Kalendarz wydarzeń

03 Maj 2016

„Solne obrazki”

Malowanie solą to bardzo ciekawa i atrakcyjna technika plastyczna, która dostarcza dziecku wielu doznań sensorycznych oddziałując niezwykle na wyobraźnię. Starsze dzieci mogą samodzielne narysować ilustracje, którą posypią solą, a dla młodszych szkrabów proponuję wydrukować gotowy rysunek. Poszczególne elementy smarujemy klejem typu Wikol lub Magic i posypujemy solą, którą po wyschnięciu malujemy rozwodnionymi farbami plakatowymi. W ten sposób powstają barwne arcydzieła o ciekawej teksturze i niezwykłych kolorach.

„(Cała Polska) Pani Aleksandra czyta dzieciom z grupy IV”

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom" Pani Aleksandra,  mama Kacperka z grupy IV przeczytała dzieciom opowiadania z książki „Reksio pomaga innym”. Dzielnie pomagał jej Kacperek, który pokazywał kolegom i koleżankom obrazki z jego ulubionej książeczki. Dzieci usłyszały m. in. historie pt. „Pogotowie ratunkowe”, „Żeby kózka nie skakała...”, „Pali się!” Celem naszych zajęć było uświadomienie dzieciom, że znajomość pewnych zachowań może uratować zdrowie, a nawet życie nasze lub drugiego człowieka. Dzieci dowiedziały się, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkami zagrożenia życia lub zdrowia innej osoby. Podczas zajęć dzieci poznały numery alarmowe, nauczyły się w jaki sposób wzywać pomoc, jakie służby ratunkowe wezwać. Podczas zabaw prawidłowo nazwały i dopasowały atrybuty podstawowych służb ratunkowych, z których później zrobiliśmy gazetkę w naszej sali przypominającą dzieciom zdobyta wiedzę. Ponadto przedszkolaki malowały postać Reksia farbami temperowymi oraz wykonały zadanie polegające na dorysowaniu brakujących elementów obrazka. Zwieńczeniem zajęć była nagroda w postaci słodkiej niespodzianki, którą przygotowali zaproszeni do nas goście. Dziękujemy za wizytę i dzień pełen niespodzianek oraz zapraszamy ponownie!

„Wiosna, ach to Ty”

Nasze przedszkole wykorzystuje systematyczne do kilku lat, na każdym poziomie wiekowym elementy systemu pedagogicznego Edukacja przez ruch , którego twórcą i propagatorem jest Pani Dorota Dziamska.

EDUKACJA PRZEZ RUCH to pedagogiczny system kształcenia i terapii przeznaczony do pracy z dziećmi na poziomie edukacji elementarnej. Nawiązuje do holistycznej koncepcji rozwoju człowieka, rozwija umiejętności konstruowania rzeczywistych zajęć zintegrowanych. Koncepcja systemu Edukacja przez ruch opiera się na współczesnym dorobku naukowym neurobiologów, psychologów i terapeutów, a także na praktycznych doświadczeniach pedagogicznych. Respektuje podstawy i najnowsze badania związane z pracą mózgu i jej wpływem na proces uczenia się organizmu.

Mając na uwadze naturalny ruch dziecka w naszym przedszkolu pracujemy w oparciu o pedagogiczny system kształcenia i terapii "Edukacja przez ruch".

Dobrze zaplanowany ruch – rytmiczny, dopełniony muzyką tworzy tak zwane procedury ruchu, które są podstawą zgodnego współdziałania dziecka z rówieśnikami.

Dzięki pracy tym systemem powstają piękne prace plastyczne, które są nie tylko  bogatym materiałem dydaktycznym dla nauczycieli i dzieci , ale stanowią również ciekawą dekorację przedszkola. Dzieci są sprawcami swojego dzieła, co pozwala im odczuć radość, sukces, poczucie własnej wartości oraz motywuje je do dalszej pracy. Efekty pracy systemem są widoczne na tablicach plastycznych grup oraz w salach zajęć jako dekoracje.

Wycieczka do Muzeum Narodowego w Kielcach

Dnia 26.04.2016 r. przedszkolaki z grupy V i VI pojechały na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Kiecach . Uczestniczyły tam w warsztatach pt. „Być rycerzem, być księżniczką” oraz warsztatach numizmatycznych. Podczas pierwszych warsztatów dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat życia i  strojów rycerzy i księżniczek, którzy żyli w okresie średniowiecza, czyli bardzo odległych da nas czasach. Wykonywały pracę plastyczną- chłopcy projektowali i malowali farbami własny herb i miecz rycerski, natomiast dziewczynki koronę księżniczki.