Kalendarz wydarzeń

18 luty 2019

Magiczne „Andrzejki” w przedszkolu – święto wróżb i czarów

„Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. W naszym przedszkolu, tradycją ubiegłych lat, również w tym roku świętowaliśmy „Andrzejki”. Przedszkole powitało wszystkich przekraczających jego próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem.

„Wycieczka do Bawialni”

Dzieci z naszego przedszkola radośnie spędziły czas w Bawialni „Raj Urwisa” w Kielcach. Natomiast w przeddzień wycieczki Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.

„Teatr cieni”

"W PIĘKNE CIENIE ŚWIAT DZIŚ ZMIENIĘ!"

Sam Froebel mówił: „aby ożywić postacie wystarczy tylko kawałek białego płótna lub wolna ściana oraz mała lampka”. Teatrzyk cieni to doskonały sposób na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka, a także stymulowanie aktywności poznawczej wśród najmłodszych.

„Przygody Koziołka Matołka”

Nasze przedszkole odwiedził Koziołek Matołek, a dokładnie Teatr Art Concept z Radomia. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Koziołek Matołek" na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego. Przedszkolaki nie tylko oglądały przedstawienie ale wykonywały też różne zadania poznając polskie przysłowia o kozach :) Na zakończenie wszystkie dzieci dołączyły do „Klubu Koziołka Matołka” otrzymując stosowne pieczątki i dyplomy. 

„Ważne dla przedszkolaka daty- Narodowe Święto Niepodległości”

W naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień.

Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, ale także te tłumaczące sens współczesnej polskości oraz namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny. Dumnie odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.

„Jesteśmy Polakami”

Celem zajęć było zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi Polski, wzbogacanie słownika dzieci o nowe wyrazy: flaga, godło, herb, hymn oraz budzenie przywiązania do kraju ojczystego i wyrabianie u dzieci poczucia przynależności narodowej. Wszystkie przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Takie formy aktywności narodowej zdecydowanie przybliżają miłość do Ojczyzny, ale także utrwalają już poznane wiadomości. Dzieci w kąciku badawczym na tackach z ryżem wyszukiwały i wyjmowały pesetami i szczypcami małe białe i czerwone walce z daru 10.

„Ważne dla przedszkolaka daty- Dzień Wszystkich Świętych”

Pierwszego listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że  jest to czas ciszy, zadumy. W przeddzień tego święta rozmawialiśmy o zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych i tworzyliśmy piękne znicze.

1 listopada to święto, w czasie którego wspominamy tych, których odeszli. 1 i 2 listopada większość z nas odwiedza groby bliskich, obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki.

„Teatr już w przedszkolu”

Zabawy w teatr należą do najbardziej lubianych przez dzieci form. Już maluchy chętnie bawią się w teatr, odtwarzając sytuacje z życia rodzinnego, przedstawiając role osób z najbliższego otoczenia: mamy, taty czy nauczycielki. Łatwo można zauważyć, jak wielką radość sprawia dzieciom przygotowanie przedstawienia dla kolegów i nauczycielki, a szczególnie dla rodziców i dziadków.

WESOŁA CIUCHCIA

Celem wycieczki było przede wszystkim zaznajomienie dzieci z pracą księgarza oraz zapoznanie z wyglądem i wyposażeniem sklepu. Największe wrażenie zrobiła mnogość i różnorodność zgromadzonych tam książek. Podczas zabaw tj.: „Rzut śnieżkami”, „Dziurawy ser”, „Studnia Jakuba”, rozwiązywania zadań w książeczce „Logico”, odgadywania zagadek pod hasłem „Polska nasza ojczyzna”- dzieci nabywały umiejętności współdziałania w grupie, kształtowały sprawność ruchową oraz motoryczną.

WALENTYNKI

Do walentynek przygotowaliśmy się w bibliotece, gdzie zapoznano nas z genezą tej tradycji. Wysłuchaliśmy fragmentu pełnej humoru i świetnych przepisów kucharskich książki G. Kasdepke „Słodki rok Kuby i Buby”. Jest to  opowieść o bliźniakach – bracie i siostrze, którzy kochają słodkości. Bohaterowie pieką, gotują, smażą na różne okazje przypadające w ciągu roku, jak np. walentynki.  Zdarza im się też przygotować wafle z okazji braku okazji. Bo Kuba i Buba to dzieci charakterne. Rodzice nie mają z nimi łatwo.

DOŚWIADCZENIA Z PRZYRODĄ NIEOŻYWIONĄ

„Żeglarzy” charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem jej zaspokojenia są zabawy badawcze. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody. Tym razem nasz kolega Maciek przyniósł zestaw „Małego badacza” i zachęcił nas do wykonania doświadczeń: