„Tłusty czwartek”

- Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie.

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówi się "zapusty".

Delektowanie się smakiem pączków w czwartek, rozpoczynający tłusty tydzień, jest nie tylko przyjemnością. Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapominał o spróbowaniu w tłusty czwartek pulchnego smakowitego ciastka, co stanowi zadośćuczynienie wielowiekowej polskiej tradycji. Ten stary zwyczaj na dobre zadomowił się naszym przedszkolu, a w tym szczególnym dniu towarzyszył nam podczas pracy w kącikach zabawowo- zadaniowych. W kąciku darów przedszkolaki układały na pączku posypkę zgodnie z wynikiem jaki wyrzuciły na kostce do gry. W nagrodę za skrupulatne wykonanie zadania układały wzory na „Donatowych” pączkach. W kąciku twórczym młodzi artyści projektowali i wykonywali „sztuczne pączki” z gazet, torebek papierowych, farb i posypki. Zrobione przez dzieci pączki wyglądały naprawdę przepysznie. W kąciku badawczym dzieci sprawdzały właściwości drożdży- mieszały je z ciepłą i zimną wodą oraz wąchały rożne aromaty do ciast. Ponadto poznawały przepis na wykonanie paczków. W kąciku gospodarczym dzielni kucharze wykonywali z małych pączków, precelków, czekoladowej polewy i kolorowej posypki „tłuste figurki pajączków”.

Wprowadzając dzieci w obchody „Tłustego czwartku” wiemy, że tradycja spełnia ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Wśród elementów, które zasługują na uwagę są święta, zwyczaje, obrzędy, obyczaje. Ich zanik zuboża nasze dziedzictwo kulturowe.  Zapoznając dzieci z tradycjami polskimi mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie.