„FIGUROLANDIA”

Naszą zabawę w „Figurolandię” zaczęliśmy od oglądania w kalejdoskopie (lunecie szklanej) kolorowych geometrycznych kształtów. W jego wnętrzu znajdują się kolorowe szkiełka które odbite od luster ustawionych w odpowiednich kątach tworzą symetryczne niezwykłe obrazy, zmieniające się nawet przy najmniejszym ruchu.

Kalejdoskop wynalazł szwedzki naukowiec matematyk i fizyk David Brewster. Zabawka pobudziła naszą wyobraźnię chcieliśmy zrozumieć jak ona powstała?. Stworzyliśmy lustrzane odbicie używając figury geometryczne;  bawiąc się nimi nazywaliśmy ich kształty : prostokąt, koło, trójkąt i kwadrat.

W zabawie „Po drugiej stronie lustra” - ułożyliśmy wzdłuż linii różnorodne wymyślone przez nas geometryczne budowle, a następnie używając lustra zobaczyliśmy ich lustrzane symetryczne odbicie; musieliśmy je zapamiętać, a następnie powtórzyć ten sam wzór bez lustra, ale tak jakbyśmy widzieli je w lustrze. Zabawa była znakomita!!!

W zabawie „Kwadraty” – odtwarzaliśmy symetryczny wzór; rozwijając w ten sposób spostrzegawczość, orientację w przestrzenni oraz sprawność manualną ręki, doskonaląc analizator wzrokowo-ruchowy.

Ponadto wyrabialiśmy umiejętność tworzenia zbiorów wg jednej cechy np. koloru czy kształtu. Kształtowaliśmy również zdolności abstrahowania, polegające na wyróżnianiu cech charakterystycznych dla danej grupy figur. Doskonaląc nasze zdolności matematyczne mierzyliśmy boki naszych figur za pomocą  linijki, metra, wstążki  stosując przy tym określenia, dłuższy, krótszy, taki sam lub podając wymiary.

Graliśmy również w karty „Geometryczny Piotruś” – rozwijając spostrzegawczość musieliśmy dobrać takie same figury geometryczne - większą z mniejszą która, tworzyła parę. O tym kto zostanie Geometrycznym Piotrusiem decydował przypadek. Gra ta nauczyła nas i wzmocniła nasze emocje, była wstępem do życiowych rywalizacji, zwycięstw i porażek.

W zabawie „Kolory i kształty” doskonaliliśmy umiejętność kodowania na macie. Układaliśmy, porządkowaliśmy, sortowaliśmy i klasyfikowaliśmy wg cech koloru i kształtu. Zapoznaliśmy  się z układem współrzędnych. Kształciliśmy logiczne i analityczne myślenie.

Bawiliśmy się wspaniale. Nasze prace można podziwiać na wystawce w sali i na poniższych zdjęciach.