Kalendarz wydarzeń

09 Styczeń 2018

Kodowanie na dywanie z króliczkami

Programowanie staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby jednak młodzi ludzie z powodzeniem kodowali, powinniśmy zacząć uczyć krytycznego myślenia i kombinowania (w pozytywnym znaczeniu) jeszcze na etapie przedszkola. Nie potrzebujemy do tego wcale sprzętu komputerowego, ponieważ do nauki programowania można wykorzystać wiele elementów powszechnie obecnych w przedszkolach, na przykład układanki typu sudoku czy klocki Froebla. I tym razem nasze maluszki sprostały nowemu trendowi.

Freblownik w naszym przedszkolu

Freblownik to rodzaj pamiętnika – kroniki, który dotarł do naszego przedszkola jako drugi, Wspólnie z naszymi maluszkami uzupełniliśmy dwie strony i odesłaliśmy do następnego przedszkola w Brześciu, koło Krakowa. Opisaliśmy w nim jak się bawimy, skąd pochodzimy, który dar najbardziej lubimy, zamieściliśmy swoje zdjęcia, obrazki, pamiątki, inspiracje i wszystko, co pozwoli innym nas lepiej poznać. Dostaliśmy również na święta specjalną freblowską kartkę, z której powstała śliczna choinka.

 

Zajęcia edukacyjne z maluszkami

Wiele spośród dzieci żyjących w wielkich miastach i osiedlach otoczonych wysokimi, szarymi i nieruchomymi murami, drepcących po kamiennych chodnikach, często bardzo długo nie zdaje sobie sprawy, że poza tym „światem” zbudowanym przez człowieka istnieje jeszcze inny – stokroć piękniejszy, kolorowy, nieustannie zmieniający się – świat przyrody. A tymczasem ileż korzyści dla wszechstronnego rozwoju naszego dziecka płynie właśnie z obcowania z tym światem. I to korzyści zarówno dla jego rozwoju fizycznego, jak i psychicznego.

Finał konkursu „Jestem bezpieczny na drodze”

Straż Miejska w Kielcach ogłosiła Konkurs plastyczny skierowany dzieci z placówek przedszkolnych z terenu miasta Kielce. Celem konkursu było: promowanie bezpiecznych zachowań wśród najmłodszych, wyrabianie pożądanych przyzwyczajeń dotyczących bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, utrwalenie wiedzy na tematy związane z zasadami ruchu drogowego, wdrażanie dzieci do zdrowej rywalizacji konkursowej opartej na zasadach fair-play. Z naszej grupy Kacperek Górski został wyróżniony i uczestniczył w specjalnej gali wręczenia nagród.

„Klub czytających rodziców”

W ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” chcemy zachęcić rodziców z naszej grupy do czytania swoim pociechom na każdym etapie rozwoju, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich życia. Wśród polecanych publikacji znalazły się utwory dla dzieci najpopularniejszych polskich poetów. Książka powinna być stałym elementem rzeczywistości każdego dziecka, a do rodzica należy wspomaganie go w kształtowaniu dobrego nawyku czytania. Do zalet z tego płynących rodziców i opiekunów nie trzeba przekonywać - zdolności językowe kształtują się zanim dziecko zacznie budować pierwsze zdania.

Warsztaty mydlarskie

Nasze dzieci uczestniczyły w warsztatach mydlarskich, tworzyły mydełka w wybranym przez siebie kształcie, kolorze i zapachu. Dzięki zajęciom przedszkolaki mogły utrwalić sobie wiadomości dotyczące zasad higieny, dowiedzieć się kim są stworki zwane bakteriami, poznać właściwości ziół i olejków kosmetycznych. Ciekawostką było rozpoznawanie różnych zapachów, co jak się okazało wcale nie jest proste. Dzielne przedszkolaki mogły zatopić w nich różne składniki wzbogacające wygląd i jakość mydełka.

„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”

Człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Staje się nim. Lata dzieciństwa są najlepszym czasem, kiedy świadome wpływy edukacyjne mogą tworzyć podstawy przyszłego pełnego uczestnictwa w kulturze. Wczesny kontakt dziecka z literaturą dodatnio wpływa na jego rozwój, wzbogaca poznawczo, rozwija umiejętności językowe, wpływa pozytywnie na relacje interpersonalne.

Każdy wolny człowiek ma wybór : czytać albo nie czytać. Jeśli wybierze czytanie, to daje sobie szansę na pełen rozwój. A kiedy czyta dziecku, otwiera te możliwości również przed nim i z takim kapitałem wchodzi ono w życie.

„Klub czytających rodziców”

Wychowany na codziennym czytaniu człowiek będzie także umiał postępować etycznie. Mądre książki przynoszą wzorce właściwych zachowań. Dzięki czytaniu i rozmowie o  problemach, które porusza książka, dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, rozwija się ich wrażliwość moralna. Potrafią wówczas zastanowić się nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Zatem codzienne lektury to znakomity sposób uczenia dzieci wartości moralnych, które pomogą im budować dobre relacje z ludźmi.

„Klub czytających rodziców”

„Bajki na Boże Narodzenie” - taki właśnie zbiór krótkich, pisanych rymowaną prozą opowiadań, których bohaterami były świąteczne postacie przedstawiła nam pani Marta – mama Amelci. Przedszkolaki wysłuchały opowiadana „Zagubiony list” i „Piernikowe smakołyki”, a tym samym mama Amelii wprowadziła nas w świąteczny czas oczekiwania. Dzieci podziękowały Pani Marcie za odwiedziny, wręczając jej pamiątkowe prezenty – świąteczne mydełko i naszyjnik z makaronu.

Na zakończenie spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcia.

Był to bardzo mile spędzony czas :)

„Teatrzyk ze Świętym Mikołajem”

Dzieci z naszego przedszkola miały jeszcze jedną niespodziankę z okazji Mikołaja. Gościł u nas teatrzyk ze specjalnym przedstawieniem. Nasze dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, uczyły się piosenki o Mikołaju,  który szczęśliwie do nich dociera. Bajka, wypełniona humorem i dobrą zabawą, bardzo podobała się dzieciom.

„Każdy może zostać Świętym Mikołajem? Królik również...”

Króliczki Alilo to profesjonalne wsparcie dla każdego Rodzica i Nauczyciela niezależnie od sytuacji. A czas Mikołajek sprzyjał wspólnym zabawom w naszej grupie. Poniżej prezentujemy zestawy zabaw, które pozwoliły naszym dzieciom rozwijać inteligencje wielorakie, za sprawą rodziny uroczych króliczków Alilo.  Króliczek Alilo przygotował mapę ze specjalnymi zadaniami dla naszych maluszków.

Urodziny w przedszkolu.

Urodziny w przedszkolu to szczególny dzień dla dziecka. Świętowanie urodzin wśród kolegów i koleżanek to wielka radość i niezapomniane chwile. Drobny prezent dla jubilata, wspólny posiłek, zajęcie honorowego miejsca przy stole przez solenizanta, odśpiewanie “Sto lat”, składanie życzeń i oczywiście korona na głowie na zawsze pozostają w pamięci dzieci. A na dodatek w tym samym dniu mieliśmy okazję uczestniczyć w specjalnie zorganizowanym przedstawieniu przez dzieci z grupy III - „Poszukiwaczy skarbów”.

„Freblowska cyferka”

Praca przestrzenna przygotowana z darów jesieni to bardzo interesujący i inspirujący temat różnego rodzaju konkursów i zajęć plastycznych dla dzieci. W tym roku po raz pierwszy braliśmy udział w takim właśnie tematycznym konkursie, tworząc symbol matematyczny naszej grupy. Nasze przedszkolaki wzięły udział  w Konkursie Plastyczny pod hasłem : „Jesienne Cyferki”. Celami konkursu były: integracja środowiska przedszkolnego, prezentacja umiejętności artystycznych przedszkolaków, rozwijanie wyobraźni dziecka, kreatywnego myślenia, wrażliwości estetycznej.

„Pasowanie na Freblaka”.

Pierwsza, najważniejsza uroczystość naszych dzieci– Pasowanie na Przedszkolaka/Freblaka - ten dzień pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 - letnich z grupy Papug oraz ich rodziców. W części artystycznej maluchy zaprezentowały dwumiesięczne efekty swojej pracy – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taneczne. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, szanować i dbać o zwierzęta i rośliny, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem.

„Kolory w kropli wody”.

Freblowskie zabawy pozwalają nam rozwijać swoją wyobraźnię, a jednocześnie pozostać blisko natury. Na chwilę staliśmy się kroplami wody i w taki sposób „Wodną iskierką przyjaźni” wszyscy się przywitaliśmy. Zabawę rozpoczęliśmy po śniadaniu oglądając teatrzyk stolikowy, który sami zrobiliśmy „Woda dla każdego”. Dzieci wzięły udział w pogadance na temat znaczenia wody w przyrodzie, znaczenia wody dla życia i zdrowia człowieka. Zapoznały się z jej właściwościami biorąc udział w doświadczeniach z wykorzystaniem wody (co pływa, co tonie, co rozpuszcza się w wodzie, oczyszczanie wody).

W poszukiwaniu Świętego Mikołaja.

04.12.2017r. grupa II wybrała się na pieszą wycieczkę do osiedlowej biblioteki w poszukiwaniu Świętego Mikołaja. Niestety nie spotkaliśmy tam  Mikołaja,  ale pani bibliotekarka postanowiła opowiedzieć  nam o nim. Poznaliśmy historię związaną ze Świętym Mikołajem i tradycją dawania sobie mikołajkowych upominków.  Dzieci z wielkim zaangażowaniem wspólnie „ubrały” Świętego Mikołaja. Na zakończenie naszego spotkania w bibliotece obejrzeliśmy książeczki o tematyce świątecznej.

Pasowanie na Przedszkolaka.

Dnia 28.11.2017r. w grupie II odbyła się bardzo ważna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. Dzieci w tym dniu były bardzo przejęte i zestresowane, ponieważ pierwszy raz przed dość sporą publicznością musiały się zaprezentować. Były wiersze, piosenki oraz tańce. Pomimo tremy przedstawienie udało się, a „Tęczowe rybki” otrzymały gorące brawa od publiczności. Następnie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz mały słodki upominek.