ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM KONCEPCJI FROEBLA - Ja i przyroda to wielka przygoda

Ja i przyroda to wielka przygoda

ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM KONCEPCJI FROEBLA

Myśl pedagogiczna F. Freobla, to zabawa ,która jako podstawowa forma aktywności powinna prowadzić do wszechstronnego rozwoju i przygotowania dziecka do nauki. Zgodnie z tym co uważał, stworzył – Dary – komplet materiałów dydaktycznych, w skład których wchodzi 14 drewnianych pudełek oraz siatka geometryczna. Dary towarzyszą nam każdego dnia w przedszkolu.

Za pomocą np. Daru 1 rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy barwy, poszukiwaliśmy podobnych kształtów i cech (kulista, lekka, okrągła), określaliśmy kierunki, w jakich toczy się piłka, jej położenia (blisko, daleko, wysoko, nisko i ruchy (toczy się, turla, spada, skacze).Zajęcia dydaktyczne realizujemy w Porannym kole i Aktywności zabawowo – zadaniowej w grupach. W celu realizacji podstawy programowej i tym samym wzbogacania wiedzy i rozwijania umiejętności dzieci w poszczególne dni realizujemy różne rodzaje treści dydaktycznych: artystyczną, matematyczną, przyrodniczą i ekologiczną, ruchową, zdrowotną. Aktywność w grupach zabawowo – zadaniowych realizowana jest po zajęciach w „Porannym kole”.Praca w grupach odbywała się w zorganizowanych kącikach: kąciku darów, kąciku twórczym, kąciku badawczym i kąciku gospodarczym.

Podczas poznawania darów Jesieni uwrażliwialiśmy dzieci na potrzebę spożywania,owoców, orzechów jako produktów warunkujących zdrowie. Dzieci próbowały swych sił w różnych zadaniach i w grupach,w których musiały ze sobą współpracować. To jest to cecha bardzo ważna, aby zajęcia przebiegały w sposób prawidłowo.

 

Kąciki zabawowo-zadaniowe:

Kącik twórczy -„Zielone i fioletowe winogrona”- Kształt owoców- formowanie z wyciętych rolek po papierze toaletowym. Cięcie rolki na nieduże paseczki i formowanie kółka. Malowanie farbami, przyklejanie na kartce bloku technicznego, wkładanie fioletowej bibuły, a jako uzupełnienie przyklejanie patyczka i wyciętego papierowego listka.

Kącik badawczy „Co jest w środku?”- zabawy badawcze z wykorzystaniem orzechów-wwalory zdrowotne orzechów ,różne ich rodzaje. Inne gatunki orzechów, takie jak: migdały, pistacje, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, laskowe, ziemne (arachidowe, fistaszki), pecan czy macadamia bogactwo witamin i mikroelementów.

Kącik gospodarczy -„Owocowa przekąska”- Jeż z winogron ... gruszki, białe winogrona, goździki, czarne oliwki..

Kącik darów -Kolorowe, smaczne, zdrowe”- wypełnianie konturów owoców i warzyw elementami z darów. Jak malowane”- przygotowanie kompozycji z darów natury- owoców a następnie odwzorowywanie ich z wykorzystaniem darów Froebla (martwej natury).