W przygotowaniu do nauki czytania

W przygotowaniu do nauki czytania ważną rolę obok doskonalenia wymowy dziecka odgrywa usprawnianie działania analizatora wzrokowego. Działanie analizatora wzrokowego usprawniamy przez wszelkiego rodzaju zabawy rozwijające spostrzegawczość wzrokową potrzebną do rozróżniania liter. Litery są dla dzieci trudne do rozpoznania i zapamiętania, są to bowiem znaki abstrakcyjne, różniące się między sobą tylko drobnymi szczegółami.
W procesie rozwijania tej spostrzegawczości wzrokowej możemy wyróżnić takie etapy :

  1. zwracanie uwagi na drobne fragmenty ilustracji tematycznych .

  2. porównywanie obrazków różniących się między sobą jedynie małymi szczegółami

  3. odszukiwanie w zbiorze takich samych obrazów i figur abstrakcyjnych

  4. pojęcie szeregu , wyróżnienie składników szeregu i ustalenie kolejności ich występowania . Szereg przedmiotów , zwierząt jest symbolem szeregu liter, składających się na wyraz. Ćwiczenia z szeregiem przyzwyczajają do zwracania uwagi na składniki, które go tworzą i na kolejność ich występowania. Stojąc przed zadaniem odróżniania znaków graficznych dziecko musi różnicować ich kształty. Ani wielkość, ani barwa znaku nie stanowi w tym przypadku cechy różnicującej . Nic też dziwnego , że wszelkie zaburzenia w spostrzegawczości kształtów, które dotąd były mało widoczne, teraz zaczynają nabierać szczegółowego znaczenia .

Dlatego ćwiczymy u dziecka umiejętności porównywania , odpoznawania i odwzorowywania znaków graficznych .Tym razem zabawy z literą  ,,O”. Do zabaw wykorzystaliśmy oczywiście klocki Froebla .Bawiliśmy się także z cieciorką i wykałaczkami. Najpierw tworzyliśmy poznaną literę, a potem konstruowaliśmy piękne budowle przestrzenne.