OGRÓDEK WARZYWNY W NASZEJ SALI

W związku z nadejściem nowej pory roku – WIOSNY wychowankowie grupy IV i XI postanowili stworzyć w naszej sali ogródek warzywny – zielony świeży i zdrowy. Zanim dzieci przystąpiły do sadzenia roślin , oglądały filmy edukacyjne przeznaczone dla nich na temat etapów wzrostu roślin i ich pielęgnacji oraz znaczenia roślin zielonych dla życia na Ziemi. Wykonywały także freblowskie karty pracy związane z rozwojem roślin, tworząc własne przyrodnicze książeczki. Uczestniczyły w zabawie badawczej pod hasłem : „Jasno – ciemno – wilgotno” – obserwacja wzrostu rośliny (fasoli) w zależności od stworzonych jej warunków : (brak wody i światła – 1, brak wody – 2, z dostępem światłą i wody – 3).

Następnie nawiązując do znanej bajki o „Jasiu Fasoli”, przedszkolaki posadziły we własnych pojemniczkach fasolę. Wykorzystały ziemię, nasiona fasoli, patyczki, po których będzie się pięła roślina oraz wodę, którą podlały sadzonki. Omówiliśmy także, jak należy się opiekować roślinami, by rosły i dawały nam przyjemność wizualną i smakową, a w rezultacie korzyść zdrowotną. Przypomnieliśmy sobie również zasady związane z profilaktyką zdrowotną – (właściwym odżywianiem – bogatym w warzywa i owoce).

Podczas dalszego pobytu w przedszkolu dzieci będą obserwować wzrost roślin i pielęgnować je, ucząc się w ten sposób dbania o przyrodę i środowisko natu