Centrum Nauki Leonardo da Vinci

26.04.2018r grupa Żeglarzy wybrała się do Centrum Nauki w Chęcinach. Zwiedziliśmy wystawę z nową ekspozycją poświęconą ludzkiemu organizmowi. "Człowiek - niezwykła maszyna". Na wystawie przedstawiono pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, funkcjonowanie układu krążenia, reakcje na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie. Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci - twórca najpopularniejszego rysunku na świecie. Przy stanowiskach interaktywnych samodzielnie przepompowaliśmy krew w układzie krwionośnym, zobaczyliśmy  na ekranie pracę własnego serca, a pod specjalną lampą - własne naczynia krwionośne. W części poświęconej reakcjom na bodźce sprawdziliśmy, jak pracuje mózg, jaki mamy refleks. Na sąsiednim stanowisku wsiadaliśmy na rower, by zobaczyć w czym kryje się tajemnica prawidłowej postawy i jak funkcjonuje układ kostny.
Ważnym elementem była nasza sprawność fizyczna - w dużym kołowrocie dla chomika każdy mógł sprawdzić , ile kalorii spalił podczas biegania, a obok na interaktywnej podłodze, jak wysoko podskoczył albo czy skoczy równie delikatnie jak kot.

Zabawy nie było końca gdyż wystawę tworzy ponad 30 interaktywnych stanowisk, w dużej części wyposażonych w ekrany dotykowe. Mocne jest już pierwsze wrażenie - w części poświęconej oddychaniu mogliśmy nadmuchać specjalnie wyprawione płuca wieprzowe, by przekonać się, czym różni się płuco osoby palącej i niepalącej.

Byliśmy w niezwykłym placu zabaw, na którym z klocków można było ułożyć różne organy wewnętrzne, a przede wszystkim wcielić się w rolę krwinek i w dużym, dmuchanym modelu serca zobaczyć, jak krąży krew. Podziwialiśmy nowe eksponaty w ogrodzie doświadczeń na zewnątrz, gdzie bawiliśmy się na specjalnie  przygotowanym placu zabaw z siłownią.

W  centrum naukowym mogliśmy wcielić się w małych naukowców gdzie poprzez zabawę uczyliśmy się w jaki sposób  zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie przez samodzielne eksperymentowanie.