Kalendarz wydarzeń

06 Listopad 2017

MYSZOSKOCZEK

Tata naszej koleżanki Tosi przyniósł nam do przedszkola... myszoskoczka. Ponieważ dużo mówiliśmy na zajęciach o opiece nad zwierzętami  domowymi,  Tosia chciała nam pokazać swojego pupilka- Kolkę . Dowiedzieliśmy się, że myszoskoczki żywią się ziarnem, suszonymi owocami, piją tylko chłodną, czystą wodę i potrzeba dużo czasu, by oswoiły się z człowiekiem  i pozwoliły wziąć się na ręce. Tosia była bardzo dumna ze swojego zwierzątka, a my jej trochę zazdrościliśmy.

 

MYSZOSKOCZEK

 

Dzięki uprzejomści Tosi z grupy VII mieliśmy ostatnio okazję podziwiać ... myszoskoczka. W październiku sporo mówiliśmy o zwierzętach domowych i opiece nad nimi więc była to dal nas miła niespodzianka. Zwierzątko Antosi nosi imię - Kolka . Dowiedzieliśmy się, że myszoskoczki żywią się ziarnem, suszonymi owocami, a piją tylko chłodną, czystą wodę i potrzeba dużo czasu, by oswoiły się z człowiekiem  i pozwoliły wziąć się na ręce. Tosia była bardzo dumna ze swojego zwierzątka, a my jej trochę zazdrościliśmy. Dziękujemy Antosiu za ciekawe spotkanie z Tobą i Twoją pupilką.

 

Wycieczka do Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Manufaktury Słodyczy

Pod koniec października nasza grupa wybrała się do Manufaktury Słodyczy, gdzie dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach karmelowych. Mieliśmy możliwość zapoznać się z tradycyjnym sposobem wyrobu karmelu. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały wszystkie etapy produkcji, od wylania karmelu na kamienny stół, po nadanie mu kształtu, barwy i smaku. Na zakończenie maluchy z wielką radością wykonały własnego - owocowego lizaka, a na pamiątkę wszyscy otrzymali dyplom "Małego Karmelarza". Po tym słodkim akcencie wycieczka przeniosła się do Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie nasza grupa zwiedzała piękną  wystawę  zabawek – lalek, pluszaków, samochodów, samolotów, statków, pociągów. Dowiedzieliśmy się, jak zabawki wyglądały dawniej i mogliśmy je porównać z wyglądem i funkcjonalnością zabawek współczesnych. To była bardzo udana wycieczka. 

"Dzień Kundelka w bibliotece"

27 października, po raz pierwszy w tym roku szkolnym wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej (Filia nr 8).  Uczestniczyliśmy tam w zajęciach związanych z obchodzonym niedawno "Dniem Kundelka" . Pani bibliotekarka przeczytała nam ciekawe opowiadanie o piesku, a potem rozmawialiśmy o tym, jak opiekować się psem. Wspólnie malowaliśmy też mazakami, wyszukane przez siebie elementy – pieski i kotki. . Na zakończenie  wszyscy  mogli wybrać i przeglądać książeczki.  W bibliotece, jak zawsze było bardzo ciekawie, więc już zapowiedzieliśmy kolejną wizytę.

CZAS WOLNY…

Pobyt dzieci w przedszkolu to nie tylko zajęcia dydaktyczne. Staramy się właściwie zrównoważyć czas pomiędzy poznawaniem nowych zjawisk w trakcie zajęć edukacyjnych a swobodną zabawą pozwalającą na wykazanie się własną inicjatywą i dokonywanie wolnych wyborów. Dzieci korzystają wówczas z naszej Sali zabaw lub spędzają czas na placu zabaw, na świeżym powietrzu.  
 

Malowanie na folii. Zabawa plastyczna pobudzająca zmysły.

Szalenie atrakcyjne  i zmysłowe okazało się dla dzieci  Malowanie na folii .Była to  niewinna i prosta zabawa, której oddaliśmy się z wielką uciechą, a która to trochę niespodziewanie przekształciła się w wielozmysłowe pole doświadczalne oraz okazję do artystycznych uniesień. Malowanie na folii portretu mamy lub taty  dostarczyło nam wielu głębokich bodźców: dotykowych, słuchowych, wzrokowych – tak bardzo istotnych dla zrównoważonego rozwoju młodego człowieka.

Wycieczka do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Dn. 27.10.2015r. dzieci z Gr.III uczestniczyły w wycieczce do   największego i najstarszego muzeum zabawek w Polsce Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Był  to szczególny dzień  dla dzieci  ,które z niecierpliwością oczekiwały na pierwszą wycieczkę i chwile, kiedy znajdą się w świecie zabawek z poprzednich epok .Dzieci z zaciekawieniem obejrzały  wystawy, m.in. lalek z całego świata, zabawek historycznych i ludowych,  samochodów, samolotów, statków.

Edukacja matematyczna metodą Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej.

Dziecięca matematyka to koncepcja wspomagania rozwoju umysłowego dzieci wraz z edukacją matematyczną realizowana tak, aby zapewnić im sukcesy w nauce. Istotą wspomagania rozwoju jest mądrze organizowany proces uczenia się dzieci. Najważniejsze są osobiste doświadczenia, dziecka stanowią one budulec z którego dziecięcy umysł tworzy pojęcia i umiejętności.