Święto Buraka

Kolejne warzywne święto w naszej grupie! Tym razem przypadło na buraka. Poznaliśmy dobrodziejstwa zdrowotne tego warzywa oraz jakie zawiera witaminy i wartości odżywcze. Przedszkolaki poznały jego różne gatunki, m.in. buraka cukrowego i jego drogę wprost z pola, aż do samego woreczka z białym cukrem.

Wykonaliśmy szereg eksperymentów między innymi:

 - doświadczenie ze słodkimi Skitelsami  - omówiliśmy minusy sztucznej żywności przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie.

 - doświadczenie z sokiem z buraka z wykorzystaniem różnorodnych substancji widocznych na poniższych zdjęciach. Obserwowaliśmy wybarwianie się preparatu, następnie sprawdziliśmy pH naszych roztworów za pomocą papierków lakmusowych. Zabawy te zachwyciły dzieci, radości nie było końca!!!

Zabawy badawcze są świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych tj. : analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie. Przy okazji rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, wytrwałość, koncentrację uwagi, spostrzegawczość oraz poszerzają horyzonty myślowe.