Upływający czas na macie do kodowania!

Podążając za nowymi i ciekawymi sposobami rozwijania oraz kształtowania wiedzy matematycznej i orientacji w przestrzeni, jedną z naszych ulubionych aktywności na zajęciach stały się gry i zabawy z użyciem maty do kodowania.

Propagowane na dużą skalę programowanie i kodowanie to nic innego jak gry i zabawy „bez komputera” rozwijające myślenie, wykorzystujące szereg uniwersalnych zasad i reguł. Umiejętność programowania daje szanse na kreowanie rzeczywistości, uczy dostrzegania zależności i reguł w otaczającym nas świecie, pozwala osiągać cele różnymi drogami.

Wizyta w Muzeum Narodowym w Kielcach oraz tematyka zegarów zainspirowały nas do zakodowania na macie schematu upływającego czasu. Wprowadzeniem do naszej zabawy była krzyżówka z hasłem „ZEGAR”. Wspólna pogadanka oraz przypomnienie informacji na temat budowy i funkcji zegarów, jak również zabawa w „Zegarmistrza” pozwoliły w pełni odtworzyć i uporządkować dotychczas zebrane przez nas wiadomości i rozpocząć zabawę z kodowaniem na macie.

Za pomocą kolorowych kwadratów gdzie każdy odpowiadał kolorystyce danej pory roku- przedstawiliśmy następstwo 4 pór roku, a używając innych kwadratów oraz emblematów księżyca i słońca zakodowaliśmy następstwo dnia i nocy i dopasowaliśmy do konkretnego koloru emblematy zgodnie z ich występowaniem. Naszą spostrzegawczość i rozumienie następstwa czasowego mogliśmy sprawdzić w zabawie „Psotny wiatr”, w której należało poprawić zaburzony rytm dnia i nocy. Na marginesie, poradziliśmy sobie z tym świetnie.

W dalszej części zabawy wykorzystaliśmy matę do kształtowania umiejętności odczytywania pełnych godzin na zegarze, przy czym najpierw musieliśmy go odtworzyć na macie. I to zadanie nie sprawiło nam większych trudności, ponieważ zegar wyszedł wzorowo i „działał” równie perfekcyjnie! Akcentem podsumowującym nasze zajęcia było wykonanie przez nas papierowych zegarów.