Relaksacja

W dzisiejszym świecie na każdym kroku spotykamy się z hałasem, stresem, pośpiechem i niepokojem. Tempo naszego życia z dnia na dzień wzrasta. Ciężko zachować opanowanie i pogodę ducha wobec takich bodźców. Jeżeli jednak chcemy zachować równowagę dla nas i dla naszych dzieci, powinniśmy wykorzystywać wszelkie chwile spokoju i odprężenia.

W przedszkolu wykorzystujemy techniki relaksacyjne, aby dzieci wyciszyć, uspokoić. Są to masażyki, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rozluźniające, czytanie bajek relaksacyjnych, słuchanie muzyki relaksacyjnej. W ćwiczeniach służących relaksacji korzystamy z celowo spowolnionych ruchów i gestów: kołysania, głaskania, delikatnego drapania. Te ruchy i gesty, dzięki swej łagodności i zwolnionemu tempu sprawiają przyjemność i odprężają. Ćwiczenia wyciszające nie trwają długo- uwarunkowane są możliwościami dziecka i rodzajem ćwiczenia. Przedszkolak na krótko koncentruję swoją uwagę na jednym ćwiczeniu, dlatego relaksacja wymaga zmienności i różnorodności zabaw.

Po co relaksacja w przedszkolu? Relaksacja ma na celu nabywanie przez dzieci umiejętności samokontroli, radzenie sobie ze stresem, świadome wyciszenie i uspokojenie. Ponadto służy też nabywaniu umiejętności odpoczynku, kontrolowania oddechu (np. po wysiłku fizycznym). Prowadzi do zmiany stylu zabaw- ograniczenia stukania, hałasowania, głośnego rozmawiania podczas zabaw. Eliminuje agresję dzieci wobec siebie nawzajem. Wiedząc jak wiele zalet ma relaksacja staramy się wdrażać ją w naszej placówce, szczególnie po obiedzie. Dzieci wyciszają się i odprężają, jednocześnie regenerując siły do kolejnej zabawy. Zachęcamy rodziców do wspólnej relaksacji w domu.