Kalendarz wydarzeń

01 Marzec 2016

Nie każdy ptak nosi frak

Grupa „Piratów” na zajęciach mogła poznać życie pingwinów przy użyciu nowej metody zwanej LAPBOOK, czytaj „Książka na kolanach”. Kim są te urocze zwierzątka, gdzie mieszkają i jak żyją. Jak również mogły poznać zwierzątka, którymi pingwinki się odżywiają, np. rybki. Dzieci poznały także zwyczaje innych zwierząt, np. orki lub foki, które polują na pingwiny.

„Lapbook” to zbiór informacji, podzielonych na etapy, jak : kolory, kształty, cykl życia, wygląd, łowcy i ciekawostki, które zgromadził nauczyciel na temat (w tym wypadku) życia pingwinów, a które to informacje zostały przedstawione dzieciom na podstawie sprytnie połączonych ze sobą kolorowych obrazków, modeli, rekwizytów, ale najważniejsze w połączeniu z grami i zabawami.

Dzieci mogły porównać czy ciało człowieka jest tak samo zbudowane jak pingwina lub foki, mogły sprawdzić co znaczy być ostrożnym nosząc między stópkami balon, który odgrywał rolę jajka, sprawdzić jakie zwierzęta mają ubarwienie biało-czarne np. orka czy zebra i sklasyfikować czy zwierzątko jest lądowe czy wodne, poznały nowe słownictwo i zwroty.

Na koniec wykonały pracę plastyczną – pingwiny-  metodą symetrycznego odbijania wzoru pingwinka, a tym samym poznając zapis cyfropodobny. Dzieci chętnie współpracowały ze sobą podczas zabaw, chętnie wczuwały się w zwierzątka i świetnie je naśladowały.

 

Kosmiczna przygoda

Kosmiczna przygoda „Piratów”

Każde dziecko patrząc na niebo i gwiazdy zadaje pytania: Co tam jest?, Co to jest kosmos? I by móc odpowiedzieć na te pytania pragnie w przyszłości zostać kosmonautą. Zainteresowania każdą tematyką, także i tematem kosmosu należy  inicjować i rozwijać już od najmłodszych lat.

Ostatni tydzień lutego okazał się spełnieniem marzeń większości przedszkolaków.

Rozpoczęliśmy od poznania układu słonecznego. Okazało się, że nazwy planet łatwiej było przyswoić niż niejeden wierszyk. Od razu zrodził się pomysł, aby polecieć w kosmos i poszczególne planety zbadać. Oczywiście potrzebna jest do tego rakieta. Start rakiety zaplanowaliśmy na 24 lutego o godz. 9:30.

Na ten dzień zaprosiliśmy naszą Panią dyrektor.

24 lutego o godzinie 9:30 rozpoczęło się odliczanie i nasza rakieta wystartowała. Udało nam się odwiedzić 4 planety, na których zdobywaliśmy umiejętności astronauty, które skrupulatnie każdy odnotowywał w Paszporcie astronauty. Na pierwszej planecie dzieci szukały domu ( planety) dla każdego ufoludka, tym samym doskonaląc umiejętności matematyczne zgodnie z metodą pochodzącą z „Klucza do uczenia się” Lwa Wygotskiego.  Na kolejnej planecie segregowaliśmy kosmiczne kamienie przy pomocy tzw. „pudełka sensorycznego”. Trzecia planeta przywitała kosmonautów zadaniem w postaci ułożenia poszczególnych faz księżyca przy pomocy smacznych ciasteczek „OREO”. Na zakończenie dzieci musiały spróbować „Kosmicznego spaceru” po wytyczonej ścieżce na szczudłach wykonanych z doniczek. Oczywiście wszyscy znakomicie sobie poradzili. Na zakończenie zagraliśmy na „Kosmicznych  Bum Bum rurkach”. Wszystko co dobre szybko się kończy i musieliśmy wracać na naszą planetę Ziemię. I tu czekało nas uroczyste odznaczenie medalem „Małego Kosmonauty”. Zajęcia upłynęły w miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że taką wyprawę jeszcze kiedyś powtórzymy.

 

Mali Odkrywcy

Dnia 23.02.2016r. w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom zaprosiliśmy mamę Krzysia panią Annę Łukomską-Górny biolożkę. Krzyś wspólnie z mamą przyniósł ich ulubioną niezwykle kreatywną książkę pt.: „Kolory” – Hervea Tulleta.

„Pirackie walentynki w laboratorium”

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Tego dnia wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym
 (tzw.   walentynkę) albo też obdarowujemy się prezencikami. Walentynki jest to dzień, w którym możemy bez skrępowania  podejść do upatrzonej od dawna sympatii i wręczyć jej liścik z miłosnym wyznaniem. Ten dzień skłania nas do okazania ukochanej osobie, tego co naprawdę czujemy, a na co dzień nie mamy czasu i sposobności, żeby to wyrazić. My też w przedszkolu obchodziliśmy Walentynki, ale w trochę inny sposób. Nasze Walentynki odbyły się w laboratorium – „Musujące serduszko” to  eksperyment, gdzie reakcja sody oczyszczonej z octem -  pokazana jest jako przykład reakcji chemicznej, podczas której wydziela się gaz, który jest nową substancją. Kolejnym doświadczeniem był „Samopompujący się balonik” - do wykonania doświadczenia należy przygotować przezroczystą butelkę, tabletki musujące, oraz kolorowy balonik. Tabletki kruszymy i wsypujemy do butelki. Im więcej tabletek się wsypie do butelki, tym bardziej widoczny efekt eksperymentu. Następnie wlewamy wodę  i nakładamy  na szyjkę butelki balonik i patrzymy jak rośnie.  Kolejnym zadaniem była zabawa fundamentalna „Bąbelkowa ścieżka” – podczas, której uwrażliwiane są  receptory w stopach dzieci chodząc bądź skacząc po folii z powietrznymi bąbelkami. Następnie dzieci weszły w rolę Kupidyna i wzięły udział w zabawie doskonalącej celność rzutu z wykorzystaniem „sercowych strzał”. Na koniec przedszkolaki wykonały pracę plastyczną – przestrzenną „Drzewa miłości” wykorzystując przy tym, obrys własnej dłoni, który przyozdobiły według własnego pomysłu przy użyciu cekinów i „scrapków” walentynkowych.

Obchody Światowego Dnia Kota

Światowy Dzień Kota grupa V obchodziła uczestnicząc w ciekawych zajęciach bibliotecznych:

- dzieci poznały książki, których głównym bohaterem jest kot,

- wspólnie wysłuchaliśmy opowiadania: "O kocie, który merdał ogonem",

- przedszkolaki brały udział w zabawie ruchowej z podziałem na 2 zespoły, były to wyścigi z maskotkami kotów,

- na koniec wszyscy wykonali wspólny rysunek kota :)