Kalendarz wydarzeń

06 Październik 2019

Dzień Chłopaka

W naszym przedszkolnym kalendarzu zaznaczonych jest wiele uroczystości oraz ważnych wydarzeń. Od samego początku pobytu dzieci w przedszkolu uczymy, aby pamiętać o osobach, które w danym dniu przeżywają swój wyjatkowy dzień.
Bez wątpienia jednym z takich szczególnych dni jest obchodzony 30 września Dzień Chłopaka.
Z tej okazji dziewczynki zaśpiewały swoim kolegom uroczyste "Sto lat". Chłopcy tego dnia brali udział w zabawach, podczas których musieli wykazać się celnym trafianiem do bramki oraz zręcznością. Wspólne zabawy pozwoliły na lepsze zintegrowanie się grupy. 

Występy z okazji Dnia Przedszkolaka

"W BARWACH WARTOŚCI" pod takim hasłem 27 września obchodziliśmy ważne święto w przedszkolnym kalendarzu. Tego dnia wszystkie grupy z okazji Dnia Przedszkolaka zaprezentowały swoje umiejętności podczas wspólnej zabawy.
Najmłodsze dzieci z grupy "PAPUGI" w barwnych maskach wykonały taniec do utworu "Jestem Małym Przedszkolakiem". Dzieci pod okiem pani Natalii oraz pani  Martyny przepięknie zademonstrowały swoje taneczne talenty przed pozostałymi przedszkolakami. 

 

Europejski Tydzień Sportu

Przedszkolaki z najmłodszej grupy „PAPUGI”, w czasie obchodzonego w naszym Przedszkolu Europejskiego Tygodnia Sportu, poznały różne formy aktywności ruchowej. Wspólnie tańczyliśmy w rytm muzyki, celnie strzelaliśmy piłką do bramki, przechodziliśmy przez tęczowy tunel i.. doskonale bawiliśmy się z chustą animacyjną.

Pierwszy Dzień Jesieni

23 września 2019r. przedszkolaki z grupy „PAPUGI” przywitały nową porę roku - JESIEŃ.
Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola dary jesieni - kasztany, żołędzie, jarzębinę, orzechy oraz liście.
Wspólnie, "Tańcem jesiennych liści", powitaliśmy Pania Jesień. W czasie zajęć podziwialiśmy przyniesione dary jesieni, przeliczaliśmy je oraz tworzyliśmy zbiory. Dary jesieni segregowaliśmy w pojemnikach i ustawiliśmy je w kąciku przydodniczym.
Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną "Jesienne drzewo". 

Dzień Przedszkolaka

20 września 2019r.  obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. W tym dniu najmłodsze dzieci z grupy "PAPUGI" aktywnie uczestniczyły w specjalnie zorganizowanych dla nich grach i zabawach.
Dzieci chętnie segregowały przedmioty, dopasowywały do siebie obrazki a najwięcej radości sprawiły im zabawy z użyciem chusty animacyjnej. Na sam koniec wykonaliśmy plakat "Jestem Przedszkolakiem". Każde z dzieci chętnie pozostawiło na nim odcisk swojej ręki na znak, że oficjalnie zostało przyjęte do grona naszych przedszkolaków.

BEZPIECZNI NA DRODZE

Tydzień o bezpieczeństwie na drodze minął nam bardzo szybko. Dużo czytaliśmy wierszy i  opowiadań o bezpieczeństwie na drodze, o znakach drogowych oraz o sytuacjach jakie mogą zdarzyć się każdemu z nas. Dla ułatwienia i lepszego zapamiętania tych wszystkich ważnych zasad wykonywaliśmy szereg zadań i ćwiczeń ruchowych m.in.: „Idź – Stop!”, „Uwaga czerwone”, „GPS”, „Wypadek” czy „Pokaż co zrobisz gdy...”. Przy takiej tematyce ćwiczyliśmy także orientację przestrzenną i w schemacie własnego ciała. Wykonaliśmy tekturowe samochody według własnych pomysłów, a także dwa rodzaje sygnalizacji świetlnej, których efekty można było oglądać na przedszkolnej wystawie.

DZIEŃ KROPKI

Dzień kropki to fajne święto, które bardzo spodobało się naszym przedszkolakom. Na początku krótkie zapoznanie z genezą tego święta, a także z opowiadaniem o historii pewnej dziewczynki – Vashti, która uświadomiła naszym dzieciom, że każdy z nas coś potrafi i że warto uwierzyć w siebie. Następnie wszyscy wspólnie bawiliśmy się tworząc małe i duże koła – kropki. Nie zabrakło też ćwiczeń w przeliczaniu, kodowaniu, śpiewaniu oraz zabawy w zakręconego twistera – wygibusa. W tym dniu nagrodami dla wszystkich były piegi - kolorowe kropki na całej buzi oraz wyjście do sali zabaw, gdzie był suchy basen z ogromną ilością kolorowych kulek.  Podczas tego dnia Piraci i Korszarze wykonali jedną wspólną pracę plastyczną, której efekty można było zobaczyć w kąciku rodzica. W tym dniu swoje święto miała także nasza ukochana Amelka, która obchodziła swoje 5-te urodziny. Nie zabrakło odśpiewanego sto lat, pięknych życzeń oraz przepysznych cukierków. Mamie Amelki dziękujemy za słodki poczęstunek, a samej jubilatce jeszcze raz WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO.

DZIEŃ ZDROWEGO ZĄBKA

12-go września nasze przedszkolaki świętowały dzień zdrowego ząbka. Podczas tego dnia wiele się działo. Dzieci zostały zapoznane z opowiadaniem „Bajka o Karolku, który nie chciał myć zębów”, a następnie pięknie odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. Potem przedszkolaki wzięły udział w zabawie „Zdrowy i chory ząbek” oraz „Magiczny worek potworek”, gdzie z zamkniętymi oczami losowały różne przedmioty, a następnie trzeba było je nazwać i stwierdzić czy są one potrzebne do codziennej pielęgnacji zębów i jamy ustnej. Nie obyło się bez przypomnienia o osobie, która leczy nasze zęby jak już zachorują, a także pokazu prawidłowego mycia zębów. Dla wzmocnienia i lepszego zapamiętania dzieciaki obejrzały krótki filmik instruktażowy o tym jak należy myć zęby. Po tak dokładnej teorii przyszedł czas na praktykę i nasze przedszkolaki dzielnie szczotkowały zęby. Na koniec z czystymi zębami i radosnym uśmiechem wykonaliśmy pracę plastyczną „Nasze zdrowe zęby”. Na koniec dnia każdy dostał medal dzielnego i zdrowego ząbka oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.

KODUJEMY

Nie tracimy czasu na zwykłą zabawę, ponieważ nasze przedszkolaki uwielbiają naukę poprzez zabawę. Tym razem kodowaliśmy na dywanie i udało nam się wykonać bez większych trudów zadanie 1 „Witaj przedszkole, witaj szkoło” z programu, w którym nasza grupa bierze udział („Uczymy dzieci programować”).

Wprowadzenie do odimiennej metody nauki czytania Ireny Majchrzak

Odimienna metoda nauki czytania według Ireny Majchrzak jest programem edukacyjnym mającym na celu wczesne kształcenie umiejętności czytania z pełnym zrozumieniem tekstu od samego początku.

            Odimienna, ponieważ naukę zaczynamy od imienia dziecka, które zamierzamy wprowadzić w świat pisma. Inicjacja przebiega bez pośpiechu. Nie wyręcza się dziecka, a tylko pomaga mu się, jeśli jest to konieczne, ale nie dąży się za wszelką cenę do wykonania zadania. Na początku każde dziecko po otrzymaniu swojej wizytówki umieszcza ją w miejscu przez siebie wybranym. Na tym etapie dziecko:

•       nabywa poczucia własnej tożsamości,

•       dostrzega różnic w kształcie różnych liter,

•       zauważa związek pomiędzy literą a dźwiękiem, znakiem graficznym a głoską

            Następnie jest czas zabaw kierowanych, podczas których przedszkolaki ćwiczą rozpoznawanie i odnajdywanie swoich imion, wśród innych, a potem – rozpoznawanie imion kolegów.

            To tak w dużym skrócie początek naszej przygody z odimienną metodą nauki czytania Ireny Majchrzak. Wszystkie wizytówki naszych dzieci będą przyklejone na ich krzesełkach przy stolikach, gdzie mają przypisane swoje stałe miejsca.

 

Zabawy z bańkami

Wakacje się już skończyły i czas wracać do przedszkola. Wracać do wspólnej nauki i zabawy. Na początek zestaw zabaw z bańkami mydlanymi. Przedszkolaki wzięły udział w pokazie zrobienia idealnego płynu do robienia baniek, a następnie samodzielnie go wykonały i zabrały się do wspólnej zabawy. Radości z powstawania coraz to większych baniek nie było końca, a zabawę przerwał nam dopiero smaczny obiad.

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

 Od najmłodszych lat uczymy dzieci, by pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, przedszkola. Równie ważne jest święto chłopców, które obchodziliśmy 30.09. Dzieci brały udział w konkurencjach, podczas których chłopcy musieli wykazać się zręcznością, spostrzegawczością (taniec z balonem, odgadywanie imienia koleżanki po głosie, budowanie wieży z klocków).  Uroczystość posłużyła dalszemu poznaniu się i zintegrowaniu grupy.

 

 

POSZUKIWACZE SKARBÓW

 

 Przedszkolaki zapoznały się z nazwą swojej grupy i jej znaczeniem. Po wspólnej naradzie, czy mają ochotę wyruszyć na poszukiwanie skarbu, przystąpiliśmy do pirackiego szkolenia. Ćwiczyliśmy z przyborami: szarfami, chustą animacyjną, zwijaliśmy kotwicę. Na zakończenie dzieci wykonały lornetki, jako niezbędny przedmiot w poszukiwaniach skarbów.