Kalendarz wydarzeń

16 Listopad 2020

DZIEŃ POMARAŃCZOWY – DNIEM POMARAŃCZOWYCH WARZYW I OWOCÓW

Dnia 05.11.2020 r. obchodziliśmy Pomarańczowy Dzień. Dzieci ubrały się w stroje koloru pomarańczowego oraz przyniosły do przedszkola owoce i warzywa w tym kolorze. Świętowanie zaczęliśmy od rozmowy na temat wartości odżywczych warzyw i owoców i ich znaczenia dla zdrowia człowieka. Następnie przedszkolaki opisywały przyniesione przez siebie owoce i warzywa – nazwa, kształt, kolor, zapach, wypowiadały się na temat, dlaczego lubią dane warzywo lub owoc, czytały wyrazy i zdania związane z tematem dnia. Kolejnym punktem  była zabawa muzyczno – ruchowa w kole o charakterze integracyjnym z dynią.

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dzień Chłopaka zapisał się w naszej pamięci na długo. Był dniem aktywnym, wesołym, smakowitym i pełnym wrażeń. Rozpoczął się od prezentacji Misterów - chłopców , którzy w hip-hopowym rytmie poruszali się przed dziewczynkami. Wspólny taniec dzieci zakończył ten etap świętowania. Następnie chłopcy brali udział w różnych konkurencjach sportowych i innych , zdobywając tytuły – (np. Mister Najszybszego Liczenia, Piłkarski Mistrz, Mister Celnego Oka, Mistrz Samochodowej Kierownicy, Najbardziej Rozskakany Mister, Najbardziej Roztańczony Mister, i.t.p.).

POWITANIE JESIENI

Dnia 23. 09.2020r. powitaliśmy Jesień – nową porę roku. Przypomnieliśmy sobie pozostałe pory roku i ich symptomy. Uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych przy muzyce jesiennej z wykorzystaniem darów przyrody , zwłaszcza kolorowych liści pochodzących z różnych drzew. Układaliśmy z materiału przyrodniczego różne wzory i kształty, nazywaliśmy je. Malowaliśmy liście wycięte z papieru przyprawami kuchennymi – cynamonem, kurkumą, słodką papryką, wymieszanych z wodą. Zachwyciły nas piękne zapachy , które zachęcały do zdrowego odżywiania.

PAMIĘTAMY O ŚWIĘCIE ZMARŁYCH…..

Dnia 30.10.2020 r. postanowiliśmy podczas zajęć uczcić Święto Zmarłych. Ważną chwilą była rozmowa z dziećmi o przemijaniu, o pamiętaniu o naszych bliskich, którzy już od nas odeszli. Przedszkolaki wysłuchały przepięknego utworu literackiego pt. „Jesień liścia Jasia”, obejrzały kilka filmików edukacyjnych o jesieni, jej kolorach, darach, czytały na temat aktualnej pory roku. Punktem kulminacyjnym przedszkolnego dnia było wykonanie przez dzieci pięknych szklanych lampionów. Do wykonania pracy użyły słoików, sznureczków, świeczek, materiału przyrodniczego.

POZNAJEMY LITERY I CYFRY... UCZYMY SIĘ CZYTAĆ, PISAĆ I LICZYĆ

W każdym tygodniu dzieci z grupy IV i XI poznają kolejne litery alfabetu, uczestnicząc w różnorodnych zabawach i ćwiczeniach. Uczą się odwzorowywać kształty poszczególnych liter, prawidłowo wymawiać głoski, odpowiadające danym literom, dokonywać klasyfikacji na samogłoski i spółgłoski, dzielić na sylaby, literować i głoskować, układać nowe słowa na podaną głoskę. Angażującym wychowanków sposobem pracy podczas poznawania liter jest modelowanie z masy solnej na podany temat (wykonanie zwierzątek , których nazwy zaczynają  się na podaną  literę).

ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA

W dniu 29.09.2020 r. obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Serca. Rozpoczęliśmy od ważnej rozmowy na temat : „Co to jest serce?” i „Człowiek o dobrym sercu to...”Dzieci kończyły wypowiedź wg własnej wyobraźni. Padło wiele ważnych słów, stwierdzeń, dziecięcych mądrości, co świadczy o ich dojrzałości i inteligencji. Następnie rysowaliśmy kształt serca w powietrzu , na dywanie, na dłoni, na plecach kolegi. Układaliśmy serce z materiału przyrodniczego i darów freblowskich.

DZIEŃ KROPKI

Dnia 15.09. 2020 r. obchodziliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto rozpoczęliśmy rozmową na temat zastosowania kropki w naszym życiu i wszelkich umiejętnościach. Potem oglądaliśmy film edukacyjny zgodny z tematyką dnia i na zakończenie podzieliliśmy się swoimi wrażeniami. Podkreśliliśmy rolę „Kropki”. Ciekawą formą zajęć była zabawa matematyczna w kole. Na papierowych tackach w kształcie prostokąta przedszkolaki rysowały kropki zgodnie z liczbą podaną przez n-la we właściwym miejscu – na górze, na dole, po stronie prawej, po stronie lewej, a potem ozdabiały je wzorami.

DZIEŃ POMARAŃCZOWY – DNIEM POMARAŃCZOWYCH WARZYW I OWOCÓW

Dnia 05.11.2020 r. obchodziliśmy Pomarańczowy Dzień. Dzieci ubrały się w stroje koloru pomarańczowego oraz przyniosły do przedszkola owoce i warzywa w tym kolorze. Świętowanie zaczęliśmy od rozmowy na temat wartości odżywczych warzyw i owoców i ich znaczenia dla zdrowia człowieka. Następnie przedszkolaki opisywały przyniesione przez siebie owoce i warzywa – nazwa, kształt, kolor, zapach, wypowiadały się na temat, dlaczego lubią dane warzywo lub owoc, czytały wyrazy i zdania związane z tematem dnia. Kolejnym punktem  była zabawa muzyczno – ruchowa w kole o charakterze integracyjnym z dynią. Wychowankowie podawali sobie dynię z ręki do ręki przy muzyce. Na przerwę podawali słowo rozpoczynające się głoską „D”. Wesołą i ciekawą zabawą była ta z chustą animacyjną, która również angażowała wszystkie dzieci. Nie zabrakło także zabaw matematycznych – dzieci przeliczały przyniesione warzywa i owoce, jak również je klasyfikowały – (duże, małe) i porównywały liczebność zbiorów. Zabawa plastyczna, którą przedszkolaki wykonywały podczas Pomarańczowego Dnia polegała na wykonaniu dyni i marchewki z bibuły, woreczków śniadaniowych i sznureczków. Na zakończenie świętowania wychowankowie uczestniczyli w balu pomarańczowym, podczas którego zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. Każde dziecko bardzo się starało. Taneczne pary w pomarańczowych koronach i dyniowym rekwizytem pozowały do pamiątkowych zdjęć. To był wesoły, miły dzień, pełen wrażeń.

ZABAWY BADAWCZE W NASZEJ GRUPIE

W czwartek 29.10.2020 r. przedszkolaki z grupy IV uczestniczyły w zabawach badawczych pod hasłem: „W którym owocu i warzywie zawarta jest duża ilość witaminy C ?”. Rozmawialiśmy także o jej znaczeniu dla zdrowia dziecka i osoby dorosłej, zwłaszcza w kontekście wspierania układu odpornościowego w walce z różnymi chorobami. W zabawach badawczych wykorzystaliśmy pokrojone w kawałki wybrane warzywa i owoce – kiwi, jabłko, cytrynę, banana, mandarynkę, ziemniaka, marchewkę, pietruszkę, które dzieci zanurzały w szklance letniej wody z dodatkiem roztworu sporządzonego z wody i mąki ziemniaczanej oraz kilku kropel jodyny. Owoc, czy warzywo, które zawiera dużą ilość witaminy „C” zanurzone w przygotowanej substancji, zabarwiało ją na kolor jasno – niebieski z koloru ciemno - iebieskiego.Podczas tych doświadczeń wychowankowie wykazali się dużą aktywnością i zainteresowaniem tematem. Postanowiliśmy w związku z tym organizować takie zajęcia. To był miły, fajny dzień.

DZIEŃ JEŻA

Dnia 10.11.2020 r. dzieci z grupy IV i XI obchodziły Dzień Jeża.  Świętowanie rozpoczęliśmy  od rozmowy na temat zwierząt mieszkających w lesie, ich wyglądu, sposobie życia, poruszania się oraz ulubionych przysmaków. Kolejnym punktem dnia było rozwiązywanie zagadek o leśnych mieszkańcach : lisie, wilku, wiewiórce, jeżu, sarnie, jeleniu, dziku, i.t.p., czytanie nazw zwierząt, dzielenie wyrazów na sylaby, wyłanianie pierwszej i ostatniej  głoski oraz układanie modeli wyrazów z białych, niebieskich i czerwonych cegiełek, oznaczając w ten sposób ilość liter oraz samogłoski i spółgłoski. Przedszkolaki uczestniczyły także w zabawach ruchowych z użyciem rekwizytów, np. gazet związanych z tematyką dnia. Zabawa plastyczna w tym dniu dotyczyła modelowania „Jeża” z masy solnej i makaronu, samodzielnego podpisywania swojej pracy przez dzieci. Pod koniec  świętowania wychowankowie oglądali filmy edukacyjne o życiu zwierząt leśnych, a szczególnie kolczastego „Jeża”.

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dzień Chłopaka zapisał się w naszej pamięci na długo. Był dniem aktywnym, wesołym, smakowitym i pełnym wrażeń. Rozpoczął się od prezentacji Misterów - chłopców , którzy w hip-hopowym rytmie poruszali się przed dziewczynkami. Wspólny taniec dzieci zakończył ten etap świętowania. Następnie chłopcy brali udział w różnych konkurencjach sportowych i innych , zdobywając tytuły – (np. Mister Najszybszego Liczenia, Piłkarski Mistrz, Mister Celnego Oka, Mistrz Samochodowej Kierownicy, Najbardziej Rozskakany Mister, Najbardziej Roztańczony Mister, i.t.p.). Potem przedszkolaki podzielone na 5 zespołów zadaniowych miały do wykonania zadania w poszczególnych Kącikach – Darów, Twórczym, Gospodarczym, Badawczym. W Kąciku Twórczym – wykonywały puchary związane ze świętem z różnych materiałów plastycznych. W Kąciku Gospodarczym – malowały wzory z czekolady na waflach ryżowych i ciasteczkowych. W Kąciku Darów – modelowały i konstruowały z wykałaczek i słodkich, kolorowych pianek różne figury i kształty. W kąciku Badawczym – bardzo lubianym przez wychowanków odkrywały świat przyrody – wydostawały ukryte w lodowych kulach dinozaury, używając różnych narzędzi. Na koniec dnia dzieci dostały jeszcze cukierki, które w wykonanych przez siebie pucharkach zabrały do domu. To był super dzień.

POWITANIE JESIENI

Dnia 23. 09.2020r. powitaliśmy Jesień – nową porę roku. Przypomnieliśmy sobie pozostałe pory roku i ich symptomy. Uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych przy muzyce jesiennej z wykorzystaniem darów przyrody , zwłaszcza kolorowych liści pochodzących z różnych drzew. Układaliśmy z materiału przyrodniczego różne wzory i kształty, nazywaliśmy je. Malowaliśmy liście wycięte z papieru przyprawami kuchennymi – cynamonem, kurkumą, słodką papryką, wymieszanych z wodą. Zachwyciły nas piękne zapachy , które zachęcały do zdrowego odżywiania. Analizowaliśmy wyraz Jesień – oznaczaliśmy samogłoski i spółgłoski oraz sylaby, przygotowując się do nauki czytania i pisania.

PAMIĘTAMY O ŚWIĘCIE ZMARŁYCH

Dnia 30.10.2020 r. postanowiliśmy podczas zajęć uczcić Święto Zmarłych. Ważną chwilą była rozmowa z dziećmi o przemijaniu, o pamiętaniu o naszych bliskich, którzy już od nas odeszli. Przedszkolaki wysłuchały przepięknego utworu literackiego pt. „Jesień liścia Jasia”, obejrzały kilka filmików edukacyjnych o jesieni, jej kolorach, darach, czytały na temat aktualnej pory roku. Punktem kulminacyjnym przedszkolnego dnia było wykonanie przez dzieci pięknych szklanych lampionów. Do wykonania pracy użyły słoików, sznureczków, świeczek, materiału przyrodniczego. Tak przygotowane prace miały symboliczny charakter, dzieci uczciły jedno z ważniejszych świąt w roku – Święto Zmarłych.

POZNAJEMY LITERY I CYFRY... .UCZYMY SIĘ CZYTAĆ, PISAĆ I LICZYĆ.

W każdym tygodniu dzieci z grupy IV i XI poznają kolejne litery alfabetu, uczestnicząc w różnorodnych zabawach i ćwiczeniach. Uczą się odwzorowywać kształty poszczególnych liter, prawidłowo wymawiać głoski, odpowiadające danym literom, dokonywać klasyfikacji na samogłoski i spółgłoski, dzielić na sylaby, literować i głoskować, układać nowe słowa na podaną głoskę. Angażującym wychowanków sposobem pracy podczas poznawania liter jest modelowanie z masy solnej na podany temat (wykonanie zwierzątek , których nazwy zaczynają  się na podaną  literę). Lepienie z masy plastycznej bardzo dobrze wpływa na  rozwijanie sprawności manualnych i grafomotorycznych dziecka, co z kolei umożliwia prawidłowe pisanie liter i ich łączenie. Ponadto doskonali zmysł artystyczny, wyobraźnię przestrzenną i kreatywność przedszkolaka. Dzieci wykonują także prace plastyczne z papieru. Ostatnio wykonały „Tatę” na szablonie litery „T” , który wycięły z papierowej tacki , a następnie ozdobiły wg własnego pomysłu. Wychowankowie uczestniczą także w zabawach matematycznych, poznając liczebniki w aspekcie kardynalnym i porządkowym. W tym tygodniu wykorzystały podczas jednej z nich plastikowe klamerki i papierowe kartoniki liczbowe. Zadanie dzieci polegało na przypięciu takiej liczby klamerek, która wskazana była na kartoniku. Prawie wszyscy wychowankowie wykonali zadanie prawidłowo, a ponadto wykazali swoją wyobraźnię, gdyż przypinali na kartonikach spinacze w różne sekwencje kolorystyczne. Liczą i przeliczają, układając także kolorowe kubeczki w różne formy , co bardzo lubią. Fajnie jest w przedszkolu...

ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA

W dniu 29.09.2020 r. obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Serca. Rozpoczęliśmy od ważnej rozmowy na temat : „Co to jest serce?” i „Człowiek o dobrym sercu to…….”Dzieci kończyły wypowiedź wg własnej wyobraźni. Padło wiele ważnych słów, stwierdzeń, dziecięcych mądrości, co świadczy o ich dojrzałości i inteligencji. Następnie rysowaliśmy kształt serca w powietrzu , na dywanie, na dłoni, na plecach kolegi. Układaliśmy serce z materiału przyrodniczego i darów freblowskich. Na zakończenie zajęć przedszkolaki malowały papierowe serca w/ g własnych pomysłów oraz przyklejały je na wspólne serce i umieszczały swoje imiona na pamiątkę obchodów tego dnia.

DZIEŃ KROPKI

Dnia 15.09. 2020 r. obchodziliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto rozpoczęliśmy rozmową na temat zastosowania kropki w naszym życiu i wszelkich umiejętnościach. Potem oglądaliśmy film edukacyjny zgodny z tematyką dnia i na zakończenie podzieliliśmy się swoimi wrażeniami. Podkreśliliśmy rolę „Kropki”. Ciekawą formą zajęć była zabawa matematyczna w kole. Na papierowych tackach w kształcie prostokąta przedszkolaki rysowały kropki zgodnie z liczbą podaną przez n-la we właściwym miejscu – na górze, na dole, po stronie prawej, po stronie lewej, a potem ozdabiały je wzorami. Kształtowaliśmy pojęcia – góra, dół, prawa strona, lewa strona. Następnie dzieci pozowały do zdjęć z kolorowymi rekwizytami w kropkowe wzory. To była miła, wesoła chwila dnia. Dzień Kropki zakończyliśmy rysowaniem na temat : „Kropki, kropeczki” wg pomysłów wychowanków.

Dzień Wynalazcy

W listopadzie dzieci z grupy „Papugi” obchodziły Dzień Wynalazcy. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „10 wynalazków, które zmieniły świat”, dzięki któremu poznały na czym polega praca wynalazcy i jak wiele im zawdzięczamy. Potem przyszedł czas na eksperymentowanie: dzieci za pomocą sody oczyszczonej i octu pompowały balony oraz robiły tęczę z cukierków. Programując Photona przedszkolaki odkrywały, jak kiedyś wyglądały pojazdy i przedmioty codziennego użytku. Kto wie, może wśród naszych dzieci jest przyszły wynalazca...?

11 listopada

Pielęgnując polskie tradycje 10 listopada dzieci z grupy „Papugi” obchodziły rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Głównym celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli naszego państwa. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach dydaktycznych, dzięki którym rozwijały swoje wiadomości na temat swojej ojczyzny. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

Dzień Dyni

30 października grupa „Papugi” obchodziła „Dzień dyni”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak wygląda dynia oraz jakie są jej rodzaje. Przedszkolaki wzięły również udział w zabawach logopedycznych i ruchowych z udziałem dyni: dyniowe kręgle, memory, slalom dyniowy, dyniowe zawody. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.

URODZINY Emilki!!!

W grupie „Podróżnicy” swoje 5 – te urodziny obchodziła Emilka!!!

Życzymy Tobie dużo zdrówka, uśmiechu na co dzień, dni pełnych radości i niezapomnianych wrażeń. 100 lat Emilko!!!

„FIGUROLANDIA”

Naszą zabawę w „Figurolandię” zaczęliśmy od oglądania w kalejdoskopie (lunecie szklanej) kolorowych geometrycznych kształtów. W jego wnętrzu znajdują się kolorowe szkiełka które odbite od luster ustawionych w odpowiednich kątach tworzą symetryczne niezwykłe obrazy, zmieniające się nawet przy najmniejszym ruchu.

Dzień Postaci z Bajek

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci przeniosły się do Bajkowej Krainy, pomagały Kopciuszkowi wybrać fasolkę z pszenicy, żeby mógł pójść na bal i rozpoznawały popularne bajki i baśnie układając ilustracje według kolejności zdarzeń.