Przepisy kulinarne z kuchni regionalnej polskiej ,,Polskie, zdrowe i kolorowe”;

1. Prażuchy

Prażuchy to tradycyjne danie z ziemniaków znane w Małopolsce i Wielkopolsce oraz na Kujawach. Zwykle podaje się je jako dodatek do zupy, najczęściej do kapuśniaku. Czasami takie prażuchy okraszone cebulką stawia się po środku stołu i każdy sam dokłada sobie do zupy tyle, ile potrzebuje. Jedzenie prażuchów w ten sposób to prawdziwie rodzinne przeżycie. Kiedyś prażuchy były daniem dla biednych, teraz zyskują na popularności wśród wszystkich. Prażuchy oczywiście pasują też do innych dań, na przykład do gulaszu mięsnego lub warzywnego, ale nawet zjedzenie ich z kwaśnym mlekiem i szczypiorkiem to coś, czego warto spróbować - są po prostu pyszne! Przepis na prażuchy jest naprawdę arcybanalny! Wystarczy ugotować ziemniaki z odrobiną mąki, ugnieść je, podać ze skwarkami i danie gotowe. Proste, a jakie smaczne! Od zwykłych gotowanych ziemniaków odróżnia prażuchy właśnie dodatek mąki, który sprawia, że masa jest gęstsza i bardziej kleista. Niektórzy formują ją w kluski, nie jest to jednak konieczne. o ciekawe, prażuchy można podawać też na słodko - tradycyjnie można je podać ze smażoną cebulą, boczkiem albo śmietaną, ale dzieci, które zawsze lubią wszystko, co słodkie, dostawały prażuchy posypane cukrem. :

Składniki na prażuchy

1 kg ziemniaków (nie mogą to być bardzo młode ziemniaki)

3 czubate łyżki pszennej mąki

sól

do podania:

skwarki ze słoniny lub boczku (mi najbardziej smakują skwarki z wędzonego boczku z papryką)

Przygotowanie dania prażuchy

Obrane ziemniaki opłucz i pokrój na ćwiartki. Przełóż do garnka, zalej wodą i posól. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 8-10 minut.Odlej tyle wody, by zostało jej około szklanki, ziemniaki posyp mąką, przykryj i gotuj na średnim ogniu do całkowitej miękkości (około 10 minut).Odlej pozostałą wodę, uważając, by wraz z nią nie wylać mąki. Ubij ziemniaki na jednolitą, gładką masę. Łyżką zwilżoną tłuszczem (najlepiej od skwarek) formuj kluski i układaj je na talerzach. Prażuchy podawaj ze skwarkami.

2.Bliny pszenno-gryczane parzone

Składniki

1,5 szklanki mąki pszennej

3,5 szklanki mąki gryczanej

25 g świeżych drożdży

łyżeczka cukru

2,5 szklanki ciepłej wody

2 szklanki ciepłego mleka

łyżeczka soli

3 jajka

50 g masła

Przygotowanie dania bliny pszenno-gryczane parzone

Drożdże rozpuścić w odrobinie ciepłej wody. Całą mąkę pszenną i 2,5 szklanki gryczanej przesiać do dużej miski. Miska powinna być na tyle duża, żeby ciasto mogło trzykrotnie powiększyć objętość. Wlać drożdże, wodę i dokładnie wymieszać, żeby nie było grudek. Miskę przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 2 godziny. Wsypać resztę mąki gryczanej, jeszcze raz dokładnie wymieszać i odstawić na kolejne 2 godziny. Godzinę przed smażeniem mleko podgrzać prawie do zagotowania, wlać do ciasta, dokładnie wymieszać. Dodać jajka, stopione i przestudzone masło, sól i jeszcze raz wymieszać. Ciasto powinno być gęstości śmietany.Po godzinie można smażyć bliny (przed smażeniem ciasta nie mieszać). Bliny smaży się jak naleśniki na niedużych patelniach z grubym dnem (20-22 cm średnicy). Gotowe bliny posmarować masłem. Najlepiej podawać natychmiast, można do podania trzymać w ciepłym piekarniku. Podawać z rozpuszczonym masłem, kwaśną śmietaną, śledziami w różnych sosach, wędzonym łososiem, kawiorem, lub na słodko z miodem lub konfiturami.

3. Kluski ciulane( ciuliki)

Kluski z tartych ziemniaków, bardzo smaczne.

Składniki na kluski ciułane (ciuliki)

Ziemniaki

sól, pieprz,

słonina

cebula

Przygotowanie dania kluski ciułane (ciuliki)

Ziemniaki ścieramy na tarce, dobrze wyciskamy przez lnianą ściereczkę ,dodajemy odstany krochmal ,sól, pieprz - wszystko mieszamy .Na osolony wrzątek wrzucamy takie ciulane kluseczki ,gotujemy na średnim ogniu. Powinny być takie trochę szkliste. Polewamy wytopioną słoniną + cebulka. Ziemniaki po odciśnięciu nie mogą być całkiem suche ,bo wtedy kluski będą twarde.

4. Świętokrzyska zalewajka Prosta w przygotowaniu, smaczna i sycąca.

Kiedyś mawiano : „O zalewajko, potraw królowo, kto ciebie jada, ten czuje się zdrowo”.

Składniki na świętokrzyska zalewajka

- 75 dag ziemniaków,

- 0,5 l żuru,

- 2 średniej wielkości cebule

- 4 ząbki czosnku,

- 25 dg kiełbasy (białej lub wędzonej),

- 2 plastry wędzonego boczku,

 

- odrobina śmietany,

- liść laurowy,

- ziele angielskie (3 lub 4 ziarnka),

- sól i pieprz do smaku,

- słonina do okraszenia.

Przygotowanie dania świętokrzyska zalewajka

Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę.Cebulę i czosnek siekamy w drobną kostkę.

Do garnka z gotującą się wodą wkładamy pokrojone ziemniaki, kiełbasę lub boczek wędzony w kawałkach.Dodajemy cebulę, liść laurowy, ziele angielskie i ewentualnie namoczone wcześniej grzyby.Żur doprawiamy z 3-4 łyżkami śmietany. Dodajemy posiekany czosnek.Gdy ziemniaki będą jeszcze lekko twarde, wlewamy przygotowaną wcześniej mieszankę.Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.Można dodać kilka grzybków i trochę majeranku,kiełbasę i boczek w kostkę. Taki sam przepis tutaj: http://swietokrzyskie.org.pl/kuchnia-regionalna/produkty-regionalne/799-zalewajka-swietokrzyska

5. „Jaśkowa” babka z małego, urokliwego miasteczka w Powiecie Tarnowskim w Małopolsce, Zakliczyna. Składniki na „jaśkowa” babka

1 funt fasoli (45 dag)

20 dag sera żółtego startego na tarce

4 jajka

15 dag masła

sól

pieprz

szczypta szałwi

masło do formy

bułka tarta

Przygotowanie dania „jaśkowa” babka

Weź funt fasoli, mocz ją całą noc. Gdy przybędzie jej drugie tyle, wrzuć do wrzątku przygotowanego z wody w której się moczyła.Gotuj tyle aby nie było problemów dla twoich zębów .Ugotowaną przekręć przez maszynkę tyle razy aż stanie się pulchniutka. Włóż masę do kamiennej misy i drewnianą pałką kręć, mieszaj i ubijaj dodając żółtka oraz resztę frochtów. Wypróbuj smak, a gdy dla twojego podniebienia stanie się niebem dodaj utrzepaną pianę z białek. Leciutko zamieszaj i włóż do babkowej formy posmarowanej masłem i potrzepanej bułką tartą. Piec 3 kwadranse, wyciąg z formy i podawaj z sosem pieczarkowym lub grzybowym. uwagi: Ser powinien mieć zdecydowany, ostry smak. Fasola do miękkości ok. 1,5 godziny.! Piekarnik do 200 stopni. Przed pieczeniem ponakłuwałam babkę w kilku miejscach, aby równo się piekła.

Bardzo dobrze smakuje jako dodatek do gulaszu z górą surówki; świetna jest też na zimno, z sosem tatarskim lub tzatziki.