Kalendarz wydarzeń

DZIEŃ ADAPTACYJNY

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3-latka.

26.06.2019r. w Samorządowym Przedszkolu nr 3 w Kielcach odbył się Dzień Adaptacyjny dla nowo przyjętych przedszkolaków, aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu. Uczestniczyli w nich rodzice wraz z dziećmi, dyrekcja i kadra nauczycielska oraz personel pomocniczy.

 

PRZEBIEG I SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO:

TURNIEJ WIEDZY PATRIOTYCZNEJ pod hasłem "KOCHAM CIĘ POLSKO”

W czerwcu – grupa VI i VII zorganizowały  w naszym przedszkolu quiz wiedzy o Polsce pod hasłem „Kocham Cię Polsko”. Do udziału zaproszono dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola nr 39. Celem konkursu było m. in.: popularyzowanie wiedzy o Polsce, budowanie tożsamości i poczucia przynależności narodowej, rozwijanie zainteresowań historią, kulturą i tradycją własnego kraju oraz kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci w wieku przedszkolnym.

Podczas quizu dzieci wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, więc rozwiązanie zadań konkursowych – nawet tych

Dzień Dziecka w Babyjagowie

W dniu  4.06.2019  „Piętaszki”  z okazji Dnia dziecka wybrały się na wycieczkę do  tajemniczej wioski znajdującej się  w Hucie Szklanej „ Babyjagowa”. Już u progu wioski, dzieci przywitały czarownice, które opowiedziały o tej niezwykłej krainie, z czym jest związana i kogo dotyczy. Dzieci były z wizytą  w jaskini Zbója Madeja, który pilnował swoich skarbów, a także w  chatce Jasia i Małgosi. Następnie przedszkolaki zwiedziły Chatkę Baby Jagi, która znajdowała się na kurzej stopce. Jednak największe zainteresowanie,ale i trwogę  wzbudził tunel strachu.

TURNIEJ SPORTOWY

Nasze przedszkole przyłączyło się do „ XXV Sportowego Turnieju Miast i Gmin”. Z tej okazji został zorganizowany Turniej Sportowy na placu przedszkolnym. Głównym celem było zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, integrowanie się grup przedszkolnych, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, nabywanie wiary we własne siły i możliwości oraz wzbogacanie przeżyć przez współzawodnictwo. Każdy przedszkolak brał udział w przygotowanych konkurencjach tj. bieg z woreczkiem, skoki w workach, toczenie piłki laską gimnastyczną,  przeciąganie liny i wiele innych.

SPEKTAKL W WDK „PSZCZÓŁKA MAJA”

 W maju przedszkolaki wybrały się do Wojewódzkiego Domu Kultury na spektakl „Pszczółka Maja”. Przed seansem zdążyliśmy obejrzeć Pomnik Czynu Legionowego – pomnik znajdujący się na Placu Józefa Piłsudskiego.

 Spektakl teatralny wystawiony był przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. 

Zajęcia taneczno-ruchowe z instruktorem tańca

Dnia 3-go czerwca w grupie Piętaszków odbyły się zajęcia taneczno-ruchowe z udziałem  instruktorki tańca Pani Joanny Buchcic.  Pani Asia opowiedziała Piętaszkom na czym polega jej praca, która jednocześnie jest jej wielką pasją. Wytłumaczyła przedszkolakom jak ważny w życiu jest ruch, dbanie o kondycję, która przekłada się na nasze zdrowie, a także  kształtowanie estetyki i harmonii ruchów. Po krótkiej pogadance Pani Asia przeprowadziła z dziećmi  rozgrzewkę, po czym odbyły się zajęcia ruchowe z elementami stretchingu, z wykorzystaniem prostych figur tanecznych.

Zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Podróż po Polsce”

31 maja 2019r. w grupie „Piętaszków” odbyły się zajęcia otwarte. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Mimo wielu obowiązków  rodzice licznie przybyli do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom. Tematem przewodnim zajęć była nasza ojczyzna – Polska. Na początku  przedszkolaki  wysłuchały wiersza  E.H. Krystek- Jones pt.”Polska”, z którego dowiedziały się m.

Konkurs „Geometryczne Cudaki”

Pod koniec maja w naszym przedszkolu odbył się konkurs pt. „Geometryczne Cudaki”. Konkurs skierowany był dla rodziców i dzieci z naszego przedszkola. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie stworka przy użyciu figur geometrycznych na płaszczyźnie bądź w formie przestrzennej. Celem konkursu było ukazanie możliwości łączenia edukacji matematycznej z edukacją plastyczną,  rozwijanie zainteresowań matematycznych , rozwijanie wyobraźni przestrzennej a także  utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych. Wśród laureatów konkursu znalazło się kilkoro dzieci reprezentujących naszą grupę.

Warsztaty kulinarne z Panią Anią

Dnia 22 maja  w grupie  Piętaszków odbyły się warsztaty  kulinarne z mamą naszej koleżanki  Hani- Panią Anią. Przedszkolaki zmierzyły się z niełatwym zadaniem jakim było upieczenie ciasta z jabłkami oraz ciasteczek. Od rana trwały duże przygotowania, a mali kucharze byli bardzo podekscytowani. Przed przystąpieniem do pracy dzieci zostały zapoznane ze sposobem działania urządzeń elektrycznych, a także poinstruowane jak należy bezpiecznie z nich korzystać.  Według wskazówek Pani Ani, dzieci przygotowały wszystko co potrzebne na  ciasto i ciasteczka.

„Jak rośnie fasola”

W zeszłym tygodniu grupa „Piętaszków” eksperymentowała w sali z fasolą. Aby przybliżyć sobie zjawisko rozwoju tej rośliny, obejrzeliśmy krótką bajkę pt. „Tim’s Little Seed”. Przy okazji oglądania, mieliśmy okazję zapoznać się z angielską wymową interesującej nas rośliny i takich słów jak: nasionko, woda, słońce oraz roślina. Po bajce, dokładnie krok po kroku powtórzyliśmy, czego rośliny potrzebują do życia i jakie warunki musimy zapewnić, by fasola mogła wyrosnąć. Aby utrwalić wiadomości, z pomocą krótkiego wiersza pt.

KONKURS ,,LETNIE CYFERKI"

W naszym przedszkolu, w miesiącu czerwcu, został przeprowadzony konkurs, który przebiegał pod hasłem: LETNIE CYFERKI.  Zadaniem każdej z grup było wykonanie pracy plastyczno-technicznej, na której widniała odpowiednia dla nich cyfra. Każdy numer w towarzystwie letnich elementów prezentował się znakomicie! Wykonane prace zachwycały swoim wyglądem oraz sposobem wykonania. Prace, które wykonały przedszkolaki ze wszystkich grup  mogliśmy podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie.

Przedszkolna Olimpiada Sportowa

Dnia 29.05.2019 odbyła się Przedszkolna Olimpiada Sportowa.

Przedszkolaki wystartowały w następujących konkurencjach:

- „Falowanie ‘’

-„ Idź prosto’’

- „Slalom między przeszkodami’’

- „Tor przeszkód”

- "Kotki w tunelu"

Punkty i miejsca uzyskane przez każdą grupę miały wymiar symboliczny, ponieważ wszystkie biorące w zawodach dzieci były zwycięzcami. Olimpiada zakończyła się rozdaniem dyplomów dla każdej grupy . Przedszkolaki bawiły się świetnie .

DZIEŃ DZIECKA W BABYJAGOWIE

Dnia 03.06.2019r. z okazji Dnia Dziecka odbyła się wycieczka  do Wioski Czarownic  Babyjagowo, podczas której dzieci zwiedzały chatkę Baby Jagi na kurzej stopce, jaskinię zbója Madeja z naturalnego kamienia , domek Jasia i Małgosi, tunel strachu. Przedszkolaki doskonale bawiły się na znajdującym się tam placu zabaw z łodzią wikingów. Był też czas na mały piknik - z plecaków wyjedliśmy wszystkie smakołyki. 

W doskonałych nastrojach  wróciliśmy do przedszkola.

 

 

 

 

DZIEŃ ADAPTACYJNY W PRZEDSZKOLU

Serdecznie zapraszamy

dzieci  nowo przyjęte do przedszkola

wraz z rodzicami na zajęcia adaptacyjne,

które odbędą się 26 czerwca 2019r. (środa) 

w godzinach 10:00 - 12:00

 

W programie spotkania:

-spotkanie z Dyrektorem Przedszkola,

-zapoznanie dzieci z nauczycielkami, personelem obsługowym,

-zaznajomienie z pomieszczeniami i otoczeniem przedszkola,

zajęcia integracyjne dla dzieci i rodziców w sali i na terenie ogrodu przedszkolego.

Prosimy o zabranie dobrego humoru!!!

 ZAPRASZAMY!!!

 

 

„Jak powstaje papier?”

Jak powstaje papier? Co wspólnego ma drzewo i książka?  Na te i inne pytania grupa „Piętaszków” uzyskała odpowiedź podczas piątkowych zajęć edukacyjnych, na których gościliśmy u grupy IX. Pani Kasia, mama jednego z przedszkolaków wspomnianej grupy, podzieliła się z nami wiadomościami na temat jej codziennej pracy w firmie zajmującej się produkcją opakowań z materiałów makulaturowych - DS. Smith.

„Wierszyki łamiące języki”

Domu Kultury „ Białogon” powitał wiosnę organizując konkurs recytatorsko- logopedyczny pt : „ Wierszyki łamiące języki”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Wiosna wkoło - na wesoło". W konkursie naszą grupę oraz  placówkę reprezentowała  Maja, która przedstawiła wiersz M . Strzałkowskiej pt: „ Mlecze”,  za który  otrzymała nagrodę specjalną.

URODZINY OLI

W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.
Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie...
Na samym końcu pyszny tort jedzie...
Zające z miną uśmiechniętą wołają:
"Dziś jest Twoje święto"

KONKURS WIOSENNE CYFERKI

W naszym przedszkolu, w miesiącu maju, został przeprowadzony konkurs, który przebiegał pod hasłem: WIOSENNE CYFERKI.  Zadaniem każdej z grup było wykonanie pracy plastyczno-technicznej, na której widniała odpowiednia dla nich cyfra. Każdy numer w towarzystwie wiosennych elementów prezentował się znakomicie! Wykonane prace zachwycały swoim wyglądem oraz sposobem wykonania. Prace, które wykonały przedszkolaki ze wszystkich grup  mogliśmy podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie.

SADZIMY KWIATY

Wiosna w ogrodzie to czas siewu i sadzenia kwiatów, dlatego też na początku kwietnia dzieci z grupy „Pietaszki” założyły hodowlę roślin. Przedszkolaki bardzo chętnie włączyły się w prace ogrodnicze i z pomocą pań posadziły kwiaty: krokusy, bratki , stokrotki. Pomysł sadzenia kwiatów bardzo spodobał się dzieciom. Z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem sadziły swoją roślinkę. Dodatkowo dzieci przypomniały sobie czego rośliny potrzebują do życia.

WIZYTA MOBILNEGO PLANETARIUM

4 kwietnia przedszkolaki odbyły wielką wirtualną podróż w kosmos, którą umożliwiło nam „MOBILNE PLANETARIUM”, reprezentowane przez firmę „HALO WIEDZA”. Po wstępnej pogadance na temat tajemnic kosmosu,prowadzący zaprosili „ Piętaszków” do niezwykłego namiotu i zabrał w podróż do najdalszych zakątków wszechświata. Dzięki specjalnemu projektorowi dzieci śledziły poruszające się po kopule planetarium animacje video  przedstawiające gwiazdy, planety oraz inne kosmiczne obiekty. Seans zapewnił dzieciom rozrywkę, ale też przekazał najważniejsze informacje o kosmosie.

BUDZIMY WIOSNĘ NA ŁĄCE

Pomimo zmiennej pogody w marcu, w sali „Piętaszków” już od jakiegoś czasu czuć wiosnę!  Kolejny raz na naszych zajęciach przenieśliśmy się na zieloną łąkę, aby powitać wiosenne owady i nie tylko. Na początku umieściliśmy na naszej „łące” kwiaty oraz poznane dotąd  owady, których nazwy  potrafimy wymówić także w j. angielskim. W tematykę zajęć wprowadziła nas krótka bajka z serii Maisy Mouse pt. „Bugs”. Historia myszki, która tego dnia odpoczywała na łące przybliżyła nam życie innych owadów, a także zapoznała nas z ich nazwami w j. angielskim. Poprzez zabawę z kodowaniem pt.

Międzyprzedszkolny konkurs graficzny techniką Pixel Art pt. „Mój Ulubiony Bohater Filmowy”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach rozstrzygnięcia Międzyprzedszkolnego konkursugraficznego pt. „Mój Ulubiony Bohater Filmowy”, jedną z nagrodzonych laureatek została nasza koleżanka z grupy Nikola Oszywa zajmując 2 miejsce. Komisja konkursowa oceniała samodzielność wykonania pracy oraz jej estetykę. Gratulujemy serdecznie Nikoli i dziękujemy za podjęte wyzwanie i  reprezentowanie naszej grupy w konkursie.

Wizyta OSP Promnik

28 marca w grupie „Piętaszków” odbyły się zajęcia edukacyjne z udziałem strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Promniku. W trakcie spotkania pan Karol opowiedział nam o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedzieliśmy sięw jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują życie ludzi i zwierząt, a także pomagają przy powodzi. Mogliśmy z bliska obejrzeć kompletny strój strażaka, a także narzędzia wykorzystywane podczas różnych akcji ratunkowych.

WARSZTATY W MUZEUM DIALOGU KULTUR

25 marca grupa „Piętaszków” wybrała się do Muzeum Dialogu Kultur na zajęcia edukacyjne pt. „Komendant, Dziadek, Marszałek - Józef Piłsudski”, połączonez warsztatami tkackimi pt.  „Co to znaczy tkać?”. Wizytę w muzeum rozpoczęliśmy od lekcji, której celem było zapoznanie z życiorysem Marszałka Józefa Piłsudskiego, zwłaszcza w kontekście jego walki o niepodległość. Po obejrzeniu krótkiej prezentacji o symbolach narodowych oraz biografii Józefa Piłsudskiego, naszym zadaniem było zaprojektowanie własnego herbu oraz pokolorowanie sylwety Marszałka na Kasztance.

Warsztaty kulinarne w „Pizzeria Chatka”

W środę  20 marca grupa Piętaszków udała się  na warsztaty kulinarne do pobliskiej pizzerii „ Chatka”. Przedszkolaki  w ramach wycieczki zapoznały się z pracą w pizzerii  jej wyposażeniem oraz zobaczyła jak robi się prawdziwą pizzę. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy kucharza, obserwowały etapy powstawania pizzy, oraz miały możliwość wykazania się zdolnościami artystycznymi i kulinarnymi podczas samodzielnego wykonywania pizzy, według własnego pomysłu.

TWORZYMY KĄCIK OGRODNIKA

Pomimo, iż wiosna jest z nami już od kilku tygodni to my postanowiliśmy założyć swój własny kącik ogrodnika. Chętne dzieci przyniosły ziemię, doniczki, narzędzia ogrodnicze oraz oczywiście sadzonki kwiatów i warzyw. Po krótkim wprowadzeniu do tematu, prezentacji wszystkiego czego będziemy używali i rozdaniu rękawiczek jednorazowych wszyscy chętnie zasiedliśmy do stołu, aby zacząć działać. Z pomocą naszej pani Małgosi wszystko poszło bardzo sprawnie i profesjonalnie, a nasze pociechy miały możliwość samodzielnego zasiania i stworzenia wspólnego kącika, który cieszy nasze oczy. Teraz zostaje nam doglądanie wzrostu naszych sadzonek oraz oczywiście systematyczne podlewanie.

NA WIEJSKIM PODWÓRKU

Tydzień o poznawaniu podwórkowych zwierząt i nazw związanych z tym tematem  podobał się chyba każdemu przedszkolakowi. Podczas omawiania tego tematu czytaliśmy różne bajki, wiersze i opowiadania, ale najbardziej podobała się dzieciom bajka terapeutyczna „Na wiejskim podwórku” T. Jankiewicz.  Ćwiczyliśmy liczenie, prawidłową wymowę, dzieliliśmy na sylaby, tworzyliśmy rymy do nazw zwierząt, nauczyliśmy się piosenki „Stary Donald farmę miał” i oczywiście kodowaliśmy.

SPOTKANIE W BIBLIOTECE

Tym razem lekcja biblioteczna była poświęcona jednemu z najbardziej znanych i lubianych autorów bajek, wierszy i opowiadań dla najmłodszych. Oczywiście mowa o Janie Brzechwie. To właśnie jego utworom „przyjrzeliśmy się” bliżej podczas kwietniowego spotkania w bibliotece. Pani bibliotekarka przeczytała nam utwory takie jak: „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”, „Na wyspach Bergamuta” oraz „Leń”. Okazało się, że wszystkie wierszyki nasze przedszkolaki już znają. Każdy chętnie uczestniczył w zabawach przygotowanych przez panią bibliotekarkę, a na zakończenie mogliśmy poprzeglądać dowolne książki, które znajdowały się na półkach

SPOSÓB NA NIEPOGODĘ

Kiedy za oknem szaro i ponuro to my i tak mamy co robić. Tym razem powtarzaliśmy nazwy instrumentów muzycznych, graliśmy na nich, przeliczaliśmy je oraz robiliśmy własne grzechoczące jajka, które później ozdabialiśmy papierem samoprzylepnym. Bawiliśmy się  również przy muzyce ze zmienną dynamiką i naśladowaliśmy różne znane nam zwierzęta oraz środki transportu.

UCZYMY SIĘ GRAĆ W DOMINO

Domino to prosta, jasna i cudowna gra z dzieciństwa każdego dorosłego człowieka. To gra, która stymuluje dziecięcy mózg. W domino zasady gry są bardzo proste, a gra uczy podstaw strategicznego myślenia, ćwiczy umiejętności arytmetyczne oraz kształtuje dziecięce zmysły odpowiedzialne za życie społeczne i towarzyskie. Ważna jest również ich funkcja rozwijająca kreatywność oraz możliwość zabawy na różne sposoby.

Naszym Piratom gra spodobała się bardzo, prawie każdy z nich za pierwszym razem zrozumiał zasady i chętnie grał do ostatniej kostki :)

BABCIA OLI CZYTA NAM BAJKĘ

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” tym razem odwiedziła nas babcia Oli, która jak zawsze przygotowała dla dzieci ciekawą bajkę. Poobiedni odpoczynek minął bardzo szybko, a wszyscy z zaciekawieniem słuchali bajki o nadejściu wiosny. Dziękujemy za odwiedziny.

WIOSENNA CYFERKA

„Żeglarze” po raz kolejny wykonali wspólną pracę plastyczną na konkurs przedszkolny pod hasłem - Matematyka na każdą porę roku.  Tym razem prezentujemy WIOSENNĄ CYFERKĘ

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS WIEDZY MATEMATYCZNEJ - "KANGUREK PRZEDSZKOLAKA"

W międzyprzedszkolnym konkursie matematycznym organizowanym w PS nr 8 w Kielcach, nasze przedszkole reprezentowali: Malwina Kita i Bartosz Bartłomiej z grupy VI.

Celem konkursu było:

- rozwijanie zainteresowań matematycznych

- rozwijanie logicznego myślenia

- wpajanie zasad koleżeńskiej rywalizacji

- integracja ze środowiskiem lokalnym

Za aktywny udział w konkursie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.

XVI KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI - „ZABAWKI W LITERATURZE”

Dzieci z grupy VI „Żeglarze” – po zajęciach w bibliotece na temat zabawek w literaturze - wzięły udział w konkursie plastycznym. Organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Zadaniem dzieci było namalowanie ilustracji do utworów, w których bohaterami są zabawki.

W maju odbyło się rozstrzygnięcie konkursu – Wyróżniono pracę MIKOŁAJA SURMY. Serdecznie gratulujemy koledze.

Konkurs fotograficzny: „To wszystko Polska”

W miesiącu kwietniu został przeprowadzony Rodzinny Konkurs fotograficzny pt.: „To wszystko Polska”. Zorganizowano wystawę prac fotograficznych z ciekawymi miejscami wypoczynku w Polsce. Przedszkolaki z młodszych grup wiekowych I, II, III i IV wspólnie z Rodzicami przedstawiły piękno naszej ojczyzny uwiecznione w obiektywie aparatu. Znalazły się tam ciekawe krajobrazy, pomniki przyrody, budowle tj. Bałtyk, Tatry, Warszawa, Kraków, Tatry, Góry Świętokrzyskie itp. Każda z grup wiekowych otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w konkursie.

Urodziny Mateusza

Ostatnio świętowaliśmy urodziny Mateusza. Wszyscy odśpiewaliśmy uroczyste sto lat, po czym każdy z nas został poczęstowany pysznym cukiereczkiem. Wszystkiego najlepszego Mateusz!!!!.

 

 

CZY BABY JAGI TRZEBA SIĘ BAĆ?

Dzieci uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie prowadząca poprzez przygotowane zabawy przybliżyła w prosty, a zarazem ciekawy sposób historię rodzimej Baby Jagi. Zajęcia nie tylko rozbudziły ciekawość dzieci na temat starych legend i ludowych wierzeń, ale też rozbudowały naszą tożsamość regionalną. Przedszkolaki rozwiązali kilka zagadek przygotowanych przez samą Babę Jagę: szukanie klucza do tajemniczej skrzyni, przyrządzanie magicznego eliksiru, zwiedzanie domku Baby Jagi, zabawa w zamku.

WIELKANOCNE WARSZTATY

Dzieci zaprosiły swoich bliskich na warsztaty wielkanocne, podczas których mieli okazję stworzyć piękne ozdoby w postaci pisanek. Zdobiliśmy styropianowe jajka wielkanocne metodą decoupage stosując technikę serwetkową. Nasze prace będą idealną ozdobą na stoły wielkanocne.

Segregacja śmieci z użyciem Pudła Aktywności

Zajęcia z Pudłem aktywności są wspaniałą zabawą dla dzieci. Dziś nasze magiczne pudełko wykorzystaliśmy również do tematu zajęć związanego z segregacją śmieci. Dzieci przy użyciu kostki z kolorami, kolorowych pachołków oraz woreczków gimnastycznych przyporządkowywały odpowiednie rodzaje śmieci. Dzięki tej praktycznej zabawie wszyscy bardzo szybko zapamietaliśmy jak poprawnie należy segregować odpady.

WYSTĘPY NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW Z OKAZJI PIERWSZEGO DNIA WIOSNY

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w naszym przedszkolu uroczyście powitaliśmy wiosnę. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup brały aktywny udział w Występach Artystycznych na Powitanie Wiosny. Występy przebiegały pod hasłem: "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". 
Dzieci ze wszystkich grup zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Natomiast podczas występów wszyscy mogliśmy podziwiać efekty pracy nauczycieli i dzieci, którzy doskonale przygotowali się do występów w tym dniu.

 

WIELKANOCNE WARSZTATY Z RODZICAMI:):)

W dniu 11.04.2019r. odbyły się w grupie maluszków warsztaty wielkanocne z rodzicami. Spotkanie poprzedzone było krótkim występem dzieci, które zaprezentowały się w inscenizacji ruchowej do wiersza pt.: „Kot i ptaszki”, oraz improwizacji muzyczno-ruchowej do utworu pt.: „Jesteśmy żaby, aby, aby” – muz. i sł. A. Jendryka, A. Kaczmarczyk. Ku wielkiej radości dzieci nasi wspaniali goście zostali zaproszeni do wspólnego tańca pt.: „Podajmy sobie ręce”.

MOBILNE PLANETARIUM W NASZYM PRZEDSZKOLU

W środę 03.04 2019 roku  dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium. Dzięki pokazom, dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny. Pokaz, dla każdej z grupy osobno, odbył się w specjalnej kopule (5m średnicy i 3 m wysokości) o kształcie kuli, która daje wrażenie przestrzeni kosmicznej. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu i podziwiały pierścienie Saturna.

KONKURS PLASTYCZNY "MOJA RADA NA ODPADA" - ZWYCIĘZCY Z GRUPY PIRATÓW

Nasi uzdolnieni Piraci wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Moja rada na odpada”, którego organizatorem była Straż Miejska w Kielcach. Celem konkursu było przede wszystkim ukazanie alternatywnych zastosowań surowców wtórnych, jak również zwrócenie uwagi na dużą rolę segregacji odpadów dla środowiska naturalnego. Dodatkowym celem było utrwalenie wiedzy w zakresie prawidłowej segregacji odpadów i wdrażanie dzieci  stosowania się w codziennych sytuacjach. Spośród  sześciu wysłanych prac, aż cztery zostały wyróżnione. Dzieci dostały dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym dzieciakom – Idze, Amelce, Natalce P. i Oliwierowi S.

PODRÓŻ W KOSMOS

Dzieci uczestniczyły w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium „Mój kosmos”. Dzięki pokazom, dowiedziały się i zobaczyły jak powstaje wszechświat, galaktyki, Układ Słoneczny. Pokaz odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, które dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem Słońca i deszczem meteorytów. W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w  zagadkowy świat  kosmosu.

WIZYTA W SZKOLE

Przedszkolaki odwiedziły szkołę podstawową nr 32. Dzięki tej wizycie dzieci zapoznały się z budynkiem i pomieszczeniami w szkole, w której większość z nich od września rozpocznie naukę. Przedszkolaki spotkały tam także swoich starszych kolegów oraz koleżanki, a na zakończenie mogły się pobawić w sali gimnastycznej. Dzięki tej wizycie nasi „Żeglarze” nie będą bali się wkrótce przekroczyć szkolnego progu.

„Moje miasto - poznaje, bawię się, koduję”

W  ubiegłym tygodniu grupa Piętaszków wzięła udział w zajęciach pod tytułem „Moje miasto - poznaje, bawię się, koduję”, których głównym celem było rozwijanie zainteresowania rodzinnym miastem, dostrzeganie piękna najbliższego środowiska, poszerzenie wiedzy o historii swojego miasta, poznanie jego architektury, zabytków, a także doskonalenie umiejętności wykorzystywania nowych technologii.

„W bocianim gnieździe”

Dnia 03.04.2019r. w grupie I „Papużkach” odbyły się zajęcia pod hasłem: „ W bocianim gnieździe”

Zajęcia rozpoczęły się odczytaniem tajemniczego listu. Pani Ania przeczytała wymyślony przez siebie tekst – list z Afryki.

Zadaniem dzieci było odpowiedzieć na pytanie: „Kto przysłał do nas list?”
- bocian
Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z rozwiązywaniem następujących zagadek:

PIECZEMY PIERNIKI

 W grupie „Żeglarzy” odbyły się zajęcia gospodarcze – dzieci wykonały pierniki według przepisu babć. Na początku obejrzeli teatr sylwet pt. „Toruńskie pierniki”, następnie wzięli udział w zabawie: "Halo, czy mnie słyszysz?" - polegającej na przekazywaniu kodu, ale tylko przy pomocy mówienia i słuchania. Podzielono się na dwie drużyny, jedna nadawała komunikat, druga odbierała.  I tak odkodowano kształt pierników na macie edukacyjnej.

SADZIMY ROŚLINKI

Starszaki w marcu rozpoczęły wiosenne przebudzenie w kąciku przyrody - pomagały i same sadziły rośliny: koperek, szczypiorek, żyto, pelargonie.. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.

W TEATRZE

„Żeglarze” obejrzeli pełen humoru spektakl familijny "O Rybaku i Złotej Rybce" Marty Guśniowskiej, na motywach baśni Aleksandra Puszkina. Przypomniał nam o starej prawdzie, że chciwość nie popłaca. I o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne. Wprawdzie czasami łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić.

"O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE"

26 Marca naszą grupą wybrała się na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora Kubuś na spektakl pr. "O Rybaku u Złotej Rybce" "Czy chcielibyście mieć Złotą Rybkę spełniającą życzenia? Moglibyście ją poprosić o hulajnogę. Albo o rower. Albo nie… najlepiej o skuter! Albo o coś zupełnie innego! W każdym razie, dobrze byłoby mieć taką Złotą Rybkę…"

KWIATKI, BRATKI I STOKROTKI..."

Dziś naszą sala zmieniła się w prawdziwy ogródek, powstał zielony kącik. Podjęte działania mają na celu poznanie otaczającego świata. Hodowla roślin umożliwia dzieciom poznawanie budowy roślin, ich potrzeb. Uczymy dzieci cierpliwości, sumienności, systematyczności, dokładności, czyli bycia dobrym obserwatorem przyrody. Dlatego każdy z nas ozdobil swoją "doniczkę", w której zasadzil swoją własną fasolkę.

"KOGUCIK I ZIARENKO" - NASZE MAMY CZYTAJĄ NAM BAJKI

„Kogucik i ziarenko” z taką bajką w poniedziałkowy poranek przyszła do naszego przedszkola mama Mikołaja S. Sam tytuł bajki już bardzo się podobał naszym dzieciakom,  dlatego też z wielkim zainteresowaniem słuchały przygód małej kurki. Po przeczytaniu bajki, dzieci miały zadanie specjalne. Pani Monika zapytała dzieci jak one by się zachowały w takiej sytuacji i czy większą, czy może mniejszą część ziarenka dałyby swojej mamusi. Niestety, nie udało nam się wybrać jednego zakończenia, ponieważ tyle ile było dzieci to tyle było pomysłów na koniec tej bajki:)

Tym razem zamiast wspólnej zabawy z mamą Mikołaja postanowiliśmy pouczyć się o pogodzie. Próbowaliśmy wyjaśnić co to takiego prognoza pogody, do czego ona służy oraz na jakiej podstawie my ją określamy. Stworzyliśmy własną stację pogody, na której dzięki naszemu ekspertowi pogodowemu- mamy Mikołaja, zaznaczyliśmy pogodę jaka jest na dworze. Ustaliliśmy również na jaką porę roku czekamy, za ile dni ona do nas przyjdzie oraz wymienialiśmy charakterystyczne „składniki” dla wiosennej aury. Później dla rozluźnienia była zabawa ruchowa po której zagraliśmy pierwszy raz w dość trudną grę dydaktyczną „Jaką masz pogodę?” – tu dzieci oprócz spostrzegawczości i nazewnictwa poszczególnych zjawisk atmosferycznych ćwiczyły także kompetencje językowe. Na zakończenie miłego spotkania, dzieci wręczyły pani Monice dyplom, podziękowały za przeczytaną bajeczkę i poświęcony nam czas, a następnie usiadły do stołu gdzie czekała na nich praca plastyczna – „Tęcza farbą stemplowana”.

URODZINY GABRYSI I MARCELA

Świętujemy:) Tym razem podwójnie, bo jak się okazało urodzinki naszych Piratów zdublowały się. Zimny i szary poniedziałek za sprawą Gabrysi i Marcela bardzo szybko przerodził się w bardzo pogodny i troszeczkę nietypowy dzień – między innymi dlatego, że aż dwa razy zaśpiewaliśmy sto lat, dwa razy więcej było życzeń, zabawy no i słodkości. Naszym kochanym Piratom jeszcze raz życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, a rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech!!!

FIZYKA JEST CIEKAWA

22 lutego do naszych przedszkolaków został zaproszony nietypowy gość – fizyk, pasjonata świata i nauki. Pokaz naukowy, który nam zaprezentował okazał się bardzo ciekawymi warsztatami, na których żaden Pirat się nie nudził. Podczas warsztatów nasz gość dbał o to, aby wszystkie dzieci uczestniczyły czynnie w przeprowadzanych eksperymentach. Prawie każdy z asystentów naszego fizyka zadawał bardzo dużo pytań, przeprowadzał ćwiczenia samodzielnie lub w asyście, a przy tym świetnie się bawił. Myślę, że od dziś nasze przedszkolaki wiedzą więcej o magnesach, co to takiego siła magnetyczna, kiedy magnezy się przyciągają, a kiedy odpychają oraz będą poszukiwały więcej pomysłów na zabawę z magnesami.

 

WYCIECZKA DO WDK NA SPEKTAKL "NIESAMOWITA WYCIECZKA, NA KAŻDYM KROKU BAJECZKA"

25 lutego Piraci wraz ze wszystkimi dziećmi z całego przedszkola wybrały się do kieleckiego WDK-u, gdzie oglądały muzyczne przedstawienie „Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka”. Przedszkolakom bardzo podobały się inscenizacje znanych i lubianych wierszy. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań literacko - teatralnych, a także utrwalenie nawyków  prawidłowego zachowania się w miejscach publicznych.

KONKURS PLASTYCZNY "MOJA RADA NA ODPADA"

Nasi uzdolnieni Piraci wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Moja rada na odpada”, którego organizatorem była Straż Miejska w Kielcach. Celem konkursu było przede wszystkim ukazanie alternatywnych zastosowań surowców wtórnych, jak również zwrócenie uwagi na dużą rolę segregacji odpadów dla środowiska naturalnego. Dodatkowym celem było utrwalenie wiedzy w zakresie prawidłowej segregacji odpadów i wdrażanie dzieci  stosowania się w codziennych sytuacjach.Spośród  sześciu wysłanych prac, aż cztery zostały wyróżnione. Dzieci dostały dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym dzieciakom – Idze, Amelce, Natalce P. i Oliwierowi S.

SPOTKANIE Z BAJKĄ

Dnia 12.03.2019r. zaprosiliśmy do naszej grupy mamę Michałka panią Anetę Mazur - Gacia, która przeczytała nam ulubiony wiersz pt.: „Kaczka dziwaczka ” – Jana Brzechwy  w ten sposób włączając się w akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”.  Wiersz opowiada o pewnej kaczce, która zadziwiała otoczenie swoim zachowaniem. Bohaterka ta mieszkała nad rzeczką, ale zamiast trzymać się swojego domu - jak robią inne, porządne kaczki - „robiła piesze wycieczki”.

Pierwszy Dzień Wiosny u PAPUŻEK

Dnia 21 marca wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny pod hasłem „Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną”.  Aby podkreślić charakter tego dnia w naszej grupie maluszki przebrały się za żabki i bociany. Wykonały inscenizację muzyczno-ruchową do piosenki pt.: „Żaby i bociany”. Bawiliśmy się wspaniale!!!

POLSKIE ZDROWE I KOLOROWE

Oprócz receptury na najlepsze pączki, „Żeglarze” zdobyli od swoich najbliższych przepisy kulinarne pod hasłem „Polskie, zdrowe i kolorowe”. Jeden z nich – przepis na pierniki – wykorzystaliśmy podczas zajęć gospodarczych.

 

Energetyczne Centrum Nauki

26 lutego nasza grupa wybrała się do Energetycznego Centrum Nauki, znajdującego się na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego. Wizytę w centrum rozpoczęliśmy od zwiedzania interaktywnej ekspozycji, składającej się z ponad 28 stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Trzy strefy wystawy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” tworzą spójną opowieść o energii - jej wytwarzaniu i zastosowaniu.  Zebrane wiadomości mogliśmy utrwalić podczas krótkiej projekcji filmowej w kinie ECN pt. „Historia energii”.

Konkurs przedszkolny pt. „Zimowe cyferki”

W lutym grupa Piętaszków  wzięła udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Zimowe cyferki”.  Celem konkursu było utrwalenie symboli matematycznych, rozbudzanie u dzieci ciekawości i kreatywnego myślenia oraz rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej.  Do konkursu przystąpiły wszystkie grupy z naszego przedszkola. „Piętaszki” z wielkim zaangażowaniem tworzyły zimowo-matematyczną kompozycję. Do wykonania swojej pracy dzieci wykorzystały różnorodne materiały dzięki czemu „zimowa cyferka” była atrakcyjna i ciekawa.

ZABAWKI W LITERATURZE

ZABAWKI W LITERATURZE
Pod takim hasłem odbyło się spotkanie w bibliotece z przedstawicielem
Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Pan Przemysław opowiedział
dzieciom o pracy w muzeum, zapoznał z fachowym słownictwem, zasadami
zachowania się w muzeum. Następnie rozmawiał z dziećmi o zabawkach.
Zabawki - przyjaciele dzieciństwa, towarzyszące w różnych sytuacjach, zawsze
ukochane, niezapomniane, powiernicy najskrytszych tajemnic. Nic dziwnego
więc, że literatura dla dzieci obfituje we wspaniałe utwory, których bohaterami
są zabawki.

URODZINY LENKI

"W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.

Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie...

Na samym końcu pyszny tort jedzie...

Zające z miną uśmiechniętą wołają:

"Dziś jest Twoje święto” Sto lat Lenko!

ZAKODOWANE ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK

"Dzień Kobiet! Dzień kobiet!

Niech żyją nam zdrowe i pani nasza i mamy i woźna, kucharka, przedszkolna lekarka.

Im wszystkim kwiaty rozdamy.

Dzień kobiet! Dzień kobiet! Niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek!

Uśmiechy są dla nich zabawa i taniec. Piosenka z radia popłynie."

Dzień kobiet w grupie 3 upłynął bardzo ciekawie i uroczyście. Chłopcy w tym szczególnym dniu dbali i nasze dziewczynki. Wspólnie tanczylismy i bawiliśmy się przy ulubionej muzyce. Przy użyciu maty do kodowania wyczarowalismy pięknego kwiatka.

8 MARCA ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK

„Jak to dobrze być dziewczynką – być brunetką lub blondynką.

Bez powodu można płakać – tym za serce chłopców łapać.

Można bawić się lalkami, stać przed lustrem godzinami,

Można stroić się dowoli, co chłopakom nie przystoi.

Można wzdychać godzinami, można płacić uśmiechami.

Pod pantoflem trzymać brata, być dla taty pępkiem świata.

Serca podbić słodką minką, tylko trzeba być dziewczynką,

Bo dziewczynką być jak wiecie, to najlepsza rzecz na świecie”

ZAKODOWANY DZIEŃ KOBIET

W tym szczególnym dniu chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków, słodkości i kwiatów – tych prawdziwych i odkodowanych na macie. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)  Dziękujemy chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...

PATRIOTYCZNY OFF FASHION

Grupa Papużek została zaproszona do grupy „Żeglarzy” na pokaz mody patriotycznej. Wszystkie dzieci wyglądały tego dnia po prostu wspaniale. Wśród kostiumów przygotowanych na Dzień Mody Patriotycznej dominowały stroje biało-czerwone. Maluszki  - nagrodzili występujących w nim przedszkolaków ze starszej grupy gorącymi brawami. 

KONKURS PLASTYCZNY „MOJA RADA NA ODPADA”

Konkurs zorganizowała Straż Miejska. Celem konkursu było:
- ukazanie alternatywnych zastosowań surowców wtórnych
- zwrócenie uwagi na dużą rolę segregacji odpadów dla środowiska naturalnego
- utrwalenie wiedzy w zakresie prawidłowej segregacji odpadów
- wdrażanie dzieci do zdrowej rywalizacji konkursowej opartej na zasadach fair-
play
Spośród prac wykonanych w grupie „Żeglarzy” wyróżniono dyplomami i
nagrodami następujące dzieci: Julię, Antosię, Mikołaja, Kornelię, Alicję,
Matyldę, Karinkę.

PATRIOTYCZNY OFF FASHION

Grupa „Żeglarzy” zorganizowała pokaz mody patriotycznej. Rodziców poproszono o przygotowanie strojów nawiązujących do historii, kultury i barw narodowych Polski. Zadanie zostało potraktowane bardzo poważnie – wszystkie dzieci wyglądały tego dnia po prostu wspaniale. Wśród kostiumów przygotowanych na Dzień Mody Patriotycznej dominowały stroje biało-czerwone. Jak na prawdziwym pokazie mody modelki i modele demonstrowali swoje kostiumy na wybiegu wyścielonym czerwonym dywanem. Podziwiający pokaz – dzieci z grupy I „Papugi” - nagrodzili występujących w nim przedszkolaków gorącymi brawami.

WIZYTA W BIBLIOTECE

Dnia 06.03.2019 grupa I "Papużki"" wzięła udział w wycieczce do biblioteki mieszczącej się w Szkole Podstawowej Nr 32 im. Jana Kusocińskiego.

Czekała tam na nas Pani bibliotekarka, która w ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy, zasadach funkcjonowania biblioteki, zgromadzonych książkach.

KONKURS PLASTYCZNY „Zima lubi dzieci najbardziej na świecie”

Dzieci z grupy VI wzięły udział w konkursie plastycznym „Zima lubi dzieci najbardziej na świecie” zorganizowanym w SP nr12 – pod honorowym patronatem Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Celem konkursu było:

- podnoszenie świadomości dzieci w zakresie umiejętności oceny i wyboru miejsc bezpiecznych do zimowych zabaw

Prace wykonane przez Malwinę, Mikołaja, Karinę zostały nagrodzone dyplomami i upominkami.

TŁUSTY CZWARTEK

W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 28 lutego . Najważniejszym akcentem tłustego czwartku są pączki. Oczywiście nie odbyło się  bez ich degustacji. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Przy okazji przeliczaliśmy pączki, utrwaliliśmy znaki większości i mniejszości. Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami.

URODZINY JAGÓDKI

Ostatnio świętowaliśmy urodziny Jagódki. Wszyscy odśpiewaliśmy jubilatce uroczyste sto lat, po czym każdy z nas został poczęstowany pysznym cukiereczkiem. Wszystkiego Najlepszego Jagódko!!!

WYBUCHAJĄCY WULKAN

Jak zrobić wulkan w domu? Będziecie potrzebowali tylko kilku składników: ocet, soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń, szklanka, osłonka na szklankę imitująca stożek wulkanu (u nas ze zwykłej kartki papieru zwiniętej w stożek i sklejonej) tacka, duży talerz lub płytka miska (żeby wybuchający wulkan nie zalał i nie zniszczył całego stołu). Szklankę postaw na tacy. Na początku do szklanki wlej ocet. U nas to było ok 1/3 szklanki. Do octu dodaj płyn do mycia naczyń. Wystarczy kilka, kilkanaście kropel. Nałóż przygotowany wcześniej stożek wulkanu na szklankę.

UFOLUDEK

"Zielone włosy, zielone butki, całe zielone są ufoludki"
W ramach zajęć o kosmosie nasze przedszkole odwiedził zielony ufoludek. Pokonywał księżycową drogę po rozrzuconych meteorytach  by do nas dotrzeć na czas. W jego towarzystwie bawiliśmy się w różne zabawy, rozwiązywaliśmy kosmiczne zagadki. Każdy z nas miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.  Na zakończenie spotkania ufoludek odleciał na swoją planetę.

UFOLUDEK

"Zielone włosy, zielone butki, całe zielone są ufoludki"
W ramach zajęć o kosmosie nasze przedszkole odwiedził zielony ufoludek. Pokonywał księżycową drogę po rozrzuconych meteorytach  by do nas dotrzeć na czas. W jego towarzystwie bawiliśmy się w różne zabawy, rozwiązywaliśmy kosmiczne zagadki. Każdy z nas miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.  Na zakończenie spotkania ufoludek odleciał na swoją planetę.

DZIEŃ KOTA

Na całym świecie 17 lutego swoje święto obchodzą koty. Również w naszym przedszkolu  18 lutego w I i III  grupie rozmowy poświęcone były kotom. W tym dniu dzieci zamieniły się w prawdziwe kociaki. Oglądaliśmy ilustracje przedstawiające te milusińskie zwierzątka i poznaliśmy wiele ciekawostek na ich temat. Dzieci brały również udział w konkursach takich jak „zwijanie kłębka wełny” , „picie mleka”, „kocie rodziny”, „z jakiej bajki ten kot uciekł ” czy „kocia gimnastyka”. Dla upamiętnienia tego dnia każdy dostał pamiątkowy medal .

DZIEŃ KOTA

Na całym świecie 17 lutego swoje święto obchodzą koty. Również w naszym przedszkolu  18 lutego w I i III  grupie rozmowy poświęcone były kotom. W tym dniu dzieci zamieniły się w prawdziwe kociaki. Oglądaliśmy ilustracje przedstawiające te milusińskie zwierzątka i poznaliśmy wiele ciekawostek na ich temat. Dzieci brały również udział w konkursach takich jak „zwijanie kłębka wełny” , „picie mleka”, „kocie rodziny”, „z jakiej bajki ten kot uciekł ” czy „kocia gimnastyka”. Dla upamiętnienia tego dnia każdy dostał pamiątkowy medal .

Walentynki u Piratów

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.

Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.

Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.

A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

 

 14 luty to oczywiście walentynki. Dla Piratów był to dzień czerwonego serduszka. W tym dniu w każdej głowie była prawdziwa burza mózgów, ponieważ rozmawialiśmy o miłości i przyjaźni. Każdy wypowiadał się co według niego znaczą słowa miłość i przyjaźń, kogo możemy kochać, a kogo lubić oraz co mogą dać nam te piękne uczucia. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami - szukały drugiej połówki serca w różnych kolorach i wzorach, rozwiązywały quiz związany z piosenkami dla dzieci, wycinały serca, które później przykleiły sobie na ubranie, a także wiele zabaw ruchowych z serduszkowym balonem. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek oraz pracy plastycznej – wesołego serduszka, dzięki któremu ćwiczyliśmy małą motorykę.

DZIEŃ PIZZY

bal karnawałowy

Dnia 8 lutegow naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy dla przedszkolaków ze wszystkich grup wiekowych. Tego dnia dzieciaki były przebrane za księżniczki, motylki, syrenki, koty, policjantów, a nawet clowna i psa Pluto. Skoczna i rytmiczna muzyka zapraszała wszystkich do tańca. Dzieci z wielką ochotą uczestniczyły we wspólnych zabawach i konkursach przygotowanych przez zespół muzyczny. Piraci bawili się wspaniale i myślę, że ten dzień będą pamiętać przez dłuższy czas. Wszystkim rodzicom dziękuję za zaangażowanie w przygotowanie wspaniałych strojów dla dzieci.

zdrowe odżywianie

W ramach projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” dzieci uczyły się o zdrowych nawykach żywieniowych, poznały piramidę zdrowego odżywiania, nauczyły się samodzielnie rozkładać talerze i sztućce do posiłków oraz samodzielnie przygotowywały sobie śniadanie – kanapki , które bardzo im smakowały. Przedszkolaki pamiętały także o higienie, która jest bardzo ważna i że tylko czystymi rączkami można brać jedzenie. Oglądaliśmy też wiele książek kucharskich, poznaliśmy kilka ulubionych przepisów przedszkolaków, do których tworzyliśmy listę zakupów. Były też zabawy dydaktyczne z użyciem edukacyjnej kostki do gry, dzieliliśmy wyrazy na głoski i sylaby, zabawa prawda czy fałsz oraz kolorowaliśmy kucharskie kolorowanki. 

Urodziny Mikołaja

Lubimy kiedy nasi koledzy i nasze koleżanki mają urodziny. Wtedy zawsze jest wesoło i bardzo słodko. Tym razem urodziny miał Mikołaj. Były śpiewy, wspólna zabawa no i oczywiście przepyszne cukierki. Mikołajowi dzieci życzyły dużo zdrówka, uśmiechów, wielu kolegów i koleżanek oraz wspaniałych prezentów.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

1-go lutego nasi Piraci zaprosili swoje Babcie i swoich Dziadków do przedszkola, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Po wspaniałych występach naszych dzielnych artystów przyszedł czas na wspólną pracę i zabawę. Wnuczęta wraz ze swoimi dziadkami mieli za zadanie wykonać zabawkę z dawnych lat – wesołego „gniotka”. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ale wspólnymi siłami wszyscy uczestnicy warsztatów dali radę i wyszły bardzo ciekawe i wesołe pamiątki. Na zakończenie były słodkie buziaki oraz drobne upominki, które dzieciaki wykonywały własnoręcznie.

bałwankowe zabawy

Zima to według naszych Piratów jedna z najfajniejszych pór roku. Pomimo mrozu czy też czasem niewygodnych ubrań dzieciaki uwielbiają śnieg, jazdę na sankach czy też lepienie bałwana. Pomimo iż pogoda za oknem nas rozpieszcza, my nadal marzymy o prawdziwej białej i mroźnej zimie. Uwielbiamy zabawy związane z zimą – tworzymy papierowe kule śnieżne, wozimy się na saneczkach, świetnie radzimy sobie z szukaniem różnic na ilustracjach, poprawnie układamy historyjki obrazkowe według wysłuchanego opowiadania, „lepimy” bałwana czy też bez większych problemów układamy puzzle z zimowym krajobrazem. Każdy Pirat stworzył swojego własnego bałwanka, który miał na imię tak samo jak jego właściciel. Zabawa z literkami była trudna, ale z maleńską pomocą jakoś daliśmy radę.

Wyjście do biblioteki

07.02.2019 r. wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 8 na zajęcia edukacyjne  pt. ,,My się zimy nie boimy, w bibliotece ją spędzimy”. Na początku wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Kulig”, z którego dowiedzieliśmy się jak powinniśmy zachować się podczas zimowych zabaw. Następnie ,,ubraliśmy” chłopca w strój odpowiedni do zimowych zabaw.

W trakcie zajęć czekały nas też inne zadania: segregowanie przedmiotów związanych z zimą  i latem oraz wyścig połączony rzucaniem śnieżką do celu. Po wykonaniu wszystkich zadań mogliśmy przejrzeć dowolne książeczki z półek.

Wyjazd do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś”

12 lutego nasza grupa udała się do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” na przedstawienie pt. ,,Calineczka”, które opowiada o dorastaniu, dążeniu do wolności, niezależności, a także poszukiwaniu miłości, przyjaciół i swojego miejsca na ziemi.

Spektakl bardzo spodobał się naszym Piratom, z zaciekawieniem oglądali zmagania Calineczki z przeciwnościami losu.

SPEKTAKL W WDK

25 lutego dzieci z całego przedszkola wyruszyły do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka”. Przedszkolakom bardzo podobały się inscenizacje znanych i lubianych wierszy przedstawione przez  aktorów. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań literacko- teatralnych naszych dzieci.

Zajęcia otwarte dla rodziców

W piątek 22.02.2019 r. w grupie Piętaszków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały ich wizyty, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej potrafi. Po krótkim powitaniu przez nauczycielki oraz przedstawieniu celu i tematu zajęć jakim była pogoda, rozpoczęły się zajęcia dydaktyczne.  Na początku zajęć dzieci przywitały się piosenką „Hello how are you”. W tematykę wprowadziły ich  przysłowia ludowe dotyczące pogody i pór roku, a także opowiadanie pt:    „ O tym jak się Rok z Pogodą spotkał”.

DOKARMIAMY PTAKI CZ.II

Postanowiliśmy również zadbać o nasze ptaki w naszym ogrodzie przedszkolnym. Karmniki zostały wystawione na taras , a nam ogromną radość sprawiło wysypywanie karmy dla ptaków, jak również zawiesiliśmy słoninkę na drzewach. Obiecujemy, że każdego dnia będziemy pamiętać o uzupełnieniu braków w naszej stołówce!!!. 

DOKARMIAMY PTAKI CZ.I

Nasypiemy w karmnik

Nasion lnu i maku,

Bo ogromnie żal mi głodujących ptaków.

Barwnych ptaszków parę

Na tej śnieżnej bieli

Dziękują serdecznie

Za tę garstkę ziaren

Dzieciom z grupy I.

 

Teatr

25 lutego 2019 r. (poniedziałek) dzieci ze wszystkich grup wybiorą się do Wojewódzkiego Domu Kultury na spektakl pt. "Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka".

Koszt wycieczki (autokar + bilet wstępu) opłacony jest przez Radę Rodziców.

„ZIMOWA CYFERKA”

 W lutym „Żeglarze” przygotowali wspólną pracę pod hasłem Matematyka na każdą porę roku na wystawę przedszkolną.  Jest to „Zimowa cyferka” przedstawiająca numer naszej grupy. Dzieci ozdabiały cyfrę według ustalonego rytmu. Nauczyły się  pracować w zespole, rozwijały wyobraźnię, utrwaliły zapis cyfry 6.

Zabawa walentynkowa

14 lutego grupa Piętaszków świętowała „Walentynki”. W tym dniu przedszkolaki kultywowały tradycje walentynkowe; czerpały radość ze wspólnej zabawy, jak również budowały atmosferę przyjaźni i współdziałały w grupie podczas licznych konkursów i zabaw.  Ten niezwykły dzień  rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersz pt. „Walentynki”. Następnie przedszkolaki dowiedziały się, jak słowo „Kocham Cię”  brzmi w kilku innych językach tj. w j. angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, chińskim i albańskim.

Spotkanie walentynkowe w Bibliotece

W czwartek 13 lutego nasza grupa udała się na kolejne już zajęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr. 8 na Barwinku. Tym razem tematyka zajęć ogniskowała wokół święta zakochanych.  Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania historii o Świętym Walentym. Następnie,  tradycyjnie wysłuchaliśmy  utworów czytanych przez panią bibliotekarkę. W tym dniu była to książka pt. „Zawiłości miłości” D. Gellner i opowiadania tj. „Na huśtawce” ,  „Piekarz”, a także „O miłości wśród słodkości”. Dalsza część zajęć, miała charakter warsztatowy.

Warsztaty plastyczne z okazji Dnia Babci i Dziadka

Początek roku jest okresem bardzo niezwykłym, ponieważ 21 i 22 stycznia swój dzień obchodzą babcie i dziadkowe. Te święta to wspaniała okazja, by uświadomić dzieciom jak wielką role odrywają oni w ich życiu. Ile potrafią im poświęcić czasu i zainteresowania. Jak wiele miłości i troski dają swoim wnukom. 

Z okazji tej uroczystości w grupie „Piętaszków” odbyły się warsztaty plastyczne.                                                                       

Wycieczka do Muzeum Historii Kielc

Aby wzbogacić doświadczenia dzieci w wiedzę o naszym regionie, 31 stycznia nasza grupa wybrała się  na wycieczkę do Muzeum Historii Kielc na zajęcia edukacyjne pt. „Legendy o powstaniu Kielc”. Na zajęciach usłyszeliśmy baśniową  opowieść  o początkach Kielc, dzięki której dowiedzieliśmy się  skąd pochodzi nazwa miasta. Zapoznaliśmy się z najpopularniejszymi  legendami związanymi z miastem Kielce tj.: o trzech zegarach na kieleckiej dzwonnicy czy legendę o powstaniu osady, która później stała się naszym miastem.  Wszystkie te opowieści poparte były eksponatami znajdującymi się w muzeum.

„Bezpieczna zima”

W środę 30.01.2019. r,  nasza grupa  udała się na zajęcia edukacyjne pt. „ Bezpieczna zima” do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr. 8 na Barwinku. Na początku wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Kulig”, które stało się tematem do burzliwej pogadanki na temat zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw i uprawiania sportów zimowych. Cenne informacje utrwaliliśmy w zabawie „Prawda czy fałsz”, którą przygotowała dla nas pani bibliotekarka. W trakcie zajęć, czekały na nas również inne zadania. Swoje skojarzenia z zimą, zaprezentowaliśmy ozdabiając skrzynię „z kulami śniegowymi”.

„Gród Pędzików czyli… niesamowita lekcja historii”

Każdy, kto przekroczy  próg Grodu znajduje się w zupełnie innym miejscu – świecie rycerzy, wojów, w miejscu bardzo przyjaznym, gdzie gospodarze dbają o atmosferę miejsca, potrafią zorganizować niesamowitą, żywą lekcję historii średniowiecza .Gród mieści się zaledwie 20 minut jazdy samochodem od Kielc, 5 minut od Parku Etnograficznego w Tokarni i 10 minut od zamku w Chęcinach.

„Święty” - zawsze uśmiechnięty

6 grudnia to szczególnie wyjątkowy dzień dla najmłodszych dzieci w przedszkolu. Najmłodsi przygotowują się do niego bardzo starannie, wcześniej wykonują prace plastyczne związane z mikołajkami, oraz uczą się wierszy i piosenek. Nie było czasu na nudę i narzekanie. Czas oczekiwania na „ Starszego Pana” umiliły wszystkim śpiewane przez przedszkolaków piosenki oraz wesołe zabawy w kole. Dzieci uśmiechnięte i bardzo podekscytowane dźwiękiem dzwoneczka z ogromną radością przywitały Świętego Mikołaja. Obejrzały przepiękny teatrzyk „O Świętym Mikołaju”.

„Dzień Misia czyli zabawa w programowanie unplugged”

Tym razem, w dość nietypowy sposób uczciliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Postanowiliśmy zaprosić wszystkie znane i nieznane misie do zabawy w programowanie podczas zabaw dywanowych. Na początku przypomnieliśmy sobie bajkę „O Złotowłosej i trzech niedźwiadkach” i opracowaliśmy algorytm drogi, jaką musiała pokonać Złotowłosa do chatki niedźwiadków. Następnie z kolorowanki XXL stworzyliśmy ogromny plakat niedźwiadka i zaprogramowaliśmy ścieżkę dla naszego ozobota. Później plakat pokolorowaliśmy w technice „dziesięciu palców” i wyeksponowaliśmy w holu przedszkola.

Udział przedszkolaków w Projekcie Ogólnopolskim ,,Przedszkolna pocztówka”

Ideą wiodącą projektu „Pocztówka z przedszkola” jest propagowanie tradycyjnego sposobu przesyłania informacji w formie pocztówek i listów. Projekt  miał zasięg ogólnopolski, w którym udział mogły wziąć wszystkie placówki przedszkolne oraz oddziały przedszkolne na terenie całego kraju. Głównym celem projektu „Pocztówka z przedszkola” była wymiana pocztówek i listów z innymi dziećmi na terenie całej Polski.

Magiczne „Andrzejki” w przedszkolu – święto wróżb i czarów

„Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. W naszym przedszkolu, tradycją ubiegłych lat, również w tym roku świętowaliśmy „Andrzejki”. Przedszkole powitało wszystkich przekraczających jego próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem.

„Wycieczka do Bawialni”

Dzieci z naszego przedszkola radośnie spędziły czas w Bawialni „Raj Urwisa” w Kielcach. Natomiast w przeddzień wycieczki Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.

„Teatr cieni”

"W PIĘKNE CIENIE ŚWIAT DZIŚ ZMIENIĘ!"

Sam Froebel mówił: „aby ożywić postacie wystarczy tylko kawałek białego płótna lub wolna ściana oraz mała lampka”. Teatrzyk cieni to doskonały sposób na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka, a także stymulowanie aktywności poznawczej wśród najmłodszych.

„Przygody Koziołka Matołka”

Nasze przedszkole odwiedził Koziołek Matołek, a dokładnie Teatr Art Concept z Radomia. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Koziołek Matołek" na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego. Przedszkolaki nie tylko oglądały przedstawienie ale wykonywały też różne zadania poznając polskie przysłowia o kozach :) Na zakończenie wszystkie dzieci dołączyły do „Klubu Koziołka Matołka” otrzymując stosowne pieczątki i dyplomy. 

„Ważne dla przedszkolaka daty- Narodowe Święto Niepodległości”

W naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień.

Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, ale także te tłumaczące sens współczesnej polskości oraz namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny. Dumnie odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.

„Jesteśmy Polakami”

Celem zajęć było zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi Polski, wzbogacanie słownika dzieci o nowe wyrazy: flaga, godło, herb, hymn oraz budzenie przywiązania do kraju ojczystego i wyrabianie u dzieci poczucia przynależności narodowej. Wszystkie przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Takie formy aktywności narodowej zdecydowanie przybliżają miłość do Ojczyzny, ale także utrwalają już poznane wiadomości. Dzieci w kąciku badawczym na tackach z ryżem wyszukiwały i wyjmowały pesetami i szczypcami małe białe i czerwone walce z daru 10.

„Ważne dla przedszkolaka daty- Dzień Wszystkich Świętych”

Pierwszego listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że  jest to czas ciszy, zadumy. W przeddzień tego święta rozmawialiśmy o zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych i tworzyliśmy piękne znicze.

1 listopada to święto, w czasie którego wspominamy tych, których odeszli. 1 i 2 listopada większość z nas odwiedza groby bliskich, obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki.

„Teatr już w przedszkolu”

Zabawy w teatr należą do najbardziej lubianych przez dzieci form. Już maluchy chętnie bawią się w teatr, odtwarzając sytuacje z życia rodzinnego, przedstawiając role osób z najbliższego otoczenia: mamy, taty czy nauczycielki. Łatwo można zauważyć, jak wielką radość sprawia dzieciom przygotowanie przedstawienia dla kolegów i nauczycielki, a szczególnie dla rodziców i dziadków.

WESOŁA CIUCHCIA

Celem wycieczki było przede wszystkim zaznajomienie dzieci z pracą księgarza oraz zapoznanie z wyglądem i wyposażeniem sklepu. Największe wrażenie zrobiła mnogość i różnorodność zgromadzonych tam książek. Podczas zabaw tj.: „Rzut śnieżkami”, „Dziurawy ser”, „Studnia Jakuba”, rozwiązywania zadań w książeczce „Logico”, odgadywania zagadek pod hasłem „Polska nasza ojczyzna”- dzieci nabywały umiejętności współdziałania w grupie, kształtowały sprawność ruchową oraz motoryczną.

WALENTYNKI

Do walentynek przygotowaliśmy się w bibliotece, gdzie zapoznano nas z genezą tej tradycji. Wysłuchaliśmy fragmentu pełnej humoru i świetnych przepisów kucharskich książki G. Kasdepke „Słodki rok Kuby i Buby”. Jest to  opowieść o bliźniakach – bracie i siostrze, którzy kochają słodkości. Bohaterowie pieką, gotują, smażą na różne okazje przypadające w ciągu roku, jak np. walentynki.  Zdarza im się też przygotować wafle z okazji braku okazji. Bo Kuba i Buba to dzieci charakterne. Rodzice nie mają z nimi łatwo.

DOŚWIADCZENIA Z PRZYRODĄ NIEOŻYWIONĄ

„Żeglarzy” charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem jej zaspokojenia są zabawy badawcze. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody. Tym razem nasz kolega Maciek przyniósł zestaw „Małego badacza” i zachęcił nas do wykonania doświadczeń:

WALENTYNKI

14 lutego był dla naszych przedszkolaków prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiego takiego samego serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów z ulubionych bajek, były również tańce w parach.  Nie zabrakło oczywiście sercowych zadań matematycznych z wykorzystaniem maty do kodowania. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało słodką walentynkę. Dzień Walentynowy w naszym przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń :)

WALENTYNKI

14 lutego był dla naszych przedszkolaków prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiego takiego samego serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów z ulubionych bajek, były również tańce w parach.  Nie zabrakło oczywiście sercowych zadań matematycznych z wykorzystaniem maty do kodowania. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało słodką walentynkę. Dzień Walentynowy w naszym przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń :)

BAL KARNAWAŁOWY POSZUKIWACZE SKARBÓW

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą.W piątek 8 lutego w Przedszkolu  już od rana było bardzo gorąco, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z Balem Karnawałowym. Sala balowa zamieniła się w ten dzień w fabrykę świętego Mikołaja, zachęcając swoim wystrojem do super zabawy. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje.

CZERWONY KAPTUREK

Nasza sala na jeden dzień zamieniła się w prawdziwy teatr. Przedszkolaki miały okazję kupić bilet w kasie biletowej, po czym zajmowały miejsca w „sali teatralnej”. W tym dniu nauczycielki z gr. I i III zaprezentowały dla dzieci przedstawienie kukiełkowe pt. „Czerwony Kapturek”, wcielając się w postacie i odgrywając jak najlepiej przypisane im role. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły przygody małej dziewczynki, która nie zawsze słuchała przestróg mamy.

CZERWONY KAPTUREK

Nasza sala na jeden dzień zamieniła się w prawdziwy teatr. Przedszkolaki miały okazję kupić bilet w kasie biletowej, po czym zajmowały miejsca w „sali teatralnej”. W tym dniu nauczycielki z gr. I i III zaprezentowały dla dzieci przedstawienie kukiełkowe pt. „Czerwony Kapturek”, wcielając się w postacie i odgrywając jak najlepiej przypisane im role. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły przygody małej dziewczynki, która nie zawsze słuchała przestróg mamy.

ZIMOWY SPACER

Dzieci lubią zimę, zima lubi dzieci najbardziej na świecie! Korzystając z uroków zimy grupa Maluszków wybrała się na zimowy spacer w okolicy przedszkola, obserwując ruch uliczny, znaki drogowe oraz ośnieżone domy, drzewa i krzewy. Dzieci doskonale wiedziały jak zachować się podczas zabaw na śniegu. Pogoda podczas spaceru dopisywała, dzieci miały możliwość zrobić „bitwę” na śnieżki i chodzić po śladach. Przedszkolaki wróciły bardzo zadowolone oraz pełne wrażeń.

Podróż w krainę baśni...

Grupa "Poszukiwaczy skarbów" w ostatnim czasie podsumowała swoje wiadomości o baśniach, bajkach i bajeczkach na jednym z ostatnich zajęć poświęconej tej tematyce. Pojawił się element rywalizacji podczas odgadywania zagadek: "Co to za bajka?", dzieci brały udział również w zabawach matematycznych które bardzo lubią. Na koniec ozdabialismy domek "Baby-Jagi" ziarenkami kawy i kolorowymi cekinami.

Bal KARNAWAŁOWY !!!

Przedszkolaki czeka Was niezapomniana zabawa !

8 lutego 2019 (piątek) odbędzie się w naszym przedszkolu
BAL KARNAWAŁOWY.

Wszystkie grupy bawią się razem od godziny 9:30.

 

Jesteśmy ciekawi jakie stroje w tym roku wybierzecie ?

Spacer alejami osiedla

Spacer to dpoczynek, korzystanie z urozmaiconego pobytu na świeżym powietrzu, zaspokojenie potrzeby ruchu. Na spacerze dzieci bogacą wiadomości i doświadczenia w zetknięciu z otoczeniem odmiennym od sali przedszkolnej. To też okazja do obserwacji świata ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy oraz zjawisk przyrodniczych. Dla małych dzieci to przede wszystkim zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu , bo poprzez nie łatwiej przeżywają one i rozumieją to, co dzieje się wokół nich.

"My się zimy nie boimy"

Dzieci z grupy III uwielbiaja zabawy z matą do kodowania. Dziś uczyliśmy się przeliczać. Do tego celu posłużyła nam też kostka, w której ukrywały się różne zadania do wykonania przez dzieci. Zbieraliśmy guziki bałwanków A później porównywaliśmy kto ich ma najwięcej, a kto najmniej.

dokarmiamy ptaki

my się zimy nie boimy

JASEŁKA

śniegowy bałwanek

ŚWIĘTO GUZIKA

Przedszkole to miejsce, gdzie możemy świętować wszystkie dziwne święta:) I tak też było tym razem. 12-go grudnia w grupie Piratów dzieci obchodziły święto guzika. Prawie każdy przedszkolak przyniósł na tę okazję swojego małego lub dużego guzika. Bardzo szybko okazało się, że zabawa guzikami może być naprawdę interesująca i wciągająca. Przede wszystkim ćwiczyliśmy nasze umiejętności matematyczne, a oprócz tego kształtowaliśmy różne pojęcia z zakresu orientacji przestrzennej. Łączyliśmy guziki w zbiory, segregowaliśmy z uwzględnieniem na kolor, ilość oczek, a także na wielkość guzików. Układaliśmy figury geometryczne, tworzyliśmy rytmy. Nauczyliśmy się świetnej wyliczanki o guzikach, którą wykorzystujemy w codziennych zabawach. Na zakończenie tego fajnego dnia zrobiliśmy pracę plastyczną, oczywiście z wykorzystaniem guzików – choinkowa rączka, którą rodzice mogli podziwiać w szatni.

Wizyta Świętego Mikołaja

Wreszcie nadszedł dzień, na który dzieci czekały  z utęsknieniem - 6-go grudnia do naszego przedszkola przybył gość szczególny - Święty Mikołaj! Emocji było mnóstwo, a uśmiech z buzi naszych Piratów nie znikał nawet na chwilę.

Podczas spotkania ze Świętym Mikołajem przedszkolaki  zaśpiewały mu wyuczoną piosenkę pt. „List do Świętego Mikołaja” i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki.Po występach Mikołaj spędził trochę czasu z dzieciakami - poopowiadał im o swojej podróży do nich i obdarował pięknymi prezentami. Na zakończenie tego miłego spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem i obiecaliśmy mu, że przez najbliższy rok będziemy grzeczni.

ubieramy choinkę z mamą Igi

„Tęczowy bałwanek” to bajka, z którą odwiedziła nas mama Igi. Pani Agnieszka wybrała prześliczne opowiadanie dla naszych „Piratów”, które przypadło do gustu zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. Każdy z zaciekawieniem słuchał i nie mógł doczekać się jakie będzie zakończenie przygody naszego Tęczowego bałwanka. Po przeczytaniu bajki chwilkę się poruszaliśmy, a następnie mieliśmy bardzo ważne zadanie do wykonania. Wraz z mamą Igi musieliśmy ubrać choinkę w naszej sali, która jak się okazało jest największą choinką z całego przedszkola. Zadanie nie było proste, trochę czasu nam to zabrało, ale wszystko się udało. Nasza choinka jest najpiękniejszą choinką i cieszy oko każdego dnia.

kalendarz adwentowy

W tym roku nasi Piraci poznali jedno z ważniejszych/ciekawszych, a zarazem magicznych słów, które kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia. Kalendarz adwentowy.

Dzieci uwielbiają niespodzianki i prezenty, a na hasło, że przez cały miesiąc będziemy mieć dużo niespodzianek, zagadek i zadań bardzo się ucieszyły. Nasze przedszkolaki same ubierały prawdziwą choinkę w sali, ale także choinkę papierową w piękne kolorowe i wzorzyste bombki. Dzieciom pomysł bardzo się spodobał, a pierwszego dnia na próbę ułożyliśmy całą choinkę, którą później rozebraliśmy po toaby, każdego dnia doczepiać nową bombkę i wykonać nowe zadanie. Kalendarz adwentowy uczy oczekiwania, odliczania i jak się okazuje daje wiele radości.

rytmika w naszej grupie

Świętujemy 100- ną rocznicę odzyskania niepodległości

W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej oraz wpajamy szacunek dla polskich symboli. Ten rok jest dość szczególny dlatego, że przypada 100-na rocznica odzyskania wolności Polski. Do tej ważnej uroczystości Piraci szykowali się kilka tygodni- uczyliśmy się hymnu Polski, robiliśmy godła, szykowaliśmy biało- czerwone kotyliony, papierowe flagi, urządzaliśmy w sali kącik patriotyczny, a także rozmawialiśmy o tym ważnym wydarzeniu. Dodatkowo realizowaliśmy zadania z projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, gdzie dzieci wspólnie z misiem Piratem uczyły się patriotyzmu.

9-go listopada przedszkolaki wzięły udział w uroczystej akademii, którą przygotowały grupy najstarsze. Natomiast 12-go listopada odbył się przegląd pieśni patriotycznej, na którym to nasza grupa występowała do piosenki pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Dzień Niepodległości był bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Wyjazd do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

18 grudnia nasza grupa udała się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl pt. „Kopciuszek”. To opowieść o tym, że los sprzyja ludziom dobrym i szlachetnym. Ale również o cudowności i niezwykłości świata.  Oprócz Wróżki występuje w niej bowiem gadający kot, śpiewające warzywa i mówiące dziwnymi językami przedmioty. Konwencją spektaklu są lalki typu muppety, takie jakie można zobaczyć w filmach i programach Jima Hensona. Dzięki  kolorowej scenografii, piosenkach i kompozycji muzyki funky oraz jazzu nasi Piraci oglądali przedstawienie z wielkim zaciekawieniem. Po spektaklu wzięliśmy udział w pogadance na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, którą przeprowadziła policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego. To była świetna okazja na przypomnienie sobie i utrwalenie ważnych zasad.

Zajęcia otwarte o tematyce patriotycznej

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski zaprosiliśmy Rodziców na zajęcia otwarte o tematyce patriotycznej.Podczas zajęcia dzieci utrwalały swoją wiedzę na temat symboli narodowych. Rodzice mogli obserwować własne dzieci podczas wykonywania różnych zadań, sami także byli zaangażowani w wykonanie wspólnej pracy plastycznej. Dziękujemy za poświęcony czas !!!

Andrzejki w przedszkolu

 Nasi dzielni Piraci przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Gwiazdora” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Była atmosfera tańca i świetna zabawa. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.

Pomoc dla Michałka

Jak dzisiaj uczyć i wychowywać dzieci, aby w przyszłości wyrosły na mądrych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi… By potrafiły okazać serce i nieść pomoc istotom słabszym i potrzebującym… Jednym ze sposobów takiego wychowania jest włączanie dzieci do akcji charytatywnych. Nasze „Piętaszki” bardzo chętnie pomagają potrzebującym, dlatego tym razem przedszkolaki zaangażowały się w pomoc dla Michałka, który choruje na Neuroblastomie. Głównym celem akcji była pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie chorego chłopca.

Dokarmiamy ptaki zimą

Zima to trudny czas dla ptaków, dlatego Piętaszki postanowiły zadbać aby podczas tegorocznej zimowej aury naszym skrzydlatym przyjaciołom nie brakowało pożywienia. Przedszkolaki podczas zajęć dowiedziały się, czym można dokarmiać ptaki, a także wykonały własne kolorowe karmniki. Z pomocą taty Ali, umieściliśmy karmniki na drzewie w przedszkolnym ogrodzie i systematycznie uzupełniamy je ptasimi smakołykami. Dokarmiając ptaki dzieci zyskują poczucie, że robią coś dobrego, zbliżają się do otaczającej ich przyrody, rozwijają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na nią.

W KINIE

„Żeglarze” obejrzeli w kinie baśń pt. „Królowa Śniegu – po drugiej stronie lustra”. Akcja rozgrywa się w świecie rządzonym przez czary. Pewnego dnia rodzice Gerdy oraz jej brat – Kai zostają porwani przez Króla Haralda. Okrutny władca i wielki wróg wszystkiego, co magiczne, zsyła najbliższych Gerdy do Krainy Luster – ponurego miejsca, w którym nie działają żadne czary. Żeby ocalić rodziców i brata, dziewczynka będzie musiała zdobyć pewien legendarny przedmiot.

ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

Sensoryczna ścieżka, to bardzo fajna zabawa, która z pewnością zainteresuje każde dziecko. Chodzenie po takiej ścieżce rozwija:

  • motorykę dużą
  • równowagę i koordynację ruchową
  • stymuluje receptory znajdujące się w stopach
  • wrażenia dotykowe
  • a co najważniejsze pozwala dziecku rozwinąć wyobraźnię dotykową.

Spacerowanie po takiej ścieżce sprawiło Poszukiwaczom Skarbów wiele radości!!!

JASEŁKA W GR.III

„Pójdżmy wszyscy do stajenki ...” rozbrzmiewało u „Poszukiwaczy Skarbów” dnia 19 grudnia. Przedszkolaki pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowały wyjątkowe przedstawienie jasełkowe. Nie zabrakło szopki, Maryi, Józefa, Jezuska leżącego w żłóbku, pastuszków, aniołków i magicznego nastroju. Wszyscy przypomnieli sobie biblijną historię Narodzenia Pańskiego, a to wszystko za sprawą małych aktorów. Na zakończenie występu, dzieci wraz ze zgromadzonymi bliskimi, odśpiewali wspólnie kolędy. 

ZIMOWE EKSPERYMENTY

  Zima to świetna pora na przeprowadzenie doświadczeń związanych ze śniegiem, lodem i zamarzaniem.  Dzieci z zainteresowaniem obserwowały co dzieje się ze śniegiem, kiedy przyniesiemy go do ciepłej sali - eksperymentowały ze śniegiem:
- oglądały go przez lupę,
- każde dziecko mogło dotykać, ugniatać śnieg i dzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami co do jego właściwości,
- napełniły naczynie śniegiem i stawiały w różnych miejscach sali obserwując, gdzie szybciej się topi.

JASEŁKA

Gdy Boże Narodzenie się zbliżało, niebo i piekło zawrzało

I dwie narady się odbyły: anielska i diabelska w jednej chwili.

W takiej konwencji przedszkolaki przedstawiły tegoroczne jasełka.

Zajęcia edukacyjne w Bibliotece

 19 grudnia nasza grupa wybrała się na kolejne już zajęcia edukacyjne do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 8 na Barwinku. Tym razem tematyka zajęć ogniskowała wśród  nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie na początku wysłuchaliśmy wiersza i opowiadania. Pani bibliotekarka przygotowała dla nas wiersz A. Krzanik pt. „Świętowanie” oraz opowiadanie Z. Staneckiej pt. „Basia i Boże Narodzenie”, dzięki którym utrwaliliśmy zwyczaje związane z tymi świętami.

Warsztaty z rodzicami

W dniu 14.12.2018 roku w grupie „Piętaszki” zostały zorganizowane warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci pt: „ Bożonarodzeniowe ozdoby choinkowe”. Na stołach pojawiły się porcelanowe i gipsowe figurki oraz inne materiały plastyczne tj. filc, cekiny, guziki, mulina, z których wyczarowane zostały piękne gwiazdy, anioły, Mikołaje, renifery itp. Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności.

Wyjazd do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

13 grudnia nasza grupa udała się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl pt. „Przygody Koziołka Matołka”.  Rozśpiewane pogodne i żywiołowe przedstawienie  o Koziołku przemierzającym świat, szukając swego miejsca na ziemi wywołało dużo pozytywnych emocji i uśmiechu na twarzach „Piętaszków”.  Dzięki nieustępującemu humorowi scenicznemu, barwnym kostiumom i doskonałej scenografii z przyjemnością i zainteresowaniem śledziliśmy przygody głównego bohatera.

Mikołajkowa zbiórka

Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka drugiego człowieka, nauka człowieczeństwa... Pomagając sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki I przyjazny...

Wizyta Świętego Mikołaja

Dnia  6 grudnia,  tuż po przedstawieniu  w wykonaniu grupy „PATIGO” w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” św. Mikołaj. Najpierw było słychać dźwięk dzwoneczków, potem głośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Wszystkie „Piętaszki” powitały Mikołaja głośnymi oklaskami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.

TEATRZYK

Dnia 11 stycznia 2019r. (piątek)

o godzinie 11:00

nasze przedszkolaki obejrzą spektakl

pt.: „Wielkie sprawy małej żaby”.

Serdecznie zapraszamy

Jasełka w Papużkach

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadziła nas grupa Papużek, która przedstawiła nam swoje Jasełka. W pięknych strojach (była cudowna Maryja i Józef, słodkie aniołki, prześliczni pastuszkowie i trzej królowie), przy pięknej dekoracji z uśmiechami na buziach  maluchy zatańczyły, zaśpiewały i pięknie recytowały świąteczne wierszyki.

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE PAPUŻEK

18 grudnia w naszej grupie odbyły się warsztaty świąteczne, na których mali artyści wraz ze swoimi rodzicami wykonywali bożonarodzeniową bombkę techniką decoupage. Odkryliśmy mnóstwo talentów artystycznych nie tylko wśród dzieci, lecz także ich najbliższych, a świetnej zabawy, uśmiechu i radości nie było końca. Podczas tego niezwykłego spotkania, panowała radosna atmosfera, a wszystkim gościom udzielił się świąteczny nastrój.

Wspólne oglądanie bajki

Święta Bożego Narodzenia są dla nas wszystkich szczególnym przeżyciem. A któż bardziej cieszy się z nadchodszących Świąt jak nie dzieci? Aby utrwalić tradycje związane z Świętami postanowiliśmy zorganizować dla „Papużek” i „Poszukiwaczy skarbów” wspólne oglądanie świątecznej bajki. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały bajkę pt. „Bajkowe Święta Myszki Miki”.

Witaminowe przyjęcie z mamą Wiktorii.

W dn.11.12.2018r. witaliśmy w naszej grupie kolejną mamę Wiktorii panią Emilię Statuch, która w ramach Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała pouczającą bajkę o zdrowym odżywianiu pt.: „Kicia Kocia – witaminowe przyjęcie”. Nasze dzieciaki z radością wysłuchały o przygodach rezolutnej Kotki Kici, którą odwiedził jej kolega Pacek i wbrew panującym zasadom objadły się słodyczami. Jednak to nie był dobry pomysł, bo Kotkę rozbolał brzuch i oczywiście zwierzątka wiedziały dlaczego.

Świąteczna zbiórka Mikołajkowa dla Domu Dziecka

Przedszkole Samorządowe nr 3 serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę , która przynagla do czynienia dobra i za bezinteresowną pomoc w Świątecznej zbiórce Mikołajkowej dla Domu dziecka w Nagłowicach oraz Rodzinnego domu dziecka w Daleszycach.

Dziękujemy za poparcie tak szczytnego celu.

Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli naszą akcję przesyłamy uściski i szerokie uśmiechy od wychowanków Domu Dziecka w Nagłowicach i Daleszycach Dziękujemy!!

W TEATRZE

 W grudniu „Żeglarze” wybrali się do teatru na spektakl pt. „Przygody Koziołka Matołka”. Było to żywiołowe i pełne uroku przedstawienie, którego główny bohater – Koziołek przemierza świat, szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egzotyczne kraje, poznaje ich mieszkańców i przeżywa wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Wychodzi cało z każdej opresji i w chwale przybywa do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, co dla niego najlepsze.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

  Tradycyjnie - 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj ze swoimi pomocnikami elfami. Najpierw przywitał się ze wszystkimi w sali grupy Piratów. Po obejrzeniu przedstawienia każda z grup wróciła do swoich sal i tam czekała na przyjście Mikołaja. Na powitanie „Żeglarze” zaśpiewali dla niego piosenkę i zadeklamowali wiersz. Na zakończenie wizyty każdy otrzymał od

Mikołaja prezent. 

PIRAMIDA ŻYWIENIA

 Podczas zajęć zaprezentowano planszę przedstawiającą piramidę zdrowego żywienia. Dzieci zapoznały się z poszczególnymi piętrami piramidy.

Zwrócono uwagę na produkty niezbędne do funkcjonowania organizmu - które należy spożywać by być zdrowym: produkty zbożowe, owoce i warzywa, mleko i jego przetwory, mięso, woda.

Sprawdzianem wiedzy była zabawa dydaktyczna, podczas której przedszkolaki przygotowały na talerzykach całodzienne menu: śniadanie, obiad, kolację układając obrazki ze zdrową żywnością na talerzyki. 

ANDRZEJKI

 Tego dnia przenieśliśmy się w świat fantazji i czarów podczas zabaw w bibliotece. W ten nastrój wprowadziła nas bajka pt. „I ty możesz uratować wróżki”. Następnie każdy z nas chciał dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości, jaki będziemy wykonywać zawód. Spotkanie zakończyliśmy zawodami na miotle, co jak zwykle wzbudziło w nas zdrową rywalizację.

ZAKODOWANY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  26 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dowiedzieliśmy się skąd się wzięło jego święto, wysłuchaliśmy bajki o misiach, dzieliliśmy imiona misiów na sylaby i głoski. Następnie cała grupa wraz z misiami bawiła się podczas zabaw muzyczno-ruchowych. I tak doszliśmy do najważniejszego zadania w tym dniu: odkodowaliśmy obrazek misia według podanego kodu. Na zakończenie wykonaliśmy misiowe puzzle.

Zabawa Andrzejkowa!

30 listopada grupa Piętaszków podtrzymując stary ludowy zwyczaj czynienia wróżb w „Wigilię św. Andrzeja” urządziła tzw.  Andrzejki. Podczas zabawy  przedszkolaki próbowały dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości, wykorzystując tradycyjne wróżby, które przetrwały do dziś. Przewidywanie przyszłości zaczęliśmy od butów i wróżby „Podróż w dalekie kraje”. Osoba, której pierwszy but dotarł do wyjścia, losowała kartę z nazwą miejsca tegorocznej podróży na wakacje.

Dzień Pluszowego Misia

Święto Pluszowego Misia uczciliśmy w naszej grupie ze swoimi ukochanymi pluszakami ! Tego dnia dowiedzieliśmy się kiedy i w jaki sposób te słodkie maskotki zyskały tak wielka popularność - pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana "Teddy's Bear". Obejrzeliśmy materiał poświęcony produkcji pluszowych maskotek w jednej z fabryk zajmujących się tym od wielu lat.

Przegląd Pieśni Patriotycznej

18 listopada nasza grupa, reprezentowała przedszkole na Przeglądzie Pieśni Patriotycznej,  zorganizowanym przez  Klub Wojskowy działający przy  Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Zaprezentowaliśmy się w piosence pt.  „Jak szło wojsko raz ulicą” wraz z układem choreograficznym, ponad to, razem z grupą VII zaśpiewaliśmy piosenkę „Kocham Cię Polsko” a także wyrecytowaliśmy wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

Wizyta Mikołaja

6 grudnia,  tuż po przedstawieniu ,,ZIMOWY CZAS”, w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy” św. Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczki pomocników  – reniferów, potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Cała sala powitała Mikołaja głośnymi oklaskami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.  

Czytamy z mamą Jagódki

W zeszłym tygodniu odwiedziła Nas mama Jagody- Pani Agnieszka, która przeczytała nam piękne opowiadanie dotyczące zbliżających się Świąt. Później wszyscy wykonaliśmy prace plastyczną pt. „Mikołaj”. Na koniec Jagódka poczęstowała wszystkie dzieci pierniczkami które dzień wcześniej upiekła razem ze swoją mamą. Pani Agnieszce jeszcze raz dziękujemy za udział w zajęciach i za włączenie się do Akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom”

„Serce za Odwagę”

W grudniu rodzice z Naszej grupy zostali zaproszeni na zajęcia warsztatowe połączone z niezwykłą akcją tworzenia kartek świątecznych dla żołnierzy. Akcja pt. „SERCE ZA ODWAGĘ”. Dzieci wspólnie z rodzicami aktywnie włączyli się w dekorowanie kartek. Pomysły i zdolności naszych dzieci i ich rodziców możemy podziwiać na zamieszczonych zdjęciach. Wszystkim  rodzicom  jeszcze raz serdecznie dziękujemy .

Jasełka

Jasełka w przedszkolu:

 

Grupa 1 – 18. 12. 2018 r. (wtorek) godz. 1230 (sala grupy 1)

Grupa 2- 19. 12. 2018 r. (środa) godz. 1430 (sala grupy 2)

Grupa 3- 19. 12. 2018 r. (środa) godz. 1300 (sala teatralna)

Grupa 4- 19. 12. 2018 r. (środa) godz. 1400 (sala grupy 4)

Grupa 5- 21. 12. 2018 r. (piątek) godz. 1400 (sala teatralna)

Grupa 6- 20. 12. 2018 r. (czwartek) godz. 1300 (sala teatralna)

Grupa 7- 18. 12. 2018 r. (wtorek) godz. 1330 (sala teatralna)

Grupa 8- 19. 12. 2018 r. (środa) godz. 1430 (sala teatralna)

Grupa 9- 20. 12. 2018 r. (czwartek) godz. 1430 (sala teatralna)

Wizyta Świętego Mikołaja

Dnia 6.12.2017r. nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym o Mikołaju w wykonaniu aktorów z firmy „Patigo”. Grupa „Papużek” przywitała miłego gościa wierszem i piosenką. Potem nastąpił długo wyczekiwany moment rozdawania prezentów uwieczniony pamiątkowymi zdjęciami. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów.

Urodziny Janka i Ani

W listopadzie swoje urodziny obchodzili  Janek i Ania. Z tej okazji przygotowali dla swoich kolegów słodki poczęstunek, a my tradycyjnie odśpiewaliśmy „sto lat”. Wszyscy życzymy im WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

„Jeż - jesienny zwietrz” – ogólnopolski konkurs plastyczny

Natalia Żeber jako reprezentantka z grupy I Papugi wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.: „Jeż – jesienny zwierz” organizowanym przez Zespół szkolno-Przedszkolny w Chalinie z okazji zbliżającego się Dnia Jeża. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy na temat rodzimych zwierząt podlegających ochronie gatunkowej jak również rozwijanie kreatywności, zdolności plastycznych oraz wrażliwości estetycznej. Natalia wykonując swoją pracę wykazała się dużą kreatywnością i pomysłowością.

Ćwiczymy małą motorykę

Duża ilość manualnych ćwiczeń i zabaw ma bardzo duży wpływ m.in. na prawidłowy uchwyt ołówka i umiejętności pisania. Zwykłe rysowanie, wyklejanie, nawlekanie czy też lepienie we wczesnym dzieciństwie najlepiej rozwija małą motorykę, która jest odpowiedzialna za precyzję ruchów oraz sprawność palców i dłoni.    

Nasze przedszkolaki bardzo lubią nowe wyzwania, dlatego i tym razem chętnie zaangażowały się do wspólnej zabawy. Ćwiczyliśmy pojęcie pary, szukaliśmy par na sylwecie człowieka, odszukiwaliśmy pary różnych przedmiotów schowanych po sali, a także tańczyliśmy w parach. Nie zabrakło również kodowania – wyznaczaliśmy trasę, aby dwa klocki mogły utworzyć parę. Na zakończenie zabawy i dla utrwalenia pojęcia para, dzieci wykonały dość trudną pracę. Była potrzebna nam tekturowa podkładka, kolorowe szpilki i gumki recepturki. Dzieci wbijały w tekturkę kolorowe szpilki, a następnie za pomocą gumki recepturki tworzyły pary.

 

Uczymy nasze dzieci pomagać innym

Pomaganie jest pięknym gestem. Podczas „Świątecznej zbiórki mikołajkowej”, nasze przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami mogły pomóc pokrzywdzonym przez los i najbardziej potrzebującym dzieciom. To dzięki pomocy drugiego człowieka, na ich ustach pojawi się uśmiech i radość.

Dzieci przynosiły zabawki, ubrania, słodycze, a także kosmetyki. Zbiórka wsparła Dom Dziecka w Nagłowicach oraz Rodzinny Dom Dziecka w Daleszycach.

Wszystkim, którzy włączyli się w  naszą zbiórkę  bardzo dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych.

Święto Pluszowego Misia

Pod koniec listopada w naszej grupie obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Ten pluszowy bohater zasługuje na szczególne potraktowanie, dlatego też w naszej grupie jego święto obchodziliśmy przez kilka dni. W tych dniach wszystkie przedszkolaki przyniosły swojego małego lub dużego przyjaciela –  Misia.  Każdy pluszowy miś był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki opowiedziały o swoich maskotkach oraz o ulubionych zabawach z pluszakami. Dzieci poznały historię pluszowego misia, rozróżniały misie z bajek zarówno tych aktualnych, jak i z bajek, które pamiętają ich rodzice. Dzieci wraz z misiami bawiły się, śpiewały piosenki, odpoczywały, pracowały w książkach, a także wykonywały pracę plastyczną.

Nie zabrakło również kodowania. Do wspólnej zabawy dzieci zaprosiły naszego grupowego misia Pirata, z którym rozwiązywaliśmy zadania.Najpierw na macie miś szukał właściwej drogi do miodu, utrwalał kierunki, liczenie i nazwy kolorów. Innym zadaniem było wyznaczyć misiową drogę, ale tym razem do wykonania tego ćwiczenia posłużył nam Ozobot. Dzieci doskonaliły swoje umiejętności odczytywania i przenoszenia kodów na papier. Sprawdzaliśmy jak Ozobot zareaguje na narysowany mu kod i jakimi kolorami zaświeci.

Na zakończenie obchodów Dnia Pluszowego Misia odbyła się misiowa dyskoteka, na której było wiele wspólnych zabaw i radości.

„Gościnnie – pan Paweł Jańczyk”

W piątek  23 listopada gościliśmy w naszej grupie rzecznika prasowego oraz spikera kieleckiego Stadionu Suzuki Arena pana Pawła Jańczyka. To spotkanie było długo wyczekiwane szczególnie przez chłopców z naszej grupy, ze względu na  ich pasję do piłki. Pan Paweł  pokrótce opowiedział i wyjaśnił, na czym polega praca rzecznika prasowego jak i spikera. Krótki film przedstawiający jego osobę pokazał jakie emocje towarzyszą jego pracy zawodowej.

Zakodowany Dzień Pluszowego Misia

W grupie „Papugi” dnia 26.11.2018r. królował Pluszowy Miś. Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały ten dzień, ponieważ „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” -  to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu.

Poznaliśmy misie przytulicie jako postacie z bajek oraz te niebezpieczne niedźwiedzie (różne gatunki) żyjące na wolności w różnych częściach świata.

Zabawy z chustą animacyjną

Chusta zwłaszcza przy pierwszym z nią spotkaniu stanowi dla dzieci dużą atrakcję (sprawia to jej wygląd). Wskazane jest aby dzieci miały możliwość zapoznania się z nią :mogły nią pomachać, wejść pod nią, a dopiero potem bawić się według określonych zasad. I tym razem było nie inaczej. Dzieci świetnie się bawiły w zabawy: „Słońce świeci, deszczyk pada”; „Calineczkę”; „Rybak i rybka” a przy okazji rozpoznawały i nazywały podstawowe kolory. To była świetna zabawa :)

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 26 listopada dzieci z naszej grupy uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja.

Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych  fragmentów książek o niedźwiadkach, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki . Na zakończenie każdy przedszkolak zrobił sobie „misiowe” zdjęcie. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości.

Wizyta w Bibliotece

28 Listopada wybraliśmy się na zajęcia do zaprzyjaźnionej pobliskiej Biblioteki. W skupieniu słuchaliśmy czytanej książki, i braliśmy czynny udział w zadaniach które wymyśliła  dla Nas Pani.

Zakodowane Misie

Dzieci z gr. III  kodowały wybranemu przez Nas misiowi drogę do ciasteczek, na  naszej macie do kodowania.  Dzieci prowadząc Misia do ciasteczek, układały kod używając strzałek kierunkowych. Dzieci układały również różne sekwencje najpierw miś niebieski później brązowy, następnie znowu niebieski itp. Na koniec z pociętych kawałków papieru ułożyliśmy nasze misiowe puzzle.

Wycieczka do Muzeum Historii Kielc

22 listopada uczestniczyliśmy w warsztatach „Muzealna szkoła czarownic”. Rozpoznawaliśmy zioła i przyprawy po zapachu, mieszaliśmy mikstury w moździerzu , lataliśmy na miotle i wykonaliśmy z kolorowego papieru czapkę czarownicy.

Pani przewodniczka zaprowadziła nas do sali, w której zobaczyliśmy eksponaty

z czasów, kiedy nasze Kielce były jeszcze maleńką osadą.

 

Zajęcia w bibliotece

21 listopada wybraliśmy się do biblioteki na zajęcia edukacyjne "Polska- moja ojczyzna".

Na mapie Polski odszukaliśmy najbardziej znane regiony naszego kraju: Tatry, Mazury, Morze Bałtyckie i oczywiście nasze Góry Świętokrzyskie. Pani Edyta pokazała, dobrze nam znane, symbole narodowe. Wspólnie kolorowaliśmy godło Polski. Potem odśpiewaliśmy hymn i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

„Polska memu sercu bliska” – Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

Ania Hanaj z grupy I „Papugi” i Jagoda Sałek z grupy III „Poszukiwacze skarbów” jako reprezentantki maluszków z naszego przedszkola po raz pierwszy wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Polska memu sercu bliska” organizowanym przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Rybniku. Celem konkursu było kształtowanie uczuć patriotycznych i uwrażliwienie na piękno naszej Ojczyzny.

„Polska memu sercu bliska” – Ogólnopolski Konkurs Plastyczny.

Ania Hanaj z grupy I „Papugi” i Jagoda Sałek z grupy III „Poszukiwacze skarbów” jako reprezentantki maluszków z naszego przedszkola po raz pierwszy wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Polska memu sercu bliska” organizowanym przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Rybniku. Celem konkursu było kształtowanie uczuć patriotycznych i uwrażliwienie na piękno naszej Ojczyzny. Wykonując swoje prace plastyczne dziewczynki wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością.

„Polska memu sercu bliska” – Ogólnopolski Konkurs Plastyczny.

Ania Hanaj z grupy I „Papugi” i Jagoda Sałek z grupy III „Poszukiwacze skarbów” jako reprezentantki maluszków z naszego przedszkola po raz pierwszy wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Polska memu sercu bliska” organizowanym przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Rybniku. Celem konkursu było kształtowanie uczuć patriotycznych i uwrażliwienie na piękno naszej Ojczyzny. Wykonując swoje prace plastyczne dziewczynki wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością.

KONKURS „JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE”

 Dzieci z grupy VI „Żeglarze” wykonały prace plastyczne na konkurs „Jestem bezpieczny na drodze”. Organizatorem była Straż Miejska w Kielcach.

Celem konkursu było:

- promowanie bezpiecznych zachowań wśród najmłodszych,

- wyrabianie pożądanych przyzwyczajeń dotyczących bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym,

- utrwalenie wiedzy na tematy związane z zasadami ruchu drogowego,

- wdrażanie dzieci do zdrowej rywalizacji konkursowej

Wyróżnienie otrzymały: BLANKA LIPIEC i MAJA PACIOREK.

ZAJĘCIA W OMPiO

 W listopadzie wybraliśmy się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na warsztaty związane z rocznicą odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Najpierw zwiedziliśmy ekspozycję przedstawiającą polskie symbole narodowe – mieliśmy okazję przymierzyć czapkę żołnierską, hełm, zobaczyć prawdziwą armatę, karabin, mundury żołnierzy.

MALI BADACZE

Przedszkolaki postanowiły zabawić się w małych badaczy. Sprawdzały, co pływa, a co tonie? Do miski z wodą wrzucali różne przedmioty. Obserwowali i omawiali co się z nimi dzieje. Wywnioskowali, że przedmioty pływają dlatego, że wykonane są z lekkich materiałów, a zatoną przedmioty z metalu: spinacz, magnes. Wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to, czy pływa, czy tonie; duży kawałek z lekkiego materiału będzie pływać, np. korek, mały, np. spinacz utonie.

Dzieci poznały również właściwości magnesów. Sprawdzały, które przedmioty są przyciągane przez magnes.

DESZCZOWE KODOWANIE

Podczas deszczowej pogody  „Żeglarze” szukali kodu ukrytego w wierszu „Parasol”. Wysłuchali treści wiersza, a następnie na jego podstawie ćwiczyli różne umiejętności: gimnastykę buzi i języka (kap, kap, szu, szu), segregowanie materiału ze względu na kolor, układanie rytmów. Wspólnymi siłami udało się rozszyfrować zadanie i ułożono parasol.

Spotkanie z mamą Ani!!

Dnia 23.11.2018r. w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom naszą grupę odwiedziła mama Ani pani Agata Hanaj. Z zapartym tchem wysłuchaliśmy bajki pt.: „Dżungla, dżungla”. Ania wspólnie z mamą przeniosła nas w krainę podzwrotnikowych lasów tropikalnych. Zewsząd słychać było dźwięki i odgłosy dżungli – szum roślin, nawoływania dzikich zwierząt tj. lampartów, małp, syczenie węży, śpiew ptaków, brzęczenie owadów, rechot żab, a w konarach palmowych drzew słychać było odgłosy papug.

Fruit salat

W Listopadzie na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego uczyliśmy się nazw owoców i ich kolorów. W  zapamiętywaniu trudnych słówek wspierały Nas  kolorowe           ” flashcards”,  oraz jak zawsze pomocny i  sympatyczny stworek” Boo” , który zawsze odwiedza Nas podczas zajęć języka angielskiego. Co najważniejsze sprawdziliśmy naszą wiedzę w praktyce – próbowaliśmy owocowej sałatki którą zrobił „Boo”.

Fruit salat

W Listopadzie na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego uczyliśmy się nazw owoców i ich kolorów. W  zapamiętywaniu trudnych słówek wspierały Nas  kolorowe            ” flashcards”,  oraz jak zawsze pomocny i  sympatyczny stworek” Boo” , który zawsze odwiedza Nas podczas zajęć języka angielskiego. Co najważniejsze sprawdziliśmy naszą wiedzę w praktyce – próbowaliśmy owocowej sałatki którą zrobił „Boo”.

Prawa dziecka

20 listopada jest Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. To święto dzieci i dorosłych. Czas uśmiechu, refleksji, rozmów o dziecięcych potrzebach, troskach i doskonały moment na zadanie niezadanych dotychczas pytań.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA "PAPUŻKI"

„Pasowanie na przedszkolaka” to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu naszych małych Papużek, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych przedszkolaków było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły, po czym  złożyły uroczystą przysięgę. Pani Dyrektor za pomocą pięknej czarodziejskiej róży dokonała uroczystego „Aktu pasowania”. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały upominki i dyplomy.

Zabawy badawcze z mydłem

Powszechnie wiadomo, iż dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka.

WYCIECZKA DO MULTIKINA

  8 listopada grupa Piratów wybrała się do Multikina w Galerii Korona na film animowany   pt. „Mała Stopa”, przedstawiający znaną wszystkim legendę o Yeti z zupełnie innej, zaskakującej perspektywy. Ta szalona opowieść o przyjaźni, odwadze i radości odkrywania przypadła do gustu naszym przedszkolakom. Dzieci oglądały bajkę z dużym zaciekawieniem i uśmiechem na twarzy.

  Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

,,CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

  Kontakt z książką już od najmłodszych lat odgrywa nieocenioną rolę zarówno w rozwoju, jak i wychowaniu dziecka. Nie tylko wszechstronnie wpływa na rozwój intelektualny, ale także znakomicie rozwija wrażliwość u każdego młodego czytelnika i słuchacza.

  W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” odwiedziła nas mama Kacpra Pani Katarzyna, która przeczytała nam bajkę  "Zagubiony baranek" .Dzieci z wielkim zaciekawieniem, uwagą wysłuchały bajki, oglądały kolorowe ilustracje i wypowiadały się na temat utworu. Po wspólnym czytaniu przyszedł czas na zabawę i słodki upominek od mamy Kacpra.

  Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie  za poświęcony nam czas i czekamy  z   niecierpliwością na kolejnych ochotników.

DZIEŃ KUNDELKA

   W październiku w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Kundelka. Z tej okazji naszą grupę odwiedzili wyjątkowi goście : Pani Magdalena Pawlik-Paciorek wraz ze swoim psem              z fundacji Dogadanka.

  Wizyta psa w przedszkolu to coś nowego i ekscytującego dla dzieci . Przesympatyczny piesek, lubiący kontakt z dziećmi, chwalił się przed naszymi przedszkolakami znanymi sobie sztuczkami.  Dzięki obecności psa i na jego przykładzie dzieci dowiedziały się, co wolno,         a co jest zabronione w kontaktach ze zwierzętami. Poznały przede wszystkim poprawne zasady postępowania wobec psa, by unikać zagrożeń.

   Na koniec zajęć dzieci i pies stali się już tak wielkimi przyjaciółmi, że pies jadł im z ręki ;)

DZIEŃ POCZTY

  18 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Poczty Polskiej. Poznaliśmy zawód listonosza i jego obowiązki. Teraz już wiemy, że to on dostarcza do domów wszystkie listy i paczki. Mieliśmy także okazję odwiedzić Urząd Pocztowy na Barwinku. Zobaczyliśmy jak wygląda praca na poczcie, a także wysłaliśmy kartki do swoich rodziców.

ZABAWY W TEATR

  Gdy pogoda za oknem nie dopisuje lubimy bawić się w teatr. Dzieci wraz z paniami przygotowały inscenizację wiersza Juliana Tuwima pt. ,,Rzepka”. W trakcie zabawy okazało się, że znany utwór niesie nadal aktualne przesłanie – razem możemy więcej.

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

W naszej grupie obchodziliśmy 100- lecie Niepodległości Polski. Celem działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski      i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych.Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych poznały pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.

„100-lecie Odzyskania Niepodległości”- zajęcia w bibliotece

W środę 7 listopada nasza grupa udała się do pobliskiej biblioteki na zajęcia edukacyjne pt. „100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Zgodnie z  programem, najpierw  przeprowadziliśmy wspólną  pogadankę na temat zbliżającego się święta – 11-ego listopada. Podczas zajęć, wysłuchaliśmy opowiadania o hymnie z książki pt. „Pomalowana Historia” autorstwa Kazimierza Szymeczko, które przybliżyło nam historie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz najciekawsze fakty dotyczące jego twórcy.

„Mała Stopa”

8 listopada grupa Piętaszków wybrała się do Multikina w Galerii Korona na najnowszą animację  Warnera pt. „Mała Stopa”, przedstawiającą znaną wszystkim legendę o Yeti z zupełnie innej, zaskakującej perspektywy. Szalona opowieść o przyjaźni, odwadze i radości odkrywania z porywającą muzyką w tle niezwykle przypadła do gustu naszym przedszkolakom i  wywołała dużo pozytywnych emocji-radości oraz uśmiechu  na ich twarzach.  Dzieciaki wróciły do przedszkola  w doskonałych humorach, uznając, że dzień był wyjątkowo udany : )

Urodziny Adasia i Mikołaja

Całkiem niedawno świętowaliśmy w naszej grupie urodziny Adasia i Mikołaja. W tym dniu staramy się aby nasi jubilaci czuli się wyjątkowo, dlatego wręczana jest korona- symbol, że w tym dniu staje się królem lub królową. Koledzy  śpiewają sto lat, składają życzenia i wręczają wcześniej przygotowany upominek. Jest super zabawa i słodkie niespodzianki:)

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

8 Listopada w Naszej grupie odbyło się bardzo ważne wydarzenie. Nasze dzieci  uroczyście zostały przyjęte do grona prawdziwych przedszkolaków! Wszystkie dzieci były bardzo przejęte tą uroczystością. Nasze Przedszkolaki spisały się na medal, pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły

Zabawa w dom i kodowanie

Dziś bawiliśmy się w dom. Nasze dzieci budowały różne domy, domki a nawet  zamki na macie do kodowania, wszystkie dzieci w skupieniu brały udział w tych zajęciach. Zajęcia z matą do kodowania przynoszą wiele korzyści rozwojowych dla dzieci, uczą logicznego myślenia i wprowadzają je w świat matematyki.

Spacer z flagą

13 Listopada nasze Przedszkolaki wybrały się na spacer wokół Naszego Przedszkola z Flagami Polski. Tym samym wyrabialiśmy u dzieci wartości Patriotyczne.

Przegląd Piosenki Patriotycznej

14 listopada w naszym przedszkolu odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej. Na początku dzieci obejrzały krótki film przypominający o symbolach Polski. Następnie grupy: Tęczowe rybki, Piraci, Piętaszki, Odkrywcy i Podróżnicy, przygotowały piękne piosenki patriotyczne wraz z układami taneczmi. Grupa „Żeglarzy” – jako delegacja naszego przedszkola - złożyła hołd ofiarom ataków terrorystycznych pod pomnikiem HOMO HOMINI.

Pamiętamy

Listopad to miesiąc pamięci o zmarłych i tych, którzy zginęli w walkach o wolność Polski. Przedszkolaki też o tym wiedzą i chciały pokazać, że pamiętają. Wykorzystując piękną pogodę wybraliśmy się na wycieczkę, aby odwiedzić groby żołnierzy polskich i zapalić im symboliczny znicz. Spacer alejkami cmentarza był ogromnym przeżyciem dla naszych dzieciaków, ale także ważną lekcją wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie w ich pamięci. Dzieci wiedziały jak się zachować - w milczeniu i skupieniu okazały szacunek tym. osobom, które od nas odeszły.

 

Jesienne parasolki

Pomimo, iż za oknem smutno i deszczowo u nas w sali jest wesoło. Żaden deszcz i żadne czarne chmury nie są nam straszne, ponieważ znamy mnóstwo sposobów na nudę. My Piraci uwielbiamy gry i zabawy ruchowe, ale także takie, gdzie trzeba troszeczkę pomyśleć:)

Utrwalamy kolory, powtarzamy liczenie, wymieniamy dni tygodnia oraz pory roku, przypominamy sobie określenia związane z położeniem, kodujemy, a to wszystko z pomocą parasolek.

Zabawy na świeżym powietrzu

Aktywność ruchowa musi być obecna w życiu każdego człowieka. Wspomaga ona rozwój organizmu, stymuluje go, rozwija umiejętności, zwiększa odporność oraz przynosi ogólne odprężenie i radość. Aktywność fizyczną można potraktować jako najważniejszą aktywność w ciągu całego dnia. Nasze przedszkolaki  potrzebują dużo zabaw, w których będą mogły się wyszaleć i wybiegać, dlatego korzystamy z każdej wolnej chwili i wychodzimy zarówno na spacery jak i odwiedzamy place zabaw.

100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość związana ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze przedszkole w związku z tym wydarzeniem zgłosiło się do akcji Rady Dzieci i Młodzieży działającej przy MEN pt. „Rekord dla Niepodległej”. Dokładnie o 11:11 wszystkie przedszkolaki zaspiewały hymn Polski. Po hymnie mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienia przygotowane przez najstarsze grupy.

NASZA KOCHANA POLSKO!

Droga POLSKO!

Z okazji Twojego 100-lecia,

życzymy Ci kolejnych lat niepodległości!

Niech wszyscy darzą Cię szacunkiem,

a na Twej ziemi panuje zawsze pokój, zgoda i miłość.

Jesteś naszym domem i nim pozostań!

Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!

Teatrzyk

16 listopada 2018r. (piątek) o godz. 9:30
nasze przedszkolaki obejrzą spektakl, pt.:

"Koziołek Matołek",
w wykonaniu aktorów agencji artystycznej "ART-KONCEPT".

„Wizyta kieleckiej Policji z miasteczkiem umiejętności drogowych „Autochodzik”

31 października grupa Piętaszków wzięła udział w spotkaniu profilaktyczno-edukacyjnym przeprowadzonym przez funkcjonariuszkę Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Celem zajęć było utrwalenie najważniejszych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego z wykorzystaniem zestawu  miasteczka umiejętności drogowych „Autochodzik”.

The Very Hungry Caterpillar

Krótka opowieść o małej głodnej gąsienicy, która każdego dnia zjadała cos innego, aż w końcu zamieniła się w pięknego motyla  – The very hungry  Caterpillar. Dzięki tej interesującej bajce udało nam się połączyć treści nauczania z zakresu przyrody i matematyki  z językiem angielskim, co doskonale wpisuje się w stosowaną przez nas na zajęciach  metodę - w skrócie nazywaną CLIL. Podczas zajęć, mieliśmy okazję utrwalić słownictwo głównie z zakresu nazw owoców, kolorów, a także liczb.

Mała motoryka z dynią

Na prawidłowy uchwyt ołówka i umiejętności pisania ma wpływ duża ilość manualnych zabaw od najmłodszych lat. Zwykłe nawlekanie, wyklejanie, rysowanie i lepienie we wczesnym dzieciństwie najlepiej rozwija małą motorykę, która jest odpowiedzialna za precyzję ruchów oraz sprawność palców i dłoni    

Do zabawy z dynią potrzebna była średniej wielkości dynia, kolorowe pinezki i gumki recepturki. Dziecko wbija w dynię wybrane kolory pinezek tworząc rozmaite kształty i figury. Pinezki łączymy razem w zbiory za pomocą gumek recepturek.

ŚWIĘTO DYNI

„Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam”.

 

 

 

  Ostatniego dnia października „Żeglarze” obchodzili święto z dynią w roli głównej.

  Poznaliśmy wielką różnorodność dyń, wartości odżywcze -  wzbogaciliśmy naszą wiedzę na ich temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, dyniowe zawody, skoki przez dynię oraz ziarnko do ziarnka.

JESIENNE KODOWANIE

Kasztany, żołędzie, orzechy, kolorowe liście...to naturalne materiały, które idealnie sprawdzają się na zajęciach dydaktycznych. Dzieci chętnie dzielą materiał przyrodniczy na kategorie, grupują, odwzorowują układ elementów. Takie zabawy wprowadzają nas do aktywności zawierających elementy kodowania.

NA POCZCIE

W październiku dzieci zapoznały się z pracą listonosza, drogą listu od nadawcy do odbiorcy. Aby w praktyce wykorzystać zdobyta wiedzę „Żeglarze” ozdobili dwie widokówki przedstawiające nasze miasto, ułożyli pozdrowienia dla dzieci z przedszkola w Głogowie i Białych Błotach, nakleili znaczki. Następnie odszukali czerwoną skrzynkę w Urzędzie Pocztowym, do której wrzucili kartki. Teraz czekają na odpowiedź.

W BIBLIOTECE

„Żeglarze” uczestniczyli w zajęciach w bibliotece na temat symboli narodowych. Wysłuchali fragmentu książki K. Szymeczko „Pomolowana historia”.           

Przesympatyczne mole książkowe opowiadają w przystępny i zabawny sposób historię Polski.
 Dzieci dowiedziały się skąd  wzięła melodia, którą cały kraj uznaje za swój symbol – hymn narodowy; poznały postać wielkiego przywódcy: J. Piłsudskiego oraz jego ulubioną klacz – kasztankę.

NA STRAGANIE

„Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy…” – każde dziecko, jak i dorosły zna wiersz Jana Brzechwy i wartości jakie z niego płyną. Aby przybliżyć tematykę tych naturalnych witamin dzieci z grupy „Żeglarze” przygotowały inscenizację wiersza dla grupy maluszków. Próby trwały 2 tygodnie, mali aktorzy ćwiczyli bez wytchnienia, ale z uśmiechem na twarzy swoje role. W dniu występu wszyscy byli podekscytowani, odbyła się próba generalna i po śniadaniu wyruszyliśmy zmierzyć się z tremą, by móc poczuć się przez chwilę jak prawdziwi aktorzy. Przedstawienie udało się.

KOLOROWE KANAPKI

Ponieważ już jesteśmy bardzo duzi, postanowiliśmy „dać wolne” paniom kucharkom i samodzielnie przygotować sobie śniadanie. Zanim przystąpiliśmy do zadania, dowiedzieliśmy się, jakie wartości odżywcze mają warzywa, rozpoznawaliśmy je zmysłem smaku, węchu, dzieliliśmy nazwy warzyw na sylaby, głoski. Po założeniu fartuszków i umyciu rąk przystąpiliśmy do pracy. Do wyboru mieliśmy wszystkie warzywa przyniesione przez dzieci. Każdy z nas wybrał to co lubi, dlatego każda kanapka była inna, ale za to wszystkie tak samo pyszne.

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Uzasadnianie dzieciom konieczność przestrzegania zasad ruchu drogowego w czasie korzystania z drogi to bardzo ważny element w edukacji przedszkolnej. W ramach tematyki zajęć "Bezpieczeństwo na drodze", dzieci poznały zasady prawidłowego przechodzenia przez ulicę, zapoznały się ze znakami dla pieszych i sygnalizatorem świetlnym - podczas zabaw dydaktycznych z wykorzystaniem rekwizytów. Przedszkolaki podzielone na zespoły:

 - segregowały znaki według kształtu

- układały puzzle przedstawiające ruch drogowy

- dopasowywały numery alarmowe do pojazdów uprzywilejowanych

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ CHŁOPAKA

Świętowanie tego szczególnego dnia rozpoczęliśmy od przygotowania własnoręcznie wykonanych prezentów – samolotów.

Następnie zorganizowane zostały różnego rodzaju konkurencje: „do czego służy?”, „taniec z balonami”, „muzyczne krzesła”, „zgadnij, kto to?”. Na zakończenie dziewczynki złożyły kolegom życzenia, wręczyły prezenty. Potem  wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.

Dzień Dyni

31.10.2018r odbył się w naszej grupie „Dzień Dyni”. Z tej okazji nasza sala zmieniła się w dyniową, pomarańczową krainę. Przedszkolacy dowiedzieli się co kryje w środku dynia, skąd się biorą w środku pestki, co można przyrządzić z dyni oraz jak ją ozdobić. Wszyscy mieli również okazję skosztować pestek dyni. Nie obyło się również bez dyniowych zabaw: dyniowe kręgle, dyniowa ciuchcia i wędrująca dynia. To był miły pełen wrażeń dzień, który maluchy zapamiętają na długoJ

Wizyta w bibliotece

W dniu 29.10.2018 r. odbyła się nasza pierwsza wzizyta w bibliotece. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, jak ważny jest szacunek do książek, jakie funkcje spełnia biblioteka i jak można się do niej zapisać. Nauczyły się po niej poruszać i szukać wybranej dla siebie książki.

W czasie zajęć, sympatyczna pani bibliotekarka czytała dzieciom znane utwory J. Tuwima         i J. Brzechwy, po których dzieci rozwiązywały literackie zagadki.

Na zakończenie dzieci oglądały egzemplarze ciekawych książek wydawnictw dla dzieci.

Teatrzyk "Przygody Foczki Akrobatki"

26 listopada nasze przedszkolaki obejrzały spektakl pt.: "PRZYGODY FOCZKI AKROBATKI" w wykonianiu aktorów agencji artystycznej "Patigo". Jest to pełna humoru opowieść o małej foczce, której wydawało się, że wszystko potrafi i może z powodzeniem występować w cyrku.  Oprócz miłej i radosnej atmosfery widowisko miało też elementy edukacyjne. Nasze przedszkolaki dowiedziały się, że jeżeli chcemy osiągać sukcesy to musimy być wytrwali i pilnie się uczyć.

Wycieczka do agroturystyki „Pod lasem”

18 października nasza grupa wraz z grupą VII  udała się do gospodarstwa agroturystycznego w Kaczynie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z tradycjami i wartościami kulturowymi regionu, kształcenie poczucia przynależności regionalnej i narodowej oraz rozwijanie postawy patriotycznej. Dzieci miały okazję zwiedzić gospodarstwo i obejrzeć zabytkowe maszyny i narzędzia gospodarskie oraz przedmioty wykorzystywane do użytku codziennego w dawnych czasach, o których zastosowaniu wyczerpująco opowiedział właściciel gospodarstwa.

Badamy Matkę Ziemię :)

Nasze przedszkolaki dzięki uprzejmości pani dyrektor Katarzyny Sowy- Cicheckiej i mamy Natalci z grupy IX Podróżników p. Anny Pietraszek wybrały się do Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej w Kielcach. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji, m. in.  możliwość zwiedzania wszystkich pracowni laboratoryjnych, gdzie mogliśmy obserwować pracę laborantów i analityków, zobaczyli najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe, które stosowane są w najlepszych laboratoriach chemicznych na świecie.

Certyfikat Grupy Froeblowskiej

Nasze przedszkolaki   bardzo chętnie podejmują różnorodne aktywności  i chętnie dzielą się swoimi wiadomościami.  Zgodnie  ze sobą współpracują i współdziałają. Czas wolny chętnie wypełniają zabawami swobodnymi z darami: tworzą przepiękne budowle, układają z wykorzystaniem schematów, aranżują teatrzyki stolikowe itp.     

Dary pani Jesieni

Jesień to piękna pora roku. W naszej grupie mamy mnóstwo okazji, aby się o tym przekonać. Rodzice pomagają nam doposażać kącik badawczy, a dzieci korzystają ze zgromadzonych darów. Nasze przedszkolaki poznawały „dary jesieni „,utrwalały ich nazwę i dopasowywały liść do owocu.

Uzbierane przez dzieci skarby jesieni wzbogaciły nie tylko kącik badawczy, ale także posłużyły do zabaw matematycznych i prac plastycznych.

Urodziny w przedzkolu

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Jest to „Jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi. Urodziny w naszym przedszkolu to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci, a w szczególności jubilata. To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. Obchodziliśmy już urodziny Michałka, Lilly i JasiaJ

Lubimy warzywa

Październik to doskonały czas na zapoznanie dzieci z darami przyrody jakimi są niewątpliwie warzywa i kształtowania prawidłowych zasad odżywiania.

Dzień Drzewa

Dzień Drzewa wymyślił w 1872r. w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. Z tej okazji postanowiliśmy zbadać tajemnice lasu i zabawić się w małych przyrodników - odkrywców. Dowiedzieliśmy się, że drzewanajwiększymi roślinami na Ziemi i najskuteczniej produkują tlen, dzięki któremu oddychamy. Na świecie ludzie wycinają lasy gdyż produkuje się z nich papier, meble i inne rzeczy niszcząc w ten sposób środowisko naturalne faunę i florę.

Idziemy na pocztę

Dnia 18 października obchodziliśmy wyjątkowo. Tego dnia wybraliśmy się do pobliskiej poczty aby wysłać pocztówkę z pozdrowieniami do zaprzyjaźnionego przedszkola z Olsztyna!. Po powrocie w Sali czekała na nas niespodzianka- była to paczka zaadresowana do Naszej grupy! Okazało się że w środku czekały na Nas CISZAKI, małe stworki które będą z nami w grupie.

Urodziny Wiktorka

Ten dzień spodobał się każdemu z Nas, śmiechy i tańce nie miały końca. Wszyscy uroczyście zaśpiewaliśmy Wiktorkowi 100lat, po czym czekał na nas słodki poczęstunek.

PIERWSZA POMOC

    „Żeglarze” podczas zajęć zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Przyjrzeli się zawartości przedszkolnej apteczki i ochotnicy spróbowali pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie. Okazało się, że większość pamięta numery alarmowe. Dzieci uczyły się bandażowania, obsługi jednorazowej maseczki.

Następnie oglądali atrybuty lekarskie, zaznajamiając z fachowym słownictwem.

Dzień Przedszkolaka

27 września nasze przedszkolaki miały swoje święto.

W tym roku Dzień Przdszkolaka odbył się pod hasłem:

"Przedszkolaki święto mają z Robinsonem w świat ruszają".

Każda z grup przygotowała występ związany z nazwą swojej grupy.

Zabawa była narawdę wspaniała.

Dzień Poczty Polskiej

18 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Poczty Polskiej. Poznaliśmy zawód listonosza i jego obowiązki. Teraz już wiemy, że to on dostarcza do domów wszystkie listy i paczki. Mieliśmy także okazję odwiedzić Urząd Pocztowy na Barwinku. Zobaczyliśmy jak wygląda praca na poczcie, co jest potrzebne, aby wysłać list. Po teorii nadszedł czas na praktykę, wrzuciliśmy do skrzynki pocztowej wcześniej przygotowaną kartkę z pozdrowieniami do zaprzyjaźnionego przedszkola.

Dzień Jeża

Z okazji Dnia Jeża wykonaliśmy jeżyki z masy solnej. Trochę wody, mąki i soli i powstała nam masa solna. Kiedy dzieci dostały porcję ciastoliny zaczęły tworzyć kulki, kuleczki, raz jedną ręką, raz drugą, a potem obiema naraz. Próbowały zrobić wałeczki, rolując masę na stole i w rękach. A potem przystąpiliśmy do lepienia jeży, kiedy już uformowaliśmy kształt nadszedł czas na makaronowe kolce. Jakież panowało skupienie na twarzach dzieci podczas wykonywanej pracy......

Urodziny Alicji

Niedawno w przedszkolu świętowaliśmy urodziny Alicji. Odśpiewaliśmy tradycyjne „sto lat”, składaliśmy Ali życzenia „wszystkiego najlepszego” potem całuski i pałaszowanie cukierków, które Ala przyniosła z okazji urodzin.
Sto lat Ala !!!!!!

Jesienna matematyka w bibliotece

15-go października po wakacyjnej przerwie znów odwiedziliśmy pobliską Bibliotekę Publiczną nr 8. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na lekcję o tematyce jesiennej. To właśnie tam poszukiwaliśmy jesieni w książkach dla najmłodszych. Po odczytaniu krótkiego opowiadania i sprawdzeniu czy uważnie słuchaliśmy, pani bibliotekarka miała dla nas niespodziankę. Każdy z nas mógł poczuć się jak prawdziwy malarz, a to za zasługą jesiennej kolorowanki ustawionej na sztaludze. Dzieci podchodziły do ilustracji, nazywały dary jesieni, a następnie kolorowały wybrany przez siebie element. Na zakończenie powstał piękny i kolorowy plakat, który panie zostawiły sobie na pamiątkę naszego spotkania. Nie mogło zabraknąć zabaw matematycznych. Przedszkolaki przeliczały kasztany, żołędzie oraz szyszki, a następnie tworzyły z nich różne figury geometryczne. Na zakończenie zajęć ślicznie podziękowaliśmy za poświęcony nam czas i serce, a także obiecaliśmy, że jeszcze tu kiedyś wrócimy.

Urodziny Marty

Październik powitaliśmy bardzo uroczyście i słodko, ponieważ nasza koleżanka Marta przyszła do przedszkola z dużą siatką cukierków. Wszystko to za sprawą urodzin, które obchodziła 1-go października. Zaraz po śniadanku zrobiliśmy Marcie koronę, którą ona sama sobie udekorowała, a następnie założyła ją na głowę a my zaśpiewaliśmy jej z całych sił urodzinowe sto lat. Były uściski, życzenia płynące prosto z serc oraz wspólna zabawa.

Robimy szaszłyki owocowe

W środę, 3-go października przedszkolaki z grupy z IV rozmawiały o tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie pysznych i zdrowych owoców. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych owocach, które przyniosły do przedszkola – były jabłka, gruszki, śliwki, mandarynki, arbuz a nawet jeżyny. Dzieci określały ich kształt, wielkość, kolor oraz podawały nazwęowoca, którą trzeba było podzielić na sylaby. Po krótkiej pogadance wszyscy zasiedli do swoich stolików, wyjęli deski do krojenia, plastikowe noże oraz przygotowały owoce, z których miały powstać pyszne, kolorowe i smaczne szaszłyki owocowe. Dzieci próbowały obrać owoce ze skórki, pokroić na mniejsze kawałki, a następnie nabić na patyczki i stworzyć własne pyszności. Po skończonej pracy wszystkie przedszkolaki zabrały się do degustacji szaszłyków, których przygotowanie dało im wiele radości i satysfakcji.

 

Witaminkowy dzień chłopaka

Na zakończenie tygodniowego poznawania owoców i warzyw oraz ich walorów zdrowotnych, grupa IV świętowała swoją pierwszą wspólną grupową uroczystość – dzień chłopaka. To był wyjątkowy dzień i pełen pozytywnych emocji, ponieważ to właśnie chłopcy mieli swoje święto. Najpierw było sto lat i życzenia od wszystkich dziewczynek, a następnie wręczenie chłopcom słodkich i zdrowych lizaków zakupionych przez rodziców oraz medali „super chłopaka”. Nie zabrakłowspólnego śpiewu, tańca oraz niespodzianek. Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie, które będzie najlepszą pamiątką z tej uroczystości.

Zabawy na placu zabaw

Zabawy na świeżym powietrzu to jest to co my Piraci uwielbiamy najbardziej, dlatego jeśli tylko pogoda za oknem pozwala na wyjście z przedszkolnych murów to długo nie trzeba nas namawiać. Zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa, huśtawki czy też piaskownica to nasz sposób na udany dzień.

Z wizytą w aptece

Urodziny Amelki

10-go września kolejne urodziny miała nasza koleżanka Amelka. Pełna uśmiechu i energii przyszła do przedszkola, aby wraz ze swoimi kolegami i koleżankami wspólnie świętować swoje czwarte urodzinki. Było sto lat, życzenia i słodki poczęstunek, a następnie wspólna zabawa.

Dzień kropki

15-go września swoje święto miała KROPKA, a my razem z nią dobrze się bawiliśmy. Były gry i zabawy, a także moc wyzwań. Każdy przedszkolak za poprawnie wykonane zadanie otrzymywał nagrodę – kolorową kropkę. Im kropek na ubrankach i ciele przybywało,tym na twarzach naszych Piratów malował się coraz większych uśmiech i chęć do dalszej pracy. Dzieci bardzo chętnie wskazywały, przeliczały, dzieliły na sylaby, powtarzały i grupowały. Pomimo, iż niektóre zadania do łatwych nie należały, nasze przedszkolaki dały radę. Zobaczcie sami jak fajnie mijał nam czas.

Urodziny Ragnara

 Urodziny, czyli to co lubi każdy z nas:) Dzisiaj 7-go września wspólnie z Ragnarem świętowaliśmy jego urodzinki. Tradycyjnie było sto lat, życzenia, wspólna zabawa i oczywiście cukierki.

Miś Pirat

Drodzy rodzice, oto miś – miś Pirat z naszego projektu pt.: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Dziś wspólnie nadaliśmy mu imię oraz troszeczkę go wystylizowaliśmy na prawdziwego pirata i „uwolniliśmy” z przedszkolnych murów, aby mógł z nami wędrować po naszych domach i słuchać naszych ulubionych bajek. Dzień był magiczny i bardzo wesoły, zarówno dla nas jak i dla naszego Pirata, który zyskał bardzo dużo nowych przyjaciół, którzy obiecali dbać o niego każdego dnia.

Pierwsza praca plastyczna- ważki

Za oknem słonecznie, a my wykonujemy naszą pierwszą pracę plastyczną – kolorowe ważki. Wszystkie przedszkolaki bardzo chętnie przystąpiły do zadania i z wielkim zaangażowaniem wykonali swoją nietypową ważkę. Nasze efekty można było oglądać w kąciku rodzica (szatnia), a dla gapowiczów musi wystarczyć pamiątkowa fotografia.

Zabawy oddechowe na wesoło

Mowa w dużej mierze wpływa na całokształt rozwoju dziecka, a szczególnie na jego powodzenia nie tylko w szkole, ale również w dorosłym życiu. Daje możliwość komunikacji, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie swoich uczuć, myśli i opinii. Dlatego też bardzo ważna  jest wczesna profilaktyka logopedyczna, która pozwoli na wyeliminowanie ewentualnych wad wymowy. W ubiegłym tygodniu „Piętaszki”  aktywnie brały udział w zabawach logopedycznych.

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

We wrześniu „Żeglarze” przyłączyli się do akcji „Europejski Dzień Bez Samochodu”. Celem akcji było propagowanie postaw ekologicznych, przekonanie do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego. Przedszkolacy podczas zajęć dydaktycznych przekonywali się, że życie bez samochodu przyczynia się do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczania powietrza, co wpływa na polepszenie jakości naszego życia. Przeprowadzony został wywiad na temat: „Jak dotarłeś do przedszkola? Dzieci zaznaczały możliwości: autem, rowerem, deskorolką, autobusem, pieszo.

Nasze pierwsze zabawy

Początki bywają trudne, lecz nasze dzielne najmłodsze Papużki mają je już za sobą. Już w pierwszych dniach udało nam się zorganizować wiele wspólnych zabaw.  Lubimy również zabawy na świeżym powietrzu gdzie chętnie śpiewamy, wspinamy się na zjeżdżalnie i biegamy bawiąc się w berka.

Teatrzyk

26 października (piątek) o godz. 9:30
nasze przedszkolaki obejrzą spektakl, pt.:

"Przygody Foczki Akrobatki",
w wykonaniu aktorów agencji artystycznej "PATIGO".

Dzień Jeża

Z okazji Dnia Jeża tworzyliśmy własne jeżyki. Do wykonania naszej pracy potrzebowaliśmy ziemniaka, wykałaczek oraz chętnych rąk do pracy. Zanim zaczęliśmy pracę , najpierw zapoznaliśmy się z wesołą piosenką o jeżyku i innych leśnych zwierzątkach.  Później ochoczo ruszyliśmy do pracy nad naszymi ziemniaczanymi jeżami :) Dzieciom bardzo podobały si ich wytwory :)

Dzień Chłopaka

Dzisiejszy dzień był wyjątkowy, zabawy i śmiechy nie miały końca. Z okazji Dnia Chłopaka wspólnie tańczyliśmy do muzyki, bawiliśmy się w kole a na koniec każdy z chłopców otrzymał mały upominek- Medal oraz lizaka. Dziewczynki też nie były stratne i otrzymały cukierki. To był bardzo udany dzień

Kasztankowe ślimaki

Do pracy nad ślimakami zainspirowała nas jesienna aura za oknem oraz dary jesieni- kasztany. Z nich zrobiliśmy domki naszych slimaków a z plasteliny ulepiliśmy jego tułów. Dzięki temu usprawniliśmy nasze rączki i paluszki, oraz popracowaliśmy nad koordynacją ruchową i precyzją.

Sygnalizacja świetlna

Na dzisiejszych zajęciach uczyliśmy się o znakach drogowych oraz o ruchu ulicznym. Poznaliśmy znaki i wiemy co to jest sygnalizator świetlny. Dzieci nauczyły się też jak należy uważać na przejściu dla pieszych. Po zajęciach wspólnie wykonaliśmy swoje własne sygnalizatory aby w ten sposób utrwalić ich” bezpieczne „ kolory.

Jesienne drzewka

Umiemy robić coś z niczego! Dziś zamiast pędzelków do malowania wykorzystaliśmy rolki po papierze. Maczaliśmy je w farbie a potem ozdabialiśmy nasze drzewka. Prace wyglądają bardzo imponująco.

Dzień chłopaka

„W tym dniu szczególnym – września trzydziestego

witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń

innych przyjemności już nawet nie zliczę!!!”.

 

Dnia 28.09.2018r. obchodziliśmy naszą pierwszą  wspaniałą zabawę.

DZIEŃ MARZYCIELA

We wrześniu obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Marzyciela. Była to doskonała okazja do rozmów na temat marzeń, ich roli w życiu człowieka oraz wytrwałości w ich spełnianiu. Dzieci wysłuchały wiersza J. Tuwima pt. „Dyzio Marzyciel”, dowiedziały się kto to jest optymista, a kim jest pesymista. Następnie starszaki przenieśli się do krainy marzeń, gdzie łowiły złote rybki, a każda z nich ukrywała jakieś dziecięce marzenia. Głośno je nazywaliśmy, dzieliliśmy na sylaby, głoski, zaznaczając ich liczbę kartonikami.

GRUPA ŻEGLARZY

  W pierwszych dniach września  dzieci z grupy VI zastanawiały się skąd wzięła się nazwa „Żeglarze”.  Aby to wyjaśnić, wysłuchaliśmy bajki  o wielkim podróżniku żeglarzu Robinsonie Crusoe  – patronie naszego przedszkola. Zainspirowani przygodami zgłębiliśmy trasę jego podróży na globusie, następnie postanowiliśmy tak jak on zdobyć sprawności żeglarskie zmagając się w konkurencjach drużynowych tj.: „Rzucamy kotwicę”, „Węzły Żeglarskie”, „Kto pierwszy dopłynie” itp. Śpiewaliśmy szanty, namalowaliśmy farbami żeglarza.

Świętujemy Dzień Chłopaka!

W piątek tj. 28.09.2018 w naszej grupie świętowaliśmy „Dzień Chłopaka”.  Zabawę zaczęliśmy „Prezentacją Misterów”-  zadaniem chłopców było zaprezentowanie się najlepiej jak potrafią na „Czerwonym dywanie”. W skład Jury wchodziły wszystkie dziewczynki z grupy.

Kasztanowy Świat

Jesień zawitała dookoła, a wraz z nią świeże i ciekawe pomysły na jesienne zabawy w naszej grupie :) Zainspirowani wierszem T. Fiukowskiej pt. „Kasztanowy świat”, postanowiliśmy stworzyć podobny, korzystając ze znajdujących się w naszym Kąciku przyrodniczym  „Skarbów jesieni”. Przy pomocy zapałek, wykałaczek, plasteliny, słomek oraz wełny i cekinów udało się nam wykonać z jesiennych zbiorów bardzo ciekawe postacie :)  W naszym „ Kasztanowym świecie” znalazły się m. in. kasztanowe ludziki, myszki, pająki, jeże, grzyby i koniki.

My Piętaszki

Nowy rok przedszkolny przyniósł ze sobą wiele zmian! Powitaliśmy nowych kolegów i koleżanki, zmieniliśmy salę i zostaliśmy Piętaszkami, bo właśnie tak  nazywa się nasza grupa :) Aby bliżej poznać postać Piętaszka i zobowiązania wynikające z nazwy jaką przyjęliśmy, postanowiliśmy zgłębić wiedzę o losach  patrona naszego przedszkola Robinsona Crusoe oraz przyjrzeć się historii jego przyjaźni z Piętaszkiem. Z pomocą mapy, udało nam się ustalić miejsca, do których dotarł Robinson Crusoe i poznać okoliczności, w jakich spotkał Piętaszka.

Fotograf

12 października 2018r. (piątek) godz. 9:30

nasze przedszkole odwiedzi fotograf.

Prosimy o zwrócenie uwagi na

odpowiedni ubiór i uczesanie dzieci w tym dniu.

ZEBRANIE DLA RODZICÓW

Zebranie dla rodziców
związane
z organizacją roku szkolnego 2018/2019

 odbędzie się w przedszkolu

6 września 2018 r. (czwartek), o godz. 16:00.

  Po zebraniu ogólnym odbędą się spotkania z wychowawcami grup.

Zapraszamy !

 

I WIELKI TURNIEJ Gier Planszowych

W tym roku w naszym przedszkolu po raz pierwszy, ale nie ostatni ! odbył się "Wielki Turniej Gier Planszowych".  Organizatorami tej imprezy była grupa V "Piętaszki", a całe wydarzenie odbyło się dzięki uprzejmości dwóch wydawnictw: GRANNA i REBEL, kórzy promując ideę grania w gry planszowe, zostali sponsorami naszej imprezy - otrzymaliśmy od nich wsparcie w postaci kilku gier !!! za które z tego miejsca ogromnie DZIĘKUJEMY !

 

!!! WAKACJE !!!

Wszystkim naszym przedszolakom i ich rodzinom życzymy:
wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji,
miłego wypoczynku, uśmiechu na co dzień
oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola we wrześniu.
 

RUCH TO ŻYCIE.

Ruch ma wpływ na prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych i metabolicznych, a jego brak stanowi największe zagrożenie dla zdrowia. W maju obchodzony jest "Europejski tydzień sportu dla wszystkich”. Celem tych działań jest miedzy innymi promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności ruchowej jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu. 
Nasze przedszkole już po raz kolejny w dniach: 26 maja -1 czerwca 2016 włączyło się do tej akcji. W tym celu zorganizowaliśmy szereg działań promujących aktywność ruchową. 

Pożegnanie starszaków

Czerwiec to najweselszy miesiąc roku dla wszystkich dzieci. Z niecierpliwością czekamy na upragnione wakacje!.

W naszej grupie uroczyste zakończenie roku i pożegnanie się z przedszkolem odbyło się 19.06.2018r. i było wyjątkowe. Dzieci zaprezentowały Rodzicom wspaniały , ciekawy i bardzo wzruszający program artystyczny pod hasłem: „Podróż za jeden uśmiech” związany z patronem naszego przedszkola Robinsonem Cruzoe. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności recytatorskie i taneczne.

RODZINNY FESTYN SPORTOWY

Gry i zabawy zapomniane, czyli jak bawili się nasi rodzice – pod takim hasłem wspólnie z rodzicami bawiliśmy się w miniony czwartek. Pomimo, iż pogoda była tropikalna, my sił mieliśmy bardzo wiele. Na powitanie zaśpiewaliśmy dla rodziców piosenkę „Olimpiada”, która wprowadziła nas w świetną zabawę. Podczas festynu grupy  wędrowały po różnych stanowiskach sportowych- były klasy, szczurek, narciarze, czy też zabawa w piaskownicy. Zabawę umilała nam Agencja Artystyczna "Patigo", która zadbała o wesołą muzykę zarówno dla dzieci jak i ich rodziców.

„My się mamy nie słuchamy”

15-go czerwca nasza grupa po raz kolejny odwiedziła Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Dzieciaki obejrzały sztukę pt.: „My się mamy nie słuchamy”. Jest to opowieść o buncie, odwadze i nauce na błędach, a także o tym, że każdy ma potrzebę bycia zauważonym, bo przecież każdy z nas jest ważny. Przedszkolakom spektakl bardzo się podobał. Na zakończenie były gorące brawa i podziękowania naszych pociech. W rozmowie z aktorami, dzieci dopytywały o dalsze losy bohaterów oraz z czego te kukiełki są zrobione.

Rytmika

Pomimo iż za oknem coraz cieplej i trudno jest nam w skupieniu wytrzymać na zajęciach, to jednak kiedy przychodzi wtorek wszyscy nie możemy się doczekać lekcji z panią Kasią – naszą rytmiczką. To ona wymyśla najcudowniejsze zabawy przy muzyce i uczy nas pięknych piosenek. Przez cały rok wspólnie miło płynął nam czas na nauce i zabawie.

 Dziękujemy pani Kasiu za czas, ciężką pracę i za serce, które nam pani ofiarowała i nie możemy się już doczekać kolejnych spotkań z rytmiką w kolejnym roku szkolnym.

UCZYMY SIĘ SZACUNKU DO KSIĄŻKI.

16.05.2018r odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia edukacyjne  w Bibliotece .Maj miesiącem książki, ,Poznajemy Bajki” pod takim hasłem dzieci:
uczyły się  szacunku  książek ,
poznawały literaturę dziecięcą.
Kształciły  intelektualny i emocjonalny stosunek do książki jako źródła wiedzy i przeżyć
Nabywały  pozytywnych wzorców spędzania czasu w tym nawyku czytania /słuchania
 Wzbogacały słownictwo, doskonaliły mowę komunikatywną, poprawną j pod względem gramatycznym i artykulacyjnym .
Dzieci wykazały się wiedzą n/t postaci z bajek . 

ROZRYWKA DLA DZIECI.

Rozrywka dla dzieci!
Sala Zabaw to w pełni bezpieczne miejsce , które zostało stworzone po to, by zapewnić dzieciom wspaniałą rozrywkę i dostarczyć im niezapomnianych wrażeń. Dzieci z miejsca pokochały naszą przedszkolną salę zabaw. 
basenik z piłeczkami
 małe zjeżdżalnie
pojazdy bujane i jeździki

Z NASZYCH CODZIENNYCH ZABAW.

Z naszych codziennych zabaw….

Zabawa aktywizująca ,,Wędrująca rysunek.”
Wszystkie dzieci  siadają w kręgu. Każdy na karteczce rysuje elementy obrazka wymyślonej historii , związane z danym tematem  zgodnie z własnym pomysłem. Po narysowaniu na dany znak przekazujemy sobie kartki (podkład muzyczny), aż do momentu „stop”. Następnie każdy  z uczestników , po namyśle dorysowuje  coś do tematu, który jest zawarty na kartce, którą aktualnie trzyma. Dzieci wspaniale się przy tym bawiły a jednocześnie utrwalaliśmy kierunki  w prawo ,w lewo .i integrowały ze sobą.
 

WYCIECZKA DO WDK.

8 maja  odwiedziliśmy Wojewódzki Dom Kultury, by obejrzeć spektakl „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Była to historia o słynnym naukowcu Baltazarze Gąbce, który został porwany na zlecenie złego króla Deszczowców. Smok Wawelski, prywatnie przyjaciel samego księcia Kraka, w towarzystwie swoich przyjaciół wyruszył w tajemniczą, pełną przygód i niebezpieczeństw wyprawę w celu uwolnienia profesora.

PATRIOTYCZNY MAJ....

Miesiąc maj  w naszej grupie  był bardzo bogaty w wydarzenia kształtujące postawy patriotyczne  dziecka. Celem spotkań z legendą ,piosenką , było rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, budzenie miłości do ojczyzny, poszanowania dla polskiego dziedzictwa narodowego oraz wzmacnianie więzi rodzinnych. Dowiedzieliśmy się dlaczego przed przedszkolem wisiała flaga. W  zadumie słuchaliśmy hymnu narodowego, rysowaliśmy flagi barwami naszego kraju. Poznaliśmy , genezę święta Konstytucji 3 Maja.

„My się mamy nie słuchamy”-wycieczka do Teatru Lalki i Aktora Kubuś

13 czerwca grupa Żeglarzy udała się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na przedstawienie pt. „My się mamy nie słuchamy”. Opowieść ukazująca oblicze buntu, odwagi i nauki na błędach, na przykładzie pracowitych mrówek. Głównym przekazem sztuki było uświadomienie młodemu widzowi, że każdy ma potrzebę bycia zauważonym, bo każdy z nas jest ważny. Ponieważ był to spektakl aktorski i lalkowy, po spektaklu zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania pracowni plastycznej teatru, gdzie powstaje cała scenografia do każdego przedstawienia.

Zobacz świat niewidomych

Dnia 11.06.2018r. odbyły się w naszej grupie warsztaty z osobami niewidomymi z Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach. Współczesny świat jest postrzegany jako miejsce osób pełnosprawnych, w codziennym pośpiechu nie podejmujących refleksji nad możliwością funkcjonowania w życiu codziennym bez posługiwania się wzrokiem. Warsztaty te miały na celu pokazanie dzieciom, że osoby niewidome żyją pośród nas, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, na co dzień realizują się w rolach zawodowych i społecznych.

OLIMPIADA SPORTOWA

 

  Dnia 29.05.2018 r. w naszym przedszkolu odbyła się Olimpiada Sportowa       w ramach X Tygodnia Sportu dla Wszystkich - XXIV Sportowy Turniej Miast     i Gmin. Dzieci z grupy IV z wielką radością i zaangażowaniem brały udział we wszystkich konkurencjach. Wszyscy świetnie się bawili.

  Udział w Olimpiadzie Sportowej to wspaniała forma zachęty dzieci do aktywności ruchowej i kształtowanie pozytywnych cech charakteru takich jak wiara we własne siły, śmiałość i uczciwość.

ŚWIATOWY DZIEŃ SOKU

  30 maja obchodzimy Światowy Dzień Soku. Świeże soki z warzyw i owoców to prawdziwy zastrzyk energii oraz gwarancja dobrego zdrowia. Wiedząc o tym, dzieci z grupy IV przygotowały w tym dniu pyszny sok.

WYCIECZKA DO KINA HELIOS

  Dnia 28.05.2018 r. wybraliśmy się na wycieczkę do kina Helios. Dzieci miały okazję obejrzeć komedię animowaną pt. ,,Kaczki z gęsiej paczki", która opowiada o Benku - zwariowanej gęsi zmuszonej wyruszyć w pełną niespodzianek podróż wraz z dwoma niesfornymi kaczątkami. Przedszkolaki oglądały bajkę z dużym zaciekawieniem i uśmiechem na twarzy. Po seansie czekały na dzieci wspólne zabawy integracyjne.

  Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

DZIEŃ MAMY I TATY

  24 maja 2018 roku w grupie IV odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy       i Taty. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały wraz z wychowawcami część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Najbliżsi z dumą i ze wzruszeniem słuchali swoich pociech.

  Po zakończeniu części artystycznej dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty.

  Dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie na uroczystość oraz życzymy dużo radości, uśmiechu na co dzień i pociechy z dzieci.

 

„Sonia w Indiach”

Nasza koleżanka z grupy - Sonia , będąc w odwiedzinach u swojej babci w Indiach, przywiozła nam małą niespodziankę. Niczym „Nela, mała reporterka”, wcielając się w rolę  dziennikarki nagrała kilka krótkich filmików ukazujących ten odmienny kraj i codzienne życie tamtejszych mieszkańców. Wiele cennych informacji i ciekawostek Sonia przekazała nam zarówno na filmach jak również podczas krótkiej prezentacji poprzedzającej jej nagrania. Prezentacja stanowiła wprowadzenie do tematu zajęć; m. in.

Wycieczka do "Ptasiego Azylu" i pomoc jego podopiecznym.

4 czerwca nasza grupa wraz z grupą VII już po raz drugi uczestniczyła w wycieczce do  "Ptasiego Azylu”.  Na początku naszego spotkania z opiekunem zwierząt, panem Januszem Wróblewskim, dzieci przekazały ziarno dla podopiecznych schroniska, (wcześniej ogłosiliśmy zbiórkę w przedszkolu). Wyjazd obfitował w wiele przyrodniczych doznań:  dzieci mogły dotknąć, pogłaskać, a nawet przytulić niektóre zwierzęta :) Poznały nowych mieszkańców Azylu i dowiedziały się wielu ciekawostek na temat ich życia.

"Czas na bajkę" z mamą Błażeja

W ubiegłym tygodniu  naszą  grupę odwiedziła pani Izabela Ornal - mama Błażeja,  która przeczytała bajkę pt: " Proszę mnie przytulić ". Była to pełna humoru, a zarazem wzruszająca opowieść o tym ,że jeden mały,  ale płynący z głębi serca gest może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. Wystarczy tylko mocno kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. Dzieciom bardzo podobała się opowieść. Zainspirowane przeczytanym utworem, wykonały piękne kolorowe ilustracje, które potem wzajemnie ogladały i  o nich opowiadały.

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy na

SPORTOWY FESTYN RODZINNY

pod hasłem:

"Gry i zabawy zapomniane, czyli jak bawili się nasi rodzice".

Impreza odbędzie się dnia 21.06.2018 r. (czwartek) na terenie placu przedszkolnego.

Start: godz.13:00.

OBECNOŚĆ RODZICA (opiekuna) OBOWIĄZKOWA.

W programie wiele atrakcji, m.in.:

- zawody sportowe dla całych rodzin,

- zabawy prowadzone przez animatoró firmy PATIGO,

- wiele niespodzianek (ufundowanych przez Radę Rodziców).

Prosimy o sportowe stroje zarówno dla dzieci, jak i rodziców !!!

DOBRA ZABAWA GWARANTOWANA !

 

DNI ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU

Serdecznie zapraszamy dzieci 3-letnie nowo przyjęte do przedszkola wraz z rodzicami na dni adaptacyjne,
które odbędą się
25 i 26 czerwca 2018 r.
(poniedziałek, wtorek)
w godzinach 10:00 - 12:00.

KONIECZNE wcześniejsze potwierdzenie chęci udziału !!!
Prosimy o maila z informacją o imieniu i nazwisku dziecka na adres mailowy: dni_adaptacyjne.ps3@o2.pl

W programie spotkań:

- spotkanie z Dyrektorem Przedszkola,

- zapoznanie dzieci z nauczycielkami, personelem obsługowym,

- zaznajomienie z pomieszczeniami i otoczeniem przedszkola

- zajęcia integracyjne dla dzieci i rodziców w sali i na terenie ogrodu przedszkolnego.

 

Pragniemy, aby wszystkie dzieci z uśmiechem, bez stresu i płaczu przychodziły do naszego przedszkola. Serdecznie zapraszamy !!!

DNI OTWARTE ŚWIĘTOKRZYSKIEJ POLICJI

30 maja nasza grupa wybrała się na zorganizowane przez funkcjonariuszy świętokrzyskiego garnizonu Dni Otwarte w świętokrzyskich komendach policji. Odwiedziliśmy m. in.  Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach przy ul. Seminaryjskiej 12 oraz Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 51. Podczas wizyty mięliśmy okazję obejrzeć sprzęt tj. rowery, motocykle i radiowozy, którym dysponują jednostki policyjne jak również wyposażenie funkcjonariuszy policji różnych pionów.

Babcia Oli czyta nam bajkę.

Skoro maj był miesiącem książki to do naszej grupy zajrzał kolejny gość w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem „Tęczowe rybki” odwiedziła babcia Oli Krygier, która przeczytała nam bajeczkę o przygodach TupciaChrupcia, który tak jak my jest przedszkolakiem. Pani Basiu dziękujemy raz jeszcze za poświęcony nam czas i dużo pozytywnej energii, którą nam Pani zostawiła.

Decathlon.

„Decathlon – dzień sportu z przedszkolakami” pod takim hasłem minął nam poniedziałek 28- go maja. W tym dniu wszystkie przedszkolaki zaraz po śniadanku wyruszyły na pobliskie boisko szkolne, gdzie czekali na nas już trenerzy z grupy Ekstremalni DecaRUN . Każda grupa miała swojego opiekunka, który dbał, żeby atrakcji i ruchu nam nie brakowało. Była jazda na hulajnodze, gra w piłkę nożną, tor przeszkód, rzucanie do celu, skoki i wiele innych ciekawych zabaw.

Zabawy na placu zabaw.

Maj to piękny i ciepły miesiąc dlatego my zamiast siedzieć w sali lubimy wychodzić na spacery i plac zabaw. Czasem możemy pobawić się swobodnie, a czasem mamy zabawy zorganizowane. Ostatnio wychodząc na podwórko czekało na nas aż osiem różnych stacji z przeróżnymi zabawami zręcznościowymi. Niektóre były banalnie łatwe, a nad niektórymi musieliśmy troszeczkę poćwiczyć, żeby zadanie zostało zaliczone. Zobaczcie sami jak miło płynie nam czas w przedszkolu i zapamiętajcie jedno – sport to zdrowieJ

Urodziny Oli.

27-go maja nasza koleżanka Ola Zatorska przyniosła do przedszkola przepyszny tort z okazji swoich czwartych urodzin. Jak zawsze było wspólne zaśpiewanie sto lat, życzenia, słodki poczęstunek, a następnie wspólna zabawa.

Zajęcia w bibliotece.

We wtorek 22-go maja wybraliśmy się na ostatnią lekcję biblioteczną. Tematyka zajęć poświęcona była książce, ponieważ maj jest miesiącem książki, bibliotekarzy oraz czytelników. Dodatkowo podczas tych zajęć ćwiczyliśmy umiejętności matematyczne. Na początku zajęć pani bibliotekarka przeczytała nam książkę przypominającą w jaki sposób należy dbać o ten przedmiot, co można z nim robić, a czego absolutnie nie można. Jak zawsze czekały na nas ciekawe zadania do wykonania.

Mama Kacpra czyta.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w piątek tuż przed Dniem Mamy odwiedziła nas pani Kasia, mama Kacperka. Mama była świetnie przygotowana do spotkania z nami. Przeczytała nam książeczką o przygodach sympatycznego żółwia o imieniu Franklin. Książka wspaniale wprowadziła nas w tematykę związaną z obchodami z okazji Dnia Mamy, który mamy już jutro. Dzięki przygodom żółwia i jego przyjaciół, przedszkolaki uświadomiły sobie, że nie ważne są prezenty, a uczucia - dobre słowo, uśmiech lub słodki buziak.

Urodziny Igi.

Lubimy kiedy nasi koledzy i nasze koleżanki mają urodziny. Wtedy zawsze jest wesoło i bardzo słodko. 13-go maja swoje czwarte urodziny obchodziła Iga. Były śpiewy, wspólna zabawa no i oczywiście piękny, kolorowy tort wykonany przez mamę Igi. Igusiu jeszcze raz  duuuużo zdrówka, uśmiechów, wielu kolegów i koleżanek i żeby ten Twój malutki braciszek rósł jak najszybciej i brał z Ciebie przykład.

W świecie muzyki.

Okres przedszkolny to doskonały czas na kształtowanie uzdolnień muzycznych dzieci i ich zainteresowania muzyką. To czas, kiedy kształtuje się u dziecka wrażliwość muzyczna. Dziecko od narodzin ma kontakt z muzyką i łatwo zaobserwować, jak muzyka potrafi pobudzić je lub uspokoić. Muzyka pozwala na osiąganie wielu pożądanych efektów, zarówno dydaktycznych, jak i wychowawczych.

Wycieczka do WDK.

We wtorek 8 maja przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych, w tym  również „Tęczowe rybki” pojechały na wycieczkę do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na przedstawienie teatralne pt.: „Przygoda Baltazara i Wawelskiego Smoka”. Była to unowocześniona wersja znanej bajki o Smoku Wawelskim.

DYŻUR WAKACYJNY

W roku szkolnym 2017/2018 nasze przedszkole pełnić będzie dyżur wakacyjny w miesiącu SIERPNIU.

Rodzice zainteresowani pobytem dziecka w przedszkolu podczas dyżuru wakacyjnego mogą pobrać dokumenty: kartę zgłoszenia oraz regulamin dyżuru, które znajdują się w zakadce "Nasze Przedszkole"

Dzień Otwarty Jednostek Policji

30 maja nasze przedszkolaki miały możliwość zapoznania się ze specyfiką służby policjantów: ruchu drogowego, prewencji,  antyterrorystów oraz laboratorium kryminalistycznego. Wzięliśmy bowiem udział w Dniu Otwartym Jednostek Policji garnizonu świętokrzyskiego. 

Dzieci obejrzały pokaz musztry policyjnej, technik samoobrony, a także sprzętu policyjnego. Dzieci mogły posiedzieć w policyjnych radiowozach, motocyklach. Obejrzały policyjne rowery i mogły dotknąć prawdziwej broni.

„Decathlon- Dzień Sportu z przedszkolakami”.

28.05.2018 r. wspólnie z drużyną Ekstremalni DecaRUN oraz ze wsparciem Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie zorganizowaliśmy dzieciom na boisku Orlika przy SP nr 32, festyn sportowy „Decathlon- Dzień Sportu z przedszkolakami”.

Akcję zainicjowała
pani : Agnieszka Zegadło z Ekstremalni DecaRUN,
której serdecznie DZIĘKUJEMY !!!

Udział wzięli:

Agnieszka Zegadło
Iliana Antczak
Marta Statkiewicz
Tomek Biskupski
Marcin Kosiba
Jarek Meresiński
Michał Antuszewski
Adam Grzelec
Michał Kułaga
Dziękujemy wszystkim za przybycie, pomoc i wsparcie w zrealizowaniu projektu. Słowem spisali się wszyscy na medal. Dziękujemy dyrekcji, wychowawcom grup, które pomagały oraz rodzicom - bez was by się to nie udało. Akcję współorganizowali: Decathlon Kielce, Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie oraz Klub Sportowy Ekstremalni DecaRUN, a gospodarzem było Przedszkole Samorządowe nr 3 im. Robinsona Crusoe w Kielcach. Patronat Sportowy nad wydarzeniem objął Poseł PE Pan Bogdan Wenta. Akcję zainicjowała Agnieszka Zegadło z Ekstremalni DecaRUN, która niedawno prowadziła sportową prelekcję w grupie przedszkolnej.

Nasze Przedszkolaki wzięły udział w Koncercie Familijnym w Filharmonii

13 maja nasze przedszkolaki wzięły udział w wyjątkowym wydarzeniu. Był to Koncert Familijny Historie Chórem Wyśpiewane, który odbył się w kieleckiej Filharmonii. Nasze przedszkole reprezentowało 6 dzieci z grupy V: Izabela Duda, Wiktoria Wójcik, Zofia Dudek, Agata Tkaczyk, Dagmara Gad, Leon Marzec, które zostały członkami zespołu: "Dziatki Fermatki". Dzieci zostały przygotowane do udziału w koncercie przez panią rytmiczkę: Katarzynę Kletowską oraz wychowawców grupy V. W domu z dziećmi ćwiczyli również rodzice.

DZIEŃ MAMY I TATY 2018

Grupa I – 25. 05. 2018 r. (piątek) godz. 1300 (Sala grupy I)

Grupa II – 05. 06. 2018 r. (wtorek) 1300 (Sala grupy II)

Grupa III – 28. 05. 2018 r. (poniedziałek) 1300 (Sala teatralna)

Grupa IV – 24. 05. 2018 r. (czwartek) 1400 (Sala grupy IV)

Grupa V – 29. 05. 2018 r. (wtorek) 1300 (Sala teatralna)

Grupa VI – 05.06. 2018 r. (wtorek) 1330 (Sala teatralna)

Grupa VII – 24. 05. 2018 r. (czwartek) 1430 (Sala teatralna)

Grupa VIII - 25.05.2018 r. (piątek) 1300 (Sala teatralna)

Grupa IX - 30.05.2018 r. (środa)  1400  (Sala teatralna)

Kolporter Arena - Korona Kielce!!!

14 maja grupa Żeglarzy udała się na wycieczkę na Kolporter Arenę- Stadion piłkarski w Kielcach. Celem wycieczki było zwiedzanie stadionu i popularyzacja sportu. Naszym przewodnikiem był Pan Paweł Jańczyk- rzecznik prasowy Korony Kielce. Podczas zwiedzania udało nam się obejrzeć m. in. Salę Konferencyjną, zakamarki szatni piłkarskiej, trybuny, poziom boiska, Lożę Vip oraz Trybunę prasową. Pan Paweł przekazał nam wiele pouczających informacji np.

"Czas na bajkę" z tatą Piotrusia

15 maja grupę V odwiedził pan Wojciech Wojciechowski - tata Piotrusia, który przeczytał dzieciom bajkę Carla Collodiego , pt.: "Pinokio". Jest to historia drewnianego pajacyka, nieznośnego, ciekawego świata, nieustannie składającego obietnice poprawy, którego życie jest wielkim pasmem niezwykłych przygód. "Piętaszkom" bajka się bardzo spodobała i chętnie wykonały do niej własne ilustracje, którymi chętnie dzieliły się z innymi, doskonaląc swe umiejętności językowe.

Zabawy na placu przedszkolnym.

 Piękna pogoda za oknem sprzyja codziennym spacerom oraz zabawom na placu przedszkolnym. Korzystając z wiosennych dni urządziliśmy małe zawody na świeżym powietrzu. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z wykonaniem zadań,  a największą frajdę sprawiła im zabawa z chustą animacyjną i piłką.

 

 

Wycieczka do biblioteki.

 09.05.2018 grupa Piratów odwiedziła bibliotekę w ramach Tygodnia Bibliotek. Pani bibliotekarka prowadziła zajęcia związane z książkami, tytułami bajek oraz bajkowymi bohaterami. Było to już ostatnie spotkanie w bibliotece w tym roku szkolnym. Dzieci pożegnały się z paniami i zapewniły, że po wakacjach znów odwiedzą bibliotekę.

Wycieczka do Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego.

  8 maja 2018 roku dzieci z grupy IV miały okazję obejrzeć przedstawienie     pt.: ,, Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.

  Spektakl okazał się unowocześnioną wersją bajki o Smoku Wawelskim. Bohaterowie przeżywali wiele ciekawych przygód. Przyjaźń i dobro pozwoliły im pokonać wszystkie przeszkody i trudności spotykane po drodze. Była to bardzo ciekawa i ważna lekcja dla całej widowni. 

Wycieczka do Muzeum Dialogu Kultur.

  Dnia 07.05.2018r. odbyła się autokarowa wycieczka do Muzeum Dialogu Kultur, gdzie przedszkolaki brały udział w warsztatach pt.: ,,Brzydkie kaczątko uczy tolerancji". Przedszkolaki dowiedziały się, że nie każdy człowiek jest taki sam. Podczas zajęć Pani wytłumaczyła dzieciom, że mimo różnic powinniśmy akceptować i tolerować odmienność  drugiego człowieka.  Ten dość trudny temat przybliżyła nam baśń Hansa Christiana Andersena pt.” Brzydkie kaczątko”.  Po zakończeniu warsztatów przeszliśmy do innej sali, gdzie mogliśmy obejrzeć popularne w Estonii bajki.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

  23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. W naszej grupie też postanowiliśmy uczcić ten dzień. W tym celu zaprosiliśmy mamę Kornelii - Panią Katarzynę Łucak, która przeczytała dzieciom książkę pt.: ,,Bambi". Przedszkolaki z wielką uwagą wysłuchały bajki oraz oglądały kolorowe ilustracje.                                                                  Przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje papier oraz jak długą drogę musi przejść książka, aby dotrzeć do naszych rąk.   Na zakończenie zajęć dzieci wspólnie z Panią Kasią ułożyły regulamin korzystania z książek.

   Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Łucak za poświęcony nam czas i zachęcamy do odwiedzin kolejnych rodziców.

Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś".

  W dniu 19.04.18r. odbyła się wycieczka do Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś", gdzie uczestniczyły w przedstawieniu pt.: ,,Amelka, Bóbr i Król na dachu".              Spektakl opowiada historię dziewczynki, która wychowuje się w domu złej czarodziejki Frygi i jej marudnej córki Mruksy. Jest dobra, życzliwa i bardzo uczynna, więc z radością wyrusza po miód do Szepczącego Lasu, choć ta niebezpieczna wyprawa to podstępna intryga jej żywicielki. Szczęście jednak sprzyja Amelce, zwłaszcza, że na swej drodze spotyka oddanych przyjaciół - Bobra, Psa Szino, Dynię, Gruszkę i Wróżkę Lulejkę.                                          Choć tytułowej bohaterki nie omijają troski i trudności, nie brak tu nadziei, optymizmu oraz oczywiście pozytywnego finału, w którym dobro wygrywa ze złem.

  Przedszkolakom bardzo spodobała się ta przezabawna historia o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata.

Wycieczka do biblioteki.

  13 kwietnia 2018 roku grupa IV odwiedziła bibliotekę. Pani bibliotekarka prowadziła zajęcia na temat wiosny. Opowiedziała dużo ciekawostek. Dzieci wybierały obrazki związane z wiosną i przyczepiały je na tablicy. Potem przedszkolaki przeglądały dziecięce pozycje książkowe i czasopisma oraz wymieniały się swoimi spostrzeżeniami.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci

26.04.2018r grupa Żeglarzy wybrała się do Centrum Nauki w Chęcinach. Zwiedziliśmy wystawę z nową ekspozycją poświęconą ludzkiemu organizmowi. "Człowiek - niezwykła maszyna". Na wystawie przedstawiono pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, funkcjonowanie układu krążenia, reakcje na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie. Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci - twórca najpopularniejszego rysunku na świecie.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś".

Dnia 19 kwietnia nasza grupa pierwszy raz pojechała do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl pt.: „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Po dojechaniu autokarem na miejsce okazało się, że mamy najlepsze miejsca na widowni bo w pierwszym rzędzie. Dzieci były zachwycone  przezabawną historią o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata. Choć tytułowej bohaterki nie omijały troski i trudności, nie brak było nadziei, optymizmu oraz oczywiście pozytywnego zakończenia, w którym dobro wygrało  ze złem.

Zabawy w teatr.

Zabawy teatralne to ważny element w pracy pedagogicznej. Dzieci w wieku przedszkolnym wykazują naturalną potrzebę wyrażania się w różnych formach ekspresji, np.: w śpiewie, mowie, geście czy ruchu. Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, kształtują osobowość, rozładowują nagromadzone emocję oraz wyostrzają wszystkie zmysły dziecka.

Muzeum Dialogu Kultur.

Dnia 07.05.2018r. w grupie II odbyła się autokarowa wycieczka do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, gdzie przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach pt.: „Brzydkie kaczątko uczy tolerancji”. Podczas zajęć dzieci uczyły się o tolerancji dla drugiego człowieka, zarówno dla tego który wygląda tak samo jak my oraz dla człowieka „innego”. Dzieci dowiedziały się, że każdy człowiek, bez względu na swoją indywidualność ma takie same potrzeby, prawa jak i zasady, których musi przestrzegać. Ten dość trudny temat przybliżyła nam baśń Hansa Christiana Andersena pt.” Brzydkie kaczątko”.

Misiek Zdziśiek.

11 kwietnia w swoim przedszkolu dzieciaki miały bardzo ciekawego i wesołego gościa – maskotkę Miśka Zdziśka z Fundacji Błękitny Promyk Nadziei. Na początku spotkania Miś opowiedział dzieciom, w jakim celu zbieramy nakrętki i co dzieje się z nimi później. Zwrócił również uwagę, że dla nas zbiórka nakrętek to tak niewiele, a komuś może uratować życie. Podczas spotkania Misiek Zdzisiek bawił się i tańczył z dziećmi oraz pozował do zdjęć, a na pamiątkę tego miłego spotkania, każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę.

 

Rodzice czytają.

W kwietniu mama Artura odwiedziła „Tęczowe rybki” z krótkim opowiadaniem pt.: „Pani Ziemia”. Opowiadanie wspaniale wpasowało się w tygodniową tematykę o przyrodzie, a dzieciom bardzo się podobało. Na zakończenie spotkania wszyscy wspólnie pobawiliśmy się kolorowymi piórkami, a następnie dobraliśmy się w pary, żeby sobie odpocząć ćwiczeniami z Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Pani Ani serdecznie dziękujemy i zapraszamy kolejnych rodziców do włączenia się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.

Dzień Ziemi.

22- go kwietnia przedszkolaki z grupy II obchodziły Dzień Ziemi. Dzieci podczas zajęć teoretycznych dowiedziały się co to jest za święto, dlaczego go obchodzimy i co to tak w ogóle znaczy dbać o Ziemię. Natomiast później, kiedy byliśmy już świadomi tego, że przyroda, która nas otacza jest tak ważna i musimy o nią dbać wybraliśmy się na zajęcia praktyczne. Podczas spaceru po najbliższym otoczeniu naszego przedszkola dzieci z wielkim zaangażowaniem szukały śmieci i szybciutko wrzucały je do worków.

„Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka”

8 maja  odwiedziliśmy Wojewódzki Dom Kultury, by obejrzeć spektakl „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.  „Pamiętajcie, że tylko razem, licząc na przyjaciół, pomagając sobie wzajemnie i kierując się dobrym sercem, przezwyciężyć można nawet największe przeszkody” - motto przedstawienia było cenną lekcją dla naszych przedszkolaków, które  z zapartym tchem śledziły losy głównych bohaterów.

„Nasi milusińscy”

W ostatnim tygodniu kwietnia nasza tematyka zajęć ogniskowała wokół zwierząt z wiejskiego podwórka oraz domowych pupili. Na podstawie opowiadania pt. „Mała krówka” ilustrowanego serią obrazków za pomocą teatrzyku Kamishibai poznaliśmy zwierzęta hodowlane z gospodarstw wiejskich. Poprzez kolorowe ilustracje całych „rodzin” zwierząt, zgłębiliśmy wiedzę odnośnie nazywania poszczególnych członków każdej z nich np.

WYCIECZKA

UWAGA !!!

W dniu 08.V.2018r. (wtorek)  - odbędzie się wycieczka autokarowa  do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Nasze przedszkolaki obejrzą spektakl: "Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka",

wystawiony przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu.

Wyjazd - godz. 9:30  (jadą wszystkie grupy).

Koszty wycieczki pokrywa Rada Rodziców.

 

Zabawy na pięciolinii

"Piętaszki" mają bardzo dobrze rozwiniętą inteligencję muzyczną - chętnie śpiewają, tańczą, improwizują, grają na instrumentach. Ostatnio zajęliśmy się również teorią - dzieci dowiedziały się co to jest gama, klucz wiolinowy, nuty, pięciolinia.  Gamę poznały w oparciu o utwór: "Polka Fasolka", który bardzo przypadł im do gustu, jednocześnie poszerzając ich wiadomości przyrodnicze (etapy rozwoju fasoli).  Przedszkolaki bez problemu wspólnymi siłami odtwarzały kształt klucza wiolinowego wykorzystując tasiemki, a następnie układały nuty na pięciolinii, tak aby powstała gama.

Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora "Kubuś"

20 kwietnia "Piętaszki" miały okazję do bliskiego kontaktu ze sztuką. Wszystko za sprawą niezwykłego spektaklu "Amelka, bóbr i król na dachu". Była to historia tytułowej Amelki, która pokonując trudności i przeciwności losu z uśmiechem na twarzy dąży do pozytywnego finału. Sztuka ta była dla dzieci zaskakująca, pouczająca i pełna humoru.

CENTRUM EDUKACJI ENTOMOLOGICZNEJ i Planeta Klocków.

25.04.2018r.odbyliśmy wspaniałą wycieczkę do Centrum Edukacji Entomologicznej gdzie obejrzeliśmy wystawę ,Fascynujący świat owadów”.  Kiedy zapytamy się dzieci z czym kojarzy się nam wyrażenie - ochrona środowiska naturalnego. Otrzymamy wiele odpowiedzi takich jak: oczyszczanie ścieków, segregacja i przetwarzanie odpadów, walka z zanieczyszczeniem powietrza, oszczędzanie energii, lecz nikomu nie przyjdzie na myśl jak ważną rolę w naszym środowisku pełnią stawonogi.

Wycieczka do Teatru .

 Dnia 19.04.2018r.odbyła się wycieczka do Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ .Dzieci obejrzały najnowszy spektakl pt,, Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Dzieci były zachwycone  przezabawną historią o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata. Choć tytułowej bohaterki nie omijały troski i trudności, nie brak było nadziei, optymizmu oraz oczywiście pozytywnego finału, w którym dobro wygrało  ze złem. Postaci w tej opowieści były  niezwykle barwne i wyraziste, pełne ciepłego humoru.

"Zabawy z muzyką".

Odkrywanie świata dźwięków, rozpoznawanie ich, naśladowanie, określenie źródła ich pochodzenia to wspaniała zabawa dla dziecka, prowadząca w efekcie do zrozumienia muzyki, również tej określanej mianem „poważna” (klasyczna). Należy więc stwarzać dzieciom jak najwięcej ku temu okazji, aby coraz lepiej czuły i rozumiały ten „słownik muzyczny”. Dziecko musi poznać wszystkie składniki muzyki – wtedy będzie ją rozumieć, a to rozumienie pozostanie właśnie na całe życie.

Światowy Dzień Ziemi.

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ochroną Ziemi.

Poznajemy teatr.

 

Każde dziecko posiada naturalną potrzebę wyrażania siebie w różnych formach ekspresji. Jedną z nich jest teatr, który jako sztuka łączy w sobie różne dziedziny twórczości artystycznej: literaturę, muzykę, plastykę, taniec i ruch sceniczny.

Edukacja przez ruch D. Dziamskiej.

„Edukacja przez ruch” to system form i metod realizujący założenia integracji sensorycznej, wspomagający proces uczenia się. Wykorzystuje on naturalny spontaniczny ruch organizmu w procesie jego rozwoju. System ten połączył aspekt terapeutyczny z kształcącym. Praca nim polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, wykorzystujących naturalny ruch dziecka, który najczęściej przyjmuje charakter naprzemienny. Ruch wykonywany jest przy odpowiednio dobranej muzyce, wyznaczającej rytm i wyzwalającej naturalną potrzebę aktywności dziecka.

Wycieczka do biblioteki.

 W ramach wprowadzenia dzieci w okres świąt wielkanocnych, w ów wyjątkowy czas religijnych obrzędów, ludowych tradycji i budzącej się do życia przyrody, dzieci z naszej grupy miały okazję w dniu 22 marca uczestniczyć w zajęciach  bibliotecznych poświęconych świątecznym obrządkom i zwyczajom. Dzieci przypominały sobie najważniejsze momenty związane z obchodami świąt Wielkiejnocy i poszerzyły swoją wiedzę na temat religijnego wymiaru Palmowej Niedzieli oraz Wielkiego Tygodnia na podstawie literatury dziecięcej.

„Tanecznym krokiem witamy wiosnę”.

Przyjście  nowej  pory  roku -wiosny  jest  doskonałą  okazją  do  tego,  by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda. W naszej grupie przygotowania   do  pożegnania  zimy  i  powitania  wiosny  zaczęły  się  kilka  dni  wcześniejZmieniła  się  dekoracja sali  z  zimowej  na  wiosenną. W sali zazielenił się  kąciki  przyrody. Nie  zabrakło  również  prac  plastycznych,  dotyczących  pierwszych     zwiastunów  wiosny.

100 lat Marysi.

Dzień urodzin to szczególnie ważny dzień dla każdego dziecka. Jest to „jego dzień”, który zostaje w pamięci na długo. To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i miłych chwil. 18-go kwietnia obchodziliśmy urodziny Marysi. Były balony, urodzinowe czapeczki no i oczywiście tort. Wszyscy koledzy i koleżanki oraz panie zaśpiewali jubilatce sto lat i złożyli życzenia. Potem w miłej atmosferze wszyscy wspólnie się bawili.

Rodzicom Marysi gratulujemy wspaniałej córeczki i dziękujemy za przygotowanie słodkiego poczęstunku.

Marakasy.

Nie od dziś wiadomo jak wielki wpływ na rozwój każdego dziecka ma muzyka. Nie tylko koi nadpobudliwość, ale również uwrażliwia i jest źródłem świetnej zabawy. Zabawa z instrumentem czyli wybijanie rytmu jest ćwiczeniem stymulującym percepcję słuchową, która jest bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka. Nasz pierwszy samodzielnie wykonany instrument to marakasy. Dzieci chętnie tworzyły swoje grzechotki, a przy tym fajnie się bawiły. Ciekawe jaki instrument wykonają niebawem?!

 

Wycieczka do Papugarni.

Ach, co to był za dzień… dużo pozytywnych wrażeń, które zostaną w naszych sercach i pamięci na długo, a to za sprawą wycieczki do Papugarni „Ara” w Kielcach. Papugarnia to miejsce, w którym można przyjrzeć się różnym papugom z bliska, a jak wiemy od pracowników jest tam ponad 50 rodzajów papug. Można je również nakarmić specjalnym pożywieniem oraz głaskać, brać na ręce i przede wszystkim obserwować. Każdemu kto jeszcze nie był serdecznie polecamy.

Wiosna Ogrodniczka.

„Wiosna ogrodniczka” to jeden z tematów zrealizowanych wraz z początkiem wiosny. Przedszkolaki codziennie uczą się jakiś ciekawostek odnośnie nowej pory roku, jaką jest cudowna wiosna. Obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie, rozmawiamy o nich, wymieniamy się swoimi spostrzeżeniami, uczymy się wiosennych wyliczanek, piosenek, zabaw ruchowych, robimy wiosenne prace plastyczne, a także sadzimy. Sadzimy warzywa i kwiatuszki do naszego kącika przyrodniczego. Zobaczcie sami jak dzielnie poradziliśmy sobie z tym zadaniem.

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

 

 

26 marca 2018 roku w naszej grupie odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Tematem przewodnim były zwyczaje wielkanocne.

  Dzieci miały do wykonania różne zadania, poczynając od wysłuchania opowiadania, rozmowy na temat zwyczajów wielkanocnych, aż po różnego rodzaju zabawy. Zorganizowaliśmy także zawody ,,Bieg z pisanką", do których zaprosiliśmy przybyłych gości. Jednak najbardziej atrakcyjne okazało się wykonanie pracy plastycznej pt. ,,Pisanka", do której wykorzystaliśmy styropianowe jajka, farby, cukier i piórka. Zarówno dla dzieci jak i rodziców była to doskonała zabawa, a rezultaty wspólnej pracy zostały wyeksponowane na przedszkolnym holu.

  Podczas tego spotkania rodzice mieli możliwość obserwowania swoich pociech podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz zasobu wiadomości i umiejętności. Po wizycie zostały już tylko miłe wspomnienia oraz zdjęcia upamiętniające to ważne wydarzenie.

  Kochani rodzice serdecznie dziękujemy Wam za przybycie, zaangażowanie i twórczą współpracę ze swoimi pociechami

 

Teatr.

 

W dniu 9 marca 2018 roku grupa IV miała kolejną okazję zawitać do zaczarowanego świata teatru. Tym razem oglądaliśmy przedstawienie pt. ,,Pan Maluśkiewicz  i wieloryb". Wiele pozytywnych emocji dostarczyło dzieciom to niecodzienne widowisko. To nie aktor był obiektem obserwacji widza lecz jego cień, który wcielał się w postaci bohaterów. Przedstawienie wywołało duże zainteresowanie wśród przedszkolaków, które odkryły i poznały zabawy światłem.

Dzieci nagrodziły brawami ten rodzaj sztuki scenicznej, który znakomicie pobudza wyobraźnię i wpływa na zdolność koncentracji.

 

Dzień Babci i Dziadka.

       Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka jest już tradycją, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń naszego Przedszkola.                 Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego tak istotne jest by pielęgnować więzy rodzinne, właśnie poprzez takie spotkania.   W dniu 24 stycznia 2018 roku  grupa IV wraz ze swoimi Paniami przygotowała dla nich program artystyczny. Na twarzach dzieci było widać ogromną radość oraz skupienie. Po zaprezentowanym występie, dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty swoim ukochanym Babciom i Dziadkom. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

Bal Karnawałowy.

  W tym roku podczas Balu Karnawałowego bawiliśmy się w Podwodnym Świecie z udziałem zaprzyjaźnionych z nami animatorów Agencji ,,Patigo". Tego dnia dzieci przebrane były za księżniczki, zwierzątka i różne postacie z bajek. Zjawiskowy wygląd sali i bajecznie kolorowe kostiumy zachęciły do karnawałowych szaleństw na parkiecie. Oprócz  tańców i muzyki , nie zabrakło też konkursów i zagadek. Wszystkim udzielił się nastrój radości i dobrej zabawy, a tegoroczny bal dostarczył każdemu niezapomnianych przeżyć.

„Zabawy sensoryczne”

 

Farby z pianki do golenia to doskonała zabawa sensoryczna. Szalenie ważne dla wspomagania rozwoju dziecka jest włączenie w jego plan dnia zabaw sensorycznych, które dostarczą mu różnorodnych bodźców co w rezultacie oprócz wymiaru zabawy skutkuje utworzeniem nowych połączeń między neuronami. Farby z pianki do golenia są wyjątkowe w dotyku, miękkie i puszyste. Przypominają krem do tortu. Dzieci były zachwycone i zdecydowanie będziemy powracać do tej formy aktywności plastycznej.

„Solą obrazki malowane”

 

Malowanie solą można wykorzystać do dekoracji lub do tworzenia pięknych barwnych obrazków. To bardzo atrakcyjna zabawa plastyczna nawet dla młodszych dzieci. Jest to  proste i efektowne działanie, a radość dzieci i doznania sensoryczne są dodatkową atrakcją. Tworzenie ilustracji z zabarwionej soli, to bardzo ciekawa i atrakcyjna technika plastyczna, która dostarcza dziecku wielu bodźców dotykowych oddziałując niezwykle na wyobraźnię. 

„Misiek- Zdzisiek w przedszkolu”

 

Dzieci z naszego przedszkola wspierają różne akcje charytatywne. Jedną z nich jest akacja „Nakrętki zbieramy – chorym pomagamy”.

Przedszkolaki chętnie zbierają plastikowe nakrętki, które przekazują Fundacji Miśka- Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei”. Akcja ma na celu niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym z województwa świętokrzyskiego.

„Wielkanocne zajęcia w bibliotece”

 

Nasze dzieci uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych o tematyce wielkanocnej. Dzieci wysłuchały opowiadania o Śmingusie-Dyngusie Renaty Piątkowskiej, później rozmawiali z Panią Bibliotekarką o tradycjach wielkanocnych. A następnie wspólnymi siłami wykonały prześliczną dużą pisankę. Zajęcia zostały przeprowadzone w miłej wiosennej i świątecznej atmosferze.

„Geometryczne arcydzieła”

 

Nasze maluszki uczestniczyły w niecodziennych zajęciach „geometrii”.  Dzieci budowały z nasion grochu i wykałaczek modele przestrzennych figur. Najprzyjemniejszą część zajęć stanowiło swobodne budowanie konstrukcji według własnego pomysłu. Okazało się, że wiele dzieci posiada niezwykle rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną. Budowle przez nie stworzone  są bardzo ciekawymi konstrukcjami architektonicznymi. 

„Wiosno – gdzie jesteś?”

 

Wiosna kalendarzowa już nastała, ale na podwórku jej nie widać...

Przedszkolaki postanowiły więc wyruszyć powitać Wiosnę i zaprosić ją do nas. Najpierw zorganizowały wodne zawody kwiatków, później bawiły się spinaczami i sylwetami wiosennych obrazków. Papużki  już trochę stęskniły się za wiosną i postanowiły ozdobić biały krajobraz śnieżny kolorowymi łąkowymi motywami.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia naszego malowidła w galerii.

„Konkurs Eko- instrument”

 

W naszym Przedszkolu odbył się konkurs ekologiczny, którego celem było kształtowanie u dzieci proekologicznych nawyków w codziennym życiu oraz kształtowanie przyjaznej postawy wobec środowiska naturalnego. Dodatkowym zadaniem każdej grupy było wykonanie Eko-instrumentów.

Pomysły na ich wykonanie okazały się zdumiewające!

Zimowe zabawy" - Przedszkolaki w bibliotece

 

Zima na dobre u nas zagościła, dlatego też kolejne spotkanie z przedszkolakami przed feriami upłynęło pod hasłem „Bezpieczne zabawy na śniegu".

Pani Bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej pt.:”Zima”. Książeczka jest tak napisana, że w trakcie jej czytania dzieci mają możliwość prowadzenia rozmowy na temat zimy. Dzieci były skupione, uważne i aktywne. Z chęcią odpowiadały też na zagadki dotyczące zimy. 

Urodzinowe spotkanie i Klub Czytających Rodziców”

 

Balony, kolorowe dekoracje i piękny tort, czyżby ktoś miał dziś urodziny?

Tak! To Zosia kończy 3 latka!

Nasza kochana jubilatka zasiadła na tronie i z uśmiechem słuchała życzeń swoich koleżanek                i kolegów. Otrzymała również wspaniałe prezenty, a sama, po zdmuchnięciu trzech świeczek zaprosiła wszystkie Papużki do stolików, gdzie czekała na nich słodka przekąska.

„Tak! To on jest Królem. Spotkanie świąteczne”

Nasze maluszki wystąpiły w tegorocznych Jasełkach wg scenariusza Adama Szafrańca. Przepiękna oprawa muzyczna, wspaniałe stroje (powstałe dzięki zaangażowaniu rodziców) oraz bożonarodzeniowa sceneria, wprowadziły zaproszonych gości w cudownie świąteczny nastrój. Zwieńczeniem tak doniosłego wydarzenia były przepiękne życzenia świąteczne. Po wspaniałych występach nasze dzielne przedszkolaki wspólnie z rodzicami dekorowały pierniki. Każdy z pierników był zupełnie inny, miały one bowiem różne kształty, były także udekorowane rozmaitymi polewami i posypkami.

Misiek Zdzisiek i Grupy Młodsze

11 kwietnia nasze Przedszkole odwiedzili bardzo mili goście z Fundacji "Błękitny Promyk Nadziei", a wraz z nimi MISIEK ZDZISIEK, który szybka skradł serca naszych przedszkolaków. Miś opowiedział dzieciom, w jakim celu zbieramy nakrętki i co dzieje się z nimi później ( są przerabiane są na granulat, z którego powstają nowe zakrętki, rury PCV czy obudowy komputerów). Pracownicy Fundacji podziękowali dzieciom i ich bliskim za włączenie się w akcję charytatywną pod hasłem „Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki” -  nasze Przedszkole kolejny już rok wspiera tę inicjatywę.

„JESTEM BEZPIECZNY W DOMU”- SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ

6 marca w naszym  przedszkolu gościliśmy przedstawicieli Straży Miejskiej. W spotkaniu wzięły udział wszystkie grupy wiekowe. Podczas pogadanki zapoznaliśmy się z pracą strażnika, oglądaliśmy elementy umundurowania a także dowiedzieliśmy się, że strażnicy patrolują okolice we współpracy z psami „Owczarkami niemieckimi”. W trakcie spotkania mieliśmy okazję wykazać się wiedzą na temat znajomości bezpieczeństwa w domu. Obejrzeliśmy „Bajkę o myszkach „ dotyczącą bezpiecznych zachowań i postaw wobec wszelkiego rodzaju urządzeń i narzędzi znajdujących się w domach i mieszkaniach.

Zajęcia w bibliotece

10 kwietnia "Piętaszki" odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną - Filia nr 8 w Kielcach. Tam Pani bibliotekarka poprowadziła zajęcia na temat zdrowego odżywiania się oraz witamin zawartych w różnych produktach spożywczych. Dzieci przypomniały sobie również jak wygląda "Piramida Żywienia".  Zdobytą wiedzę usystematyzowaliśmy dzieląc obrazki z  żywnością zdrową i tą, którą można jeść okazjonalnie. To były bardzo ciekawe zajęcia :)

DOC- robot który mówi

Dzięki uprzejmości Agatki i jej rodziców mieliśmy ostatnio przyjemność poznać kolejego robota. DOC - bo tak się nazywa, pomaga nam w rozwijaniu logicznego rozumowania i umiejętności rozwiązywania problemów. Robot mówi, uczy liter, cyfr, kolorów i nazw zwierząt.  Nasza grupa jest bardzo zaangażowana w tego typu zabawy, a ten milutki robot w  prosty i intuicyjny sposób wprowadza dzieci w podstawy programowania. 

Nasz wiosenny kącik przyrody

"Piętaszki" kochają przyrodę i kiedy rozpoczęła się wiosna, same zaproponowały zmiany w kąciku przyrody. Pomogli jak zawsze rodzice :) kupili piękne wiosenne kwiaty, o które teraz dbają same dzieci. W ten sposób kształtujemy u przedszkolaków nawyki dbania o rośliny,  zapoznajemy je z potrzebami i wymaganiami kwiatów oraz ukazujemy dzieciom proste prace gospodarcze.  Dzieci były bardzo przejęte opowiadając o swojej roślince przed całą grupą i zachwycone wyglądem naszego wiosennego kącika przyrody.

„Igraszki ze zdrowiem”

Żeglarze o zdrowym odżywianiu wiedzą już bardzo dużo. Potrafią wskazać zdrowe produkty i uzasadnić swój wybór. Potrafią również samodzielnie ułożyć jadłospis, zgodny z właściwymi wyborami żywieniowymi. Sposobem na utrwalenie zasad zdrowego odżywiania się było uczestniczenie w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną nr8 w Kielcach, które odbyły się dnia 05.04.2018r.

Urodziny Mikołaja.

Warzywa, owoce...

W piątek 06.04.2018r. nasze kochane przedszkolaki uczestniczyły w spektaklu pt. „Witaminy – warzywa, owoce”.  Podczas naszego spotkania sympatyczny pomidor oraz rozpłakana cebula umilali nam czas i uczyli nazw warzyw oraz owoców, a także opowiadali o  właściwościach zdrowotnych jakie czekają na nas w tych smakołykach. Dodatkowo podczas seansu mogliśmy pouczyć się języka angielskiego – nazw witaminowych smakołyków, liczenia oraz kolorów.

Spotkanie ze Strażą Miejską

6 kwietnia najstarsze grupy po raz kolejny spotkały się z pracownikiem Straży Miejskiej. Prelekcje te mają za zadanie wspomagać rozwój dziecka, jako osoby i wprowadzać je w życie społeczne. 

Działania podejmowane przez Straż Miejską zmierzają do wyeliminowania wszelkich zagrożeń i niebezpieczeństw oraz do wyposażenia dziecko w umiejętności :przewidywania i unikania zagrożeń oraz do radzenia sobie w trudnych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Dzieci były bardzo aktywne i wykazały się dobrą znajomością tematu. Wybrańcy zostali nagrodzeni odznaką i gadżetami.

Wielkanocne ozdoby

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów. Tuż przed Wielkanocą, i w naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Na zajęciach przedszkolaki, poznały tradycję i symbole Świąt Wielkanocy, poszerzyły słownictwo, układały napis Wielkanoc, przeliczały pisanki, wysłuchały  wierszy, a także wykonały piękne dekoracje świąteczne. Powstały: kartki świąteczne, duże pisanki na patyku i piękne wielkanocne zajączki - odlewy z gipsu.

"Warzywne rozterki" - czyli oglądamy teatrzyk

Czy pomidor i cebula mają ze sobą coś wspólnego? Czy pomimo dzielących ich różnic mogą  zostać przyjaciółmi? Na te i inne pytania 6 kwietnia próbowały odpowiedzieć nasze przedszkolaki, które miały przyjemność obejrzeć spektakl, pt.: "Warzywne rozterki" . Przedstawienie to uczy dzieci tolerancji i uświadamia im, że dzięki różnicom świat jest ciekawszy. Dziękujemy Agencji Artystycznej "Patigo" za cenne wskazówki i pełny humoru przekaz :)

"Piętaszki" w TEATRZE

26 marca wybraliśmy się do Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ na spektakl: „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”.  Przedstawienie miało formę teatru cieni, co dzieci bardzo zaskoczyło i zaciekawiło. Po spekatklu przedszkolaki miały możliwość zabawy w teatr cieni, a potem wręczyliśmy aktorom i pracownikom teatru specjalnie przygotowane upominki w podziękowaniu za ich pracę dla nas.

„Teatrzyk Kamishibai - mała sztuka, duże możliwości”

Współczesna edukacja małego dziecka skoncentrowana jest wokół jego wszechstronnego rozwoju, pobudzania wszystkich sfer rozwojowych oraz kształtowania umiejętności niezbędnych do dalszych przeobrażeń. Jednym z najważniejszych celów oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych jest rozwijanie kompetencji komunikacyjnych dzieci jako podstawy ich dalszego rozwoju. Efekty w postaci bogatego zasobu słów czy  poprawnej wymowy daje przede wszystkim bliski kontakt z literaturą  czy sztuką teatralną, skąd dzieci czerpią najlepsze wzorce.

"Czas na bajkę" z tatą Nadusi

 W marcu odwiedził nas tata Nadii, który angażując się w ogólnopolską akcję: "Cała Polska czyta dzieciom", przeczytał "Piętaszkom" opowiadanie Z. Poletyło  ze zbioru: "Bajki przedszkolaka".

"Zając" -  bo taki był tytuł bajki, wprowadził nas w iście wiosenny nastrój. Nadia była dumna z taty i szczęśliwa z jego obecności w naszej grupie, a pozostałe dzieci z radością bawiły się z miłym gościem.

Dziękujemy panu Pawłowi za poświęcony czas i bardzo dobre "podejście do dzieci" i zachęcamy do odwiedzin kolejnych rodziców.

Światowy Dzień Matematyki pod hasłem „Dzieciaki Matematyczne Bystrzaki”

W marcu obchodziliśmy Światowy Dzień Matematyki pod hasłem „Dzieciaki Matematyczne Bystrzaki”. W tym dniu w naszej grupie królowało DODAWANIE. Działania nie były takie trudne  ponieważ  pomagaliśmy sobie liczydłami, klockami, paluszkami, a najchętniej -  programując naszego PHOTONA, który miał za zadanie dotrzeć do wyniku dodawania zgodnie z naszym kodem (ruch,  dźwięk, światło). Na koniec, każdy indywidualnie doskonalił elementarne umiejętności matematyczne z użyciem komputera, a dokładniej mówiąc  matematycznego programu edukacyjnego. To był super dzień !!!

„Akademia Aquafresh"

W roku szkolnym 2017/2018 realizowaliśmy 7 edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”.

 Uczenie dzieci prawidłowego mycia zębów już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania higieny jamy ustnej jest bardzo ważnym zadaniem. "Piętaszki", które w zeszłym roku realizowały ten projekt, bardzo dojrzale potraktowały tegoroczne zadania. Mamy nadzieję, że wyniosły z tych zajęć cenną lekcję na przyszłość.

Nasze pisanki.

Papierowe pisanki?! Czemu nie, natomiast my postanowiliśmy zrobić troszeczkę inne jajka. W piątek przed samymi świętami z wielką radością zaczęliśmy nasze zajęcia z plasteliną. Każde dziecko dostało szablon jajka i plastelinę, którą mogło ozdobić swoje jajko w sposób dowolny. Z każdą kolejną minutą powstawały coraz fajniejsze i ciekawsze jajeczka. Na zakończenie wylepione plasteliną jajeczko zaczęliśmy dekorować – używaliśmy cekinów z motywem świątecznym, brokatów oraz kolorowych piórek. Efekty naszej pracy zobaczcie sami.

Wielkanocny zając.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu mamy Marcina dzieciaki miały możliwość wykonania bardzo ciekawej i dosyć trudnej pracy plastycznej. Każde dziecko dostało szablon z, którego można było dopatrzeć się zajączka. „Tęczowe rybki” ochoczo zabrały się za malowanie naszego świątecznego szaraczka. Dzieci były bardzo skupione na pracy, ponieważ każdy chciał, żeby taki zając zdobił ich świąteczny stół. Kiedy nasze zające wyschły zabraliśmy się za składanie części oraz doklejanie wąsów z zapałek i białego mięciutkiego ogonka z waty.

Wielkanoc w bibliotece.

We wtorek 27.03.2018r. zaraz po rytmice „Tęczowe rybki” udały się na wycieczkę do pobliskiej Biblioteki Publicznej na wyjątkową lekcję pt.: „Wielkanoc tuż, tuż”. Tradycyjnie na rozpoczęcie naszego spotkania Pani bibliotekarka przeczytała nam opowiadanie pt.: „Wielkanoc”, z którego dowiedzieliśmy się co to są za święta, jakie tradycje i zwyczaje związane są z tymi świętami oraz jakie potrawy będziemy mogli spotkać i zasmakować na świątecznym stole.

Siejemy rzeżuchę.

Rzeżucha to typowo wielkanocny przysmak i element dekoracyjny świątecznego stołu. Rzeżucha jest rośliną, którą z łatwością można wyhodować samemu w domu. Potrzebne jest tylko małe naczynie, wata, woda i oczywiście nasiona. Na tydzień przed świętami przedszkolaki same postanowiły sprawdzić, czy zasianie rzeżuchy jest naprawdę takie łatwe. Każdy dostał swój kubeczek i krok po kroku dział. Przez następne dni roślinki podlewaliśmy i patrzyliśmy jak rosną. Efekty naszej pracy zobaczcie sami.

Marzanna.

Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno. Ciebie wyganiamy, a wiosnę przywitamy”. 

Żeby tradycji stało się zadość na pożegnanie zimy musi być marzanna. „Tęczowe rybki” dowiedziały się co to tak naprawdę jest ta marzanna, z czego ją się wykonuje i dlaczego wrzuca się ją do wody. Każda grupa dodawała jakieś elementy od siebie tej naszej zimowej pannie, a w pierwszy Dzień Wiosny grupa VI pojechała z nią na kielecką Sienkiewkę.

Bal Karnawałowy.

Dnia 09.02.2018r. w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy dla przedszkolaków ze wszystkich grup wiekowych. Tego dnia dzieciaki były przebrane za księżniczki, motylki, pszczółki, strażaka, farmera, a nawet kierowcę Formuły 1, czy też astronautę. Wystrój sali wprowadził dzieci w karnawałowy nastrój i zachęcał je do wesołej zabawy. Skoczna i rytmiczna muzyka zapraszała wszystkich do tańca. Dzieci z wielką ochotą uczestniczyły we wspólnych zabawach i konkursach przygotowanych przez zespół muzyczny.

Rekrutacja 2018

Najważniejsze terminy REKRUTACJI 2018:

 

12.04.2018 r. – 18.04.2018 r. do godz. 15:00 – odbywa się potwierdzanie woli przez rodziców dzieci, już uczęszczających do przedszkola, o dalszym korzystaniu z usług tej samej jednostki.

19.04.2018 r. – 27.04.2018 r. do godz. 15:00 – przyjmowanie podań od rodziców po raz pierwszy zapisujących dziecko do danego przedszkola/szkoły. Dane dziecka należy wprowadzić do systemu za pomocą Internetu wypełniając umieszczony na stronie  http://kielce.formico.pl wniosek, który po wypełnieniu należy wydrukować i dostarczyć do każdej wybranej placówki, w celu zatwierdzenia.

(Logowanie się na stronie możliwe będzie od 19.04.2018r. do 27.04.2018r.).

Więcej informacji znajduje się w zakładce: Nasze Przedszkole/ Rekrutacja.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

"Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja"
wszystkim naszym Przedszkolakom oraz ich bliskim

życzą:

Dyrekcja, Nauczyciele oraz cały Personel :)

NAJPIĘKNIEJSZA MARZANNA

Nasze Przedszkole bierze udział w konkursie „Najpiękniejsza Marzanna 2018” organizowanym przez Radio Kielce i Muzeum Zabawek i Zabawy.

Serdecznie zachęcamy do głosowania na naszą Marzannę:

Wyślijcie Państwo SMS pod numer 7243 w treści wpisując: Konkurs 11.

Koszt jednego SMS-a wynosi 2,46 zł brutto - w tym 23% VAT. Z jednego numeru telefonu można oddać jeden głos.

Głosowanie trwa od 22.03.2018 r. , a zakończy się 06.04.2018 r. o godz. 17.00.

 

Wszystkie biorące udział w konkursie prace można oglądać na stronie
http://www.radio.kielce.pl/pl/przeglad-551/_img/9080HYPERLINK "http://www.radio.kielce.pl/" 
i w siedzibie muzeum od dnia 22 marca do 16 kwietnia 2018 roku.

 

NAJPIĘKNIEJSZA MARZANNA

Pierwszy Dzień Wiosny przedstawiciele naszego przedszkola - grupa VI, przywitali nad rzeką Silnicą. Wszytskie grupy dużo wcześniej przygotowały wspólnie piękną Marzannę (każda grupa miała za zadanie dodać coś od siebie) na konkurs „Najpiękniejsza Marzanna 2018” organizowany przez Radio Kielce i Muzeum Zabawek i Zabawy.

Wycieczka Żeglarzy do Szkoły Podstawowej nr32

Bardzo ważnym momentem w życiu każdego dziecka jest fakt pójścia do szkoły oraz to, w jakim stopniu dziecko poradzi sobie w nowej rzeczywistości. Dlatego też pragnąc złagodzić stres związany z przekroczeniem progu szkoły postanowiliśmy nawiązać kontakt z pobliską szkołą. Dnia 22.03.2018r. grupa Żeglarzy wybrała się na pieszą wycieczkę do Szkoły Podstawowej Nr32 w Kielcach.

Zajęcia z OZOBOTAMI!

 13 marca, zaproszeni przez  Szkołę Podstawową nr 13 im. Władysława Jagiełły w Kielcach, mięliśmy okazję uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych dla nas  zajęciach  z OZOBOTAMI. Kodowanie drogi dla małych robocików, świecących na różne kolory i sprytnie poruszających się po wyznaczonej trasie to naprawdę nie lada wyzwanie! Pomagali nam starsi koledzy z klasy 3, którzy mają już doświadczenie w pracy z nimi. Dzięki temu,  każdy z nas mógł stworzyć własną trasę dla ozobota i wprawić go w ruch!

Absolwentki Naszego Przedszkola

Współpracując ze Szkołą Podstawową nr 32 w Kielcach, mieliśmy okazję i niezwykłą przyjemność gościć w naszej grupie 2 absolwentki naszego przedszkola: Julię P. i Polę K. Dziewczyny tez kiedyś były: "Piętaszkami" i chętnie nam opowiedziały, jak to było... Julka i Pola połączyły swoją wizytę w przedszkolu z ogólnopolską akcją: "Cała Polska czyta dzieciom" -  przeczytały nam bajke B. Czarnik: "Wiatr i Słońce".  Nasze przedszkolaki miały mnóstwo pytań do uczennic: jak to jest uczyć się w szkole? czy Wy się tam bawicie? Czy cały czas się siedzi w ławce? Czy w szkole są zabawki?

"Piętaszki" na warsztatach robotyki w "Briks 4 Kidz"

16 marca „Piętaszki” wybrały się do Centrum Kreatywności Briks 4 Kidz na zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem klocków Lego – z cyklu:  Robotyka dla Juniora.  Dzieci z zaciekawieniem słuchały instruktorki, która pokazała im bardzo ciekawą prezentacją multimedialną: „Wesołe miasteczka na świecie”. Dzieci obejrzały przeróżne urządzenia, karuzele i kolejki , pobudzając swoją wyobraźnię.  Taki wstęp pozwolił przejść do dalszej części warsztatów – tworzenia własnych urządzeń (karuzel) wykorzystując  zestawy z elementami klocków Lego.

Zajęcia z psychologiem.

02.03.2018r. „Tęczowe rybki” miały specjalnego gościa - naszą grupę odwiedziła pani psycholog, Jolanta Tąporowska. Poprowadziła  ona zajęcia integracyjne z przedszkolakami na temat postaw i wartości społecznie pożądanych. Na przykładzie książki - „Kangurek Joey”- jaką dzieci wysłuchały podczas spotkania dowiedziały się ważne jest niesienie pomocy innym, akceptacja w zespole oraz wzajemna tolerancja. Zajęcia były bardzo interesujące, a wiedzę o jaką wzbogaciły się przedszkolaki obiecały wykorzystywać każdego dnia.

Dzień Kobiet.

Dokarmiamy ptaki.

Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą, jest jedną z najbardziej rozpowszechnianych form ochrony ptaków. Zima to trudny czas dla ptaków, ale z pomocą „Tęczowych rybek” ich brzuszki nie będą głodne. Dzieci dbają o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele podczas tegorocznej zimy miały co zjeść. W przedszkolnym ogrodzie mają do dyspozycji kilka karmników, które uzupełniają ptasimi smakołykami – okruszkami chleba, ziarnami słonecznika czy też kawałkami słoninki.

Dzień Babci i Dziadka.

„To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka.”

Rudolph Giuliani

Niezwykły dzień w Szkole Podstawowej nr 13

W ramach współpracy naszego przedszkola ze szkołą, 12 marca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w niezwykłych zajęciach w Szkole Podstawowej nr 13  im. Władysława Jagiełły  w Kielcach. Nasza wizyta w tej placówce podzielona była na 4 etapy. W pierwszym etapie, kodowaliśmy z ozobotami, co wcale nie było takie proste – pomagali nam uczniowie 3 klasy, którzy dokładnie tłumaczyli na czym polega zadanie. Udało się ! – nasze ozoboty poruszały się zgodnie z kolorowymi kodami, które rysowaliśmy na kartach pracy.

SUDOKU

"Piętaszki" świetnie odnajdują się w zabawach matematycznych. Tym razem korzystając z maty do kodowania i jednorazowych kubeczków, przedszkolaki zagrały w "Sudoku- Koloru". Zadanie polegało na ustawieniu kubeczków odpowiednimi kolorami na pustych polach maty, tak, aby żaden z kolorów się nie powtarzał w pionie i poziomie.  Czy się udało? - zobaczcie sami :)

Światowy Dzień Matematyki - „Dzieciaki Matematyczne Bystrzaki”

12 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Matematyki pod hasłem „Dzieciaki Matematyczne Bystrzaki”. W tym dniu w naszej grupie królowały gry i zabawy matematyczne. Umiejętności dodawania i odejmowania oraz porównywania liczebności kształtowaliśmy używając przyrządów matematycznych takich  jak: liczydła i patyczki. W zabawach z liczeniem wykorzystaliśmy również niekonwencjonalne pomoce - nasiona fasoli. Dzięki tym pomocom, łatwo i szybko mogliśmy uzupełnić wynikami „magiczne tabelki” oraz ułożyć „puzzle matematyczne”.

„Przypędzamy wiosnę!”

Okres przedwiośnia to doskonała pora, by rozbudzać zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie, tworząc sytuacje, które powodują  zdziwienie, zaciekawienie i poznanie nowego środowiska przyrodniczego. Jak co roku o tej porze, dodatkowo zainspirowani opowiadaniem M. Kownackiej pt. „ Jak to Grześ miotłą wiosnę przypędził”  postanowiliśmy  wziąć sprawy w swoje ręce i  przypędzić do nas wiosnę! Na dzisiejszych zajęciach sadziliśmy oraz sialiśmy piękne, kolorowe wiosenne kwiaty!

Finał konkursu "EKO - Instrument"

Podczas uroczystego powitania wiosny odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Eko instrument”.  Konkurs przeznaczony był dla dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Zadaniem konkursowym było wykonanie dowolną techniką plastyczną przestrzennego ekologicznego instrumentu. Każda grupa zgłosiła do konkursu 1 pracę wyłonioną spośród prac wykonanych w grupie.

Celem konkursu było:

- promowanie wśród najmłodszych postaw ekologicznych oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne

Dzień Kobiet inaczej…nasza pierwsza wizyta w kinie.

Dnia 08.03.2018 marca przedszkolaki z grup: I i III  udały się z wizytą do kina HELIOS, na seans filmowy „Przytul mnie” i  specjalne pokazy animacji . Serial powstał na podstawie książki „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak. Bohaterami są Tata Miś i Mały Miś, którzy przeżywali wiele zabawnych przygód. Charyzmatyczny, a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawiali, rozśmieszali i wyciągali  pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkrywali, czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność.

Światowy Dzień Matematyki.

Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca. Z tej okazji przygotowano dla dzieci wyjątkowe, matematyczne zabawy i konkursy, podczas których mogły sprawdzić swoje umiejętności. Obchodziliśmy ten  Ogólnopolski Dzień Matematyki. pod hasłem „Dzieciaki – Matematyczne Bystrzaki”, a  hasłem przewodnim była „Matematyka od kuchni”, a więc pytania zadania  związane były z przepisami i gotowaniem.

Cała Polska Czyta Dzieciom.

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną.

Świętujemy urodziny Blanki ,Kacperka i Jedrzejka.

Każde dziecko marzy o tym, aby dzień  urodzin był jak najpiękniejszy. Dlatego świętujemy te dni  wyjątkowo. Wiele radości sprawiła  nam wspólna zabawa ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkola z okazji urodzin Blanki ,Kacperka i Jedrzejka.
 Jak zawsze nie zabrakło wspaniałych życzeń uścisków i zabaw , podczas których jubilaci mogli poczuć się wyjątkowo. Był także  pyszny poczęstunek. 
 Życzymy  Wam wszystkiego najlepszego!

Walentynki.

WALENTYNKI to dzień  ,który  był dla naszych dzieci prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Spędziliśmy go razem z kolegami z Gr I .Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, uzupełniały wielkie serce małymi .,tańczyły na  gazecie w rytm muzyki „Serduszkowy taniec połamaniec”. Było także   zapoznanie dzieci z ciekawostkami dotyczącymi święta zakochanych. Nie zabrakło oczywiście  słodkości ,sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć.

Wizyta w Teatrze.

W dniu 09.03.2018r. odbyła  się  kolejna już wycieczka autokarowa do Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ na  spektakl ,,Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Mały człowiek i duże przedsięwzięcie, czyli wyprawa na poszukiwanie wielkiej ryby - zgodnie ze słynnym wierszem Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Ta zabawna opowieść o „tyciuteńkim” podróżniku, który wyruszył w rejs łodzią z łupinki orzecha, a po drodze - jak to bywa w zamorskich wojażach - spotykało go szereg przygód i niespodzianek zaciekawiła dzieci. Siedziały skupione i z uwagą śledziły ruchy postaci w teatrze cieni.

Zabawa karnawałowa.

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień  wyjątkowy, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą   przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było tym razem. W dniu 09.02.2018r. w naszym Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Jego główne cele to
wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju;
kultywowanie zwyczaju karnawałowych zabaw;
doświadczenie przyjemności  z wcielania się w różne postacie;

Dino zabawy.

26 lutego  obchodziliśmy w naszej grupie  nietypowe święto Dzień Dinozaura. Aby nasze pociechy mogły poznać życie tych fascynujących gadów, przygotowaliśmy wiele ciekawych propozycji  zabaw m.in.  matematycznych i muzycznych. Czyli DINO ZABAWY  wesoło obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Celem zajęć było głównie : 
 rozbudzanie ciekawości poznawczej;
 przekazywanie wiedzy na temat prehistorii.
rozwijanie wrażliwości słuchowej poprzez zabawy muzyczne.

"Akademia Aquafresh".

Dzieci z naszej grupy uczestniczą  w zajęciach Programu „Akademia Aquafresh”, którego nadrzędnym celem jest zwrócenie uwagi najmłodszych na konieczność dbania o higienę jamy ustnej. Przedszkolaki  poznały już mieszkańców Pastusiowej Krainy – Milky, Lilly i Billego oraz Szczotkusia, którzy pomagają Zębusiowi w walce z Robaczkiem Próchniaczkiem. Dzieci wiedzą, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy w ciągu dnia (rano i wieczorem), a zamiast słodyczy warto zjeść owoc albo warzywo.

„8 Marca”

To był wyjątkowy dzień w naszej grupie bowiem swoje święto obchodziły nasze Panie oraz wszystkie dziewczynki. „Tyle kobiet dookoła”- tym wspaniałym wierszem ilustrowanym serią obrazków rozpoczęliśmy świętowanie Dania Kobiet

„Kosmiczna podróż”

„Zaczynamy naszą podróż po kosmosie!” Podczas dzisiejszych zajęć wyobraziliśmy sobie że jesteśmy w kosmosie i próbowaliśmy dowiedzieć się co kryje w sobie nasz Układ Słoneczny. Z pomocą krótkiego filmu edukacyjnego udało się nam odwiedzić wszystkie planety znajdujące się w Układzie Słonecznym oraz Księżyc. Poznaliśmy cechy charakterystyczne każdej planety, dokładnie omawiając jej wygląd oraz położenie względem Słońca!  Najbardziej ekscytująca była wyprawa na Księżyc z doświadczonymi astronautami, którzy jako pierwsi postawili „stopę na Księżycu”.

Energetyczne Centrum Nauki

Środowisko, w którym wychowujemy nasze dzieci w dużym stopniu różni się od tego, w którym wychowywaliśmy się kiedyś. Internet, telewizja satelitarna, gry komputerowe, pięknie wydane kolorowe książeczki – wszystko to oddziałuje na umysły naszych dzieci. Dzięki temu dzieci już od najmłodszych lat posiadają znacznie większy zakres wiedzy i informacji niż my w ich wieku. Zabawa wg W. Okonia jest: „działaniem swobodnym, wykonywanym dla własnej przyjemności, a opartym na udziale wyobraźni, tworzącej nową rzeczywistość”.

Każdy może być malarzem...

Grupa V bardzo chętnie wykonuje wszelkie zadania plastyczne. Dzieci wykazują duże zainteresowanie malarstwem i podczas ostatnich zajęć, z wielkim zaciekawieniem oglądały różne reprodukcje obrazów znanych malarzy.  Potem dostały nietypowe zadanie: miały samodzielnie namalować farbami reprodukcję obrazu B.C. Koekkoek "Pejzaż zimowy". Z zadaniem poradziły sobie wyśmienicie, co można było dostrzec na wystawie prac w szatni.

Dzień Kobiet 2018

W grupie V tegoroczny Dzień Kobiet - był Dniem Zabaw i Tańców Ludowych. Nauka przez zabawę zawsze przynosi dobre efekty, a wesołe zabawy na ludowo uczą dzieci szacunku do tradycji i pobudzają poczucie tożsamości.

Pomagamy PTAKOM

"Piętaszki" wiedzą, że zima jest ciężkim czasem dla ptaków, dlatego dbają, aby ptasia stołówka nie była pusta. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, czym można dokarmiać ptaki i same zaproponowały, że zgromadzą ziarna, nasiona i inne przymaki dla naszych małych przyjaciół. Pomysł przerodził się w dużą zbiórkę pokarmu dla ptaków, którą przekażemy do Ptasiego Azylu.  Tymczasem postanowiliśmy systematycznie uzupełniać zapasy w karmniku, który znajduje się w ogrodzie przedszkolnym.

Upływający czas na macie do kodowania!

Podążając za nowymi i ciekawymi sposobami rozwijania oraz kształtowania wiedzy matematycznej i orientacji w przestrzeni, jedną z naszych ulubionych aktywności na zajęciach stały się gry i zabawy z użyciem maty do kodowania.

Propagowane na dużą skalę programowanie i kodowanie to nic innego jak gry i zabawy „bez komputera” rozwijające myślenie, wykorzystujące szereg uniwersalnych zasad i reguł. Umiejętność programowania daje szanse na kreowanie rzeczywistości, uczy dostrzegania zależności i reguł w otaczającym nas świecie, pozwala osiągać cele różnymi drogami.

Taki nastrój jest w teatrze, że zachwycam się gdy patrzę.

"Piętaszki" podczas realizacji tematyki tygodniowej: "W teatrze" samodzielnie wykonały pacynki - bohaterów znanej bajki oraz wybranych zwierzątek. Po przygotowaniu - papierowych "aktorów" dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do ustawiania sceny, widowni oraz wybrały tematykę spektaklu. Każdy miał szansę zaprezentować swoje umiejętności przed publicznością. Przedszkolaki chętnie tworzyły dialogi, rozwijając aktywność twórczą w zakresie słowa mówionego oraz umiejętności operowania głosem pod względem intonacyjnym.

Nasze zabawy logopedyczne.

Jedną  z częstych przyczyn  powstawania wad wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym jest niedostateczna sprawność narządów artykulacyjnych, przede wszystkim języka, warg, policzków, żuchwy, podniebienia miękkiego oraz koordynacja tych ruchów z oddechem. Nasze przedszkolaki poprzez zabawę stymulują rozwój wszystkich tych funkcji, od których zależy prawidłowa wymowa. Na zdjęciach - dzieci biorące udział w cotygodniowych ćwiczeniach logopedycznych. 

BAL KARNAWAŁOWY 2018 :)

„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale”

Zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu, jak co roku odbył się bal karnawałowy. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje.  Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach. Skoczna i rytmiczna muzyka, przygotowana przez animatorów  firmy artystycznej "Patigo", porwała dzieci   do tańca. Tegoroczny bal na długo pozostanie w ich pamięci :)

Uwielbiamy takie bale - bawiliśmy się WSPANIALE !

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale przebierańców. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień  niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą  przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.  Tak też było u nas :)

 Wystrój sali balowej wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Firma "Patigo" zamówiona przez rodziców zatroszczyła się świetną muzykę, zachęcającą do tańca.

„TIK-TAK,TIK-TAK”

W piątek tj. 02.02.2018  r. wybraliśmy się na kolejne już, zorganizowane przez Muzeum Narodowe w Kielcach zajęcia  edukacyjne pt. „TIK-TAK,TIK-TAK”. Tym razem tematem zajęć były zegary. Punktem wyjściowym zgłębiania naszej wiedzy była ciekawa prezentacja multimedialna przedstawiająca przyrządy do mierzenia czasu, którymi posługiwano się zanim opracowano prototyp  dzisiejszego zegara. Wspólnie z prowadzącą uczestniczyliśmy w pogadance odnośnie dawnych metod odmierzania czasu, działania zegarów i symboliki przedstawionej na zegarach.

Co to jest rytmika  ?

Jest to metoda wychowania muzycznego stworzona przez E.Jaques-Dalcroze`a. Istotą zajęć jest odtwarzanie przebiegu muzycznego za pomocą ruchów ciała, ale jest to również taniec, śpiew, gra na instrumentach, improwizacja ruchowa oraz instrumentalna. Metoda ta poprzez ruch, śpiew i tworzenie realizuje cele wychowania ogólnego, oparte na zrozumieniu tkwiącej w dziecku potrzeby ruchu i aktywności – wychowuje człowieka nie tylko wrażliwego na sztukę, ale samodzielnego, inteligentnego, aktywnego, sprawnego fizycznie, przyszłego odbiorcę muzyki, a często jej wykonawcę i twórcę.

Ciasteczkowa uczta.

W ramach przygotowań do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z grupy III wzięły udział we wspólnym dekorowaniu ciasteczek w kształcie serc. Był to kolejny prezent tym razem dla  Dziadka . Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy dekorowały je według własnego pomysłu .Przedszkolaki były zachwycone lukrowaniem i dekorowaniem  słodkimi posypkami.  smacznych ciasteczek upieczonych specjalnie na tę okazję przez mamę Piotrusia . Każde dzieło  było zupełnie inne, wyjątkowe.

Wcielamy się w rolę mydlarzy .

Kiedy zbliżał się Dzień Babci i Dziadka  poszukiwaliśmy pomysłów na prezenty. Wtedy właśnie postanowiliśmy zrobić mydełko w kostce. Twarde, miękkie, toaletowe, lecznicze i te w płynie. Mydła stosowane są w każdym domu niemal we wszystkich krajach świata. Jeśli jednak wykonamy je samodzielnie, dbając nie tylko o kształt, ale też wygląd i zapach, pozornie zwyczajny przedmiot nabierze zupełnie innego wymiaru. Zajęcia polegały na samodzielnym wykonywaniu przez dzieci kostek kolorowego mydła  właśnie o rozmaitych zapachach, wzorach i kolorach.

Zabawy sensoryczne. 

Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać  dzieciom różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów  i poszerzać świat jego doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek, wykorzystujemy przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze. To prawda, zabawy sensoryczne należą do wyjątkowo brudzących, ale nawet mając w perspektywie szorowanie sali, warto do nich zachęcać dzieci, bo harmonijny rozwój zmysłów to pożywka dla prawidłowego rozwoju mózgu i całego układu nerwowego.

Kreatywne zabawy zimą -Tutorial-gwiazdka 

 Takie oto  zimowe gwiazdki powstały u nas  podczas zajęć kreatywnych  gdzie dzieci doskonaliły sprawność manualną .Zaczeliśmy  od pocięcia dwóch rolek po papierze toaletowym. Drugi krok to sklejenie wszystkich elementów po kolei,. W tej kwestii panowała zupełna dowolność  uzależniona od wyobraźni twórczej dzieci. No i gotowe. Prawda że proste. Na koniec dzieci malowały  wszystko brokatem tak, jak chciały. Efekty uwidocznione na zdjęciach.
 

Bałwankowe zabawy matematyczne

Zima jest wspaniałą okazją do organizowania dla dzieci sytuacji sprzyjających  kształtowaniu umiejętności liczenia . Ćwiczenia zrealizowane w grupie  związane z przeliczaniem  są codziennością  w grupie i zawsze mają taki tok postępowania  : 
1. Na początku każdego ćwiczenia należy gestem lub wzrokiem wyodrębnić obiekty do policzenia. Na przykład: To są bałwanki (gest określający je), Tam są kule (gest wskazujący), Tu leżą klocki (spojrzenie i gest obejmujący wszystkie);

,Wzruszyć, rozweselić,  zaskoczyć ważnych gości. 

Dnia 23 stycznia dzieci z grupy III  zaprosiły rodziców oraz  swoje babcie i dziadków na uroczystość  z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za miłość, dobro, cierpliwość i zrozumienie. DZIECIĄTECZKO MALEŃKIE czyli jasełka wigilijne, to zabawny, ale też wzruszający spektakl ,Adama Szafrańca , które przygotowały na tę okazję. To trzyaktowy spektakl , który w uproszczony sposób pokazywał  polską tradycję Bożego Narodzenia, poprzedzonego dniem wigilijnym.

Wycieczka do Wojewódzkiego Domu Kultury na spektakl „Dorotka w krainie Oz”

Mając na względzie wartości edukacyjne, dydaktyczne i profilaktyczne teatru ,by od najmłodszych lat wychowywać dzieci poprzez sztukę w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu, zabraliśmy dzieci( 16 stycznia) na wycieczkę autokarową do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, na spektakl muzyczny pt.: „Dorotka w krainie Oz” w wykonaniu aktorów "Teatru Moich Marzeń" z Chorzowa. Dzieci z zachwytem przeżywały  przygody głównej bohaterki - Dorotki,  która podczas tornada, przenosi się do krainy Oz, znajdującej się po drugiej stronie tęczy.

Dziecięca matematyka.

Z  wieloletnich doświadczeń pedagogicznych  wynika, że nie sposób prowadzić zajęć z dziećmi bez specjalnie dobranych przedmiotów. Dlatego do  zajęć edukacyjnych metodą prof. Edyty Gruszczyk -Kolczyńskiej wykorzystujemy specjalnie zakupione misie. Miś, który pełni ważną rolę edukacyjną: dla misia dziecko ułoży zadanie i potem „wspólnie" je rozwiąże, misiowi dziecko opowie o swych wątpliwościach i spostrzeżeniach, misia można „nauczyć" liczyć, dodawać i odejmować. Tym razem celem zajęć było wdrażanie dzieci do rozpatrywania otoczenia z punktu widzenia drugiej osoby.

OBCHODZIMY KOLEJNE   URODZINY  W  PRZEDSZKOLU.

Tym razem swoje  urodziny obchodziła Zosia i Natalka. Tradycyjnie nie zabrakło zabaw, których  celem było:   
- Wdrażanie dzieci do wspólnej zabawy
- Zapoznanie dzieci z różnymi formami składania życzeń
- Pozwalanie na wyjątkowe traktowanie solenizantek 
- Rozwijanie umiejętności dostrzegania i określania cech koleżanek
Dziewczynki czuły się w tym dniu wyjątkowo.
Już niebawem kolejna impreza urodzinowa, na którą z niecierpliwością czeka Jędrzej.

 

Piętaszki w KINIE

7 lutego nasza grupa wybrała się do Kina "Helios" na bajkę "FERNANDO".  Bajka była bardzo wzruszająca i pouczająca. Dostaliśmy cenną lekcję akceptacji i tolerancji. Lubimy nasze wycieczki do KINA :)

Niezwykła NOC w PRZEDSZKOLU w wydaniu grupy V

2 luty 2018 - to data, która na długo pozostanie "Piętaszkom" w pamięci :) Wszystko za sprawą niecodziennego wydarzenia, jakim było spędzenie nocy w naszym Przedszkolu. Głównymi celami tego nowego dla dzieci doświadczenia było poszerzenie doświadczeń dzieci i wspieranie ich rozwoju poprzez organizowanie okazji edukacyjnych integrujących dzieci w przedszkolu; rozbudzanie i rozwijanie zaufania między uczestnikami zabawy; wzmocnienie więzi uczuciowej z kolegami i koleżankami z grupy.

Niezwykła NOC w PRZEDSZKOLU

2 luty 2018 - to data, która na długo pozostanie "Piętaszkom" w pamięci :) Wszystko za sprawą niecodziennego wydarzenia, jakim było spędzenie nocy w naszym Przedszkolu. Głównymi celami tego nowego dla dzieci doświadczenia było poszerzenie doświadczeń dzieci i wspieranie ich rozwoju poprzez organizowanie okazji edukacyjnych integrujących dzieci w przedszkolu; rozbudzanie i rozwijanie zaufania między uczestnikami zabawy; wzmocnienie więzi uczuciowej z kolegami i koleżankami z grupy.

Ważymy - dobrze się bawimy i uczymy.

"Bardzo jest dokładna, stoi sobie w sklepie, a co ile waży, pokaże najlepiej” , od tej zagadki zaczęliśmy bardzo ciekawe i kształcące doświadczenia związane z pomiarem ciężaru. "Piętaszki" najchętniej ważyły... siebie :) ale dokonywaliśmy pomiarów wagi różnych artykułów spożywczych i nie tylko. Dzieci dowiedziały się, gdzie szukać wagi towaru na jego opakowaniu i poznały różne rodzaje urządzeń do ważenia: od malutkich, po bardzo duże. "Piętaszki" bez problemu używają już określeń: ciężki, lekki, cięższy, lżejszy, taki sam.  

DYŻUR WAKACYJNY

UWAGA RODZICE Naszych Przedszkolaków !!!

W roku szkolnym 2017/2018 nasze przedszkole pełnić będzie dyżur wakacyjny w miesiącu SIERPNIU.

O możliwości zapisu dziecka na dyżur, rodzice zostaną poinformowani przez wychowawców grup.

Bezpieczne ferie.

W piątek 19 stycznia „Tęczowe rybki” wybrały się do pobliskiej biblioteki, aby zdobyć wiedzę na temat bezpiecznych zabaw zimowych. Na początku wizyty w bibliotece pani bibliotekarka przeczytała nam opowiadanie „Bałwanek i zające”. Następnie mieliśmy kilka zadań do wykonania. Pierwsze - ubieraliśmy chłopca w strój odpowiedni do zimowej pogody, utrwalając nazwy ubrań. Drugie to zabawa „Zima czy lato”. Każdy z nas losował jeden obrazek, który należało umieścić pod odpowiednim hasłem.

Wycieczka do WDK w Kielcach.

16 stycznia wraz z całym przedszkolem wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, gdzie obejrzeliśmy spektakl muzyczny pt.: „Dorotka w krainie Oz”. W bajeczną podróż do magicznej Krainy Oz dzieci przeniosły się wraz z aktorami "Teatru Moich Marzeń" z Chorzowa. Dzięki temu musicalowi dzieci dowiedziały się jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają uczucia, kształtowanie charakteru i wiara w to, że wszystko jest w zasięgu naszej ręki.

Zimowa wizyta w bibliotece

25 stycznia nasza grupa wybrała się do pobliskiej biblioteki na zajęcia pod hasłem „Bezpieczna zima”. Panie bibliotekarki przygotowały dla nas moc atrakcji. Najpierw jednak wysłuchaliśmy ciekawej bajki  o mrozie oraz rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie. Wykazaliśmy się dobrą znajomością tematu J  Potem rozpoczęliśmy  turniej gier i zabaw dydaktycznych – pierwsza zabawa, dotyczyła znajomości prawidłowego ubierania się podczas zimy, dodatkowo określaliśmy strony ciała.

MAŁA SZACHISTKA LILIA Z GRUPY "ŻEGLARZE”

Lilia Czobanian  - to wspaniała mała dziewczynka z grupy 6 Żeglarze , której największą pasją są rozgrywki w szachy. Bierze udział w wielu turniejach szachowych , zdobywa medale, dyplomy, puchary. Mamy zaszczyt i przyjemność poinformować, że nasza wychowanka jest laureatką następujących konkursów:

I Rowerowy Turniej Szachowy na Pożegnanie Wakacjizajęcie  I Miejsca 03.09.2017r

IX Grand Prix Gór Świętokrzyskich  - zajęcie I Miejsca  17.09.2017r.

Wycieczka do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

Niezwykła wycieczka, inspirujące miejsce i niezapomniane wrażenia... tak w kilku słowach  możemy opisać naszą ostatnią przygodę, w bardzo ciekawym  miejscu, jakim bez wątpienia jest Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. "Piętaszki"  uczestniczyły tam w  warsztatach  fizycznych dla najmłodszych, w trakcie których poznały właściwości magnesów zarówno tych podkowiastych, prostokątnych, jak i neodymowych. Dzieci, pod okiem pani prowadzącej wykonały proste doświadczenia angażujące ich zmysły. Z pomocą m.in. opiłków żelaza, badały kształt linii pola magnetycznego.

Kodujemy Bałwanka

"Bawiąc - uczyć " to hasło idealnie pasuje do naszych ostatnich zajęć z kodowania. Tym  razem zagraliśmy w grę , która ćwiczyła u dzieci koncentrację, dokładność oraz spostrzegawczość, niezbędne u każdego programisty. Dzieci podzieliły się na 2 drużyny, których członkowie kolejno rzucali kostką i rysowali części ilustracji przedstawiającej bałwanka zgodnie z wyrzuconą liczbą oczek. Każda drużyna kończyła grę, gdy miała kompletny rysunek bałwanka. Gotowy rysunek można było dodatkowo pokolorować, a nawet dorysować dowolne elementy. Na koniec podziwialiśmy powstałe prace.

Mniej, więcej, tyle samo...

Matematyka – królowa nauk, otacza nas wszędzie i kryje w sobie bardzo wiele zagadnień… Jednym z nich zajęły się  Piętaszki.

Dzieci uczyły się rozróżniać zbiory i starały się zrozumieć relacje między nimi, ćwiczyły zastosowanie znaków matematycznych tj. <,> i =.

Poprzez liczne zadania, gry i zabawy dzieci zapoznały się ze znakami mniejszości, większości oraz równości.

"Bajkowy świat"

Agatka z naszej grupy wzięła udział w konkursie plastycznym pt. „Bajkowy świat” organizowanym przez klub „Słoneczko”.  Jej praca dotyczyła bajki: "Roszpunka". Ideą konkursu było propagowanie wśród dzieci, już od najmłodszych lat sztuk plastycznych, uczenie ich wrażliwości estetycznej, a także możliwość zaprezentowania uzdolnionych dzieci na szerszym forum. Praca Agatki została wyróżniona pamiątkowym dyplomem.

Zajęcia Biblioteczne „Bezpieczna zima!”

W czwartek tj. 18 stycznia nasza grupa wybrała się do pobliskiej biblioteki na zajęcia pod hasłem „Bezpieczna zima”. Panie bibliotekarki nie tylko urządziły z nami pouczającą pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Przygotowały także ciekawe  gry dydaktyczne i zawody wymagające od nas nie lada zwinności i precyzji. Do tematyki zajęć wprowadziło nas opowiadanie pt. „ Bałwanek i zające”, które przeczytała nam pani bibliotekarka. Po wysłuchaniu opowiadania i omówieniu jego treści czekała na nas pierwsza zabawa pt. „Zima czy Lato”.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

SERDECZNIE ZAPRASZAMY BABCIE i DZIADKÓW naszych kochanych przedszkolaków na UROCZYSTOŚĆ z okazji ich święta, według poniższego harmonogramu:

Grupa 1 - 26. 01. 2018 r. (piątek) godz. 13:00   (Sala zajęć grupy 1)

Grupa 2 -  02. 02. 2018 r. (piątek) godz. 13:00  (Sala zajęć grupy 2)

Grupa 3 - 23. 01. 2018 r. (wtorek) godz. 13:00  (Sala teatralna)

Grupa 4 - 24. 01. 2018 r. (środa) godz. 13:30    (Sala zajęć grupy 4)

Grupa 5 - 22. 01. 2018 r. (poniedziałek) godz. 13:00 (Sala teatralna)

Grupa 6 - 26. 01. 2018 r. (piątek) godz. 13:30    (Sala teatralna)

Grupa7 - 22. 01. 2018 r. (poniedziałek) godz. 14:00  (Sala teatralna)

Grupa 8 - 25. 01. 2018 r. (czwartek) godz. 13:00  (Sala teatralna)

Grupa 9 - 24. 01. 2018 r. (środa) godz. 13:00  (Sala teatralna)

Urodziny Laryski

Na początku stycznia odwiedziła nas Laryska, która w grudniu złamała nogę. Ponieważ niedawno obchodziła urodziny, bardzo chciała świętować je w naszym "piętaszkowym" stylu :) Na głowie Larysy błyszczała korona, a ona sama prominiała ze szczęścia, kiedy dostała piękną urodzinową kartkę - wykonaną przez koleżanki i kolegów z grupy. Nie obyło się bez głośnego "sto lat" oraz łakoci od solenizantki. To był miły dzień, zarówno dla naszej urodzinowej księżniczki, jak i dla całej  grupy. STO LAT Larysko i wracaj szybko do zdrowia i do nas :)

WYCIECZKA  DO  WDK  W  KIELCACH.

Dnia 16.01.2018 r. przedszkolaki były na wycieczce w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach na spektaklu muzycznym pt. „Dorotka w Krainie Oz” w wykonaniu aktorów Teatru Moich Marzeń z Chorzowa . Celem przedstawienia było ukazanie dzieciom roli uczuć w ich życiu oraz kształtowanie charakteru i wiary w to, że wszystko jest w zasięgu ręki. Dzieciom podobał się spektakl.

Nasza Pierwsza ważna  uroczystość !

Dzień 29 listopada  pozostanie na długo w pamięci dzieci z naszej grupy i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia  części artystycznej, w konwencji odważnej  morskiej podróży po morzach i oceanach w poszukiwaniu skarbów.
My mali poszukiwacze skarbów to niezła paka …
Z nami zawsze jest wesoła draka

Wycieczka do Parków Nadnidziańskich.

Dzieci z gr III miały możliwość uczestniczyć w ciekawych warsztatach  edukacyjnych terenie ,realizowanych w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie  ekspozycji pt. ,,Puszcza Świętokrzyska – las i jego mieszkańcy” – połączone z projekcją  filmu i kolorowaniem wybranego zwierzątka w książeczce pt. ,,Poznajemy zwierzęta chronione Świętokrzyskich  i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych".

Urodziny w Przedszkolu zapamięta każdy przedszkolak!

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Jest to „Jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi.
Tym razem obchodziliśmy urodziny Marysi. W tym dniu to ona była  najważniejsza, a inni zastanawiali się w jaki sposób mogą jej sprawić radość i przyjemność.
Urodziny w naszej grupie to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci, a w szczególności jubilata. To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. 
 

Warsztaty żelowe.

Dnia  11.12.2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się, warsztaty kreatywne, zorganizowane przez firmę – „MĄDRA SOVA” ,w których dzieci z grupy III także wzięły udział. Dzieci  projektowały i wykonywały kolorowe i pachnące żelowe, świece. Każde dziecko pracowało z dużym zaangażowaniem bowiem niebawem świece mieli  otrzymać rodzice jako prezent bożonarodzeniowy.

Biblioteka.

Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego  Narodzenia to temat  zajęć w bibliotece ,w których dzieci z gr. III  wzięły udział 13.12. 2017r.Tym razem  dzieci poznawały zwyczaje  tj. wykonywanie i wysyłanie kartek świątecznych, strojenie stołu i choinki na święta, rozpoznawały potrawy.  Przedszkolaki poznały piękną Legendę o choince napisaną przez Jadwigę Dmowską, opowiadały o zwyczajach jakie panują w ich rodzinnych domach. Ponieważ Boże Narodzenie to czas miłości i szczęścia, to i spotkanie w bibliotece było pełne radości i śmiechu.

Przedświąteczny czas......

Okres przedświąteczny to w każdym przedszkolu czas intensywnych przygotowań do świąt. Na różne sposoby przekazujemy dzieciom znajomość bożonarodzeniowych tradycji i obyczajów. Jak wyglądały te  przygotowania  w  naszej grupie?. Przygotowania ruszyły pełną parą na początku grudnia. Sygnałem zbliżających się świąt była pierwsza okazja do obdarowywania się prezentami. Już pod koniec listopada dzieci "pisały" listy do św. Mikołaja  rysując swoje marzenia. Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich maluchów.

Jasełka.

Coroczną tradycją w naszym przedszkolu jest przygotowywanie przez dzieci Jasełek. W tym roku dzieci z grupy II swoje występy miały 19.12.2017r. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie dzieci oraz ich rodzin w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci uczyły się wierszy, piosenek, wspólnego tańca oraz tradycyjnych kolęd. Piękna scenografia i odświętne stroje sprawiły, że z zainteresowaniem wszyscy słuchali małych aktorów. Jasełkowe spotkanie zakończyło się wspólnym dekorowaniem ciasteczek i pierniczków upieczonych przez mamy.

Rodzice czytają.

Kolejna mama poczytała nam bajeczkę… tym razem z bajką o „Trzech małych świnkach”  odwiedziła nas mama Ignasia. Pani Adrianna bajkę przedstawiła w bardzo twórczy sposób – własnoręcznie przygotowała kukiełki m.in. z postaciami, o których była bajka.  Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o losach świnek. Mamie Ignasia serdecznie dziękujemy i czekamy na kolejnych rodziców/ dziadków. 

Świeczka.

Z wizytą Świętego Mikołaja.

Mikołaju, Mikołaju… 6-go grudnia od samego rana przedszkolaki z niecierpliwością czekały na specjalnego gościa. Wypytywały i wypatrywały… Po śniadanku dzieci uczestniczyły w przedstawieniu o Mikołaju, które bardzo im się podobało. Po wspólnym wołaniu gościa, Święty Mikołaj usłyszał nas i szybciutko odwiedził nasze przedszkole oraz grupę II:) Przedszkolaki śpiewały mu piosenki oraz robiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Każde dziecko otrzymało również słodki upominek od Mikołaja.

 

Kodowanie na dywanie z króliczkami

Programowanie staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby jednak młodzi ludzie z powodzeniem kodowali, powinniśmy zacząć uczyć krytycznego myślenia i kombinowania (w pozytywnym znaczeniu) jeszcze na etapie przedszkola. Nie potrzebujemy do tego wcale sprzętu komputerowego, ponieważ do nauki programowania można wykorzystać wiele elementów powszechnie obecnych w przedszkolach, na przykład układanki typu sudoku czy klocki Froebla. I tym razem nasze maluszki sprostały nowemu trendowi.

Freblownik w naszym przedszkolu

Freblownik to rodzaj pamiętnika – kroniki, który dotarł do naszego przedszkola jako drugi, Wspólnie z naszymi maluszkami uzupełniliśmy dwie strony i odesłaliśmy do następnego przedszkola w Brześciu, koło Krakowa. Opisaliśmy w nim jak się bawimy, skąd pochodzimy, który dar najbardziej lubimy, zamieściliśmy swoje zdjęcia, obrazki, pamiątki, inspiracje i wszystko, co pozwoli innym nas lepiej poznać. Dostaliśmy również na święta specjalną freblowską kartkę, z której powstała śliczna choinka.

 

Zajęcia edukacyjne z maluszkami

Wiele spośród dzieci żyjących w wielkich miastach i osiedlach otoczonych wysokimi, szarymi i nieruchomymi murami, drepcących po kamiennych chodnikach, często bardzo długo nie zdaje sobie sprawy, że poza tym „światem” zbudowanym przez człowieka istnieje jeszcze inny – stokroć piękniejszy, kolorowy, nieustannie zmieniający się – świat przyrody. A tymczasem ileż korzyści dla wszechstronnego rozwoju naszego dziecka płynie właśnie z obcowania z tym światem. I to korzyści zarówno dla jego rozwoju fizycznego, jak i psychicznego.

Finał konkursu „Jestem bezpieczny na drodze”

Straż Miejska w Kielcach ogłosiła Konkurs plastyczny skierowany dzieci z placówek przedszkolnych z terenu miasta Kielce. Celem konkursu było: promowanie bezpiecznych zachowań wśród najmłodszych, wyrabianie pożądanych przyzwyczajeń dotyczących bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, utrwalenie wiedzy na tematy związane z zasadami ruchu drogowego, wdrażanie dzieci do zdrowej rywalizacji konkursowej opartej na zasadach fair-play. Z naszej grupy Kacperek Górski został wyróżniony i uczestniczył w specjalnej gali wręczenia nagród.

„Klub czytających rodziców”

W ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” chcemy zachęcić rodziców z naszej grupy do czytania swoim pociechom na każdym etapie rozwoju, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich życia. Wśród polecanych publikacji znalazły się utwory dla dzieci najpopularniejszych polskich poetów. Książka powinna być stałym elementem rzeczywistości każdego dziecka, a do rodzica należy wspomaganie go w kształtowaniu dobrego nawyku czytania. Do zalet z tego płynących rodziców i opiekunów nie trzeba przekonywać - zdolności językowe kształtują się zanim dziecko zacznie budować pierwsze zdania.

Warsztaty mydlarskie

Nasze dzieci uczestniczyły w warsztatach mydlarskich, tworzyły mydełka w wybranym przez siebie kształcie, kolorze i zapachu. Dzięki zajęciom przedszkolaki mogły utrwalić sobie wiadomości dotyczące zasad higieny, dowiedzieć się kim są stworki zwane bakteriami, poznać właściwości ziół i olejków kosmetycznych. Ciekawostką było rozpoznawanie różnych zapachów, co jak się okazało wcale nie jest proste. Dzielne przedszkolaki mogły zatopić w nich różne składniki wzbogacające wygląd i jakość mydełka.

„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”

Człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Staje się nim. Lata dzieciństwa są najlepszym czasem, kiedy świadome wpływy edukacyjne mogą tworzyć podstawy przyszłego pełnego uczestnictwa w kulturze. Wczesny kontakt dziecka z literaturą dodatnio wpływa na jego rozwój, wzbogaca poznawczo, rozwija umiejętności językowe, wpływa pozytywnie na relacje interpersonalne.

Każdy wolny człowiek ma wybór : czytać albo nie czytać. Jeśli wybierze czytanie, to daje sobie szansę na pełen rozwój. A kiedy czyta dziecku, otwiera te możliwości również przed nim i z takim kapitałem wchodzi ono w życie.

„Klub czytających rodziców”

Wychowany na codziennym czytaniu człowiek będzie także umiał postępować etycznie. Mądre książki przynoszą wzorce właściwych zachowań. Dzięki czytaniu i rozmowie o  problemach, które porusza książka, dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, rozwija się ich wrażliwość moralna. Potrafią wówczas zastanowić się nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Zatem codzienne lektury to znakomity sposób uczenia dzieci wartości moralnych, które pomogą im budować dobre relacje z ludźmi.

„Klub czytających rodziców”

„Bajki na Boże Narodzenie” - taki właśnie zbiór krótkich, pisanych rymowaną prozą opowiadań, których bohaterami były świąteczne postacie przedstawiła nam pani Marta – mama Amelci. Przedszkolaki wysłuchały opowiadana „Zagubiony list” i „Piernikowe smakołyki”, a tym samym mama Amelii wprowadziła nas w świąteczny czas oczekiwania. Dzieci podziękowały Pani Marcie za odwiedziny, wręczając jej pamiątkowe prezenty – świąteczne mydełko i naszyjnik z makaronu.

Na zakończenie spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcia.

Był to bardzo mile spędzony czas :)

„Teatrzyk ze Świętym Mikołajem”

Dzieci z naszego przedszkola miały jeszcze jedną niespodziankę z okazji Mikołaja. Gościł u nas teatrzyk ze specjalnym przedstawieniem. Nasze dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, uczyły się piosenki o Mikołaju,  który szczęśliwie do nich dociera. Bajka, wypełniona humorem i dobrą zabawą, bardzo podobała się dzieciom.

„Każdy może zostać Świętym Mikołajem? Królik również...”

Króliczki Alilo to profesjonalne wsparcie dla każdego Rodzica i Nauczyciela niezależnie od sytuacji. A czas Mikołajek sprzyjał wspólnym zabawom w naszej grupie. Poniżej prezentujemy zestawy zabaw, które pozwoliły naszym dzieciom rozwijać inteligencje wielorakie, za sprawą rodziny uroczych króliczków Alilo.  Króliczek Alilo przygotował mapę ze specjalnymi zadaniami dla naszych maluszków.

Urodziny w przedszkolu.

Urodziny w przedszkolu to szczególny dzień dla dziecka. Świętowanie urodzin wśród kolegów i koleżanek to wielka radość i niezapomniane chwile. Drobny prezent dla jubilata, wspólny posiłek, zajęcie honorowego miejsca przy stole przez solenizanta, odśpiewanie “Sto lat”, składanie życzeń i oczywiście korona na głowie na zawsze pozostają w pamięci dzieci. A na dodatek w tym samym dniu mieliśmy okazję uczestniczyć w specjalnie zorganizowanym przedstawieniu przez dzieci z grupy III - „Poszukiwaczy skarbów”.

„Freblowska cyferka”

Praca przestrzenna przygotowana z darów jesieni to bardzo interesujący i inspirujący temat różnego rodzaju konkursów i zajęć plastycznych dla dzieci. W tym roku po raz pierwszy braliśmy udział w takim właśnie tematycznym konkursie, tworząc symbol matematyczny naszej grupy. Nasze przedszkolaki wzięły udział  w Konkursie Plastyczny pod hasłem : „Jesienne Cyferki”. Celami konkursu były: integracja środowiska przedszkolnego, prezentacja umiejętności artystycznych przedszkolaków, rozwijanie wyobraźni dziecka, kreatywnego myślenia, wrażliwości estetycznej.

„Pasowanie na Freblaka”.

Pierwsza, najważniejsza uroczystość naszych dzieci– Pasowanie na Przedszkolaka/Freblaka - ten dzień pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 - letnich z grupy Papug oraz ich rodziców. W części artystycznej maluchy zaprezentowały dwumiesięczne efekty swojej pracy – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taneczne. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, szanować i dbać o zwierzęta i rośliny, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem.

„Kolory w kropli wody”.

Freblowskie zabawy pozwalają nam rozwijać swoją wyobraźnię, a jednocześnie pozostać blisko natury. Na chwilę staliśmy się kroplami wody i w taki sposób „Wodną iskierką przyjaźni” wszyscy się przywitaliśmy. Zabawę rozpoczęliśmy po śniadaniu oglądając teatrzyk stolikowy, który sami zrobiliśmy „Woda dla każdego”. Dzieci wzięły udział w pogadance na temat znaczenia wody w przyrodzie, znaczenia wody dla życia i zdrowia człowieka. Zapoznały się z jej właściwościami biorąc udział w doświadczeniach z wykorzystaniem wody (co pływa, co tonie, co rozpuszcza się w wodzie, oczyszczanie wody).

W poszukiwaniu Świętego Mikołaja.

04.12.2017r. grupa II wybrała się na pieszą wycieczkę do osiedlowej biblioteki w poszukiwaniu Świętego Mikołaja. Niestety nie spotkaliśmy tam  Mikołaja,  ale pani bibliotekarka postanowiła opowiedzieć  nam o nim. Poznaliśmy historię związaną ze Świętym Mikołajem i tradycją dawania sobie mikołajkowych upominków.  Dzieci z wielkim zaangażowaniem wspólnie „ubrały” Świętego Mikołaja. Na zakończenie naszego spotkania w bibliotece obejrzeliśmy książeczki o tematyce świątecznej.

Pasowanie na Przedszkolaka.

Dnia 28.11.2017r. w grupie II odbyła się bardzo ważna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. Dzieci w tym dniu były bardzo przejęte i zestresowane, ponieważ pierwszy raz przed dość sporą publicznością musiały się zaprezentować. Były wiersze, piosenki oraz tańce. Pomimo tremy przedstawienie udało się, a „Tęczowe rybki” otrzymały gorące brawa od publiczności. Następnie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz mały słodki upominek.

JASEŁKA 2017 - grupa VIII

 Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły związany z tradycjami i obrzędami.
W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka -  historia narodzenia Pana Jezusa.
19 grudnia w grupie „Odkrywców’ było wystawiane przedstawienie bożonarodzeniowe. Piękna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. W aktorów wcieliły się dzieci. Wystąpiły w barwnych strojach przed swoimi rodzicami, rodzeństwem.

JASEŁKA 2017 - grupa V

Przedświąteczne spotkanie z rodzicami upłynęło "Piętaszkom" w magicznej atmosferze. Dzieci dużo wcześniej przygotowały program artystyczny i wspólnie z Paniami piękne dekoracje.   Głównym celem imprezy było: kultywowanie świątecznych tradycji i obyczajów oraz budzenie zainteresowania nimi, pogłębianie serdecznych więzi między dorosłymi i dziećmi, rozwijanie możliwości ruchowo-słuchowo-głosowych,  pozbywanie się tremy i nieśmiałości podczas występów przed szerszą publicznością oraz nabywanie przekonania o własnej wartości i możliwościach.

JEDZIEMY NA MUSICAL !!!

16 stycznia (wtorek) o godzinie 9:20
przedszkolaki wszystkich grup wyjeżdżają do WDK-u na musical: "Dorotka w Krainie Oz".

W bajeczną podróż do magicznej Krainy dzieci przeniosą się wraz z aktorami
Teatru Moich Marzeń  z Chorzowa.
Przedszkolaki dowiedzą się jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają uczucia,
kształtowanie charakteru i wiara w to, że wszystko jest w zasięgu naszej ręki.

 

Koszty wycieczki pokrywa Rada Rodziców.

Spotkanie ze stomatologiem

W naszej grupie systematycznie promujemy zachowania prozdrowotne, dzieci znają zasady prawidłowego mycia zębów oraz właściwego odżywiania się. W dniu 20.12.207r. nasza grupa została zaproszona do gabinetu stomatologicznego pani doktor Pauliny Kochanowskiej–Rumas – mamy Franka w ramach działań profilaktycznych. Pani doktor powitała nas bardzo serdecznie i zachęciła do zwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Ciekawie opowiedziała o swojej pracy, zapoznała dzieci z wyposażeniem, sprzętem, urządzeniami i narzędziami dentystycznymi.

JASEŁKA 2017 grupa VII

 Na spotkanie wigilijne przygotowaliśmy dla naszych rodziców przedstawienie jasełkowe. Wystąpili w nim królowie, pastuszkowie , król Herod i jego dworzanin, rodzina święta i masa aniołków, które odtańczyły przepiękny taniec dla Jezuska.

   Dzieci zatańczyły również taniec Mikołajów, a potem zaprosiły rodziców na słodki poczęstunek świątecznymi piernikami, które wcześniej same przygotowały.

Warsztaty Świec Żelowych

Dnia 11.12.2017 r. grupa Żeglarzy uczestniczyła w warsztatach świecowych zorganizowanych przez firmę – „MĄDRA SOVA”  z Inowrocławia. Każdy „żeglarz” miał okazję samodzielnie wykonać prawdziwą świecę żelową pod okiem specjalisty prowadzącego warsztaty. Zadanie wymagało od dzieci kreatywnego myślenia i wyobraźni podczas kreowania mozaiki z barwionego kwarcu i tworzenia kompozycji z przeróżnych muszelek. Uroku i dopełnienia nadał wlewany na sam koniec parafinowy, kolorowy i pachnący żel, przygotowywany na oczach uczestników warsztatów.

ŻYCZENIA NOWOROCZNE

Niech  Nowy Rok przyniesie

radość, szczęście, pomyślność

i spełnienie wszystkich marzeń

a gdy się one już spełnią,

niech dorzuci garść nowych,

bo tylko one nadaja życiu sens.

   Samych spokojnych, pogodnych dni

   i mnóstwa cudownych i wzniosłych chwil
w Nowym Roku 2018
dla naszych  kochanych przedszkolaków i ich rodzin

             życzą: Dyrekcja, Nauczyciele oraz Personel
Przedszkola Nr 3

WESOŁYCH ŚWIĄT

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
przyniesie Wam spokój i radość.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,a Nowy Rok
obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.
 
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia dla naszych Przedszkolaków i ich bliskich,
życzą: Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy PS nr 3 :)

Wycieczka do Geoparku.

14 grudnia grupa V wybrała się na wycieczkę do Geoparku. W miejscu tym w przystępny sposób przekazano dzieciom  wiedzę geologiczną i geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Był to świetny wstęp do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskiego, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi.  Dzieci podczas wycieczki wzięły udział w zajęciach geoedukacyjnych, zwiedziły Galerię Ziemi wraz z przewodnikiem oraz odbyły podróż kapsułą 5D: „Podróż do wnętrza Ziemi”. Była to bardzo kształcąca wycieczka i chętnie wrócimy tu za rok !!!

Nasz wernisaż w bibliotece.

11 grudnia wybraliśmy się do osiedlowej biblioteki (filia nr 8) na wernisaż naszych prac plastycznych o tematyce: "MISIE". Dzieci były bardzo dumne z siebie, widząc wystawę  z dziełami ich autorstwa. Daje to ogromną satysfakcję oraz motywację do działania w podobnych przedsięwzięciach.

"Robimy świece żelowe"

11.12.2017 r. "Piętaszki" wzięły udział w warsztatach kreatywnych zorganizowanych przez firmę – „MĄDRA SOVA”  z Inowrocławia.  Tematem przewodnim warsztatów były żelową świece . Dzieci tworząc własne wytwory miały do dyspozycji różne materiały: kolorowy piasek, szklankę, muszle oraz suszone owoce. Żelowe świeczki wykonywały krok po kroku według wskazówek prowadzącego. Zajęcia były bardzo atrakcyjne dla dzieci, które z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do tworzenia.

Scyzoryki wraz z PS nr 3 dla Afryki

W zeszłym tygodniu nastąpiło przekazanie Stowarzyszeniu "Salutem"  darów, jakie udało nam się zebrać przy współpracy naszych przedszkolaków i ich rodzin. Rzeczy udało się zebrać całkiem sporo, za co gorąco dziękujemy wszytskim o Wielkich Sercach. Ta cegiełka pomoże naszym przyjaciołom z Afryki spędzić miłe święta. Nasze przedszkole, za ten Gest Serca otrzymało pamiątkowy dyplom z podziękowaniem. W tej chwili panie z grupy V i VI wraz ze swoimi wychowankami przygotowują niespodziankę dla dzieci z Afryki, w postaci własnoręcznie wykonanych breloczków i świątecznych kartek.

Bal Mikołajkowy !!!

W czwartek 7 grudnia wybraliśmy się na zorganizowany w Pałacu Biskupów Krakowskich Bal Mikołajkowy! Tworzenie masek, konkursy, zabawa taneczna, poczęstunek i mały prezencik, a także obowiązkowo zdjęcie z Mikołajem – to atrakcje jakie czekały na nas w Pałacu! Samodzielnie wykonane przez nas maski choć przez chwile pozwoliły nam przybrać postacie różnych  zwierząt i ptaków podczas balu, na którym pomocnice Świętego Mikołaja zafundowały nam wspaniałą zabawę taneczną: dużo ruchu i zarazem uśmiechu !!

Odwiedził nas Święty Mikołaj

6 grudnia, co roku w naszym przedszkolu to dzień pełen niespodzianek. W tym roku przedszkolaki rozpoczęły ten dzień spektaklem "Świąteczne problemy" w wykonaniu aktorów agencji artystycznej "Patigo". Po przedstawieniu każda grupa miała okazję spotkać się ze Świętym Mikołajem w swojej sali.

Andrzejkowe wróżby

31 listopada „Piętaszki” z entuzjazmem uczestniczyły w zabawach oraz wróżbach Andrzejkowych, z których dowiadywały się, co ich czeka w bliższej lub dalszej przyszłości.Wróżby przeplatane były zabawami i pląsami przy muzyce niosącymi dzieciom radość. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

 

Bierzemy udział w konkursie „Jesienne Cyferki”.

W Listopadzie odbył się w naszym Przedszkolu wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny pod hasłem : „Jesienne Cyferki”.
Głównymi celami konkursu były :

-integracja środowiska przedszkolnego,

-prezentacja umiejętności artystycznych przedszkolaków ,

-rozwijanie wyobraźni dziecka, kreatywnego myślenia, wrażliwości estetycznej.

Każda grupa wykonywała cyfrę swojej grupy z różnorodnych materiałów plastycznych i przyrodniczych. Za naszą PIĄTKĘ ortrzymaliśmy dyplom oraz upominki – piłkę, balony, karty do gry oraz instrumenty.

"Przedzkole bez zabawek" cz.2

W trakcie trwania projektu powstawały cuda, począwszy od takich maleńkich (jak np. biżuteria, telefony) a kończywszy na dużych konstrukcjach - zamek, kuchenka, tratwa  :) Dzieci z wielkim entuzjazmem opowiadały o swoich projektach, a potem z pełnym profesjonalizmem przystępowały do pracy nad nim.

"Przedszkole bez zabawek" cz.1

"Piętaszki w akcji" - czyli sami robimy zabawki w ramach projektu: "Przedszkole bez zabawek".

Początkowo nasze przedszkolaki troszkę nieśmiało, ale z zainteresowaniem rozpoczęły przygodę z kartonowymi pudłami, taśmami, opakowaniami, nakrętkami, itp. Z czasem okazało się, że wszystkie, jak to mówiły same dzieci: "dziwne" rzeczy można w magiczny sposób i to własnoręcznie zamienić w świetną zabawkę, grę, czy ozdobę.

Wizyta Świętego Mikołaja

Dnia 6.12.2017r. nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym o Mikołaju w wykonaniu aktorów z firmy „Patigo”. Grupa Żeglarzy przywitała miłego gościa wierszem i piosenką. Potem nastąpił długo wyczekiwany moment rozdawania prezentów uwieczniony pamiątkowymi zdjęciami. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów.

Konkurs wewnątrzprzedszkolny: "Jesienne cyferki".

W listopadzie odbył się wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny pt.: „Jesienne cyferki”. Nasza grupa  wykonała w formacie A3 cyfrę 6 wykorzystując dary przyrody – tj. krążki z drzewa, mech i liście. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni, kreatywnego myślenia, wrażliwości estetycznej. Za pracę przedszkolaki otrzymały nagrody i wspólny dyplom.

Jasełka '2017

Jasełka w przedszkolu:

 

Grupa 1 – 22. 12. 2017 r. (piątek) godz. 1300 (sala grupy 1)

Grupa 2- 19. 12. 2017 r. (wtorek) godz. 1300 (sala grupy 2)

Grupa 3- 22. 12. 2017 r. (piątek) godz. 1300 (sala teatralna)

Grupa 4- 14. 12. 2017 r. (czwartek) godz. 14 00 (sala grupy 4)

Grupa 5- 20. 12. 2017 r. (środa) godz. 13 30 (sala teatralna)

Grupa 6- 18. 12. 2017 r. (poniedz.) godz. 13 00 (sala teatralna)

Grupa 7- 19. 12. 2017 r. (wtorek) godz. 13 30 (sala teatralna)

Grupa 8- 19. 12. 2017 r. (wtorek) godz. 12 45 (sala teatralna)

Grupa 9- 21. 12. 2017 r. (czwartek) godz. 13 30 (sala teatralna)

UDZIAŁ  DZIECI  W  WARSZTATACH  KREATYWNYCH.

Dnia  11.12.2017 r. przedszkolaki z grupy IV wzięły udział w warsztatach kreatywnych zorganizowanych przez firmę – „MĄDRA SOVA” , podczas których wykonywały żelową świeczkę świąteczną . Do zrobienia pracy dzieci wykorzystały : szklany pojemnik, kolorowy piasek, muszelki, kamyczki, suszone owoce. Zajęcia były kreatywne, a przygotowane świeczki wychowankowie zabrali do swoich domów. Będą one ozdobą świątecznego stołu. W taki sposób uczymy dzieci poszanowania tradycji świątecznych.

Mikołajki.

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Dzieci przywoływały Mikołaja już od samego rana.
Kochany Mikołaju,
Przybądź z dalekiego kraju.
Przywieź dla nas upominki
i piękne zielone choinki.
Czary mary, tru tu tu,
Przybądź Mikołaju tu.

Praca zespołowa kluczem do sukcesu dziecka.

Przedszkole, zaraz po domu rodzinnym, jest jednym z ważniejszych środowisk, gdzie dziecko zaczyna nabywać umiejętności pracy zespołowej. Dzieje się to poprzez zabawę oraz nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. Co daje dziecku działanie w grupie? Jakie korzyści  płyną ze wspólnych zabaw  w gronie rówieśników? Praca  grupowa wpływa na dzieci niezwykle pozytywnie, gdyż oprócz zdobywania wiedzy, maluchy uczą się tolerancji, życzliwości, szacunku wobec drugiej osoby, wzmacniają między sobą więzi.

„KOT W BUTACH”

W poniedziałek 04.12.2017 r. grupa Żeglarzy udała się na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach na spektakl pt. Kot w butach. Opowiedziana wierszem, dowcipna historia Kota w butach zrealizowana została w bardzo efektownym stylu Adventure – wielkiej przygody, która nadała zupełnie nowego i świeżego spojrzenia na dobrze znaną wszystkim baśń Charlesa Perraulta. Występ angażował młodych widzów zarówno do  krótkiej wymiany zdań z aktorami jak również zadań ruchowych np. tańca, co sprawiło dzieciakom wiele frajdy i radości.

Robimy Świece Żelowe.

11 grudnia (w poniedziałek) przedszkolaki wezmą udział w warsztatach plastycznych
zorganizowanych przez firmę Modra Sova z Inowrocławia.

 

Dzieci własnoręcznie wykonają świecę żelową.

Koszt warsztatów 16 zł - więcej informacji u wychowawców grup.

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził długo wyczekiwany przez dzieci gość - ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie w wykonaniu aktorów agencji artystycznej "Patigo", a następnie każda grupa spotkała się z Mikołajem w swojej sali, gdzie  dała popis swoich umiejętności wokalnych i recytatorskich. Mikołaj wręczył dzieciom paczki oraz wykonał z dziećmi pamiątkowe zdjęcia. To był pełen wrażeń dzień, który naszym milusińskim na długo zostanie w pamięci.

Wernisaż prac pokonkursowych

WEWNĄTRZPRZEDSZKOLNY  KONKURS  PLASTYCZNY  POD  HASŁEM  :

                                        „J E S I E N N E   C Y F E R K I”

                            

W miesiącu Listopadzie 2017 r. odbył się w naszym Przedszkolu Konkurs Plastyczny pod hasłem : „Jesienne Cyferki”. Celami konkursu były :

-integracja środowiska przedszkolnego,

-prezentacja umiejętności artystycznych przedszkolaków ,

UDZIAŁ W KONKURSIE.