„WARSZTATY o emocjach inaczej”

W ramach warsztatów „O emocjach inaczej” rodzice z naszej grupy poznali nowe formy oddziaływań realizowanych w przedszkolu i do użytku w domu w zakresie prawidłowego rozumienia emocji dzieci i dorosłych.

Pierwszym narzędziem jest TOC. TOC to uniwersalny program edukacyjny w formie trzech prostych narzędzi graficznych, skierowany dla wszystkich poziomów edukacyjnych – od przedszkola do szkoły wyższej (i więcej). Podstawowym zadaniem programu TOC dla edukacji jest pomoc w odpowiedzi na 3 pytania pojawiające się w każdym aspekcie życia, również w edukacji: Co należy zmienić? W co należy zmienić? W całym systemie brakuje skutecznego sposobu nauczenia dzieci samodzielnego myślenia— potrzebne są proste, konkretne i praktyczne narzędzia, które zaspokoją potrzeby naukowe i behawioralne dzieci, a jednocześnie uwzględnią istnienie pewnych ograniczeń. Dzieci, które więcej myślą, więcej się uczą.

CHMURA

Jest narzędziem, które służy do analizowania konfliktu – przeniesienie koncentracji z żądań na potrzeby stron zaangażowanych w konflikt.

Korzyści ze stosowania chmurki:

•          Przedstawianie przypuszczeń oraz określanie problemów uczy znajdowania logicznych rozwiązań i rozwiązywania sporów.

•          W domu dziecko będzie sprawiedliwie rozwiązywało konflikty, będzie umiało zrozumieć punkt widzenia innych osób, będzie umiało podejmować bardziej odpowiedzialne decyzje i będzie chętniej współpracować.

•          W przedszkolu dziecko będzie lepiej rozumieć omawiane tematy, będzie umiało oceniać pomysły, a także będzie umiało w logiczny i przemyślany sposób znajdować rozwiązania problemów.

 

TRZY KROKI:

1.         Jeśli mamy problem, to stajemy na chmurce i mówimy o swoich żądaniach: „chcę zabawkę”, tupiemy, krzyczymy, mówimy o swoich uczuciach nawzajem.

2.         Później przechodzimy na uśmiechniętą chmurkę i rozmawiamy o potrzebach i możliwych rozwiązaniach: możemy się pobawić razem, na zmianę lub zrezygnować z zabawy na rzecz innej.

WAŻNE [aby obie strony szukały rozwiązań] Wybieramy wspólnie najlepsze 