Kalendarz wydarzeń

17 Grudzień 2018

Świąteczna zbiórka Mikołajkowa dla Domu Dziecka

Przedszkole Samorządowe nr 3 serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę , która przynagla do czynienia dobra i za bezinteresowną pomoc w Świątecznej zbiórce Mikołajkowej dla Domu dziecka w Nagłowicach oraz Rodzinnego domu dziecka w Daleszycach.

Dziękujemy za poparcie tak szczytnego celu.

Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli naszą akcję przesyłamy uściski i szerokie uśmiechy od wychowanków Domu Dziecka w Nagłowicach i Daleszycach Dziękujemy!!

W TEATRZE

 W grudniu „Żeglarze” wybrali się do teatru na spektakl pt. „Przygody Koziołka Matołka”. Było to żywiołowe i pełne uroku przedstawienie, którego główny bohater – Koziołek przemierza świat, szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egzotyczne kraje, poznaje ich mieszkańców i przeżywa wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Wychodzi cało z każdej opresji i w chwale przybywa do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, co dla niego najlepsze.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

  Tradycyjnie - 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj ze swoimi pomocnikami elfami. Najpierw przywitał się ze wszystkimi w sali grupy Piratów. Po obejrzeniu przedstawienia każda z grup wróciła do swoich sal i tam czekała na przyjście Mikołaja. Na powitanie „Żeglarze” zaśpiewali dla niego piosenkę i zadeklamowali wiersz. Na zakończenie wizyty każdy otrzymał od

Mikołaja prezent. 

PIRAMIDA ŻYWIENIA

 Podczas zajęć zaprezentowano planszę przedstawiającą piramidę zdrowego żywienia. Dzieci zapoznały się z poszczególnymi piętrami piramidy.

Zwrócono uwagę na produkty niezbędne do funkcjonowania organizmu - które należy spożywać by być zdrowym: produkty zbożowe, owoce i warzywa, mleko i jego przetwory, mięso, woda.

Sprawdzianem wiedzy była zabawa dydaktyczna, podczas której przedszkolaki przygotowały na talerzykach całodzienne menu: śniadanie, obiad, kolację układając obrazki ze zdrową żywnością na talerzyki. 

ANDRZEJKI

 Tego dnia przenieśliśmy się w świat fantazji i czarów podczas zabaw w bibliotece. W ten nastrój wprowadziła nas bajka pt. „I ty możesz uratować wróżki”. Następnie każdy z nas chciał dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości, jaki będziemy wykonywać zawód. Spotkanie zakończyliśmy zawodami na miotle, co jak zwykle wzbudziło w nas zdrową rywalizację.

ZAKODOWANY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  26 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dowiedzieliśmy się skąd się wzięło jego święto, wysłuchaliśmy bajki o misiach, dzieliliśmy imiona misiów na sylaby i głoski. Następnie cała grupa wraz z misiami bawiła się podczas zabaw muzyczno-ruchowych. I tak doszliśmy do najważniejszego zadania w tym dniu: odkodowaliśmy obrazek misia według podanego kodu. Na zakończenie wykonaliśmy misiowe puzzle.

W JAKI SPOSÓB WPROWADZAĆ DZIECKO W ŚWIAT WARTOŚCI UNIWERSALNYCH?

Cele wychowania przedszkolnego związane z kształtowaniem wartości uniwersalnych

każdego dziecka, nakładają na dorosłych zobowiązanie, by:

- budować system wartości oraz kształtować postawy moralne, poczucie sensu i wartości

życia, tożsamości narodowej, wartości uniwersalnych i umiejętności rozróżniania dobra i zła,

- propagować wzorce, normy i zachowania społecznie akceptowane,

Dzień 6 grudnia był wyjątkowy.

Do naszej grupy  prosto z Laponii przyjechał Św. Mikołaj. Już  od samego rana dzieci  ubrane w mikołajowe czapki , śpiewały świąteczne piosenki, oczekując niespodziewanego gościa. W pewnym momencie  zostaliśmy powiadomieni ,że Mikołaj jest już w przedszkolu i zaprasza nas na  teatrzyk. Z wielkim zachwytem oglądaliśmy spektakl i wesoło powitaliśmy Mikołaja. Potem odwiedził nas w naszej sali zajęć. Kiedy rozległ się sygnał dzwonka i  pojawił się   w drzwiach naszej sali  z dużym workiem pełnym prezentów na buziach dzieci pojawił się  zachwyt i uśmiech.

Wycieczka do Muzeum Historii Kielc

Dnia 04.12.2018r.odbyliśmy wycieczkę  do Muzeum Historii Kielc. W programie wycieczki były:

•             LEKCJA MUZEALNA Legendy związane z Kielcami

Najmłodsi usłyszeli o baśniowych początkach Kielc. Dzieciom  opowiedziano skąd pochodzi nazwa miasta oraz przedstawiono najpopularniejsze legendy: o trzech zegarach na kieleckiej dzwonnicy czy legendę o powstaniu osady, która później stała się naszym miastem.

•             WARSZTATY: Muzealna szkoła czarownic

Wycieczka do biblioteki ,,Poznajemy zawód górnika”.

Grudzień to nie tylko oczekiwania na święta to również czas poświęcony tematyce "Ciężkiej pracy górnika".  Ten niezwykły  zawód, bardzo znaczący zaczyna zanikać w społeczeństwie; watro aby dzieci poznały walory pracy górnika. Rozpoczęciem tematyki "Barbórkowej" była wycieczka  do Miejskiej Biblioteki  Publicznej gdzie czekała na  nas pani z ciekawostkami o górnikach. Dzieci wykazały duże zainteresowanie wystawą , która była przygotowana dla nich . Strój górnika, odświętna czapka, latarenki a nawet wagoniki z węglem prowokowały dzieci do pytań i dyskusji.

Spotkanie z pielęgniarką

Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka Diwirek Grażyna -babcia Wojtusia  przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia . Pani Grażynka  zademonstrowała nam niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia.

Wycieczka do Geoparku

21 listopada grupa Odkrywców wraz z grupą Podróżników odwiedzili Geopark Kielce. Zanim wyruszyliśmy z przewodnikiem na zwiedzanie, mogliśmy zobaczyć piękne prace plastyczne wykonane przez dzieci z różnych Szkół Podstawowych, które również zwiedzały Centrum Geoedukacji. Po obejrzeniu prac przewodnik zabrał nas w ciekawą "podróż do przeszłości". Przedszkolaki dowiedziały jakie zwierzęta, żyły jeszcze przed dinozaurami. Mogły nawet dotknąć skamielin.

Hallowen inaczej

Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z amerykańskim świętem. Porównywały  nasza polskie tradycje związane z tym okresem. Pojawiły się także  pytania filozoficzne na temat przemijania…

Andrzejki !

W tym dniu nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Gwiazdora” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.

Dzień Misia czyli offlinowe kodowanie.

W Dniu Święta Pluszowego Misia nie zabrakło aktywności związanej z kodowaniem i niedźwiadkami z różnych bajek. Co było nam potrzebne? Pokratkowana płaszczyzna: mata edukacyjna, różne bajkowe misie. Zabawa uczyła myślenia logicznego , koniecznego i przydatnego w wielu dziedzinach. Klasyfikacja, czyli wspomaganie rozwoju czynności umysłowych potrzebnych dzieciom do tworzenia pojęć. Jest to dobre wprowadzenie dzieci do zadań o zbiorach i ich elementach. Nasze zabawy z misiami były także okazją do nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych i współdziałania w zabawie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy  w sposób szczególny .  Miś Paddington, Coralgol, Uszatek, Jogi, Puchatek – wszystkie misie obchodziły swoje święto. Tego  dnia dzieci przybyły do Przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami, które były honorowymi gośćmi. Dzieci poznały historię pluszowego misia oraz najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Ponadto rozwijały zainteresowania .Był to czas zabawy i nauki jednocześnie.

Praca z klockami Froebla

Dla naszych dzieci praca tą metodą jest świetnym pomysłem. Nasze zajęcia zaczynamy od Porannego Koła. Są to krótkie zajęcia na dywanie, różne zabawy dydaktyczne, czytanie opowiadań, zabawy matematyczne, pogadanki, itd. W tych zajęciach staramy się maksymalnie wykorzystywać Dary, np. są świetne do ilustrowania treści utworów. Na pewno są niezastąpione podczas zajęć matematycznych, ale z czasem okazało się, że możemy ich używać do każdej zabawy (pomysły przychodzą potem już same:)Po kilku zabawach w Porannym Kole następuje praca dzieci w kącikach.

Udział przedszkolaków w Projekcie Ogólnopolskim ,,Przedszkolna pocztówka”

Biorąc udział w akcji wymiany pocztówek i listów z innymi dziećmi na terenie całej Polski, poznajemy  inne miejscowości tradycje oraz kultury i tradycje  mieszkańców. Wymieniamy się   pocztówkami  z innymi przedszkolami z całej Polski. Owocami tej pracy jest  świetna zabawa a w przyszłości być może współpraca pomiędzy zaprzyjaźnionymi przedszkolami. Miejmy również nadzieję, że nasi podopieczni poprzez tą akcję nie odejdą od tej wspaniałej formy komunikowania się z innymi i będą ją szerzyć dalej.

Urodziny w Przedszkolu zapamięta każdy przedszkolak!

Świętujemy kolejne urodziny w naszej grupie. Tym razem w centrum uwagi była Zosia ,Igor i dwóch Bartków. Był  to  dzień każdego z nich. Każdy wiedział  ,że dzisiaj  Zosia ,Igor ,Bartek  i Bartek to ktoś  najważniejszy i  zastanawiali  się w jaki sposób mogą im  sprawić radość i przyjemność. Dzień ten przecież  stanowi symbol  narodzin i przyjścia na świat. Była to to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostanie w pamięci dzieci, a w szczególności jubilatów.

Jak zachęcić dziecko do nauki i sprawić mu przy tym mnóstwo radości?

Poprzez ciekawe doświadczenia. Eksperymenty pobudzają naturalną ciekawość dziecka, przybliżają prawa fizyki i chemii w bardzo przystępny sposób. Bo kto powiedział, że nauka musi być nudna. Oto pomysły na eksperymenty, które zachwyciły dzieci. Dzieci mogły je przeprowadzać wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje Np :

Poznajemy zawody naszych bliskich

Od najmłodszych lat przedszkolaki poznają różne zawody wykonywane przez osoby dorosłe. W przedszkolu dzieci wiedzą, że każdy zawód jest ważny i każdy zawód należy szanować. Dzieci coraz częściej interesują się pracą zawodową swoich rodziców i dziadków, próbują opowiadać o ich pracy. Dzielą się takimi informacjami z innymi dziećmi podczas zabaw dowolnych. Dlatego głównym założeniem zajęć z tego zakresu  jest poszerzenie wiedzy dzieci na temat różnych zawodów i polega na organizowaniu w naszej placówce spotkań z przedstawicielami różnych zawodów.