„Klub czytających rodziców”
W ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” chcemy zachęcić rodziców z naszej grupy do czytania swoim pociechom na każdym etapie rozwoju, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich życia. Wśród polecanych publikacji znalazły się utwory dla dzieci najpopularniejszych polskich poetów. Książka powinna być stałym elementem rzeczywistości każdego dziecka, a do rodzica należy wspomaganie go w kształtowaniu dobrego nawyku czytania. Do zalet z tego płynących rodziców i opiekunów nie trzeba przekonywać - zdolności językowe kształtują się zanim dziecko zacznie budować pierwsze zdania. Tuż po urodzeniu maluch nie rozumie słów, ale słyszy rytm i intonację głosu, słucha rodzica bardzo uważnie. Wspólne czytanie buduje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem oraz tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Chwile spędzone z książką wspomagają rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka, a oglądanie ilustracji usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje wzrok dziecka.
Pamiętajmy, że czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Odpowiednio dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe i zakorzeniają w kulturze, a jako pięknie zaprojektowane przedmioty umożliwiają pierwsze spotkanie ze sztuką. Przy wsparciu dorosłego literatura dziecięca staje się zatem wspaniałym przewodnikiem, pomagającym młodemu „czytelnikowi” odkrywać otaczający go świat, rozbudza jego wyobraźnię i inspiruje do twórczych praktyk.
Dziękujemy pani Ewelinie Kosmali – mamie Ani za przecudne spotkanie z wierszami znanych autorów, m. in ulubionym wierszem Ani – „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej. Tym samym wpisujemy panią Ewelinę do naszego „Klubu Czytających Rodziców” i zachęcamy pozostałych rodziców do udziału w naszym przedsięwzięciu w nowym roku szkolnym.
Ważne informacje dla rodziców dotyczące czytania dzieciom znajdą się także na dedykowanej stronie www.wielki-czlowiek.pl.