„Ważne dla przedszkolaka daty- Dzień Wszystkich Świętych”

Pierwszego listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że  jest to czas ciszy, zadumy. W przeddzień tego święta rozmawialiśmy o zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych i tworzyliśmy piękne znicze.

1 listopada to święto, w czasie którego wspominamy tych, których odeszli. 1 i 2 listopada większość z nas odwiedza groby bliskich, obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki.

Odwiedzając cmentarze, ozdabiamy groby kwiatami, zapalamy znicze i modlimy się w intencji zmarłych. Są to chwile zadumy, przemyśleń i często jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, zadumy, okazja do dzielenia się troskami, kłopotami i radością. Stojąc nad grobami bliskich i znajomych, nie tylko się za nich modlimy, ale także zastanawiamy nad przemijaniem i sensem naszego życia.

Święto Zmarłych (w liturgii katolickiej Wszystkich Świętych) obchodzone w Polsce 1 listopada jest dniem wolnym od pracy.

WAŻNE:

Jest to chwila przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Kultywowanie pamięci zmarłych członków rodziny to także dobra lekcja dla naszych dzieci. Aby kiedyś, nad naszym grobem spotykały się nasze dzieci, wnuki, prawnuki, kuzyni, kuzyni kuzynów... na przyszłą rzeczy pamiątkę. Pamięć o zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest również rysem naszej polskiej obyczajowości. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.