Kalendarz wydarzeń

06 Marzec 2016

Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?

W ramach cyklu zajęć „Ludzie o ciekawych zawodach” „Piraci” wykonali makietę miasta, na której później umieszczali punkty usługowe oraz instytucje i pracujących w nich ludzi, tym samym poszerzając wiedzę nt. różnych zawodów. Jedną z atrakcji były zajęcia pt. „Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?” Daktyloskopia to technika śledcza, która bada i porównuje linie papilarne w celu ustalenia sprawcy przestępstwa.  Dzieci dowiedziały się na zajęciach jak, kiedy i po co śledczy posługują się tą techniką. Wiedza zdobyta na zajęciach przybliżyła kulisy pracy profesjonalnych ekip dochodzeniowych. Pozwoliła przedszkolakom nie tylko na samodzielnie zbieranie odcisków palców, lecz także przybliżyła inne techniki zabezpieczania śladów, które na co dzień stosują detektywi.

Dzieci wzięły udział w kilku eksperymentach, w trakcie których poznały zasady ujawniania i wykorzystywania śladów daktyloskopijnych przez detektywów. Zobaczyły  i opisały swój ślad daktyloskopijny oraz porównały go ze śladami koleżanek i kolegów.

Nauczyciel miał do dyspozycji film z udziałem kryminalistyka, prezentację multimedialną, karty daktyloskopijne, na których dzieci pozostawiły swoje odciski palców. Wykorzystując wiedzę zdobytą na zajęciach, przedszkolaki postanowiły odnaleźć na przedmiotach znajdujących się w domu jak najwięcej śladów pozostawionych przez domowników. „Bądź uważny i dokładny, dzięki temu znajdziesz wiele śladów na co dzień niedostrzeganych” – to hasło przewodnie naszych zajęć. Powodzenia!