Kalendarz wydarzeń

02 Październik 2016

DZIEŃ CHŁOPAKA – NA SPORTOWO, BO TO ZDROWO

To święto spędziliśmy na stadionie leśnym, gdzie odbyły się konkurencje sportowe: chłopcy kontra dziewczynki. Były to wyścigi w zbieraniu szyszek, rzuty szyszkami do celu, przeciąganie liny, przejście po śladach. Sportowych emocji nie brakowało, a wszyscy bawili się doskonale. Na zakończenie, nasi mali mężczyźni otrzymali oprócz życzeń prezenty wykonane przez dziewczynki.

 

Wycieczka do "OMPIO"

We wrześniu wybraliśmy się do Ośrodka Myśli Patriotycznej na warsztaty związane z naszą ojczyzną. Najpierw obejrzeliśmy ekspozycję przedstawiającą polskie symbole narodowe – mieliśmy okazję przymierzyć czapkę żołnierską, zobaczyć prawdziwą armatę, karabin, mundury żołnierzy.

Następnie wysłuchaliśmy legendy o powstaniu Kielc, po czym dzieci stworzyły plakaty inspirowane tą opowieścią.

POWITANIE JESIENI W BIBLIOTECE

Nową porę roku „Piraci” powitali w bibliotece. Wspólnie z panią inscenizowali wiersz J. Brzechwy „Na straganie”, dowiedzieli się, jakie dary przynosi nam ta pora roku. Z kasztanów układali wzory według własnego pomysłu. „Wypożyczali” również książki i czasopisma, pamiętając o odkładaniu ich na swoje miejsce.

PIERWSZA POMOC

„Piraci” zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy na fantomie niemowlęcym. Dowiedzieli się, że resustytację należy rozpocząć pięcioma oddechami ratunkowymi. Następnie należy wykonać 30 ucisków w odpowiednim miejscu, następnie na przemian: dwa oddechy i 30 uciśnięć. Nauczyli się również, w jaki sposób można wydobyć ciało obce z niemowlaka. Folią termiczną owinęli fantom, by zapobiec wyziębieniu organizmu.

CZERWONE – ŻÓŁTE - ZIELONE

We wrześniu dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Zajęcia rozpoczęły się częścią teoretyczną – przedszkolaki wysłuchały wiersz K. Wiśniewskiego „Kolorowe znaki” ilustrowanego sylwetami znaków drogowych. Następnie zaczęła się praca w zespołach (czerwoni, żółci, zieloni). Pierwszym zadaniem było segregowanie pomieszanych znaków wg. kształtów – koło, kwadrat, prostokąt. Potem każdy zespół wylosował kopertę z zadaniem. „Zieloni” układali z części w całość obrazek przedstawiający ruch uliczny, „Żółci” dopasowywali połówki obrazków samochodów specjalistycznych, „Czerwoni” wskazywali numery alarmowe policji, pogotowia, straży pożarnej. W części praktycznej dzieci wcieliły się w role przechodniów i kierowców – i to uświadomiło im, do czego potrzebne są znaki drogowe.

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września dziewczynki zaprosiły chłopców do "Klubu SUPER CHŁOPAKA" i tak rozpoczął się dzień pełen niespodzianek :) Chłopcy w dniu ich święta otrzymali od dziewczynek odznaki, które małe damy przygotowywały wcześniej  z wielkim zapałem :) Wspólny taniec zacieśnił więzy w grupie, a słodki poczęstunek dał możliwość swobodnych rozmów i śmiechów.