Kalendarz wydarzeń

04 Listopad 2018

ŚWIĘTO DYNI

„Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam”.

 

 

 

  Ostatniego dnia października „Żeglarze” obchodzili święto z dynią w roli głównej.

  Poznaliśmy wielką różnorodność dyń, wartości odżywcze -  wzbogaciliśmy naszą wiedzę na ich temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, dyniowe zawody, skoki przez dynię oraz ziarnko do ziarnka.

JESIENNE KODOWANIE

Kasztany, żołędzie, orzechy, kolorowe liście...to naturalne materiały, które idealnie sprawdzają się na zajęciach dydaktycznych. Dzieci chętnie dzielą materiał przyrodniczy na kategorie, grupują, odwzorowują układ elementów. Takie zabawy wprowadzają nas do aktywności zawierających elementy kodowania.

NA POCZCIE

W październiku dzieci zapoznały się z pracą listonosza, drogą listu od nadawcy do odbiorcy. Aby w praktyce wykorzystać zdobyta wiedzę „Żeglarze” ozdobili dwie widokówki przedstawiające nasze miasto, ułożyli pozdrowienia dla dzieci z przedszkola w Głogowie i Białych Błotach, nakleili znaczki. Następnie odszukali czerwoną skrzynkę w Urzędzie Pocztowym, do której wrzucili kartki. Teraz czekają na odpowiedź.

W BIBLIOTECE

„Żeglarze” uczestniczyli w zajęciach w bibliotece na temat symboli narodowych. Wysłuchali fragmentu książki K. Szymeczko „Pomolowana historia”.           

Przesympatyczne mole książkowe opowiadają w przystępny i zabawny sposób historię Polski.
 Dzieci dowiedziały się skąd  wzięła melodia, którą cały kraj uznaje za swój symbol – hymn narodowy; poznały postać wielkiego przywódcy: J. Piłsudskiego oraz jego ulubioną klacz – kasztankę.

NA STRAGANIE

„Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy…” – każde dziecko, jak i dorosły zna wiersz Jana Brzechwy i wartości jakie z niego płyną. Aby przybliżyć tematykę tych naturalnych witamin dzieci z grupy „Żeglarze” przygotowały inscenizację wiersza dla grupy maluszków. Próby trwały 2 tygodnie, mali aktorzy ćwiczyli bez wytchnienia, ale z uśmiechem na twarzy swoje role. W dniu występu wszyscy byli podekscytowani, odbyła się próba generalna i po śniadaniu wyruszyliśmy zmierzyć się z tremą, by móc poczuć się przez chwilę jak prawdziwi aktorzy. Przedstawienie udało się.

KOLOROWE KANAPKI

Ponieważ już jesteśmy bardzo duzi, postanowiliśmy „dać wolne” paniom kucharkom i samodzielnie przygotować sobie śniadanie. Zanim przystąpiliśmy do zadania, dowiedzieliśmy się, jakie wartości odżywcze mają warzywa, rozpoznawaliśmy je zmysłem smaku, węchu, dzieliliśmy nazwy warzyw na sylaby, głoski. Po założeniu fartuszków i umyciu rąk przystąpiliśmy do pracy. Do wyboru mieliśmy wszystkie warzywa przyniesione przez dzieci. Każdy z nas wybrał to co lubi, dlatego każda kanapka była inna, ale za to wszystkie tak samo pyszne.

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Uzasadnianie dzieciom konieczność przestrzegania zasad ruchu drogowego w czasie korzystania z drogi to bardzo ważny element w edukacji przedszkolnej. W ramach tematyki zajęć "Bezpieczeństwo na drodze", dzieci poznały zasady prawidłowego przechodzenia przez ulicę, zapoznały się ze znakami dla pieszych i sygnalizatorem świetlnym - podczas zabaw dydaktycznych z wykorzystaniem rekwizytów. Przedszkolaki podzielone na zespoły:

 - segregowały znaki według kształtu

- układały puzzle przedstawiające ruch drogowy

- dopasowywały numery alarmowe do pojazdów uprzywilejowanych

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ CHŁOPAKA

Świętowanie tego szczególnego dnia rozpoczęliśmy od przygotowania własnoręcznie wykonanych prezentów – samolotów.

Następnie zorganizowane zostały różnego rodzaju konkurencje: „do czego służy?”, „taniec z balonami”, „muzyczne krzesła”, „zgadnij, kto to?”. Na zakończenie dziewczynki złożyły kolegom życzenia, wręczyły prezenty. Potem  wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.