Kalendarz wydarzeń

25 Czerwiec 2021

TWORZYMY ZIELONE KĄCIKI

Dzieci z grupy "Piętaszki" w ostatnim czasie podjęły się wykonania zadań i działań związanych z akcją sadzenia roślin. Wspólnie tworzyliśmy zielone kąciki, a w nich sadziliśmy roślinki-witaminki. Wysiewaliśmy takie rośliny jak: fasolę, rukolę, rzodkiewkę, poziomki, szczypiorek, miętę oraz rośliny kwitnące - niezapominajki, habry, groszek pachnący.

JESTEŚMY POLAKAMI

W ramach cyklu zajęć „Podróże po Polsce” dzieci przypomniały sobie wiadomości nt. tego jakie są symbole polskie oraz położenie ważnych punktów na mapie takich jak: Wisła, Morze Bałtyckie, góry, miasta stołeczne wojewódźtw oraz charakterystyczne dla nich symbole. Dzieci kształtowały w sobie tożsamość narodową poprzez zabawy i różne działania plastyczne. Dzieci utrwalały pojęcia i symbole, które powinny być bliskie zarówno małemu jak i dorosłemu Polakowi.

Nasi mali Polacy wiedzą również, jak zachować się podczas słuchania hymnu narodowego. 

DZIEŃ ZIEMI

W dniu 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi w naszym przedszkolu. Dzień Ziemi to coroczna akcja, której celem jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci, przybliżanie dzieciom wiadomości o Ziemi jako planecie, na której żyjemy. Uczymy dostrzegać zagrożenia ekologiczne oraz wdrażamy do współodpowiedzialności za ochronę środowiska przyrodniczego.

 

NA WIOSENNEJ ŁĄCE

Pomimo zmiennej pogody w marcu, w sali „Piętaszków” już od jakiegoś czasu czuć wiosnę!  Kolejny raz na naszych zajęciach przenieśliśmy się na zieloną łąkę, aby powitać wiosenne owady i nie tylko. Na początku umieściliśmy na naszej „łące” poznane dotąd  owady, których nazwy  potrafimy wymówić także w j. angielskim. W tematykę zajęć wprowadziła nas krótka bajka z serii Maisy Mouse pt. „Bugs”. Historia myszki, która tego dnia odpoczywała na łące przybliżyła nam życie innych owadów, a także zapoznała nas z ich nazwami w j. angielskim.

KOLOROWE, WESOŁE I ZDROWE KANAPKI

Dzieci z naszego przedszkola samodzielnie wykonywały „Zdrowe i wesołe kanapki” w ramach wewnątrz-przedszkolnego konkursu. Jego celem było zachęcenie dzieci do urozmaicenia codziennego jadłospisu żywieniowego, uczenie racjonalnego odżywiania się, rozbudzanie poprzez zabawę pasji kulinarnych.

Inspiracją do ich wykonania był wierszyk D. Gellnerowej „Szczypiorek”, po przeczytaniu którego dzieci poznały zapach, smak i wartości odżywcze młodej cebulki. Na stole znalazły się również inne zdrowe produkty tj. różne warzywa, szynka, ser żółty i biały, chleb – ciemny i jasny.

WIELKANOCNE OZDOBY

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów. Tuż przed Wielkanocą, i w naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Na zajęciach przedszkolaki, poznały tradycję i symbole Świąt Wielkanocy, poszerzyły słownictwo związane z Wielkanocą, przeliczały pisanki, wysłuchały  wierszy, a także wykonały piękne dekoracje świąteczne.

"OBUDŹ SIĘ MISIU"

Oczekiwanie na nadejście astronomicznej wiosny uprzyjemniło nam oglądanie przedstawienia z okazji I Dnia Wiosny "Wstawaj Misiu". Niesamowite, pełne radości oraz humoru przedstawienie wykonały dla nas dzieci z grupy X i grupy III. Wydarzenie miało miejsce w sali teatralnej przedszkola. 

ZAKŁADAMY HODOWLĘ CEBULI

Tworzenie zielonego kącika przyrody zaczęliśmy od założenia hodowli cebuli. Naszym celem było przede wszystkim stworzenie miejsca do śledzenia zmian zachodzących we wzroście roślin, począwszy od wsadzenia cebuli, kończąc na degustacji pysznego, zielonego szczypiorku. Najlepszym sposobem na poznanie przyrody jest bowiem działanie, praca oraz własne doświadczenia.
W zabawach sensorycznych dzieci rozpoznawały warzywo po dotyku, poznały zapach cebuli oraz jej strukturę. Przy okazji wyjaśniliśmy sobie, co oznacza powiedzenie "Ubierać się na cebulkę".

DZIEŃ WODY

Dnia 25.03.2021 r. obchodziliśmy w grupie V „Dzień NIEBIESKI – DZIEŃ WODY”.

Na początku dnia rozmawialiśmy o znaczeniu wody dla życiaoraz o obiegu wody w przyrodzie i jej roli w życiu człowieka i w naturalnym środowisku. Tego dnia dzieci oglądały serię filmów edukacyjnych dotyczących w/w tematyki z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dużym zaangażowaniem Piętaszki wykazały się w czasie zakładania hodowli fasolki, do której użyliśmy słoiczków z wodą, ziarenek fasoli, gumeczek i gazy. Przypomnieliśmy także o wykorzystaniu wody do utrzymania czystości i higieny człowieka.