyzwania, dlatego i tym razem chętnie zaangażowały się do wspólnej zabawy. Ćwiczyliśmy pojęcie pary, szukaliśmy par na sylwecie człowieka, odszukiwaliśmy pary różnych przedmiotów schowanych po sali, a także tańczyliśmy w parach. Nie zabrakło również kodowania – wyznaczaliśmy trasę, aby dwa klocki mogły utworzyć parę. Na zakończenie zabawy i dla utrwalenia pojęcia para, dzieci wykonały dość trudną pracę. Była potrzebna nam tekturowa podkładka, kolorowe szpilki i gumki recepturki. Dzieci wbijały w tekturkę kolorowe szpilki, a następnie za pomocą gumki recepturki tworzyły pary.

 

Uczymy nasze dzieci pomagać innym

Pomaganie jest pięknym gestem. Podczas „Świątecznej zbiórki mikołajkowej”, nasze przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami mogły pomóc pokrzywdzonym przez los i najbardziej potrzebującym dzieciom. To dzięki pomocy drugiego człowieka, na ich ustach pojawi się uśmiech i radość.

Dzieci przynosiły zabawki, ubrania, słodycze, a także kosmetyki. Zbiórka wsparła Dom Dziecka w Nagłowicach oraz Rodzinny Dom Dziecka w Daleszycach.

Wszystkim, którzy włączyli się w  naszą zbiórkę  bardzo dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych.

Święto Pluszowego Misia

Pod koniec listopada w naszej grupie obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Ten pluszowy bohater zasługuje na szczególne potraktowanie, dlatego też w naszej grupie jego święto obchodziliśmy przez kilka dni. W tych dniach wszystkie przedszkolaki przyniosły swojego małego lub dużego przyjaciela –  Misia.  Każdy pluszowy miś był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki opowiedziały o swoich maskotkach oraz o ulubionych zabawach z pluszakami. Dzieci poznały historię pluszowego misia, rozróżniały misie z bajek zarówno tych aktualnych, jak i z bajek, które pamiętają ich rodzice. Dzieci wraz z misiami bawiły się, śpiewały piosenki, odpoczywały, pracowały w książkach, a także wykonywały pracę plastyczną.

Nie zabrakło również kodowania. Do wspólnej zabawy dzieci zaprosiły naszego grupowego misia Pirata, z którym rozwiązywaliśmy zadania.Najpierw na macie miś szukał właściwej drogi do miodu, utrwalał kierunki, liczenie i nazwy kolorów. Innym zadaniem było wyznaczyć misiową drogę, ale tym razem do wykonania tego ćwiczenia posłużył nam Ozobot. Dzieci doskonaliły swoje umiejętności odczytywania i przenoszenia kodów na papier. Sprawdzaliśmy jak Ozobot zareaguje na narysowany mu kod i jakimi kolorami zaświeci.

Na zakończenie obchodów Dnia Pluszowego Misia odbyła się misiowa dyskoteka, na której było wiele wspólnych zabaw i radości.

„Gościnnie – pan Paweł Jańczyk”

W piątek  23 listopada gościliśmy w naszej grupie rzecznika prasowego oraz spikera kieleckiego Stadionu Suzuki Arena pana Pawła Jańczyka. To spotkanie było długo wyczekiwane szczególnie przez chłopców z naszej grupy, ze względu na  ich pasję do piłki. Pan Paweł  pokrótce opowiedział i wyjaśnił, na czym polega praca rzecznika prasowego jak i spikera. Krótki film przedstawiający jego osobę pokazał jakie emocje towarzyszą jego pracy zawodowej.

Zakodowany Dzień Pluszowego Misia

W grupie „Papugi” dnia 26.11.2018r. królował Pluszowy Miś. Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały ten dzień, ponieważ „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” -  to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu.

Poznaliśmy misie przytulicie jako postacie z bajek oraz te niebezpieczne niedźwiedzie (różne gatunki) żyjące na wolności w różnych częściach świata.

Zabawy z chustą animacyjną

Chusta zwłaszcza przy pierwszym z nią spotkaniu stanowi dla dzieci dużą atrakcję (sprawia to jej wygląd). Wskazane jest aby dzieci miały możliwość zapoznania się z nią :mogły nią pomachać, wejść pod nią, a dopiero potem bawić się według określonych zasad. I tym razem było nie inaczej. Dzieci świetnie się bawiły w zabawy: „Słońce świeci, deszczyk pada”; „Calineczkę”; „Rybak i rybka” a przy okazji rozpoznawały i nazywały podstawowe kolory. To była świetna zabawa :)

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 26 listopada dzieci z naszej grupy uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja.

Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych  fragmentów książek o niedźwiadkach, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki . Na zakończenie każdy przedszkolak zrobił sobie „misiowe” zdjęcie. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości.

Wizyta w Bibliotece

28 Listopada wybraliśmy się na zajęcia do zaprzyjaźnionej pobliskiej Biblioteki. W skupieniu słuchaliśmy czytanej książki, i braliśmy czynny udział w zadaniach które wymyśliła  dla Nas Pani.

Zakodowane Misie

Dzieci z gr. III  kodowały wybranemu przez Nas misiowi drogę do ciasteczek, na  naszej macie do kodowania.  Dzieci prowadząc Misia do ciasteczek, układały kod używając strzałek kierunkowych. Dzieci układały również różne sekwencje najpierw miś niebieski później brązowy, następnie znowu niebieski itp. Na koniec z pociętych kawałków papieru ułożyliśmy nasze misiowe puzzle.

Wycieczka do Muzeum Historii Kielc

22 listopada uczestniczyliśmy w warsztatach „Muzealna szkoła czarownic”. Rozpoznawaliśmy zioła i przyprawy po zapachu, mieszaliśmy mikstury w moździerzu , lataliśmy na miotle i wykonaliśmy z kolorowego papieru czapkę czarownicy.

Pani przewodniczka zaprowadziła nas do sali, w której zobaczyliśmy eksponaty

z czasów, kiedy nasze Kielce były jeszcze maleńką osadą.

 

Zajęcia w bibliotece

21 listopada wybraliśmy się do biblioteki na zajęcia edukacyjne "Polska- moja ojczyzna".

Na mapie Polski odszukaliśmy najbardziej znane regiony naszego kraju: Tatry, Mazury, Morze Bałtyckie i oczywiście nasze Góry Świętokrzyskie. Pani Edyta pokazała, dobrze nam znane, symbole narodowe. Wspólnie kolorowaliśmy godło Polski. Potem odśpiewaliśmy hymn i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

„Polska memu sercu bliska” – Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

Ania Hanaj z grupy I „Papugi” i Jagoda Sałek z grupy III „Poszukiwacze skarbów” jako reprezentantki maluszków z naszego przedszkola po raz pierwszy wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Polska memu sercu bliska” organizowanym przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Rybniku. Celem konkursu było kształtowanie uczuć patriotycznych i uwrażliwienie na piękno naszej Ojczyzny.

„Polska memu sercu bliska” – Ogólnopolski Konkurs Plastyczny.

Ania Hanaj z grupy I „Papugi” i Jagoda Sałek z grupy III „Poszukiwacze skarbów” jako reprezentantki maluszków z naszego przedszkola po raz pierwszy wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Polska memu sercu bliska” organizowanym przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Rybniku. Celem konkursu było kształtowanie uczuć patriotycznych i uwrażliwienie na piękno naszej Ojczyzny. Wykonując swoje prace plastyczne dziewczynki wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością.

„Polska memu sercu bliska” – Ogólnopolski Konkurs Plastyczny.

Ania Hanaj z grupy I „Papugi” i Jagoda Sałek z grupy III „Poszukiwacze skarbów” jako reprezentantki maluszków z naszego przedszkola po raz pierwszy wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Polska memu sercu bliska” organizowanym przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Rybniku. Celem konkursu było kształtowanie uczuć patriotycznych i uwrażliwienie na piękno naszej Ojczyzny. Wykonując swoje prace plastyczne dziewczynki wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością.

KONKURS „JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE”

 Dzieci z grupy VI „Żeglarze” wykonały prace plastyczne na konkurs „Jestem bezpieczny na drodze”. Organizatorem była Straż Miejska w Kielcach.

Celem konkursu było:

- promowanie bezpiecznych zachowań wśród najmłodszych,

- wyrabianie pożądanych przyzwyczajeń dotyczących bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym,

- utrwalenie wiedzy na tematy związane z zasadami ruchu drogowego,

- wdrażanie dzieci do zdrowej rywalizacji konkursowej

Wyróżnienie otrzymały: BLANKA LIPIEC i MAJA PACIOREK.

ZAJĘCIA W OMPiO

 W listopadzie wybraliśmy się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na warsztaty związane z rocznicą odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Najpierw zwiedziliśmy ekspozycję przedstawiającą polskie symbole narodowe – mieliśmy okazję przymierzyć czapkę żołnierską, hełm, zobaczyć prawdziwą armatę, karabin, mundury żołnierzy.

MALI BADACZE

Przedszkolaki postanowiły zabawić się w małych badaczy. Sprawdzały, co pływa, a co tonie? Do miski z wodą wrzucali różne przedmioty. Obserwowali i omawiali co się z nimi dzieje. Wywnioskowali, że przedmioty pływają dlatego, że wykonane są z lekkich materiałów, a zatoną przedmioty z metalu: spinacz, magnes. Wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to, czy pływa, czy tonie; duży kawałek z lekkiego materiału będzie pływać, np. korek, mały, np. spinacz utonie.

Dzieci poznały również właściwości magnesów. Sprawdzały, które przedmioty są przyciągane przez magnes.

DESZCZOWE KODOWANIE

Podczas deszczowej pogody  „Żeglarze” szukali kodu ukrytego w wierszu „Parasol”. Wysłuchali treści wiersza, a następnie na jego podstawie ćwiczyli różne umiejętności: gimnastykę buzi i języka (kap, kap, szu, szu), segregowanie materiału ze względu na kolor, układanie rytmów. Wspólnymi siłami udało się rozszyfrować zadanie i ułożono parasol.

Spotkanie z mamą Ani!!

Dnia 23.11.2018r. w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom naszą grupę odwiedziła mama Ani pani Agata Hanaj. Z zapartym tchem wysłuchaliśmy bajki pt.: „Dżungla, dżungla”. Ania wspólnie z mamą przeniosła nas w krainę podzwrotnikowych lasów tropikalnych. Zewsząd słychać było dźwięki i odgłosy dżungli – szum roślin, nawoływania dzikich zwierząt tj. lampartów, małp, syczenie węży, śpiew ptaków, brzęczenie owadów, rechot żab, a w konarach palmowych drzew słychać było odgłosy papug.

Fruit salat

W Listopadzie na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego uczyliśmy się nazw owoców i ich kolorów. W  zapamiętywaniu trudnych słówek wspierały Nas  kolorowe           ” flashcards”,  oraz jak zawsze pomocny i  sympatyczny stworek” Boo” , który zawsze odwiedza Nas podczas zajęć języka angielskiego. Co najważniejsze sprawdziliśmy naszą wiedzę w praktyce – próbowaliśmy owocowej sałatki którą zrobił „Boo”.

Fruit salat

W Listopadzie na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego uczyliśmy się nazw owoców i ich kolorów. W  zapamiętywaniu trudnych słówek wspierały Nas  kolorowe            ” flashcards”,  oraz jak zawsze pomocny i  sympatyczny stworek” Boo” , który zawsze odwiedza Nas podczas zajęć języka angielskiego. Co najważniejsze sprawdziliśmy naszą wiedzę w praktyce – próbowaliśmy owocowej sałatki którą zrobił „Boo”.

Prawa dziecka

20 listopada jest Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. To święto dzieci i dorosłych. Czas uśmiechu, refleksji, rozmów o dziecięcych potrzebach, troskach i doskonały moment na zadanie niezadanych dotychczas pytań.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA "PAPUŻKI"

„Pasowanie na przedszkolaka” to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu naszych małych Papużek, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych przedszkolaków było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły, po czym  złożyły uroczystą przysięgę. Pani Dyrektor za pomocą pięknej czarodziejskiej róży dokonała uroczystego „Aktu pasowania”. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały upominki i dyplomy.

Zabawy badawcze z mydłem

Powszechnie wiadomo, iż dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka.

WYCIECZKA DO MULTIKINA

  8 listopada grupa Piratów wybrała się do Multikina w Galerii Korona na film animowany   pt. „Mała Stopa”, przedstawiający znaną wszystkim legendę o Yeti z zupełnie innej, zaskakującej perspektywy. Ta szalona opowieść o przyjaźni, odwadze i radości odkrywania przypadła do gustu naszym przedszkolakom. Dzieci oglądały bajkę z dużym zaciekawieniem i uśmiechem na twarzy.

  Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

,,CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

  Kontakt z książką już od najmłodszych lat odgrywa nieocenioną rolę zarówno w rozwoju, jak i wychowaniu dziecka. Nie tylko wszechstronnie wpływa na rozwój intelektualny, ale także znakomicie rozwija wrażliwość u każdego młodego czytelnika i słuchacza.

  W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” odwiedziła nas mama Kacpra Pani Katarzyna, która przeczytała nam bajkę  "Zagubiony baranek" .Dzieci z wielkim zaciekawieniem, uwagą wysłuchały bajki, oglądały kolorowe ilustracje i wypowiadały się na temat utworu. Po wspólnym czytaniu przyszedł czas na zabawę i słodki upominek od mamy Kacpra.

  Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie  za poświęcony nam czas i czekamy  z   niecierpliwością na kolejnych ochotników.

DZIEŃ KUNDELKA

   W październiku w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Kundelka. Z tej okazji naszą grupę odwiedzili wyjątkowi goście : Pani Magdalena Pawlik-Paciorek wraz ze swoim psem              z fundacji Dogadanka.

  Wizyta psa w przedszkolu to coś nowego i ekscytującego dla dzieci . Przesympatyczny piesek, lubiący kontakt z dziećmi, chwalił się przed naszymi przedszkolakami znanymi sobie sztuczkami.  Dzięki obecności psa i na jego przykładzie dzieci dowiedziały się, co wolno,         a co jest zabronione w kontaktach ze zwierzętami. Poznały przede wszystkim poprawne zasady postępowania wobec psa, by unikać zagrożeń.

   Na koniec zajęć dzieci i pies stali się już tak wielkimi przyjaciółmi, że pies jadł im z ręki ;)

DZIEŃ POCZTY

  18 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Poczty Polskiej. Poznaliśmy zawód listonosza i jego obowiązki. Teraz już wiemy, że to on dostarcza do domów wszystkie listy i paczki. Mieliśmy także okazję odwiedzić Urząd Pocztowy na Barwinku. Zobaczyliśmy jak wygląda praca na poczcie, a także wysłaliśmy kartki do swoich rodziców.

ZABAWY W TEATR

  Gdy pogoda za oknem nie dopisuje lubimy bawić się w teatr. Dzieci wraz z paniami przygotowały inscenizację wiersza Juliana Tuwima pt. ,,Rzepka”. W trakcie zabawy okazało się, że znany utwór niesie nadal aktualne przesłanie – razem możemy więcej.

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

W naszej grupie obchodziliśmy 100- lecie Niepodległości Polski. Celem działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski      i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych.Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych poznały pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.

„100-lecie Odzyskania Niepodległości”- zajęcia w bibliotece

W środę 7 listopada nasza grupa udała się do pobliskiej biblioteki na zajęcia edukacyjne pt. „100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Zgodnie z  programem, najpierw  przeprowadziliśmy wspólną  pogadankę na temat zbliżającego się święta – 11-ego listopada. Podczas zajęć, wysłuchaliśmy opowiadania o hymnie z książki pt. „Pomalowana Historia” autorstwa Kazimierza Szymeczko, które przybliżyło nam historie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz najciekawsze fakty dotyczące jego twórcy.

„Mała Stopa”

8 listopada grupa Piętaszków wybrała się do Multikina w Galerii Korona na najnowszą animację  Warnera pt. „Mała Stopa”, przedstawiającą znaną wszystkim legendę o Yeti z zupełnie innej, zaskakującej perspektywy. Szalona opowieść o przyjaźni, odwadze i radości odkrywania z porywającą muzyką w tle niezwykle przypadła do gustu naszym przedszkolakom i  wywołała dużo pozytywnych emocji-radości oraz uśmiechu  na ich twarzach.  Dzieciaki wróciły do przedszkola  w doskonałych humorach, uznając, że dzień był wyjątkowo udany : )

Urodziny Adasia i Mikołaja

Całkiem niedawno świętowaliśmy w naszej grupie urodziny Adasia i Mikołaja. W tym dniu staramy się aby nasi jubilaci czuli się wyjątkowo, dlatego wręczana jest korona- symbol, że w tym dniu staje się królem lub królową. Koledzy  śpiewają sto lat, składają życzenia i wręczają wcześniej przygotowany upominek. Jest super zabawa i słodkie niespodzianki:)

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

8 Listopada w Naszej grupie odbyło się bardzo ważne wydarzenie. Nasze dzieci  uroczyście zostały przyjęte do grona prawdziwych przedszkolaków! Wszystkie dzieci były bardzo przejęte tą uroczystością. Nasze Przedszkolaki spisały się na medal, pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły

Zabawa w dom i kodowanie

Dziś bawiliśmy się w dom. Nasze dzieci budowały różne domy, domki a nawet  zamki na macie do kodowania, wszystkie dzieci w skupieniu brały udział w tych zajęciach. Zajęcia z matą do kodowania przynoszą wiele korzyści rozwojowych dla dzieci, uczą logicznego myślenia i wprowadzają je w świat matematyki.

Spacer z flagą

13 Listopada nasze Przedszkolaki wybrały się na spacer wokół Naszego Przedszkola z Flagami Polski. Tym samym wyrabialiśmy u dzieci wartości Patriotyczne.

Przegląd Piosenki Patriotycznej

14 listopada w naszym przedszkolu odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej. Na początku dzieci obejrzały krótki film przypominający o symbolach Polski. Następnie grupy: Tęczowe rybki, Piraci, Piętaszki, Odkrywcy i Podróżnicy, przygotowały piękne piosenki patriotyczne wraz z układami taneczmi. Grupa „Żeglarzy” – jako delegacja naszego przedszkola - złożyła hołd ofiarom ataków terrorystycznych pod pomnikiem HOMO HOMINI.

Pamiętamy

Listopad to miesiąc pamięci o zmarłych i tych, którzy zginęli w walkach o wolność Polski. Przedszkolaki też o tym wiedzą i chciały pokazać, że pamiętają. Wykorzystując piękną pogodę wybraliśmy się na wycieczkę, aby odwiedzić groby żołnierzy polskich i zapalić im symboliczny znicz. Spacer alejkami cmentarza był ogromnym przeżyciem dla naszych dzieciaków, ale także ważną lekcją wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie w ich pamięci. Dzieci wiedziały jak się zachować - w milczeniu i skupieniu okazały szacunek tym. osobom, które od nas odeszły.

 

Jesienne parasolki

Pomimo, iż za oknem smutno i deszczowo u nas w sali jest wesoło. Żaden deszcz i żadne czarne chmury nie są nam straszne, ponieważ znamy mnóstwo sposobów na nudę. My Piraci uwielbiamy gry i zabawy ruchowe, ale także takie, gdzie trzeba troszeczkę pomyśleć:)

Utrwalamy kolory, powtarzamy liczenie, wymieniamy dni tygodnia oraz pory roku, przypominamy sobie określenia związane z położeniem, kodujemy, a to wszystko z pomocą parasolek.

Zabawy na świeżym powietrzu

Aktywność ruchowa musi być obecna w życiu każdego człowieka. Wspomaga ona rozwój organizmu, stymuluje go, rozwija umiejętności, zwiększa odporność oraz przynosi ogólne odprężenie i radość. Aktywność fizyczną można potraktować jako najważniejszą aktywność w ciągu całego dnia. Nasze przedszkolaki  potrzebują dużo zabaw, w których będą mogły się wyszaleć i wybiegać, dlatego korzystamy z każdej wolnej chwili i wychodzimy zarówno na spacery jak i odwiedzamy place zabaw.

100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość związana ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze przedszkole w związku z tym wydarzeniem zgłosiło się do akcji Rady Dzieci i Młodzieży działającej przy MEN pt. „Rekord dla Niepodległej”. Dokładnie o 11:11 wszystkie przedszkolaki zaspiewały hymn Polski. Po hymnie mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienia przygotowane przez najstarsze grupy.

NASZA KOCHANA POLSKO!

Droga POLSKO!

Z okazji Twojego 100-lecia,

życzymy Ci kolejnych lat niepodległości!

Niech wszyscy darzą Cię szacunkiem,

a na Twej ziemi panuje zawsze pokój, zgoda i miłość.

Jesteś naszym domem i nim pozostań!

Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!

Teatrzyk

16 listopada 2018r. (piątek) o godz. 9:30
nasze przedszkolaki obejrzą spektakl, pt.:

"Koziołek Matołek",
w wykonaniu aktorów agencji artystycznej "ART-KONCEPT".

„Wizyta kieleckiej Policji z miasteczkiem umiejętności drogowych „Autochodzik”

31 października grupa Piętaszków wzięła udział w spotkaniu profilaktyczno-edukacyjnym przeprowadzonym przez funkcjonariuszkę Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Celem zajęć było utrwalenie najważniejszych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego z wykorzystaniem zestawu  miasteczka umiejętności drogowych „Autochodzik”.

The Very Hungry Caterpillar

Krótka opowieść o małej głodnej gąsienicy, która każdego dnia zjadała cos innego, aż w końcu zamieniła się w pięknego motyla  – The very hungry  Caterpillar. Dzięki tej interesującej bajce udało nam się połączyć treści nauczania z zakresu przyrody i matematyki  z językiem angielskim, co doskonale wpisuje się w stosowaną przez nas na zajęciach  metodę - w skrócie nazywaną CLIL. Podczas zajęć, mieliśmy okazję utrwalić słownictwo głównie z zakresu nazw owoców, kolorów, a także liczb.

Mała motoryka z dynią

Na prawidłowy uchwyt ołówka i umiejętności pisania ma wpływ duża ilość manualnych zabaw od najmłodszych lat. Zwykłe nawlekanie, wyklejanie, rysowanie i lepienie we wczesnym dzieciństwie najlepiej rozwija małą motorykę, która jest odpowiedzialna za precyzję ruchów oraz sprawność palców i dłoni    

Do zabawy z dynią potrzebna była średniej wielkości dynia, kolorowe pinezki i gumki recepturki. Dziecko wbija w dynię wybrane kolory pinezek tworząc rozmaite kształty i figury. Pinezki łączymy razem w zbiory za pomocą gumek recepturek.

ŚWIĘTO DYNI

„Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam”.

 

 

 

  Ostatniego dnia października „Żeglarze” obchodzili święto z dynią w roli głównej.

  Poznaliśmy wielką różnorodność dyń, wartości odżywcze -  wzbogaciliśmy naszą wiedzę na ich temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, dyniowe zawody, skoki przez dynię oraz ziarnko do ziarnka.

JESIENNE KODOWANIE

Kasztany, żołędzie, orzechy, kolorowe liście...to naturalne materiały, które idealnie sprawdzają się na zajęciach dydaktycznych. Dzieci chętnie dzielą materiał przyrodniczy na kategorie, grupują, odwzorowują układ elementów. Takie zabawy wprowadzają nas do aktywności zawierających elementy kodowania.

NA POCZCIE

W październiku dzieci zapoznały się z pracą listonosza, drogą listu od nadawcy do odbiorcy. Aby w praktyce wykorzystać zdobyta wiedzę „Żeglarze” ozdobili dwie widokówki przedstawiające nasze miasto, ułożyli pozdrowienia dla dzieci z przedszkola w Głogowie i Białych Błotach, nakleili znaczki. Następnie odszukali czerwoną skrzynkę w Urzędzie Pocztowym, do której wrzucili kartki. Teraz czekają na odpowiedź.

W BIBLIOTECE

„Żeglarze” uczestniczyli w zajęciach w bibliotece na temat symboli narodowych. Wysłuchali fragmentu książki K. Szymeczko „Pomolowana historia”.           

Przesympatyczne mole książkowe opowiadają w przystępny i zabawny sposób historię Polski.
 Dzieci dowiedziały się skąd  wzięła melodia, którą cały kraj uznaje za swój symbol – hymn narodowy; poznały postać wielkiego przywódcy: J. Piłsudskiego oraz jego ulubioną klacz – kasztankę.

NA STRAGANIE

„Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy…” – każde dziecko, jak i dorosły zna wiersz Jana Brzechwy i wartości jakie z niego płyną. Aby przybliżyć tematykę tych naturalnych witamin dzieci z grupy „Żeglarze” przygotowały inscenizację wiersza dla grupy maluszków. Próby trwały 2 tygodnie, mali aktorzy ćwiczyli bez wytchnienia, ale z uśmiechem na twarzy swoje role. W dniu występu wszyscy byli podekscytowani, odbyła się próba generalna i po śniadaniu wyruszyliśmy zmierzyć się z tremą, by móc poczuć się przez chwilę jak prawdziwi aktorzy. Przedstawienie udało się.

KOLOROWE KANAPKI

Ponieważ już jesteśmy bardzo duzi, postanowiliśmy „dać wolne” paniom kucharkom i samodzielnie przygotować sobie śniadanie. Zanim przystąpiliśmy do zadania, dowiedzieliśmy się, jakie wartości odżywcze mają warzywa, rozpoznawaliśmy je zmysłem smaku, węchu, dzieliliśmy nazwy warzyw na sylaby, głoski. Po założeniu fartuszków i umyciu rąk przystąpiliśmy do pracy. Do wyboru mieliśmy wszystkie warzywa przyniesione przez dzieci. Każdy z nas wybrał to co lubi, dlatego każda kanapka była inna, ale za to wszystkie tak samo pyszne.

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Uzasadnianie dzieciom konieczność przestrzegania zasad ruchu drogowego w czasie korzystania z drogi to bardzo ważny element w edukacji przedszkolnej. W ramach tematyki zajęć "Bezpieczeństwo na drodze", dzieci poznały zasady prawidłowego przechodzenia przez ulicę, zapoznały się ze znakami dla pieszych i sygnalizatorem świetlnym - podczas zabaw dydaktycznych z wykorzystaniem rekwizytów. Przedszkolaki podzielone na zespoły:

 - segregowały znaki według kształtu

- układały puzzle przedstawiające ruch drogowy

- dopasowywały numery alarmowe do pojazdów uprzywilejowanych

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ CHŁOPAKA

Świętowanie tego szczególnego dnia rozpoczęliśmy od przygotowania własnoręcznie wykonanych prezentów – samolotów.

Następnie zorganizowane zostały różnego rodzaju konkurencje: „do czego służy?”, „taniec z balonami”, „muzyczne krzesła”, „zgadnij, kto to?”. Na zakończenie dziewczynki złożyły kolegom życzenia, wręczyły prezenty. Potem  wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.

Dzień Dyni

31.10.2018r odbył się w naszej grupie „Dzień Dyni”. Z tej okazji nasza sala zmieniła się w dyniową, pomarańczową krainę. Przedszkolacy dowiedzieli się co kryje w środku dynia, skąd się biorą w środku pestki, co można przyrządzić z dyni oraz jak ją ozdobić. Wszyscy mieli również okazję skosztować pestek dyni. Nie obyło się również bez dyniowych zabaw: dyniowe kręgle, dyniowa ciuchcia i wędrująca dynia. To był miły pełen wrażeń dzień, który maluchy zapamiętają na długoJ

Wizyta w bibliotece

W dniu 29.10.2018 r. odbyła się nasza pierwsza wzizyta w bibliotece. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, jak ważny jest szacunek do książek, jakie funkcje spełnia biblioteka i jak można się do niej zapisać. Nauczyły się po niej poruszać i szukać wybranej dla siebie książki.

W czasie zajęć, sympatyczna pani bibliotekarka czytała dzieciom znane utwory J. Tuwima         i J. Brzechwy, po których dzieci rozwiązywały literackie zagadki.

Na zakończenie dzieci oglądały egzemplarze ciekawych książek wydawnictw dla dzieci.

Teatrzyk "Przygody Foczki Akrobatki"

26 listopada nasze przedszkolaki obejrzały spektakl pt.: "PRZYGODY FOCZKI AKROBATKI" w wykonianiu aktorów agencji artystycznej "Patigo". Jest to pełna humoru opowieść o małej foczce, której wydawało się, że wszystko potrafi i może z powodzeniem występować w cyrku.  Oprócz miłej i radosnej atmosfery widowisko miało też elementy edukacyjne. Nasze przedszkolaki dowiedziały się, że jeżeli chcemy osiągać sukcesy to musimy być wytrwali i pilnie się uczyć.

Wycieczka do agroturystyki „Pod lasem”

18 października nasza grupa wraz z grupą VII  udała się do gospodarstwa agroturystycznego w Kaczynie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z tradycjami i wartościami kulturowymi regionu, kształcenie poczucia przynależności regionalnej i narodowej oraz rozwijanie postawy patriotycznej. Dzieci miały okazję zwiedzić gospodarstwo i obejrzeć zabytkowe maszyny i narzędzia gospodarskie oraz przedmioty wykorzystywane do użytku codziennego w dawnych czasach, o których zastosowaniu wyczerpująco opowiedział właściciel gospodarstwa.

Badamy Matkę Ziemię :)

Nasze przedszkolaki dzięki uprzejmości pani dyrektor Katarzyny Sowy- Cicheckiej i mamy Natalci z grupy IX Podróżników p. Anny Pietraszek wybrały się do Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej w Kielcach. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji, m. in.  możliwość zwiedzania wszystkich pracowni laboratoryjnych, gdzie mogliśmy obserwować pracę laborantów i analityków, zobaczyli najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe, które stosowane są w najlepszych laboratoriach chemicznych na świecie.

Certyfikat Grupy Froeblowskiej

Nasze przedszkolaki   bardzo chętnie podejmują różnorodne aktywności  i chętnie dzielą się swoimi wiadomościami.  Zgodnie  ze sobą współpracują i współdziałają. Czas wolny chętnie wypełniają zabawami swobodnymi z darami: tworzą przepiękne budowle, układają z wykorzystaniem schematów, aranżują teatrzyki stolikowe itp.     

Dary pani Jesieni

Jesień to piękna pora roku. W naszej grupie mamy mnóstwo okazji, aby się o tym przekonać. Rodzice pomagają nam doposażać kącik badawczy, a dzieci korzystają ze zgromadzonych darów. Nasze przedszkolaki poznawały „dary jesieni „,utrwalały ich nazwę i dopasowywały liść do owocu.

Uzbierane przez dzieci skarby jesieni wzbogaciły nie tylko kącik badawczy, ale także posłużyły do zabaw matematycznych i prac plastycznych.

Urodziny w przedzkolu

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Jest to „Jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi. Urodziny w naszym przedszkolu to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci, a w szczególności jubilata. To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. Obchodziliśmy już urodziny Michałka, Lilly i JasiaJ

Lubimy warzywa

Październik to doskonały czas na zapoznanie dzieci z darami przyrody jakimi są niewątpliwie warzywa i kształtowania prawidłowych zasad odżywiania.

Dzień Drzewa

Dzień Drzewa wymyślił w 1872r. w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. Z tej okazji postanowiliśmy zbadać tajemnice lasu i zabawić się w małych przyrodników - odkrywców. Dowiedzieliśmy się, że drzewanajwiększymi roślinami na Ziemi i najskuteczniej produkują tlen, dzięki któremu oddychamy. Na świecie ludzie wycinają lasy gdyż produkuje się z nich papier, meble i inne rzeczy niszcząc w ten sposób środowisko naturalne faunę i florę.

Idziemy na pocztę

Dnia 18 października obchodziliśmy wyjątkowo. Tego dnia wybraliśmy się do pobliskiej poczty aby wysłać pocztówkę z pozdrowieniami do zaprzyjaźnionego przedszkola z Olsztyna!. Po powrocie w Sali czekała na nas niespodzianka- była to paczka zaadresowana do Naszej grupy! Okazało się że w środku czekały na Nas CISZAKI, małe stworki które będą z nami w grupie.

Urodziny Wiktorka

Ten dzień spodobał się każdemu z Nas, śmiechy i tańce nie miały końca. Wszyscy uroczyście zaśpiewaliśmy Wiktorkowi 100lat, po czym czekał na nas słodki poczęstunek.

PIERWSZA POMOC

    „Żeglarze” podczas zajęć zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Przyjrzeli się zawartości przedszkolnej apteczki i ochotnicy spróbowali pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie. Okazało się, że większość pamięta numery alarmowe. Dzieci uczyły się bandażowania, obsługi jednorazowej maseczki.

Następnie oglądali atrybuty lekarskie, zaznajamiając z fachowym słownictwem.

Dzień Przedszkolaka

27 września nasze przedszkolaki miały swoje święto.

W tym roku Dzień Przdszkolaka odbył się pod hasłem:

"Przedszkolaki święto mają z Robinsonem w świat ruszają".

Każda z grup przygotowała występ związany z nazwą swojej grupy.

Zabawa była narawdę wspaniała.

Dzień Poczty Polskiej

18 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Poczty Polskiej. Poznaliśmy zawód listonosza i jego obowiązki. Teraz już wiemy, że to on dostarcza do domów wszystkie listy i paczki. Mieliśmy także okazję odwiedzić Urząd Pocztowy na Barwinku. Zobaczyliśmy jak wygląda praca na poczcie, co jest potrzebne, aby wysłać list. Po teorii nadszedł czas na praktykę, wrzuciliśmy do skrzynki pocztowej wcześniej przygotowaną kartkę z pozdrowieniami do zaprzyjaźnionego przedszkola.

Dzień Jeża

Z okazji Dnia Jeża wykonaliśmy jeżyki z masy solnej. Trochę wody, mąki i soli i powstała nam masa solna. Kiedy dzieci dostały porcję ciastoliny zaczęły tworzyć kulki, kuleczki, raz jedną ręką, raz drugą, a potem obiema naraz. Próbowały zrobić wałeczki, rolując masę na stole i w rękach. A potem przystąpiliśmy do lepienia jeży, kiedy już uformowaliśmy kształt nadszedł czas na makaronowe kolce. Jakież panowało skupienie na twarzach dzieci podczas wykonywanej pracy......

Urodziny Alicji

Niedawno w przedszkolu świętowaliśmy urodziny Alicji. Odśpiewaliśmy tradycyjne „sto lat”, składaliśmy Ali życzenia „wszystkiego najlepszego” potem całuski i pałaszowanie cukierków, które Ala przyniosła z okazji urodzin.
Sto lat Ala !!!!!!

Jesienna matematyka w bibliotece

15-go października po wakacyjnej przerwie znów odwiedziliśmy pobliską Bibliotekę Publiczną nr 8. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na lekcję o tematyce jesiennej. To właśnie tam poszukiwaliśmy jesieni w książkach dla najmłodszych. Po odczytaniu krótkiego opowiadania i sprawdzeniu czy uważnie słuchaliśmy, pani bibliotekarka miała dla nas niespodziankę. Każdy z nas mógł poczuć się jak prawdziwy malarz, a to za zasługą jesiennej kolorowanki ustawionej na sztaludze. Dzieci podchodziły do ilustracji, nazywały dary jesieni, a następnie kolorowały wybrany przez siebie element. Na zakończenie powstał piękny i kolorowy plakat, który panie zostawiły sobie na pamiątkę naszego spotkania. Nie mogło zabraknąć zabaw matematycznych. Przedszkolaki przeliczały kasztany, żołędzie oraz szyszki, a następnie tworzyły z nich różne figury geometryczne. Na zakończenie zajęć ślicznie podziękowaliśmy za poświęcony nam czas i serce, a także obiecaliśmy, że jeszcze tu kiedyś wrócimy.

Urodziny Marty

Październik powitaliśmy bardzo uroczyście i słodko, ponieważ nasza koleżanka Marta przyszła do przedszkola z dużą siatką cukierków. Wszystko to za sprawą urodzin, które obchodziła 1-go października. Zaraz po śniadanku zrobiliśmy Marcie koronę, którą ona sama sobie udekorowała, a następnie założyła ją na głowę a my zaśpiewaliśmy jej z całych sił urodzinowe sto lat. Były uściski, życzenia płynące prosto z serc oraz wspólna zabawa.

Robimy szaszłyki owocowe

W środę, 3-go października przedszkolaki z grupy z IV rozmawiały o tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie pysznych i zdrowych owoców. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych owocach, które przyniosły do przedszkola – były jabłka, gruszki, śliwki, mandarynki, arbuz a nawet jeżyny. Dzieci określały ich kształt, wielkość, kolor oraz podawały nazwęowoca, którą trzeba było podzielić na sylaby. Po krótkiej pogadance wszyscy zasiedli do swoich stolików, wyjęli deski do krojenia, plastikowe noże oraz przygotowały owoce, z których miały powstać pyszne, kolorowe i smaczne szaszłyki owocowe. Dzieci próbowały obrać owoce ze skórki, pokroić na mniejsze kawałki, a następnie nabić na patyczki i stworzyć własne pyszności. Po skończonej pracy wszystkie przedszkolaki zabrały się do degustacji szaszłyków, których przygotowanie dało im wiele radości i satysfakcji.

 

Witaminkowy dzień chłopaka

Na zakończenie tygodniowego poznawania owoców i warzyw oraz ich walorów zdrowotnych, grupa IV świętowała swoją pierwszą wspólną grupową uroczystość – dzień chłopaka. To był wyjątkowy dzień i pełen pozytywnych emocji, ponieważ to właśnie chłopcy mieli swoje święto. Najpierw było sto lat i życzenia od wszystkich dziewczynek, a następnie wręczenie chłopcom słodkich i zdrowych lizaków zakupionych przez rodziców oraz medali „super chłopaka”. Nie zabrakłowspólnego śpiewu, tańca oraz niespodzianek. Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie, które będzie najlepszą pamiątką z tej uroczystości.

Zabawy na placu zabaw

Zabawy na świeżym powietrzu to jest to co my Piraci uwielbiamy najbardziej, dlatego jeśli tylko pogoda za oknem pozwala na wyjście z przedszkolnych murów to długo nie trzeba nas namawiać. Zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa, huśtawki czy też piaskownica to nasz sposób na udany dzień.

Z wizytą w aptece

Urodziny Amelki

10-go września kolejne urodziny miała nasza koleżanka Amelka. Pełna uśmiechu i energii przyszła do przedszkola, aby wraz ze swoimi kolegami i koleżankami wspólnie świętować swoje czwarte urodzinki. Było sto lat, życzenia i słodki poczęstunek, a następnie wspólna zabawa.

Dzień kropki

15-go września swoje święto miała KROPKA, a my razem z nią dobrze się bawiliśmy. Były gry i zabawy, a także moc wyzwań. Każdy przedszkolak za poprawnie wykonane zadanie otrzymywał nagrodę – kolorową kropkę. Im kropek na ubrankach i ciele przybywało,tym na twarzach naszych Piratów malował się coraz większych uśmiech i chęć do dalszej pracy. Dzieci bardzo chętnie wskazywały, przeliczały, dzieliły na sylaby, powtarzały i grupowały. Pomimo, iż niektóre zadania do łatwych nie należały, nasze przedszkolaki dały radę. Zobaczcie sami jak fajnie mijał nam czas.

Urodziny Ragnara

 Urodziny, czyli to co lubi każdy z nas:) Dzisiaj 7-go września wspólnie z Ragnarem świętowaliśmy jego urodzinki. Tradycyjnie było sto lat, życzenia, wspólna zabawa i oczywiście cukierki.

Miś Pirat

Drodzy rodzice, oto miś – miś Pirat z naszego projektu pt.: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Dziś wspólnie nadaliśmy mu imię oraz troszeczkę go wystylizowaliśmy na prawdziwego pirata i „uwolniliśmy” z przedszkolnych murów, aby mógł z nami wędrować po naszych domach i słuchać naszych ulubionych bajek. Dzień był magiczny i bardzo wesoły, zarówno dla nas jak i dla naszego Pirata, który zyskał bardzo dużo nowych przyjaciół, którzy obiecali dbać o niego każdego dnia.

Pierwsza praca plastyczna- ważki

Za oknem słonecznie, a my wykonujemy naszą pierwszą pracę plastyczną – kolorowe ważki. Wszystkie przedszkolaki bardzo chętnie przystąpiły do zadania i z wielkim zaangażowaniem wykonali swoją nietypową ważkę. Nasze efekty można było oglądać w kąciku rodzica (szatnia), a dla gapowiczów musi wystarczyć pamiątkowa fotografia.

Zabawy oddechowe na wesoło

Mowa w dużej mierze wpływa na całokształt rozwoju dziecka, a szczególnie na jego powodzenia nie tylko w szkole, ale również w dorosłym życiu. Daje możliwość komunikacji, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie swoich uczuć, myśli i opinii. Dlatego też bardzo ważna  jest wczesna profilaktyka logopedyczna, która pozwoli na wyeliminowanie ewentualnych wad wymowy. W ubiegłym tygodniu „Piętaszki”  aktywnie brały udział w zabawach logopedycznych.

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

We wrześniu „Żeglarze” przyłączyli się do akcji „Europejski Dzień Bez Samochodu”. Celem akcji było propagowanie postaw ekologicznych, przekonanie do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego. Przedszkolacy podczas zajęć dydaktycznych przekonywali się, że życie bez samochodu przyczynia się do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczania powietrza, co wpływa na polepszenie jakości naszego życia. Przeprowadzony został wywiad na temat: „Jak dotarłeś do przedszkola? Dzieci zaznaczały możliwości: autem, rowerem, deskorolką, autobusem, pieszo.

Nasze pierwsze zabawy

Początki bywają trudne, lecz nasze dzielne najmłodsze Papużki mają je już za sobą. Już w pierwszych dniach udało nam się zorganizować wiele wspólnych zabaw.  Lubimy również zabawy na świeżym powietrzu gdzie chętnie śpiewamy, wspinamy się na zjeżdżalnie i biegamy bawiąc się w berka.

Teatrzyk

26 października (piątek) o godz. 9:30
nasze przedszkolaki obejrzą spektakl, pt.:

"Przygody Foczki Akrobatki",
w wykonaniu aktorów agencji artystycznej "PATIGO".

Dzień Jeża

Z okazji Dnia Jeża tworzyliśmy własne jeżyki. Do wykonania naszej pracy potrzebowaliśmy ziemniaka, wykałaczek oraz chętnych rąk do pracy. Zanim zaczęliśmy pracę , najpierw zapoznaliśmy się z wesołą piosenką o jeżyku i innych leśnych zwierzątkach.  Później ochoczo ruszyliśmy do pracy nad naszymi ziemniaczanymi jeżami :) Dzieciom bardzo podobały si ich wytwory :)

Dzień Chłopaka

Dzisiejszy dzień był wyjątkowy, zabawy i śmiechy nie miały końca. Z okazji Dnia Chłopaka wspólnie tańczyliśmy do muzyki, bawiliśmy się w kole a na koniec każdy z chłopców otrzymał mały upominek- Medal oraz lizaka. Dziewczynki też nie były stratne i otrzymały cukierki. To był bardzo udany dzień

Kasztankowe ślimaki

Do pracy nad ślimakami zainspirowała nas jesienna aura za oknem oraz dary jesieni- kasztany. Z nich zrobiliśmy domki naszych slimaków a z plasteliny ulepiliśmy jego tułów. Dzięki temu usprawniliśmy nasze rączki i paluszki, oraz popracowaliśmy nad koordynacją ruchową i precyzją.

Sygnalizacja świetlna

Na dzisiejszych zajęciach uczyliśmy się o znakach drogowych oraz o ruchu ulicznym. Poznaliśmy znaki i wiemy co to jest sygnalizator świetlny. Dzieci nauczyły się też jak należy uważać na przejściu dla pieszych. Po zajęciach wspólnie wykonaliśmy swoje własne sygnalizatory aby w ten sposób utrwalić ich” bezpieczne „ kolory.

Jesienne drzewka

Umiemy robić coś z niczego! Dziś zamiast pędzelków do malowania wykorzystaliśmy rolki po papierze. Maczaliśmy je w farbie a potem ozdabialiśmy nasze drzewka. Prace wyglądają bardzo imponująco.

Dzień chłopaka

„W tym dniu szczególnym – września trzydziestego

witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń

innych przyjemności już nawet nie zliczę!!!”.

 

Dnia 28.09.2018r. obchodziliśmy naszą pierwszą  wspaniałą zabawę.

DZIEŃ MARZYCIELA

We wrześniu obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Marzyciela. Była to doskonała okazja do rozmów na temat marzeń, ich roli w życiu człowieka oraz wytrwałości w ich spełnianiu. Dzieci wysłuchały wiersza J. Tuwima pt. „Dyzio Marzyciel”, dowiedziały się kto to jest optymista, a kim jest pesymista. Następnie starszaki przenieśli się do krainy marzeń, gdzie łowiły złote rybki, a każda z nich ukrywała jakieś dziecięce marzenia. Głośno je nazywaliśmy, dzieliliśmy na sylaby, głoski, zaznaczając ich liczbę kartonikami.

GRUPA ŻEGLARZY

  W pierwszych dniach września  dzieci z grupy VI zastanawiały się skąd wzięła się nazwa „Żeglarze”.  Aby to wyjaśnić, wysłuchaliśmy bajki  o wielkim podróżniku żeglarzu Robinsonie Crusoe  – patronie naszego przedszkola. Zainspirowani przygodami zgłębiliśmy trasę jego podróży na globusie, następnie postanowiliśmy tak jak on zdobyć sprawności żeglarskie zmagając się w konkurencjach drużynowych tj.: „Rzucamy kotwicę”, „Węzły Żeglarskie”, „Kto pierwszy dopłynie” itp. Śpiewaliśmy szanty, namalowaliśmy farbami żeglarza.

Świętujemy Dzień Chłopaka!

W piątek tj. 28.09.2018 w naszej grupie świętowaliśmy „Dzień Chłopaka”.  Zabawę zaczęliśmy „Prezentacją Misterów”-  zadaniem chłopców było zaprezentowanie się najlepiej jak potrafią na „Czerwonym dywanie”. W skład Jury wchodziły wszystkie dziewczynki z grupy.

Kasztanowy Świat

Jesień zawitała dookoła, a wraz z nią świeże i ciekawe pomysły na jesienne zabawy w naszej grupie :) Zainspirowani wierszem T. Fiukowskiej pt. „Kasztanowy świat”, postanowiliśmy stworzyć podobny, korzystając ze znajdujących się w naszym Kąciku przyrodniczym  „Skarbów jesieni”. Przy pomocy zapałek, wykałaczek, plasteliny, słomek oraz wełny i cekinów udało się nam wykonać z jesiennych zbiorów bardzo ciekawe postacie :)  W naszym „ Kasztanowym świecie” znalazły się m. in. kasztanowe ludziki, myszki, pająki, jeże, grzyby i koniki.

My Piętaszki

Nowy rok przedszkolny przyniósł ze sobą wiele zmian! Powitaliśmy nowych kolegów i koleżanki, zmieniliśmy salę i zostaliśmy Piętaszkami, bo właśnie tak  nazywa się nasza grupa :) Aby bliżej poznać postać Piętaszka i zobowiązania wynikające z nazwy jaką przyjęliśmy, postanowiliśmy zgłębić wiedzę o losach  patrona naszego przedszkola Robinsona Crusoe oraz przyjrzeć się historii jego przyjaźni z Piętaszkiem. Z pomocą mapy, udało nam się ustalić miejsca, do których dotarł Robinson Crusoe i poznać okoliczności, w jakich spotkał Piętaszka.

Fotograf

12 października 2018r. (piątek) godz. 9:30

nasze przedszkole odwiedzi fotograf.

Prosimy o zwrócenie uwagi na

odpowiedni ubiór i uczesanie dzieci w tym dniu.

ZEBRANIE DLA RODZICÓW

Zebranie dla rodziców
związane
z organizacją roku szkolnego 2018/2019

 odbędzie się w przedszkolu

6 września 2018 r. (czwartek), o godz. 16:00.

  Po zebraniu ogólnym odbędą się spotkania z wychowawcami grup.

Zapraszamy !

 

I WIELKI TURNIEJ Gier Planszowych

W tym roku w naszym przedszkolu po raz pierwszy, ale nie ostatni ! odbył się "Wielki Turniej Gier Planszowych".  Organizatorami tej imprezy była grupa V "Piętaszki", a całe wydarzenie odbyło się dzięki uprzejmości dwóch wydawnictw: GRANNA i REBEL, kórzy promując ideę grania w gry planszowe, zostali sponsorami naszej imprezy - otrzymaliśmy od nich wsparcie w postaci kilku gier !!! za które z tego miejsca ogromnie DZIĘKUJEMY !

 

!!! WAKACJE !!!

Wszystkim naszym przedszolakom i ich rodzinom życzymy:
wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji,
miłego wypoczynku, uśmiechu na co dzień
oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola we wrześniu.
 

RUCH TO ŻYCIE.

Ruch ma wpływ na prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych i metabolicznych, a jego brak stanowi największe zagrożenie dla zdrowia. W maju obchodzony jest "Europejski tydzień sportu dla wszystkich”. Celem tych działań jest miedzy innymi promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności ruchowej jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu. 
Nasze przedszkole już po raz kolejny w dniach: 26 maja -1 czerwca 2016 włączyło się do tej akcji. W tym celu zorganizowaliśmy szereg działań promujących aktywność ruchową. 

Pożegnanie starszaków

Czerwiec to najweselszy miesiąc roku dla wszystkich dzieci. Z niecierpliwością czekamy na upragnione wakacje!.

W naszej grupie uroczyste zakończenie roku i pożegnanie się z przedszkolem odbyło się 19.06.2018r. i było wyjątkowe. Dzieci zaprezentowały Rodzicom wspaniały , ciekawy i bardzo wzruszający program artystyczny pod hasłem: „Podróż za jeden uśmiech” związany z patronem naszego przedszkola Robinsonem Cruzoe. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności recytatorskie i taneczne.

RODZINNY FESTYN SPORTOWY

Gry i zabawy zapomniane, czyli jak bawili się nasi rodzice – pod takim hasłem wspólnie z rodzicami bawiliśmy się w miniony czwartek. Pomimo, iż pogoda była tropikalna, my sił mieliśmy bardzo wiele. Na powitanie zaśpiewaliśmy dla rodziców piosenkę „Olimpiada”, która wprowadziła nas w świetną zabawę. Podczas festynu grupy  wędrowały po różnych stanowiskach sportowych- były klasy, szczurek, narciarze, czy też zabawa w piaskownicy. Zabawę umilała nam Agencja Artystyczna "Patigo", która zadbała o wesołą muzykę zarówno dla dzieci jak i ich rodziców.

„My się mamy nie słuchamy”

15-go czerwca nasza grupa po raz kolejny odwiedziła Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Dzieciaki obejrzały sztukę pt.: „My się mamy nie słuchamy”. Jest to opowieść o buncie, odwadze i nauce na błędach, a także o tym, że każdy ma potrzebę bycia zauważonym, bo przecież każdy z nas jest ważny. Przedszkolakom spektakl bardzo się podobał. Na zakończenie były gorące brawa i podziękowania naszych pociech. W rozmowie z aktorami, dzieci dopytywały o dalsze losy bohaterów oraz z czego te kukiełki są zrobione.

Rytmika

Pomimo iż za oknem coraz cieplej i trudno jest nam w skupieniu wytrzymać na zajęciach, to jednak kiedy przychodzi wtorek wszyscy nie możemy się doczekać lekcji z panią Kasią – naszą rytmiczką. To ona wymyśla najcudowniejsze zabawy przy muzyce i uczy nas pięknych piosenek. Przez cały rok wspólnie miło płynął nam czas na nauce i zabawie.

 Dziękujemy pani Kasiu za czas, ciężką pracę i za serce, które nam pani ofiarowała i nie możemy się już doczekać kolejnych spotkań z rytmiką w kolejnym roku szkolnym.

UCZYMY SIĘ SZACUNKU DO KSIĄŻKI.

16.05.2018r odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia edukacyjne  w Bibliotece .Maj miesiącem książki, ,Poznajemy Bajki” pod takim hasłem dzieci:
uczyły się  szacunku  książek ,
poznawały literaturę dziecięcą.
Kształciły  intelektualny i emocjonalny stosunek do książki jako źródła wiedzy i przeżyć
Nabywały  pozytywnych wzorców spędzania czasu w tym nawyku czytania /słuchania
 Wzbogacały słownictwo, doskonaliły mowę komunikatywną, poprawną j pod względem gramatycznym i artykulacyjnym .
Dzieci wykazały się wiedzą n/t postaci z bajek . 

ROZRYWKA DLA DZIECI.

Rozrywka dla dzieci!
Sala Zabaw to w pełni bezpieczne miejsce , które zostało stworzone po to, by zapewnić dzieciom wspaniałą rozrywkę i dostarczyć im niezapomnianych wrażeń. Dzieci z miejsca pokochały naszą przedszkolną salę zabaw. 
basenik z piłeczkami
 małe zjeżdżalnie
pojazdy bujane i jeździki

Z NASZYCH CODZIENNYCH ZABAW.

Z naszych codziennych zabaw….

Zabawa aktywizująca ,,Wędrująca rysunek.”
Wszystkie dzieci  siadają w kręgu. Każdy na karteczce rysuje elementy obrazka wymyślonej historii , związane z danym tematem  zgodnie z własnym pomysłem. Po narysowaniu na dany znak przekazujemy sobie kartki (podkład muzyczny), aż do momentu „stop”. Następnie każdy  z uczestników , po namyśle dorysowuje  coś do tematu, który jest zawarty na kartce, którą aktualnie trzyma. Dzieci wspaniale się przy tym bawiły a jednocześnie utrwalaliśmy kierunki  w prawo ,w lewo .i integrowały ze sobą.
 

WYCIECZKA DO WDK.

8 maja  odwiedziliśmy Wojewódzki Dom Kultury, by obejrzeć spektakl „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Była to historia o słynnym naukowcu Baltazarze Gąbce, który został porwany na zlecenie złego króla Deszczowców. Smok Wawelski, prywatnie przyjaciel samego księcia Kraka, w towarzystwie swoich przyjaciół wyruszył w tajemniczą, pełną przygód i niebezpieczeństw wyprawę w celu uwolnienia profesora.

PATRIOTYCZNY MAJ....

Miesiąc maj  w naszej grupie  był bardzo bogaty w wydarzenia kształtujące postawy patriotyczne  dziecka. Celem spotkań z legendą ,piosenką , było rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, budzenie miłości do ojczyzny, poszanowania dla polskiego dziedzictwa narodowego oraz wzmacnianie więzi rodzinnych. Dowiedzieliśmy się dlaczego przed przedszkolem wisiała flaga. W  zadumie słuchaliśmy hymnu narodowego, rysowaliśmy flagi barwami naszego kraju. Poznaliśmy , genezę święta Konstytucji 3 Maja.

„My się mamy nie słuchamy”-wycieczka do Teatru Lalki i Aktora Kubuś

13 czerwca grupa Żeglarzy udała się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na przedstawienie pt. „My się mamy nie słuchamy”. Opowieść ukazująca oblicze buntu, odwagi i nauki na błędach, na przykładzie pracowitych mrówek. Głównym przekazem sztuki było uświadomienie młodemu widzowi, że każdy ma potrzebę bycia zauważonym, bo każdy z nas jest ważny. Ponieważ był to spektakl aktorski i lalkowy, po spektaklu zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania pracowni plastycznej teatru, gdzie powstaje cała scenografia do każdego przedstawienia.

Zobacz świat niewidomych

Dnia 11.06.2018r. odbyły się w naszej grupie warsztaty z osobami niewidomymi z Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach. Współczesny świat jest postrzegany jako miejsce osób pełnosprawnych, w codziennym pośpiechu nie podejmujących refleksji nad możliwością funkcjonowania w życiu codziennym bez posługiwania się wzrokiem. Warsztaty te miały na celu pokazanie dzieciom, że osoby niewidome żyją pośród nas, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, na co dzień realizują się w rolach zawodowych i społecznych.

OLIMPIADA SPORTOWA

 

  Dnia 29.05.2018 r. w naszym przedszkolu odbyła się Olimpiada Sportowa       w ramach X Tygodnia Sportu dla Wszystkich - XXIV Sportowy Turniej Miast     i Gmin. Dzieci z grupy IV z wielką radością i zaangażowaniem brały udział we wszystkich konkurencjach. Wszyscy świetnie się bawili.

  Udział w Olimpiadzie Sportowej to wspaniała forma zachęty dzieci do aktywności ruchowej i kształtowanie pozytywnych cech charakteru takich jak wiara we własne siły, śmiałość i uczciwość.

ŚWIATOWY DZIEŃ SOKU

  30 maja obchodzimy Światowy Dzień Soku. Świeże soki z warzyw i owoców to prawdziwy zastrzyk energii oraz gwarancja dobrego zdrowia. Wiedząc o tym, dzieci z grupy IV przygotowały w tym dniu pyszny sok.

WYCIECZKA DO KINA HELIOS

  Dnia 28.05.2018 r. wybraliśmy się na wycieczkę do kina Helios. Dzieci miały okazję obejrzeć komedię animowaną pt. ,,Kaczki z gęsiej paczki", która opowiada o Benku - zwariowanej gęsi zmuszonej wyruszyć w pełną niespodzianek podróż wraz z dwoma niesfornymi kaczątkami. Przedszkolaki oglądały bajkę z dużym zaciekawieniem i uśmiechem na twarzy. Po seansie czekały na dzieci wspólne zabawy integracyjne.

  Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

DZIEŃ MAMY I TATY

  24 maja 2018 roku w grupie IV odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy       i Taty. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały wraz z wychowawcami część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Najbliżsi z dumą i ze wzruszeniem słuchali swoich pociech.

  Po zakończeniu części artystycznej dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty.

  Dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie na uroczystość oraz życzymy dużo radości, uśmiechu na co dzień i pociechy z dzieci.

 

„Sonia w Indiach”

Nasza koleżanka z grupy - Sonia , będąc w odwiedzinach u swojej babci w Indiach, przywiozła nam małą niespodziankę. Niczym „Nela, mała reporterka”, wcielając się w rolę  dziennikarki nagrała kilka krótkich filmików ukazujących ten odmienny kraj i codzienne życie tamtejszych mieszkańców. Wiele cennych informacji i ciekawostek Sonia przekazała nam zarówno na filmach jak również podczas krótkiej prezentacji poprzedzającej jej nagrania. Prezentacja stanowiła wprowadzenie do tematu zajęć; m. in.

Wycieczka do "Ptasiego Azylu" i pomoc jego podopiecznym.

4 czerwca nasza grupa wraz z grupą VII już po raz drugi uczestniczyła w wycieczce do  "Ptasiego Azylu”.  Na początku naszego spotkania z opiekunem zwierząt, panem Januszem Wróblewskim, dzieci przekazały ziarno dla podopiecznych schroniska, (wcześniej ogłosiliśmy zbiórkę w przedszkolu). Wyjazd obfitował w wiele przyrodniczych doznań:  dzieci mogły dotknąć, pogłaskać, a nawet przytulić niektóre zwierzęta :) Poznały nowych mieszkańców Azylu i dowiedziały się wielu ciekawostek na temat ich życia.

"Czas na bajkę" z mamą Błażeja

W ubiegłym tygodniu  naszą  grupę odwiedziła pani Izabela Ornal - mama Błażeja,  która przeczytała bajkę pt: " Proszę mnie przytulić ". Była to pełna humoru, a zarazem wzruszająca opowieść o tym ,że jeden mały,  ale płynący z głębi serca gest może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. Wystarczy tylko mocno kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. Dzieciom bardzo podobała się opowieść. Zainspirowane przeczytanym utworem, wykonały piękne kolorowe ilustracje, które potem wzajemnie ogladały i  o nich opowiadały.

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy na

SPORTOWY FESTYN RODZINNY

pod hasłem:

"Gry i zabawy zapomniane, czyli jak bawili się nasi rodzice".

Impreza odbędzie się dnia 21.06.2018 r. (czwartek) na terenie placu przedszkolnego.

Start: godz.13:00.

OBECNOŚĆ RODZICA (opiekuna) OBOWIĄZKOWA.

W programie wiele atrakcji, m.in.:

- zawody sportowe dla całych rodzin,

- zabawy prowadzone przez animatoró firmy PATIGO,

- wiele niespodzianek (ufundowanych przez Radę Rodziców).

Prosimy o sportowe stroje zarówno dla dzieci, jak i rodziców !!!

DOBRA ZABAWA GWARANTOWANA !

 

DNI ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU

Serdecznie zapraszamy dzieci 3-letnie nowo przyjęte do przedszkola wraz z rodzicami na dni adaptacyjne,
które odbędą się
25 i 26 czerwca 2018 r.
(poniedziałek, wtorek)
w godzinach 10:00 - 12:00.

KONIECZNE wcześniejsze potwierdzenie chęci udziału !!!
Prosimy o maila z informacją o imieniu i nazwisku dziecka na adres mailowy: dni_adaptacyjne.ps3@o2.pl

W programie spotkań:

- spotkanie z Dyrektorem Przedszkola,

- zapoznanie dzieci z nauczycielkami, personelem obsługowym,

- zaznajomienie z pomieszczeniami i otoczeniem przedszkola

- zajęcia integracyjne dla dzieci i rodziców w sali i na terenie ogrodu przedszkolnego.

 

Pragniemy, aby wszystkie dzieci z uśmiechem, bez stresu i płaczu przychodziły do naszego przedszkola. Serdecznie zapraszamy !!!

DNI OTWARTE ŚWIĘTOKRZYSKIEJ POLICJI

30 maja nasza grupa wybrała się na zorganizowane przez funkcjonariuszy świętokrzyskiego garnizonu Dni Otwarte w świętokrzyskich komendach policji. Odwiedziliśmy m. in.  Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach przy ul. Seminaryjskiej 12 oraz Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 51. Podczas wizyty mięliśmy okazję obejrzeć sprzęt tj. rowery, motocykle i radiowozy, którym dysponują jednostki policyjne jak również wyposażenie funkcjonariuszy policji różnych pionów.

Babcia Oli czyta nam bajkę.

Skoro maj był miesiącem książki to do naszej grupy zajrzał kolejny gość w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem „Tęczowe rybki” odwiedziła babcia Oli Krygier, która przeczytała nam bajeczkę o przygodach TupciaChrupcia, który tak jak my jest przedszkolakiem. Pani Basiu dziękujemy raz jeszcze za poświęcony nam czas i dużo pozytywnej energii, którą nam Pani zostawiła.

Decathlon.

„Decathlon – dzień sportu z przedszkolakami” pod takim hasłem minął nam poniedziałek 28- go maja. W tym dniu wszystkie przedszkolaki zaraz po śniadanku wyruszyły na pobliskie boisko szkolne, gdzie czekali na nas już trenerzy z grupy Ekstremalni DecaRUN . Każda grupa miała swojego opiekunka, który dbał, żeby atrakcji i ruchu nam nie brakowało. Była jazda na hulajnodze, gra w piłkę nożną, tor przeszkód, rzucanie do celu, skoki i wiele innych ciekawych zabaw.

Zabawy na placu zabaw.

Maj to piękny i ciepły miesiąc dlatego my zamiast siedzieć w sali lubimy wychodzić na spacery i plac zabaw. Czasem możemy pobawić się swobodnie, a czasem mamy zabawy zorganizowane. Ostatnio wychodząc na podwórko czekało na nas aż osiem różnych stacji z przeróżnymi zabawami zręcznościowymi. Niektóre były banalnie łatwe, a nad niektórymi musieliśmy troszeczkę poćwiczyć, żeby zadanie zostało zaliczone. Zobaczcie sami jak miło płynie nam czas w przedszkolu i zapamiętajcie jedno – sport to zdrowieJ

Urodziny Oli.

27-go maja nasza koleżanka Ola Zatorska przyniosła do przedszkola przepyszny tort z okazji swoich czwartych urodzin. Jak zawsze było wspólne zaśpiewanie sto lat, życzenia, słodki poczęstunek, a następnie wspólna zabawa.

Zajęcia w bibliotece.

We wtorek 22-go maja wybraliśmy się na ostatnią lekcję biblioteczną. Tematyka zajęć poświęcona była książce, ponieważ maj jest miesiącem książki, bibliotekarzy oraz czytelników. Dodatkowo podczas tych zajęć ćwiczyliśmy umiejętności matematyczne. Na początku zajęć pani bibliotekarka przeczytała nam książkę przypominającą w jaki sposób należy dbać o ten przedmiot, co można z nim robić, a czego absolutnie nie można. Jak zawsze czekały na nas ciekawe zadania do wykonania.

Mama Kacpra czyta.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w piątek tuż przed Dniem Mamy odwiedziła nas pani Kasia, mama Kacperka. Mama była świetnie przygotowana do spotkania z nami. Przeczytała nam książeczką o przygodach sympatycznego żółwia o imieniu Franklin. Książka wspaniale wprowadziła nas w tematykę związaną z obchodami z okazji Dnia Mamy, który mamy już jutro. Dzięki przygodom żółwia i jego przyjaciół, przedszkolaki uświadomiły sobie, że nie ważne są prezenty, a uczucia - dobre słowo, uśmiech lub słodki buziak.

Urodziny Igi.

Lubimy kiedy nasi koledzy i nasze koleżanki mają urodziny. Wtedy zawsze jest wesoło i bardzo słodko. 13-go maja swoje czwarte urodziny obchodziła Iga. Były śpiewy, wspólna zabawa no i oczywiście piękny, kolorowy tort wykonany przez mamę Igi. Igusiu jeszcze raz  duuuużo zdrówka, uśmiechów, wielu kolegów i koleżanek i żeby ten Twój malutki braciszek rósł jak najszybciej i brał z Ciebie przykład.

W świecie muzyki.

Okres przedszkolny to doskonały czas na kształtowanie uzdolnień muzycznych dzieci i ich zainteresowania muzyką. To czas, kiedy kształtuje się u dziecka wrażliwość muzyczna. Dziecko od narodzin ma kontakt z muzyką i łatwo zaobserwować, jak muzyka potrafi pobudzić je lub uspokoić. Muzyka pozwala na osiąganie wielu pożądanych efektów, zarówno dydaktycznych, jak i wychowawczych.

Wycieczka do WDK.

We wtorek 8 maja przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych, w tym  również „Tęczowe rybki” pojechały na wycieczkę do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na przedstawienie teatralne pt.: „Przygoda Baltazara i Wawelskiego Smoka”. Była to unowocześniona wersja znanej bajki o Smoku Wawelskim.

DYŻUR WAKACYJNY

W roku szkolnym 2017/2018 nasze przedszkole pełnić będzie dyżur wakacyjny w miesiącu SIERPNIU.

Rodzice zainteresowani pobytem dziecka w przedszkolu podczas dyżuru wakacyjnego mogą pobrać dokumenty: kartę zgłoszenia oraz regulamin dyżuru, które znajdują się w zakadce "Nasze Przedszkole"

Dzień Otwarty Jednostek Policji

30 maja nasze przedszkolaki miały możliwość zapoznania się ze specyfiką służby policjantów: ruchu drogowego, prewencji,  antyterrorystów oraz laboratorium kryminalistycznego. Wzięliśmy bowiem udział w Dniu Otwartym Jednostek Policji garnizonu świętokrzyskiego. 

Dzieci obejrzały pokaz musztry policyjnej, technik samoobrony, a także sprzętu policyjnego. Dzieci mogły posiedzieć w policyjnych radiowozach, motocyklach. Obejrzały policyjne rowery i mogły dotknąć prawdziwej broni.

„Decathlon- Dzień Sportu z przedszkolakami”.

28.05.2018 r. wspólnie z drużyną Ekstremalni DecaRUN oraz ze wsparciem Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie zorganizowaliśmy dzieciom na boisku Orlika przy SP nr 32, festyn sportowy „Decathlon- Dzień Sportu z przedszkolakami”.

Akcję zainicjowała
pani : Agnieszka Zegadło z Ekstremalni DecaRUN,
której serdecznie DZIĘKUJEMY !!!

Udział wzięli:

Agnieszka Zegadło
Iliana Antczak
Marta Statkiewicz
Tomek Biskupski
Marcin Kosiba
Jarek Meresiński
Michał Antuszewski
Adam Grzelec
Michał Kułaga
Dziękujemy wszystkim za przybycie, pomoc i wsparcie w zrealizowaniu projektu. Słowem spisali się wszyscy na medal. Dziękujemy dyrekcji, wychowawcom grup, które pomagały oraz rodzicom - bez was by się to nie udało. Akcję współorganizowali: Decathlon Kielce, Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie oraz Klub Sportowy Ekstremalni DecaRUN, a gospodarzem było Przedszkole Samorządowe nr 3 im. Robinsona Crusoe w Kielcach. Patronat Sportowy nad wydarzeniem objął Poseł PE Pan Bogdan Wenta. Akcję zainicjowała Agnieszka Zegadło z Ekstremalni DecaRUN, która niedawno prowadziła sportową prelekcję w grupie przedszkolnej.

Nasze Przedszkolaki wzięły udział w Koncercie Familijnym w Filharmonii

13 maja nasze przedszkolaki wzięły udział w wyjątkowym wydarzeniu. Był to Koncert Familijny Historie Chórem Wyśpiewane, który odbył się w kieleckiej Filharmonii. Nasze przedszkole reprezentowało 6 dzieci z grupy V: Izabela Duda, Wiktoria Wójcik, Zofia Dudek, Agata Tkaczyk, Dagmara Gad, Leon Marzec, które zostały członkami zespołu: "Dziatki Fermatki". Dzieci zostały przygotowane do udziału w koncercie przez panią rytmiczkę: Katarzynę Kletowską oraz wychowawców grupy V. W domu z dziećmi ćwiczyli również rodzice.

DZIEŃ MAMY I TATY 2018

Grupa I – 25. 05. 2018 r. (piątek) godz. 1300 (Sala grupy I)

Grupa II – 05. 06. 2018 r. (wtorek) 1300 (Sala grupy II)

Grupa III – 28. 05. 2018 r. (poniedziałek) 1300 (Sala teatralna)

Grupa IV – 24. 05. 2018 r. (czwartek) 1400 (Sala grupy IV)

Grupa V – 29. 05. 2018 r. (wtorek) 1300 (Sala teatralna)

Grupa VI – 05.06. 2018 r. (wtorek) 1330 (Sala teatralna)

Grupa VII – 24. 05. 2018 r. (czwartek) 1430 (Sala teatralna)

Grupa VIII - 25.05.2018 r. (piątek) 1300 (Sala teatralna)

Grupa IX - 30.05.2018 r. (środa)  1400  (Sala teatralna)

Kolporter Arena - Korona Kielce!!!

14 maja grupa Żeglarzy udała się na wycieczkę na Kolporter Arenę- Stadion piłkarski w Kielcach. Celem wycieczki było zwiedzanie stadionu i popularyzacja sportu. Naszym przewodnikiem był Pan Paweł Jańczyk- rzecznik prasowy Korony Kielce. Podczas zwiedzania udało nam się obejrzeć m. in. Salę Konferencyjną, zakamarki szatni piłkarskiej, trybuny, poziom boiska, Lożę Vip oraz Trybunę prasową. Pan Paweł przekazał nam wiele pouczających informacji np.

"Czas na bajkę" z tatą Piotrusia

15 maja grupę V odwiedził pan Wojciech Wojciechowski - tata Piotrusia, który przeczytał dzieciom bajkę Carla Collodiego , pt.: "Pinokio". Jest to historia drewnianego pajacyka, nieznośnego, ciekawego świata, nieustannie składającego obietnice poprawy, którego życie jest wielkim pasmem niezwykłych przygód. "Piętaszkom" bajka się bardzo spodobała i chętnie wykonały do niej własne ilustracje, którymi chętnie dzieliły się z innymi, doskonaląc swe umiejętności językowe.

Zabawy na placu przedszkolnym.

 Piękna pogoda za oknem sprzyja codziennym spacerom oraz zabawom na placu przedszkolnym. Korzystając z wiosennych dni urządziliśmy małe zawody na świeżym powietrzu. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z wykonaniem zadań,  a największą frajdę sprawiła im zabawa z chustą animacyjną i piłką.

 

 

Wycieczka do biblioteki.

 09.05.2018 grupa Piratów odwiedziła bibliotekę w ramach Tygodnia Bibliotek. Pani bibliotekarka prowadziła zajęcia związane z książkami, tytułami bajek oraz bajkowymi bohaterami. Było to już ostatnie spotkanie w bibliotece w tym roku szkolnym. Dzieci pożegnały się z paniami i zapewniły, że po wakacjach znów odwiedzą bibliotekę.

Wycieczka do Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego.

  8 maja 2018 roku dzieci z grupy IV miały okazję obejrzeć przedstawienie     pt.: ,, Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.

  Spektakl okazał się unowocześnioną wersją bajki o Smoku Wawelskim. Bohaterowie przeżywali wiele ciekawych przygód. Przyjaźń i dobro pozwoliły im pokonać wszystkie przeszkody i trudności spotykane po drodze. Była to bardzo ciekawa i ważna lekcja dla całej widowni. 

Wycieczka do Muzeum Dialogu Kultur.

  Dnia 07.05.2018r. odbyła się autokarowa wycieczka do Muzeum Dialogu Kultur, gdzie przedszkolaki brały udział w warsztatach pt.: ,,Brzydkie kaczątko uczy tolerancji". Przedszkolaki dowiedziały się, że nie każdy człowiek jest taki sam. Podczas zajęć Pani wytłumaczyła dzieciom, że mimo różnic powinniśmy akceptować i tolerować odmienność  drugiego człowieka.  Ten dość trudny temat przybliżyła nam baśń Hansa Christiana Andersena pt.” Brzydkie kaczątko”.  Po zakończeniu warsztatów przeszliśmy do innej sali, gdzie mogliśmy obejrzeć popularne w Estonii bajki.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

  23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. W naszej grupie też postanowiliśmy uczcić ten dzień. W tym celu zaprosiliśmy mamę Kornelii - Panią Katarzynę Łucak, która przeczytała dzieciom książkę pt.: ,,Bambi". Przedszkolaki z wielką uwagą wysłuchały bajki oraz oglądały kolorowe ilustracje.                                                                  Przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje papier oraz jak długą drogę musi przejść książka, aby dotrzeć do naszych rąk.   Na zakończenie zajęć dzieci wspólnie z Panią Kasią ułożyły regulamin korzystania z książek.

   Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Łucak za poświęcony nam czas i zachęcamy do odwiedzin kolejnych rodziców.

Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś".

  W dniu 19.04.18r. odbyła się wycieczka do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś", gdzie uczestniczyły w przedstawieniu pt.: ,,Amelka, Bóbr i Król na dachu".              Spektakl opowiada historię dziewczynki, która wychowuje się w domu złej czarodziejki Frygi i jej marudnej córki Mruksy. Jest dobra, życzliwa i bardzo uczynna, więc z radością wyrusza po miód do Szepczącego Lasu, choć ta niebezpieczna wyprawa to podstępna intryga jej żywicielki. Szczęście jednak sprzyja Amelce, zwłaszcza, że na swej drodze spotyka oddanych przyjaciół - Bobra, Psa Szino, Dynię, Gruszkę i Wróżkę Lulejkę.                                          Choć tytułowej bohaterki nie omijają troski i trudności, nie brak tu nadziei, optymizmu oraz oczywiście pozytywnego finału, w którym dobro wygrywa ze złem.

  Przedszkolakom bardzo spodobała się ta przezabawna historia o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata.

Wycieczka do biblioteki.

  13 kwietnia 2018 roku grupa IV odwiedziła bibliotekę. Pani bibliotekarka prowadziła zajęcia na temat wiosny. Opowiedziała dużo ciekawostek. Dzieci wybierały obrazki związane z wiosną i przyczepiały je na tablicy. Potem przedszkolaki przeglądały dziecięce pozycje książkowe i czasopisma oraz wymieniały się swoimi spostrzeżeniami.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci

26.04.2018r grupa Żeglarzy wybrała się do Centrum Nauki w Chęcinach. Zwiedziliśmy wystawę z nową ekspozycją poświęconą ludzkiemu organizmowi. "Człowiek - niezwykła maszyna". Na wystawie przedstawiono pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, funkcjonowanie układu krążenia, reakcje na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie. Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci - twórca najpopularniejszego rysunku na świecie.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś".

Dnia 19 kwietnia nasza grupa pierwszy raz pojechała do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl pt.: „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Po dojechaniu autokarem na miejsce okazało się, że mamy najlepsze miejsca na widowni bo w pierwszym rzędzie. Dzieci były zachwycone  przezabawną historią o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata. Choć tytułowej bohaterki nie omijały troski i trudności, nie brak było nadziei, optymizmu oraz oczywiście pozytywnego zakończenia, w którym dobro wygrało  ze złem.

Zabawy w teatr.

Zabawy teatralne to ważny element w pracy pedagogicznej. Dzieci w wieku przedszkolnym wykazują naturalną potrzebę wyrażania się w różnych formach ekspresji, np.: w śpiewie, mowie, geście czy ruchu. Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, kształtują osobowość, rozładowują nagromadzone emocję oraz wyostrzają wszystkie zmysły dziecka.

Muzeum Dialogu Kultur.

Dnia 07.05.2018r. w grupie II odbyła się autokarowa wycieczka do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, gdzie przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach pt.: „Brzydkie kaczątko uczy tolerancji”. Podczas zajęć dzieci uczyły się o tolerancji dla drugiego człowieka, zarówno dla tego który wygląda tak samo jak my oraz dla człowieka „innego”. Dzieci dowiedziały się, że każdy człowiek, bez względu na swoją indywidualność ma takie same potrzeby, prawa jak i zasady, których musi przestrzegać. Ten dość trudny temat przybliżyła nam baśń Hansa Christiana Andersena pt.” Brzydkie kaczątko”.

Misiek Zdziśiek.

11 kwietnia w swoim przedszkolu dzieciaki miały bardzo ciekawego i wesołego gościa – maskotkę Miśka Zdziśka z Fundacji Błękitny Promyk Nadziei. Na początku spotkania Miś opowiedział dzieciom, w jakim celu zbieramy nakrętki i co dzieje się z nimi później. Zwrócił również uwagę, że dla nas zbiórka nakrętek to tak niewiele, a komuś może uratować życie. Podczas spotkania Misiek Zdzisiek bawił się i tańczył z dziećmi oraz pozował do zdjęć, a na pamiątkę tego miłego spotkania, każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę.

 

Rodzice czytają.

W kwietniu mama Artura odwiedziła „Tęczowe rybki” z krótkim opowiadaniem pt.: „Pani Ziemia”. Opowiadanie wspaniale wpasowało się w tygodniową tematykę o przyrodzie, a dzieciom bardzo się podobało. Na zakończenie spotkania wszyscy wspólnie pobawiliśmy się kolorowymi piórkami, a następnie dobraliśmy się w pary, żeby sobie odpocząć ćwiczeniami z Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Pani Ani serdecznie dziękujemy i zapraszamy kolejnych rodziców do włączenia się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.

Dzień Ziemi.

22- go kwietnia przedszkolaki z grupy II obchodziły Dzień Ziemi. Dzieci podczas zajęć teoretycznych dowiedziały się co to jest za święto, dlaczego go obchodzimy i co to tak w ogóle znaczy dbać o Ziemię. Natomiast później, kiedy byliśmy już świadomi tego, że przyroda, która nas otacza jest tak ważna i musimy o nią dbać wybraliśmy się na zajęcia praktyczne. Podczas spaceru po najbliższym otoczeniu naszego przedszkola dzieci z wielkim zaangażowaniem szukały śmieci i szybciutko wrzucały je do worków.

„Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka”

8 maja  odwiedziliśmy Wojewódzki Dom Kultury, by obejrzeć spektakl „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.  „Pamiętajcie, że tylko razem, licząc na przyjaciół, pomagając sobie wzajemnie i kierując się dobrym sercem, przezwyciężyć można nawet największe przeszkody” - motto przedstawienia było cenną lekcją dla naszych przedszkolaków, które  z zapartym tchem śledziły losy głównych bohaterów.

„Nasi milusińscy”

W ostatnim tygodniu kwietnia nasza tematyka zajęć ogniskowała wokół zwierząt z wiejskiego podwórka oraz domowych pupili. Na podstawie opowiadania pt. „Mała krówka” ilustrowanego serią obrazków za pomocą teatrzyku Kamishibai poznaliśmy zwierzęta hodowlane z gospodarstw wiejskich. Poprzez kolorowe ilustracje całych „rodzin” zwierząt, zgłębiliśmy wiedzę odnośnie nazywania poszczególnych członków każdej z nich np.

WYCIECZKA

UWAGA !!!

W dniu 08.V.2018r. (wtorek)  - odbędzie się wycieczka autokarowa  do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Nasze przedszkolaki obejrzą spektakl: "Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka",

wystawiony przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu.

Wyjazd - godz. 9:30  (jadą wszystkie grupy).

Koszty wycieczki pokrywa Rada Rodziców.

 

Zabawy na pięciolinii

"Piętaszki" mają bardzo dobrze rozwiniętą inteligencję muzyczną - chętnie śpiewają, tańczą, improwizują, grają na instrumentach. Ostatnio zajęliśmy się również teorią - dzieci dowiedziały się co to jest gama, klucz wiolinowy, nuty, pięciolinia.  Gamę poznały w oparciu o utwór: "Polka Fasolka", który bardzo przypadł im do gustu, jednocześnie poszerzając ich wiadomości przyrodnicze (etapy rozwoju fasoli).  Przedszkolaki bez problemu wspólnymi siłami odtwarzały kształt klucza wiolinowego wykorzystując tasiemki, a następnie układały nuty na pięciolinii, tak aby powstała gama.

Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora "Kubuś"

20 kwietnia "Piętaszki" miały okazję do bliskiego kontaktu ze sztuką. Wszystko za sprawą niezwykłego spektaklu "Amelka, bóbr i król na dachu". Była to historia tytułowej Amelki, która pokonując trudności i przeciwności losu z uśmiechem na twarzy dąży do pozytywnego finału. Sztuka ta była dla dzieci zaskakująca, pouczająca i pełna humoru.

CENTRUM EDUKACJI ENTOMOLOGICZNEJ i Planeta Klocków.

25.04.2018r.odbyliśmy wspaniałą wycieczkę do Centrum Edukacji Entomologicznej gdzie obejrzeliśmy wystawę ,Fascynujący świat owadów”.  Kiedy zapytamy się dzieci z czym kojarzy się nam wyrażenie - ochrona środowiska naturalnego. Otrzymamy wiele odpowiedzi takich jak: oczyszczanie ścieków, segregacja i przetwarzanie odpadów, walka z zanieczyszczeniem powietrza, oszczędzanie energii, lecz nikomu nie przyjdzie na myśl jak ważną rolę w naszym środowisku pełnią stawonogi.

Wycieczka do Teatru .

 Dnia 19.04.2018r.odbyła się wycieczka do Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ .Dzieci obejrzały najnowszy spektakl pt,, Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Dzieci były zachwycone  przezabawną historią o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata. Choć tytułowej bohaterki nie omijały troski i trudności, nie brak było nadziei, optymizmu oraz oczywiście pozytywnego finału, w którym dobro wygrało  ze złem. Postaci w tej opowieści były  niezwykle barwne i wyraziste, pełne ciepłego humoru.

"Zabawy z muzyką".

Odkrywanie świata dźwięków, rozpoznawanie ich, naśladowanie, określenie źródła ich pochodzenia to wspaniała zabawa dla dziecka, prowadząca w efekcie do zrozumienia muzyki, również tej określanej mianem „poważna” (klasyczna). Należy więc stwarzać dzieciom jak najwięcej ku temu okazji, aby coraz lepiej czuły i rozumiały ten „słownik muzyczny”. Dziecko musi poznać wszystkie składniki muzyki – wtedy będzie ją rozumieć, a to rozumienie pozostanie właśnie na całe życie.

Światowy Dzień Ziemi.

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ochroną Ziemi.

Poznajemy teatr.

 

Każde dziecko posiada naturalną potrzebę wyrażania siebie w różnych formach ekspresji. Jedną z nich jest teatr, który jako sztuka łączy w sobie różne dziedziny twórczości artystycznej: literaturę, muzykę, plastykę, taniec i ruch sceniczny.

Edukacja przez ruch D. Dziamskiej.

„Edukacja przez ruch” to system form i metod realizujący założenia integracji sensorycznej, wspomagający proces uczenia się. Wykorzystuje on naturalny spontaniczny ruch organizmu w procesie jego rozwoju. System ten połączył aspekt terapeutyczny z kształcącym. Praca nim polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, wykorzystujących naturalny ruch dziecka, który najczęściej przyjmuje charakter naprzemienny. Ruch wykonywany jest przy odpowiednio dobranej muzyce, wyznaczającej rytm i wyzwalającej naturalną potrzebę aktywności dziecka.

Wycieczka do biblioteki.

 W ramach wprowadzenia dzieci w okres świąt wielkanocnych, w ów wyjątkowy czas religijnych obrzędów, ludowych tradycji i budzącej się do życia przyrody, dzieci z naszej grupy miały okazję w dniu 22 marca uczestniczyć w zajęciach  bibliotecznych poświęconych świątecznym obrządkom i zwyczajom. Dzieci przypominały sobie najważniejsze momenty związane z obchodami świąt Wielkiejnocy i poszerzyły swoją wiedzę na temat religijnego wymiaru Palmowej Niedzieli oraz Wielkiego Tygodnia na podstawie literatury dziecięcej.

„Tanecznym krokiem witamy wiosnę”.

Przyjście  nowej  pory  roku -wiosny  jest  doskonałą  okazją  do  tego,  by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda. W naszej grupie przygotowania   do  pożegnania  zimy  i  powitania  wiosny  zaczęły  się  kilka  dni  wcześniejZmieniła  się  dekoracja sali  z  zimowej  na  wiosenną. W sali zazielenił się  kąciki  przyrody. Nie  zabrakło  również  prac  plastycznych,  dotyczących  pierwszych     zwiastunów  wiosny.

100 lat Marysi.

Dzień urodzin to szczególnie ważny dzień dla każdego dziecka. Jest to „jego dzień”, który zostaje w pamięci na długo. To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i miłych chwil. 18-go kwietnia obchodziliśmy urodziny Marysi. Były balony, urodzinowe czapeczki no i oczywiście tort. Wszyscy koledzy i koleżanki oraz panie zaśpiewali jubilatce sto lat i złożyli życzenia. Potem w miłej atmosferze wszyscy wspólnie się bawili.

Rodzicom Marysi gratulujemy wspaniałej córeczki i dziękujemy za przygotowanie słodkiego poczęstunku.

Marakasy.

Nie od dziś wiadomo jak wielki wpływ na rozwój każdego dziecka ma muzyka. Nie tylko koi nadpobudliwość, ale również uwrażliwia i jest źródłem świetnej zabawy. Zabawa z instrumentem czyli wybijanie rytmu jest ćwiczeniem stymulującym percepcję słuchową, która jest bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka. Nasz pierwszy samodzielnie wykonany instrument to marakasy. Dzieci chętnie tworzyły swoje grzechotki, a przy tym fajnie się bawiły. Ciekawe jaki instrument wykonają niebawem?!

 

Wycieczka do Papugarni.

Ach, co to był za dzień… dużo pozytywnych wrażeń, które zostaną w naszych sercach i pamięci na długo, a to za sprawą wycieczki do Papugarni „Ara” w Kielcach. Papugarnia to miejsce, w którym można przyjrzeć się różnym papugom z bliska, a jak wiemy od pracowników jest tam ponad 50 rodzajów papug. Można je również nakarmić specjalnym pożywieniem oraz głaskać, brać na ręce i przede wszystkim obserwować. Każdemu kto jeszcze nie był serdecznie polecamy.

Wiosna Ogrodniczka.

„Wiosna ogrodniczka” to jeden z tematów zrealizowanych wraz z początkiem wiosny. Przedszkolaki codziennie uczą się jakiś ciekawostek odnośnie nowej pory roku, jaką jest cudowna wiosna. Obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie, rozmawiamy o nich, wymieniamy się swoimi spostrzeżeniami, uczymy się wiosennych wyliczanek, piosenek, zabaw ruchowych, robimy wiosenne prace plastyczne, a także sadzimy. Sadzimy warzywa i kwiatuszki do naszego kącika przyrodniczego. Zobaczcie sami jak dzielnie poradziliśmy sobie z tym zadaniem.

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

 

 

26 marca 2018 roku w naszej grupie odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Tematem przewodnim były zwyczaje wielkanocne.

  Dzieci miały do wykonania różne zadania, poczynając od wysłuchania opowiadania, rozmowy na temat zwyczajów wielkanocnych, aż po różnego rodzaju zabawy. Zorganizowaliśmy także zawody ,,Bieg z pisanką", do których zaprosiliśmy przybyłych gości. Jednak najbardziej atrakcyjne okazało się wykonanie pracy plastycznej pt. ,,Pisanka", do której wykorzystaliśmy styropianowe jajka, farby, cukier i piórka. Zarówno dla dzieci jak i rodziców była to doskonała zabawa, a rezultaty wspólnej pracy zostały wyeksponowane na przedszkolnym holu.

  Podczas tego spotkania rodzice mieli możliwość obserwowania swoich pociech podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz zasobu wiadomości i umiejętności. Po wizycie zostały już tylko miłe wspomnienia oraz zdjęcia upamiętniające to ważne wydarzenie.

  Kochani rodzice serdecznie dziękujemy Wam za przybycie, zaangażowanie i twórczą współpracę ze swoimi pociechami

 

Teatr.

 

W dniu 9 marca 2018 roku grupa IV miała kolejną okazję zawitać do zaczarowanego świata teatru. Tym razem oglądaliśmy przedstawienie pt. ,,Pan Maluśkiewicz  i wieloryb". Wiele pozytywnych emocji dostarczyło dzieciom to niecodzienne widowisko. To nie aktor był obiektem obserwacji widza lecz jego cień, który wcielał się w postaci bohaterów. Przedstawienie wywołało duże zainteresowanie wśród przedszkolaków, które odkryły i poznały zabawy światłem.

Dzieci nagrodziły brawami ten rodzaj sztuki scenicznej, który znakomicie pobudza wyobraźnię i wpływa na zdolność koncentracji.

 

Dzień Babci i Dziadka.

       Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka jest już tradycją, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń naszego Przedszkola.                 Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego tak istotne jest by pielęgnować więzy rodzinne, właśnie poprzez takie spotkania.   W dniu 24 stycznia 2018 roku  grupa IV wraz ze swoimi Paniami przygotowała dla nich program artystyczny. Na twarzach dzieci było widać ogromną radość oraz skupienie. Po zaprezentowanym występie, dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty swoim ukochanym Babciom i Dziadkom. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

Bal Karnawałowy.

  W tym roku podczas Balu Karnawałowego bawiliśmy się w Podwodnym Świecie z udziałem zaprzyjaźnionych z nami animatorów Agencji ,,Patigo". Tego dnia dzieci przebrane były za księżniczki, zwierzątka i różne postacie z bajek. Zjawiskowy wygląd sali i bajecznie kolorowe kostiumy zachęciły do karnawałowych szaleństw na parkiecie. Oprócz  tańców i muzyki , nie zabrakło też konkursów i zagadek. Wszystkim udzielił się nastrój radości i dobrej zabawy, a tegoroczny bal dostarczył każdemu niezapomnianych przeżyć.

„Zabawy sensoryczne”

 

Farby z pianki do golenia to doskonała zabawa sensoryczna. Szalenie ważne dla wspomagania rozwoju dziecka jest włączenie w jego plan dnia zabaw sensorycznych, które dostarczą mu różnorodnych bodźców co w rezultacie oprócz wymiaru zabawy skutkuje utworzeniem nowych połączeń między neuronami. Farby z pianki do golenia są wyjątkowe w dotyku, miękkie i puszyste. Przypominają krem do tortu. Dzieci były zachwycone i zdecydowanie będziemy powracać do tej formy aktywności plastycznej.

„Solą obrazki malowane”

 

Malowanie solą można wykorzystać do dekoracji lub do tworzenia pięknych barwnych obrazków. To bardzo atrakcyjna zabawa plastyczna nawet dla młodszych dzieci. Jest to  proste i efektowne działanie, a radość dzieci i doznania sensoryczne są dodatkową atrakcją. Tworzenie ilustracji z zabarwionej soli, to bardzo ciekawa i atrakcyjna technika plastyczna, która dostarcza dziecku wielu bodźców dotykowych oddziałując niezwykle na wyobraźnię. 

„Misiek- Zdzisiek w przedszkolu”

 

Dzieci z naszego przedszkola wspierają różne akcje charytatywne. Jedną z nich jest akacja „Nakrętki zbieramy – chorym pomagamy”.

Przedszkolaki chętnie zbierają plastikowe nakrętki, które przekazują Fundacji Miśka- Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei”. Akcja ma na celu niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym z województwa świętokrzyskiego.