Wycieczka do Chałupek

Wycieczka do Chałupek – Muzeum Garncarstwa

17 maja 2016r. odbyła się wycieczka autokarowa do Ośrodka Tradycji Garncarstwa w miejscowości Chałupki. Eksponaty w muzeum jednego z ciekawszych ośrodków garncarskich w Polsce, które przedszkolaki miały okazję oglądać obrazują dzieje garncarstwa ludowego. Wystawa składała się z dwóch części: ekspozycyjnej i warsztatowej.

Dzieci podziwiały wyroby garncarskie - zdobione naczynia gliniane oraz ceramikę figuralną. Zdobyły wiele ciekawych informacji na temat ludowej tradycji garncarstwa, która w Chałupkach sięga połowy XVI wieku. Można tam zobaczyć dzieła mistrzów garncarskich, zajmujących się nie tylko produkcją naczyń użytkowych, ale także produkcją figur ceramicznych. W muzeum znajdują się gliniane figurki wykonane przez Stefana Sowińskiego, Elżbietę Klimczak, Feliksę Armańską i Monikę Klimczak.

W drugiej części wystawy znajduje się autentyczny piec, którego używano do wypalania wyrobów ceramicznych. Dzieci dowiedziały się, jak żyli i pracowali ludzie zajmujący się niełatwą sztuką garncarską. Poznały również tajniki procesu wytwarzania ceramiki.

Kolejnym etapem wycieczki był udział w warsztatach garncarskich, podczas których przedszkolaki spróbowały własnych możliwości w pracy na kole garncarskim. Jak widać na zdjęciach próby lepienia z gliny sprawiły im dużo radości, a wykonane naczynia gliniane mogły zabrać ze sobą na pamiątkę.

Cała społeczność grupy III „Poszukiwacze skarbów” dziękuje bardzo za wycieczkę państwu Karinie i Tomaszowi Kęćko, którzy byli sponsorami.