Kalendarz wydarzeń

06 Kwiecień 2021

WITAMY WIOSNĘ

Dzień 22 marca przyniósł nam wiele niezapomnianych wrażeń. A to wszystko za sprawą Pani Wiosny, która odwiedziła naszą grupę. 
W czasie obchodów Pierwszego Dnia Wiosny dzieci z grupy PIĘTASZKI bawiły się wyśmienicie :) Zabawy z gumą animacyjną najbardziej przypadły dzieciom do gustu a wspólne zabawy przyniosły nam wiele radości.
Tego dnia dzieci rozmawiały o zmianach zachodzących w przyrodzie, brały udział w konkursach wiedzy, poznały wiele ciekawostek na temat budzącej sie do życia przyrody oraz nabywały umiejętności zgodnej pracy w grupie.

DZIEŃ KOBIET

8 marca to bardzo ważny dzień dla wszytskich pań, zarówno tych dużych, jak i - małych. Dzieci z grupy PIĘTASZKI świętowały Dzień Kobiet na wesoło. Były wspólne tańce, zabawy, konkursy, wykonanie kartek dla naszych mam, ale największą radość sprawiły oczywiście upominki :)

DZIEŃ CHLEBA

Z okazji Dnia Chleba dzieci z naszej grupy wcieliły się w rolę piekarza.  Oprócz zabaw związanych z tematyką dnia, dzieci zostały zapoznane z charakterystyką pracy tego zawodu. Co więcej - dzieci samodzielnie zrobiły masę solną, zagniatały ciasto i formowały z niego przepysznie wyglądające chleby, bułki oraz rogaliki.

MAJSTER - PREORIENTACJA ZAWODOWA

Preorientacja zawodowa w przedszkolu rozumiana jest nie tylko jako zbiór informacji o zawodach, ale przede wszystkim grupa kluczowych kompetencji, których rozwój jest możliwy pod warunkiem poczucia bezpieczeństwa dziecka i zaufania do otoczenia. Jest rozumiana więc jako ogół działań o charakterze wychowawczym, podejmowanych przez nauczycieli i rodziców, ukierunkowanych na zbliżanie dzieci w wieku przedszkolnym do środowiska pracy. Na etapie wychowania przedszkolnego realizowane są cele z czterech obszarów:

1. Poznawanie własnych zasobów;

2. Świat zawodów i rynek pracy;

KONKURS ORGANIZOWANY PRZEZ STOWARZYSZENIE KIELECCY PATRIOCI „KOCHAJ POLSKĘ”

Hania i Patrycja z grupy "PIĘTASZKI" dzielnie reprezentowały naszą grupę w Konkursie "KOCHAJ POLSKĘ, który organizowany był przez Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci.
Hania wzięła udział w kategorii plastycznej, natomiast Patrycja zachwiciła jurorów, swoim talentem recytatorskim.
Dziewczynki zajęły miejsca na podium!!! A w ramach udziału w konkursie otrzymały nagrody.

Serdecznie dziękujemy organizatorom konkursu za tak miłe niespodzianki, które zostały osobiście wręczone naszym uczestniczkom!

https://fb.watch/4IoCE0FQF9/

URODZINY NELKI

Urodziny, urodziny… kolejną solenizantką w naszej grupie była Nelka. Tego dnia nie zabrakło nam niczego. Każdy przedszkolak był uśmiechnięty bo mogliśmy osłodzić sobie czas podczas przyjęcia urodzinowego Nelki. Zobaczcie sami jak miło spędziliśmy wspólnie czas.

Utrwalamy nazwy kolorów

Dzieci z grupy V na przekór zimowej pogodzie postanowiły odszukać odpowiedzi na pytanie: "Jak powstają kolorowry?".  W tym celu przedszkolaki wybrały się do " laboratorium kolorów", gdzie poznały jak powstają kolory i później same mieszały ze sobą różne barwy. 
Zabawy z kolorami pomogły nam również utrwalić nazwy kolorów w języku angielskim.

JAK POWSTAJĄ KOLORY

Dzieci z grupy V na przekór zimowej pogodzie postanowiły odszukać odpowiedzi na pytanie: "Jak powstają kolorowry?".  W tym celu przedszkolaki wybrały się do " laboratorium kolorów", gdzie poznały jak powstają kolory i później same mieszały ze sobą różne barwy. 
Zabawy z kolorami pomogły nam również utrwalić nazwy kolorów w języku angielskim.
Do zabaw użyliśmy wody, kolorowych farb i bibuły.

ZABAWY Z MUZYKĄ

Odkrywanie świata dźwięków, rozpoznawanie ich, naśladowanie, określenie źródła ich pochodzenia to wspaniała zabawa dla dziecka, prowadząca w efekcie do zrozumienia muzyki, również tej określanej mianem „poważna” (klasyczna). Należy więc stwarzać dzieciom jak najwięcej ku temu okazji, aby coraz lepiej czuły i rozumiały ten „słownik muzyczny”.

Dzień Wody

22 marca to dzień, w którym woda ma swoje święto.

Wiemy, że woda jest bardzo potrzebna człowiekowi, roślinom i zwierzętom i że trzeba ją oszczędzać. Musimy też dbać o jej czystość.

Woda to bardzo magiczna substancja, o czym przekonaliśmy się badając jej właściwości: wiele składników rozpuszcza się w wodzie, wodę można zabarwić, sprawić, aby „bąbelkowała”. Właśnie w taki sposób uczciliśmy Dzień Wody.

Nasz ogródek

Chcieliśmy, aby jak najszybciej zrobiło się wiosennie i dlatego założyliśmy w naszej sali ogródek warzywny. Posadziliśmy do ziemi cebulę i pietruszkę, bo mamy ochotę na szczypiorek, a natka pietruszki będzie dodatkiem do zupy. W tradycyjny, „przedszkolny” sposób czyli na mokrą watę i gazę posadziliśmy fasolę – ozdobi nasze parapety. Zdaliśmy egzamin na ogrodnika.

Sadzenie roślinek w przedszkolu

Podróżnicy rozpoczęli  wiosenne przebudzenie w kącikach przyrody. Dzieci pomagały i same siały, sadziły nasiona grochu, fasoli, cebuli owiesa, rzeżuchy oraz zioła tj. bazylia, lubczyk, oregano, zapoznaliśmy się z budową roślin: korzenie, łodyga, liście, kwiaty.  Założyliśmy hodowlę w kąciku przyrodniczym „od nasiona do rośliny” poszerzyliśmy swoje wiadomości na temat niezbędnych warunków potrzebnych do rozwoju roślin.

,, Od nasionka do rośliny”

W naszej grupie powstał zielony kącik, w celu rozbudzenia ciekawości przyrodniczej przedszkolaków. Dzieci same siały rośliny, aby później mieć możliwość poznania cyklu rozwoju roślin i prowadzenia częstych obserwacji . Ponadto przedszkolaki będą uczyć się systematycznej pielęgnacji, podczas pełnienia codziennych dyżurów przy podlewaniu.

DZIEŃ WODY

Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie  poczucia odpowiedzialności za istniejące zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki.

URODZINY FILIPKA

Jest w roku taki dzień,
W którym smutki idą w cień,
Wiec z okazji tego dnia
Posłuchaj czego życzy Tobie Odkrywców grupa:
Dużo zdrowia i radości,
Szczęścia w życiu i miłości,
Moc najpiękniejszych wrażeń
I spełnienia wszystkich marzeń.

 

Z okazji Twojego święta życzymy Ci wszystkiego co najlepszego

 

Dzień Zakochanych

Ten dzień TROPICIELE zapamiętają na długo – już od rana w grupie dzieci wymieniały się przygotowanymi w domu „Walentynkami”. Z uśmiechem na twarzy, wszyscy brali udział w wybranych specjalnie na tę okazję zabawach. Graliśmy w „Serduszko i krzyżyk” – czyli walentynkową wersję popularnej gry – „Kółko i krzyżyk”. W małych grupach bawiliśmy się w „Walentynkowe Memory” – ćwicząc jednocześnie pamięć. Były też „Tańce z balonami w parach”, „Tańce na serduszku”.

DZIEŃ DENTYSTY

5 marca przedszkolaki obchodziły Dzień Dentysty. Dzieci wysłuchały i obejrzały historyjkę obrazkową: "O Jurku, którego bolał ząb", dzięki czemu dowiedziały się dlaczego ważne są wizyty w gabinecie dentystycznym. Mali dentyści mieli okazję rozwinąć sprawność manualną podczas mocowania fasolowych "zębów" oraz pamięć ucząc się piosenki: "Myję zęby". Na plastikowym  modelu szczęki również dzieci uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów.

DZIEŃ DINOZAURA

Dinozaury fascynują dzieci, kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i wielkością. Dlatego też przedszkolaki poznały historię dinozaurów, dowiedziały się jak wyglądały, czym się żywiły oraz jak wyginęły. W naszej sali pojawiły się tyranozaury, triceratopsy, diplodoki, pterodaktyle itp. Dzieci klasyfikowały dinozaury na większe i mniejsze, mięsożerne i roślinożerne, dopasowywały kształty dinozaurowi, składały w całość szkielety. Zapoznały się również z zawodem paleontologa.

Wyprawa na bieguny

Wyprawa na bieguny – dzieci poznały różnice między dwoma biegunami, dowiedziały się jakie zwierzęta zamieszkują poszczególne rejony. Dzięki historii Aliny i Czesława Centkiewiczów przedszkolaki przeniosły się do krainy śniegu i mrozu.