Kalendarz wydarzeń

07 Marzec 2021

Tłusty czwartek

Karnawał to czas uczt i zabaw. Najhuczniej i najweselej obchodziliśmy "ostatki "- czyli ostatni dzień karnawału, tzw. Tłusty Czwartek. W ten dzień atrakcyjnych zabaw nie było końca. Wykonaliśmy pączkowego ludzika, którego własnoręcznie ozdabialiśmy farbą zapachową, zainspirował nas wiersz T. Śliwiaka pt.: „Pączek” – który nie miał rączek. Później uczestniczyliśmy w przeróżnych zabawach rozwijających logiczne myślenie, spostrzegawczość, zręczność, równowagę tj.: „Kółko i krzyżyk – Pączek i oponka”, „Rzucanie pączusiem w dal”, „Donutowy Twister”, „Słodka ścieżka”.

DZIEŃ BROKUŁA

W lutym obchodziliśmy Dzień Brokuła - jednego z wielu cennych i bardzo zdrowych warzyw, które powinniśmy na co dzień polubić i spożywać.

Dzieci wysłuchały krótkiej informacji na temat jego pochodzenia, właściwości odżywczych oraz postaci w jakich może być spożywany. Układały warzywne rytmy z brokułem w roli głównej. Następnie obejrzały film edukacyjny pt. „Tajemnicze warzywo”. Niespodzianą była pyszna zupa brokułowa, którą niektóre dzieci zjadły z wielkim apetytem

ZAPOZNANIE Z ZAWODEM LEKARZA

W ramach projektu „Zawody” dzieci zapoznały się z pracą lekarza. Dowiedziały się czym zajmuje się: pediatra, kardiolog, laryngolog, okulista oraz stomatolog. Ponadto przedszkolaki  zapoznały się z „narzędziami” lekarskimi. Wiedzą, że o zdrowie trzeba dbać i gdzie udać się jeśli potrzebna jest pomoc.  Pamiętajcie: „Gdy jesteśmy chorzy, to pomogą nam doktorzy”.

 

OBCHODZIMY DZIEŃ BROKUŁU

Dnia 22.02.2021 r. dzieci z grupy IV i XI obchodziły Zielony Dzień – Dzień Brokułu w ramach obchodów Kolorowych Dni, poświęconych zdrowemu odżywianiu i zdrowemu stylowi życia. Wychowankowie uczcili ten czas zielonym kolorem ubrań przygotowanych przez ich rodziców oraz przyniesionymi do przedszkola warzywami i owocami w zielonej barwie.

OBCHODZIMY DZIEŃ BROKUŁU

Dnia 22.02.2021 r. dzieci z grupy IV i XI obchodziły Zielony Dzień – Dzień Brokułu w ramach obchodów Kolorowych Dni, poświęconych zdrowemu odżywianiu i zdrowemu stylowi życia. Wychowankowie uczcili ten czas zielonym kolorem ubrań przygotowanych przez ich rodziców oraz przyniesionymi do przedszkola warzywami i owocami w zielonej barwie. Dzień rozpoczęliśmy obejrzeniem filmu edukacyjnego o znaczeniu warzyw i owoców w naszej diecie, i tym samym dla naszego zdrowia, przypomnieniem nazw owocowo – warzywnych, jak również klasyfikowaniem warzyw i owoców do dwóch obręczy, liczeniem ich, opisywaniem wyglądu. Następnie najmłodsi przystąpili do różnych aktywności w kącikach zabawowo – zadaniowych w myśl pedagogiki froeblowskiej.

*W kąciku badawczym – wypełniali kontury brokuła kawałkami zielonej bibuły,

*W kąciku twórczym – stemplowali pieczątkami wykonanymi z zielonych warzyw i

  owoców (ogórka, brokuła, jabłka), wypełniając sylwetę tego warzywa, rysowali zielonymi

  kredkami warzywa i owoce i podpisywali je, czytali,

*W kąciku darów – układali brokuła z klocków froeblowskich,

*W kąciku gospodarczym – konstruowali z zielonych warzyw i owoców oraz wykałaczek

różne postacie i figury wg własnej wyobraźni.

 Obchodząc Dzień Brokuła, korzystaliśmy z tablicy interaktywnej. Przy użyciu programu

 Power Point dzieci zamalowywały brokułową sylwetę - zieloną barwą. Niektórzy

 wychowankowie rysowali także różnorodne postacie, zwierzęta, dinozaury wg własnych

 zainteresowań, używając barwy zielonej i jej pochodnych. Poznały także literę „B” , „b” na

 podstawie wyrazu „brokuł”. To był kolejny, ważny i fajny dzień w naszym przedszkolu.

DZIEŃ KOTA – MILUSIŃSKIEGO PRZYJACIELA LUDZI

Dnia 17.02.2021 r. dzieci z grupy IV i XI obchodziły Dzień Kota – milusińskiego przyjaciela ludzi. Przez cały tydzień rozmawialiśmy na temat tych tajemniczych zwierząt – gdzie żyją, jakie są ich rasy, czym się odżywiają, jakie mają zwyczaje, jak wyglądają, o ich ochronie i dbaniu o nie. Podczas zabaw plastycznych dzieci wykonywały papierowe maski kotów, malowały ich sylwety, nadawały imiona, czytały ze zrozumieniem. Dzień Kota obchodziliśmy w myśl pedagogiki froeblowskiej.

DZIEŃ KOTA – MILUSIŃSKIEGO PRZYJACIELA LUDZI

Dnia 17.02.2021 r. dzieci z grupy IV i XI obchodziły Dzień Kota – milusińskiego przyjaciela ludzi. Przez cały tydzień rozmawialiśmy na temat tych tajemniczych zwierząt – gdzie żyją, jakie są ich rasy, czym się odżywiają, jakie mają zwyczaje, jak wyglądają, o ich ochronie i dbaniu o nie. Podczas zabaw plastycznych dzieci wykonywały papierowe maski kotów, malowały ich sylwety, nadawały imiona, czytały ze zrozumieniem. Dzień Kota obchodziliśmy w myśl pedagogiki froeblowskiej. W kącikach zabawowo – zadaniowych : twórczym, gospodarczym, badawczym i darów wychowankowie  w formie prac zespołowych, podejmowali różne aktywności :

*układali sylwetę kota z klocków z daru nr 10, wodzili palcem po jej śladzie,

*zakodowywali kota z materiałów plastycznych na siatce geometrycznej,

*tworzyli kształt litery K, k z klocków z daru nr 8, rysowali kota wg własnej wyobraźni,

*wykonywali doświadczenie „wir mleczny”, wykorzystując  mleko, barwniki, płyn do mycia

naczyń, co bardzo podobało się najmłodszym.

Po zakończeniu zadań , grupy się zmieniały, aby każde dziecko mogło podjąć każdą

aktywność. Pod koniec dnia dzieci malowały na w/w temat, słuchały ciekawostek o

kotkach, by wzbogacić swoją wiedzę o nich. To był miły dzień.

OBCHODZIMY WALENTYNKI W NASZEJ GRUPIE

Grupa IV i XI obchodziły niedawno Walentynki – święto miłości. Czerwone barwy ubrań przedszkolaków podkreślały ten wyjątkowy dla nas wszystkich czas. Podczas walentynkowego świętowania dzieci poznały zwyczaje tego dnia oraz nazwę Patrona, od którego pochodzi nazwa, oglądały film edukacyjny „Kubusiowe Walentynki” z programu, który realizuje nasza placówka „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Dużo radości i uśmiechu przyniosła najmłodszym poczta walentynkowa – wypełniona kartkami z życzeniami, które wymyślały dzieci dla swoich grupowych sympatii.

OBCHODZIMY WALENTYNKI W NASZEJ GRUPIE

Grupa IV i XI obchodziły niedawno Walentynki – święto miłości. Czerwone barwy ubrań przedszkolaków podkreślały ten wyjątkowy dla nas wszystkich czas. Podczas walentynkowego świętowania dzieci poznały zwyczaje tego dnia oraz nazwę Patrona, od którego pochodzi nazwa, oglądały film edukacyjny „Kubusiowe Walentynki” z programu, który realizuje nasza placówka „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Dużo radości i uśmiechu przyniosła najmłodszym poczta walentynkowa – wypełniona kartkami z życzeniami, które wymyślały dzieci dla swoich grupowych sympatii. Podczas zabawy plastycznej wychowankowie tworzyli froeblowskie przeplatanki w kształcie serca, które wymagały skupienia i bardzo precyzyjnych ruchów dłoni. Prace były piękne……….. Ulubionym zajęciem dzieci w naszej grupie jest kodowanie.  W walentynkowy dzień stworzyły one na siatce geometrycznej SERCE – ważny symbol obchodzonego święta. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku  i walentynkowej dyskoteki przy dziecięcych przebojach muzycznych. Walentynki w przedszkolu zakończyły się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem w kształcie serca z wykorzystaniem programu „Power Point”. To był wspaniały dzień, pełen wrażeń.

TŁUSTY CZWARTEK

Podczas obchodów Tłustego Czwartku przedszkolaki z grupy IV i XI zapoznały się z tradycjami i zwyczajami tego dnia.Oglądając film edukacyjny, poznały zawód „cukiernika” podczas spotkania on-line z ekspertem tego zawodu, etapy powstawania „pączków”- tych pysznych tłustoczwartkowych wypieków. Dzieci smakowały także „pączki” przygotowane przez panie kucharki z naszego przedszkola. Były naprawdę pyszne. Wykonały „pączka” z masy papierowej – wyglądał jak prawdziwy, słodki przysmak. Wykorzystując tablicę interaktywną, tworzyły „pączki” na czas.

TŁUSTY CZWARTEK

Podczas obchodów Tłustego Czwartku przedszkolaki z grupy IV i XI zapoznały się z tradycjami i zwyczajami tego dnia.Oglądając film edukacyjny, poznały zawód „cukiernika” podczas spotkania on-line z ekspertem tego zawodu, etapy powstawania „pączków”- tych pysznych tłustoczwartkowych wypieków. Dzieci smakowały także „pączki” przygotowane przez panie kucharki z naszego przedszkola. Były naprawdę pyszne. Wykonały „pączka” z masy papierowej – wyglądał jak prawdziwy, słodki przysmak. Wykorzystując tablicę interaktywną, tworzyły „pączki” na czas. Tłusty Czwartek był także fajnym, pączkowym świętowaniem.

Dzień Pizzy

9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Tego dnia nasza sala przedszkolna zamieniła się w prawdziwą włoską pizzerię. Rozmawialiśmy o sposobach powstawania i rodzajach tego sławnego placka.Potem Tęczowe Rybki musiały troszkę ruszyć głową podczas zajęć dydaktycznych związanych z pizzą , a także wykazać się sprawnymi rączkami podczas wycinania.
Zadania wykonały na szóstkę, więc w nagrodę mogły zajadać pyszną pizzę z pobliskiej pizzerii.

Tłusty Czwartek

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie.

W tym roku Tłusty Czwartek obchodziliśmy 11 lutego.Najważniejszym akcentem tego dnia były oczywiście pączki. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji.Słodką degustacja poprzedziły pączkowe zajęcia matematyczne.
 

Oto My "Tęczowe Rybki"

 

Przedszkole to pierwszy etap nauczania i wychowania, ma ono ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka zaraz obok rodziny. Grupa przedszkolna to kolejne środowisko w którym dziecko uczy się nawiązywania nowych kontaktów, zdobywa umiejętności społeczne.
Oto Tęczowe Rybki w  trochę innej odsłonie :-). Widać jak doskonale czują się w naszym przedszkolu.

Dla naszych Babć i Dziadków

W zimowy styczeń wpisane są dwa szczególne dni, które wzbudzają radosne i ciepłe emocje. To oczywiście święto naszych Babć i Dziadziusiów.
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo pełnym, udanym i szczęśliwym. Za względu na ten wyjątkowy czas Tęczowe Rybki nie mogły przyjąć swoich Babć i Dziadziusiów w przedszkolu, dlatego nagrały dla nich przedstawienie, które zostało wysłane formie elektronicznej.