ZWYKŁE – NIEZWYKŁE ZAJĘCIA O BEZPIECZEŃSTWIE”

Na początku zajęć dzieci w porannym kole przypominały sobie wszystkie wiadomości dotyczące bezpieczeństwa w przedszkolu, na drodze i w domu. Starszaki wykonały makietę miasta, która posłużyła do wielu popołudniowych zabaw. Ponieważ w przedszkolu dzieci uczą się angielskiego to dzieci zaśpiewały zmienioną piosenkę popularnej kołysanki „Twinkle, twinkle”:

Twinkle, twinkle traffic light,
Round the corner shining bright.
Red means stop,
Green means go,
Yellow means very, very slow.
Twinkle, twinkle traffic light,
Round the corner shining bright.

Dzieci podczas zajęć bawiły się w czterech kącikach zabawowo- zadaniowych:

  • W kąciku klocków- dzieci wykonywały obrazki związane z bezpieczeństwem z wykorzystaniem klocków w postaci mozaiki geometrycznej, patyczków i drewnianych punktów. Powstały przepiękne prace, które zachęcały przedszkolaki do bezpiecznych zachowań na drodze.
  • W kąciku twórczym dzieci bawiły się w zabawę z wykorzystaniem pasów czarno- białych. „Zebra na światłach” – dzieci uczyły się prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Do tego zadania potrzebowały białych i czarnych pasów, znaku drogowego sygnalizującego przejście oraz sygnalizację świetlną. Tłumaczymy dzieciom czym są te wszystkie elementy, które mogą spotkać na drodze. W pierwszej części zadania dzieci powtarzają za prowadzącym jak powinno przechodzić się przez jezdnię. Każde dziecko wykonuje to ćwiczenie w dwóch wariantach – przy uwzględnieniu sygnalizacji świetlnej oraz w przypadku jej braku (nauczyciel pokazuje kolory świateł). Dzieci powtarzają przechodzenie przez ulicę i uczą się patrzenia w lewo-prawo-lewo. Dla ułatwienia mogą podnosić odpowiednią rączkę podczas patrzenia w wybranym kierunku. W drugiej części zadania dzieci dobierają się w pary, gdzie jedno dziecko odgrywa rolę osoby dorosłej/opiekuna, który uczy dziecko przechodzenia przez jezdnię. Nauczyciel w tym czasie koordynuje „sygnalizacja świetlną” i pokazuje światła. Dzieci zgodnie z zasadami przechodzą przez jezdnię. Gdy już wszystkie pary wykonają ćwiczenie następuje zamiana ról w parach.
  • W kąciku badawczym dzieci wykonywały eksperymenty z mlekiem i barwnikami. Eksperymenty z dziećmi pozwalają w naturalny sposób pobudzić dzieci do myślenia dlaczego pewne zjawiska mają miejsce, to doskonały sposób na wprowadzenia dzieci w świat nauki. Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebowaliśmy: mleko, barwniki, płyn do mycia naczyń, patyczki do czyszczenia, zakraplacz lub łyżeczki, duży talerz. Na duży talerz wlewamy mleko, a następnie dodajemy stopniowo rozpuszczone barwniki spożywcze w barwie: żółtej, czerwonej i zielonej. Dzieci próbowały zrobić z użyciem barwników sygnalizator drogowy. Później Gdy na mleku zebrała się tęczowa tafla kolorów, namaczaliśmy patyczki w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykaliśmy powierzchni mleka. Pod wpływem płynu i zmiany napięcia powierzchniowego barwy zaczęły samoistnie wirować i mieszać się tworząc wspaniałe, barwne widowisko.
  • W kąciku gospodarczym nasi mali kucharze projektowali sygnalizator świetlny za pomocą produktów dostępnych w kuchni. I tak na bardzo zdrowym chlebie typu „Pumpernikiel” układali krążki obranego świeżego ogórka, marchewki i pomidorka koktajlowego. Później wszystkie prace zostały ze smakiem zjedzone.