Zabawy na pięciolinii

"Piętaszki" mają bardzo dobrze rozwiniętą inteligencję muzyczną - chętnie śpiewają, tańczą, improwizują, grają na instrumentach. Ostatnio zajęliśmy się również teorią - dzieci dowiedziały się co to jest gama, klucz wiolinowy, nuty, pięciolinia.  Gamę poznały w oparciu o utwór: "Polka Fasolka", który bardzo przypadł im do gustu, jednocześnie poszerzając ich wiadomości przyrodnicze (etapy rozwoju fasoli).  Przedszkolaki bez problemu wspólnymi siłami odtwarzały kształt klucza wiolinowego wykorzystując tasiemki, a następnie układały nuty na pięciolinii, tak aby powstała gama. Zgodnie z ułożonym kodem -  wygrywały ją na nietypowym instrumencie - "Bum-bum rurkach".

Ponieważ "rurki" zrobiły furorę, poszliśmy o krok dalej - grając z pomocą dyrygenta utwór "Sto lat" oraz "Panie Janie". Wyszło świetnie :))) 

Przy stolikach indywidualnie utrwalaliśmy zdobyte wiadomości - układając fasolki - nutki na pięciolinii zgodnie z podanym kodem. A na koniec kodowaliśmy PHOTONA - który tym razem został zaprogramowany przez drużyny tak, aby pozdbierał rozsypane nutki według kolejności (GAMA) i zmieniał kolory po tym, jak zaśpiewamy dany dźwięk.