Kalendarz wydarzeń

12 luty 2018

Co to jest rytmika  ?

Jest to metoda wychowania muzycznego stworzona przez E.Jaques-Dalcroze`a. Istotą zajęć jest odtwarzanie przebiegu muzycznego za pomocą ruchów ciała, ale jest to również taniec, śpiew, gra na instrumentach, improwizacja ruchowa oraz instrumentalna. Metoda ta poprzez ruch, śpiew i tworzenie realizuje cele wychowania ogólnego, oparte na zrozumieniu tkwiącej w dziecku potrzeby ruchu i aktywności – wychowuje człowieka nie tylko wrażliwego na sztukę, ale samodzielnego, inteligentnego, aktywnego, sprawnego fizycznie, przyszłego odbiorcę muzyki, a często jej wykonawcę i twórcę.

Ciasteczkowa uczta.

W ramach przygotowań do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z grupy III wzięły udział we wspólnym dekorowaniu ciasteczek w kształcie serc. Był to kolejny prezent tym razem dla  Dziadka . Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy dekorowały je według własnego pomysłu .Przedszkolaki były zachwycone lukrowaniem i dekorowaniem  słodkimi posypkami.  smacznych ciasteczek upieczonych specjalnie na tę okazję przez mamę Piotrusia . Każde dzieło  było zupełnie inne, wyjątkowe.

Wcielamy się w rolę mydlarzy .

Kiedy zbliżał się Dzień Babci i Dziadka  poszukiwaliśmy pomysłów na prezenty. Wtedy właśnie postanowiliśmy zrobić mydełko w kostce. Twarde, miękkie, toaletowe, lecznicze i te w płynie. Mydła stosowane są w każdym domu niemal we wszystkich krajach świata. Jeśli jednak wykonamy je samodzielnie, dbając nie tylko o kształt, ale też wygląd i zapach, pozornie zwyczajny przedmiot nabierze zupełnie innego wymiaru. Zajęcia polegały na samodzielnym wykonywaniu przez dzieci kostek kolorowego mydła  właśnie o rozmaitych zapachach, wzorach i kolorach.

Zabawy sensoryczne. 

Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać  dzieciom różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów  i poszerzać świat jego doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek, wykorzystujemy przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze. To prawda, zabawy sensoryczne należą do wyjątkowo brudzących, ale nawet mając w perspektywie szorowanie sali, warto do nich zachęcać dzieci, bo harmonijny rozwój zmysłów to pożywka dla prawidłowego rozwoju mózgu i całego układu nerwowego.

Kreatywne zabawy zimą -Tutorial-gwiazdka 

 Takie oto  zimowe gwiazdki powstały u nas  podczas zajęć kreatywnych  gdzie dzieci doskonaliły sprawność manualną .Zaczeliśmy  od pocięcia dwóch rolek po papierze toaletowym. Drugi krok to sklejenie wszystkich elementów po kolei,. W tej kwestii panowała zupełna dowolność  uzależniona od wyobraźni twórczej dzieci. No i gotowe. Prawda że proste. Na koniec dzieci malowały  wszystko brokatem tak, jak chciały. Efekty uwidocznione na zdjęciach.
 

Bałwankowe zabawy matematyczne

Zima jest wspaniałą okazją do organizowania dla dzieci sytuacji sprzyjających  kształtowaniu umiejętności liczenia . Ćwiczenia zrealizowane w grupie  związane z przeliczaniem  są codziennością  w grupie i zawsze mają taki tok postępowania  : 
1. Na początku każdego ćwiczenia należy gestem lub wzrokiem wyodrębnić obiekty do policzenia. Na przykład: To są bałwanki (gest określający je), Tam są kule (gest wskazujący), Tu leżą klocki (spojrzenie i gest obejmujący wszystkie);

,Wzruszyć, rozweselić,  zaskoczyć ważnych gości. 

Dnia 23 stycznia dzieci z grupy III  zaprosiły rodziców oraz  swoje babcie i dziadków na uroczystość  z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za miłość, dobro, cierpliwość i zrozumienie. DZIECIĄTECZKO MALEŃKIE czyli jasełka wigilijne, to zabawny, ale też wzruszający spektakl ,Adama Szafrańca , które przygotowały na tę okazję. To trzyaktowy spektakl , który w uproszczony sposób pokazywał  polską tradycję Bożego Narodzenia, poprzedzonego dniem wigilijnym.

Wycieczka do Wojewódzkiego Domu Kultury na spektakl „Dorotka w krainie Oz”

Mając na względzie wartości edukacyjne, dydaktyczne i profilaktyczne teatru ,by od najmłodszych lat wychowywać dzieci poprzez sztukę w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu, zabraliśmy dzieci( 16 stycznia) na wycieczkę autokarową do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, na spektakl muzyczny pt.: „Dorotka w krainie Oz” w wykonaniu aktorów "Teatru Moich Marzeń" z Chorzowa. Dzieci z zachwytem przeżywały  przygody głównej bohaterki - Dorotki,  która podczas tornada, przenosi się do krainy Oz, znajdującej się po drugiej stronie tęczy.

Dziecięca matematyka.

Z  wieloletnich doświadczeń pedagogicznych  wynika, że nie sposób prowadzić zajęć z dziećmi bez specjalnie dobranych przedmiotów. Dlatego do  zajęć edukacyjnych metodą prof. Edyty Gruszczyk -Kolczyńskiej wykorzystujemy specjalnie zakupione misie. Miś, który pełni ważną rolę edukacyjną: dla misia dziecko ułoży zadanie i potem „wspólnie" je rozwiąże, misiowi dziecko opowie o swych wątpliwościach i spostrzeżeniach, misia można „nauczyć" liczyć, dodawać i odejmować. Tym razem celem zajęć było wdrażanie dzieci do rozpatrywania otoczenia z punktu widzenia drugiej osoby.