SPOTKANIE Z DIAGNOSTĄ LABOLATORYJNYM

W dniu 24.11.2016r. gościliśmy mamę Igorka panią Annę Głowacką  - diagnostę laboratoryjnego na co dzień badającą żywność.  Pani opowiedziała nam o swojej pracy w laboratorium pokazała  niektóre narzędzia tj. menzurki, pipety, papierki lakmusowe itp.;  wszystkie badania prowadzi się w warunkach sterylnych tak by nie zabrudzić materiału badanego „pod specjalnym nadzorem”, a  w swojej pracy stosuje różne przyrządy pomiarowe, używa komputera, mikroskopów itp. .

 Mama Igusia przedstawiła nam piramidę zdrowego żywienia  zrozumieliśmy i wiemy już,  że w naszej diecie powinny znajdować się substancje odżywcze bogate w mikroelementy i witaminy znajdujące się w zbożach, warzywach i owocach , dzięki którym dostarczymy naszemu organizmowi dużo energii, witamin. Z zapartym tchem słuchaliśmy że w naszej diecie nie powinno się stosować produktów wysoko przetworzonych, np. wysoko oczyszczonych, rafinowanych z dodatkiem substancji chemicznych tj. barwniki, wzmacniacze smaku, konserwanty, cukry.

Igorek wspólnie z mamą zaprosił nas do małego laboratorium gdzie wykonaliśmy kilka doświadczeń tj.: „Skąd się biorą kolory w cukierkach”, barwiliśmy wodę sztucznymi barwnikami, obserwowaliśmy jak mieszają się kolory, wiemy już skąd się bierze napój gazowany.

 Badaliśmy  odczyn wody pomieszanej z różnymi substancjami używając papierków lakmusowych i porównując kolory na pasku. Wiemy już że musimy zdrowo się odżywiać  w tym celu wykonaliśmy „Owocowe szaszłyki” – samodzielnie kroiliśmy owoce, a później degustowaliśmy te smakołyki.

Na zakończenie pani Ania włączając się w Akcję Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała nam opowiadanie pt.: „O wielkiej mocy owoców i warzyw”.

Bawiliśmy się wspaniale, Igorek w tym dniu był dumny ze swojej mamy!!!

Bardzo dziękujemy pani Annie Głowackiej za poświęcony i wspólnie spędzony czas oraz podzielenie się  z nami swoją wiedzą.