Podróż w kosmos

Kosmiczną tematykę rozpoczęliśmy od zbudowania rakiety z materiałów odpadowych oraz konstruowania pojazdów kosmicznych z różnego rodzaju klocków. To zainspirowało nas do różnych zabaw.

 Pierwszą była zabawa „Gdzie się ukrył ufoludek” rozwijająca orientację przestrzenną. Następna: „Słońce – księżyc” ćwiczącą reakcję na sygnał. W kolejnym dniu zaprosiliśmy kosmonautów z grupy III „Poszukiwacze skarbów” do wspólnej zabawy. Na wstępie przywitaliśmy się, wypowiadając słowa: kosmiczną gwiazdkę przyjaźni puszczam w krąg i niech wróci do mych rąk”.

I tak -  na przemian odgadywaliśmy zagadki związane z kosmosem przy pomocy „kosmicznego koła fortuny”; dopasowywaliśmy kształt kamieni do „kosmicznego garnka”. Potem przystąpiliśmy do zabaw badawczych. Wykonaliśmy doświadczenie „Wulkan”. Zabawą  „Magnetyczne kamienie” – sprawdziliśmy przyciąganie opiłków metalu. Było też rysowanie planet na piasku oraz zabawa tropiąca „Droga do wulkanu” – przejście po śladach. Ostatnią zabawą „Ruch po orbicie” – naśladowaliśmy wędrówkę planet wokół słońca. Kulminacyjnym punktem spotkania był teatr sylwet w oparciu o opowiadanie „Kosmiczna podróż” pokazany w konwencji czarnego teatru.