Nie każdy ptak nosi frak

Grupa „Piratów” na zajęciach mogła poznać życie pingwinów przy użyciu nowej metody zwanej LAPBOOK, czytaj „Książka na kolanach”. Kim są te urocze zwierzątka, gdzie mieszkają i jak żyją. Jak również mogły poznać zwierzątka, którymi pingwinki się odżywiają, np. rybki. Dzieci poznały także zwyczaje innych zwierząt, np. orki lub foki, które polują na pingwiny.

„Lapbook” to zbiór informacji, podzielonych na etapy, jak : kolory, kształty, cykl życia, wygląd, łowcy i ciekawostki, które zgromadził nauczyciel na temat (w tym wypadku) życia pingwinów, a które to informacje zostały przedstawione dzieciom na podstawie sprytnie połączonych ze sobą kolorowych obrazków, modeli, rekwizytów, ale najważniejsze w połączeniu z grami i zabawami.

Dzieci mogły porównać czy ciało człowieka jest tak samo zbudowane jak pingwina lub foki, mogły sprawdzić co znaczy być ostrożnym nosząc między stópkami balon, który odgrywał rolę jajka, sprawdzić jakie zwierzęta mają ubarwienie biało-czarne np. orka czy zebra i sklasyfikować czy zwierzątko jest lądowe czy wodne, poznały nowe słownictwo i zwroty.

Na koniec wykonały pracę plastyczną – pingwiny-  metodą symetrycznego odbijania wzoru pingwinka, a tym samym poznając zapis cyfropodobny. Dzieci chętnie współpracowały ze sobą podczas zabaw, chętnie wczuwały się w zwierzątka i świetnie je naśladowały.