Kalendarz wydarzeń

08 Styczeń 2021

BAJKOWE URODZINY MISIA ANDRZEJA

Ten dzień na długi czas zostanie zapamiętany przez dzieci z grupy "Piętaszki". 
"Bajkowe Urodziny Misia Andrzeja" były połączeniem takich wydarzeń jak Dzień Postaci z Bajek, Dzień Pluszowego Misia oraz Andrzejki. Tego dnia dzieci przybyły do przedszkola w przepięknych, kolorowych strojach. Każdy śpieszył do przedszkola, aby powitać Misia Andrzeja i razem z kolegami oraz koleżankami świętować to niezwykłe wydarzenie :) 

ZIMOWE PIOSENKI

Święta Bożego Narodzenia bez wątpienia są najbardziej magicznym i wyczekiwanym oraz pełnym ciepła czasem. Jeszcze wiecej magii wniósł do naszej przedszkolnej codzienności udział w przedstawieniu on-line pt: ”Piosenki na zimę” w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Przedstawienie wywołało w nas wiele radości i spowodowało, że jeszcze bardziej zatęskniliśmy za świętami.

Spektakl „Piosenki zimowe”dostępny był na kanale YouTube o godz. 10:00.

URODZINY PATRYCJI

Jest w roku taki dzień,
W którym smutki idą w cień,
Wiec z okazji tego dnia
Posłuchaj czego życzy Tobie Papużek grupa:
Dużo zdrowia i radości,
Szczęścia w życiu i miłości,
Moc najpiękniejszych wrażeń
I spełnienia wszystkich marzeń.

 

Patrycjo! Jeszcze raz przedszkolaki z grupy "Piętaszki" życzą Ci wszystkiego najlepszego. 
Natomiast mamie Patrycji dziękujemy za urodzinowe smakołyki oraz baloniki :)

LIST DO MIKOŁAJA

W ubiegłym tygodniu przedszkolaki przygotowały list do Świętego Mikołaja – przygotowały swoje wymarzone prezenty. Prace dzieci zostały powieszone na wystawie w sali tak, aby Mikołaj bez problemu poznał nasze marzenia.

Z niecierpliwością czekaliśmy na odpowiedź oraz na wizytę Mikołaja w przedszkolu!

KIEDY ŻYŁY DINOZAURY?

W ubiegłym tygodniu "Piętaszki" pogłębiały swoją wiedzę na temat prehistorii i najstarszych zwierząt świata - DINOZAURÓW. Każde dziecko  chętnie uczestniczyło w zabawach i z wielkim zaciekawieniem poznawało nowe fakty na temat tych wielkich i przerażających stworzeń. Wspólnie opisywaliśmy wygląd dinozaurów i określaliśmy czy dany dinozaur jest mięso- czy roślinożerny. W tej kwestii z niezawodną pomocą pośpieszył nam Fabianek - prawdziwy znawca i miłośnik dinozaurów.  Zabawa z plasteliną pozwoliła nam wykonać skamieliny z odbiciem szkieletu dinozaura, które dzieci zabrały do domu.  

URODZINY KLAUDII

Wyjątkowy dzień w naszej grupie jest zawsze wtedy, kiedy przedszkolaki mają swoje urodziny. To dla nas wyjątkowy gdzień, gdyż wtedy zawsze jest wesoło i bardzo słodko. Tym razem świętowaliśmy Klaudii. Były śpiewy, składanie życzeń, pamiątkowe zdjęcie, wspólna zabawa no i oczywiście przepyszne cukierki. Naszej solenizantce życzyliśmy dużo zdrowia, uśmiechów, wielu kolegów i koleżanek oraz wspaniałych prezentów.
A rodzicom dzieci dziękujemy za przygotowanie urodzinowych cukierków.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT - ZAgrajMY

Dwie z naszych przedszkolnych grup - IV i XI biorą udział w  II edycji programu „Dzieci programują- Ogólnopolski projekt”

ZAgrajMy to przestrzeń, gdzie poprzez własnoręcznie projektowane gry, wspomagamy u dzieci wiele ważnych umiejętności: logiczne myślenie, kreatywne rozwiązywanie problemów, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów, współpracę zespołową i dobrą organizację pracy.

Dlaczego samodzielnie wykonane gry?

Przede wszystkim dlatego, że taka gra jest dostosowana do możliwości dziecka, zarówno intelektualnych jak i emocjonalnych.

Przygotowanie do programowania. Gry logiczne i ćwiczenia unplugged z darami Froebla

Zajęcia w naszej grupie są świetnym wprowadzeniem do programowania w specyficznym środowisku darów Froebla , czyli w popularnym dzisiaj stylu unplugged, a więc bez komputera. Dzieci poznają pojęcia związane z informatyką oraz rozwijają ich znaczenie i stosowanie w coraz bardziej złożonych układach darów  i innych pomocy. Przy tym współpracują i uczą się razem. Następnym krokiem powinno być łagodne przejście do naturalnego środowiska programowania, a więc przy komputerze lub tablecie na przykład z programowalnymi robotami, które byłyby pośrednikiem między ich światem klocków a komputerowymi konstrukcjami programowania w kolejnych etapach edukacyjnych.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT - ZAgrajMY

Nasza grupa bierze udział w  II edycji programu „Dzieci programują- Ogólnopolski projekt”

ZAgrajMy to przestrzeń, gdzie poprzez własnoręcznie projektowane gry, wspomagamy u dzieci wiele ważnych umiejętności: logiczne myślenie, kreatywne rozwiązywanie problemów, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów, współpracę zespołową i dobrą organizację pracy.

Dlaczego samodzielnie wykonane gry?

Przede wszystkim dlatego, że taka gra jest dostosowana do możliwości dziecka, zarówno intelektualnych jak i emocjonalnych.

Dziecko nie zaproponuje rozwiązania, które przerasta jego odporność psychiczną, a w kupowanej grze może się to zdarzyć.

Dziecko samo ustala reguły, co pozwala mu nabierać pewności siebie i chętnie takich reguł przestrzega.

POZNAJEMY RÓŻNE ZAWODY

Realizując zagadnienia z Programu Preorientacji Zawodowej  przedszkolaki z grupy IV i XI poznały ostatnio kolejne zawody : zawód „LISTONOSZA” i „FILATELISTY”. Korzystając z tablicy interaktywnej,dzieci uczestniczyły w spotkaniu on-line z ekspertami – listonoszem i filatelistą, którzy opowiedzieli im o specyfice tych zawodów, oglądały bajkę edukacyjną , pt. „Mój tata listonosz”, opowiadającej o pracy listonosza, „Tata – filatelista”, podczas której zapoznały się z różnymi rodzajami znaczków pocztowych oraz ich przeznaczeniem. Wychowankowie poznali też drogę „listu”, zaprojektowali  własną „kartkę pocztową, kopertę i znaczek”, jak również wspólną „kartkę świąteczną”w ramach wymiany pocztówkowej i współpracy z niepublicznym Przedszkolem – Akademia Przedszkolaka, m. Wrząsowice, woj. Małopolskie. Przedszkolaki z gr. IV i XI również otrzymały kartkę świąteczną od dzieci z tamtejszej placówki, z której się bardzo ucieszyły. Wykorzystując świąteczną atmosferę i okazję do pisania i wysyłania kartek bożonarodzeniowych z życzeniami do innych, ćwiczyliśmy umiejętność pisania adresu, korzystając z urządzenia multimedialnego – tablicy interaktywnej. Kolejne zawody dzieci poznają już w Nowym Roku – 2021.

DBAMY O NASZE ZDROWIE

Podczas codziennej pracy z wychowankami realizujemy bardzo istotne dla ich rozwoju zagadnienie ochrony ZDROWIA i profilaktyki zdrowotnej. Uwzględnione w Planie Rocznym przedszkola zadania dotyczą różnych kwestii zdrowotnych – właściwej diety dziecka, zajęć związanych z gotowaniem, aktywnego spędzania czasu, zapobieganie chorobom, zakażeniom bakteryjnym i wirusowym, i.t.p. W związku z tym bierzemy udział w różnych projektach ogólnopolskich poświęconych temu zagadnieniu, m.i. : „ZDROWO JEM – WIĘCEJ WIEM”, „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”, „SZKOŁA NA WIDELCU”. Właściwego odżywiania, bogatego w wartościowe produkty dzieci uczą się nie tylko podczas codziennych zajęć, ale także bardziej uroczystych comiesięcznych obchodów Kolorowych Dni – Dnia Marchewki, Dnia Dyni, Dnia Buraka, Dnia Ryby, Dnia Cytryny, podczas których zachęcamy wychowanków do spożywania zdrowych produktów : warzyw, owoców, ryb……

Cenną wiedzę przekazujemy najmłodszym w trakcie zajęć o gotowaniu – zabawy w kąciku gospodarczym wg własnych pomysłów, jak również  uczenia się zasad kulturalnego spożywania posiłków i nakrywania do stołu, wykonywania zdrowych kanapek z wykorzystaniem warzyw, owoców, serów podczas poranków freblowskich. Wyboru zdrowych produktów  dzieci uczyły się przy konstruowaniu piramidy zdrowego żywienia oraz  zabaw badawczych – „Cukier – nie, dziękuję”, „Ile cukru w cukrze- mierzenie ilości cukru w napojach dla najmłodszych”, quizów o zdrowiu – „Co zdrowe, a co nie”, turnieju wiedzy o zdrowiu : „Zdrowo jem – więcej wiem”, zabaw i konkursów plastycznych dotyczących w/w tematyki. W ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” staramy się dbać nie tylko o zdrowie, ale również o środowisko przyrodnicze, ponieważ zadbana przyroda daje nam możliwość zdrowego życia i odpoczynku. Ostatnio sadziliśmy w naszej sali rośliny i będziemy o nie dbać do końca roku szkolnego. Ponadto wykorzystujemy do prac plastycznych materiały – surowce wtórne.

POZNAJEMY WYBRANE URZĄDZENIA MULTIMEDIALNE

Realizując wybrane zagadnienia z Projektu Ogólnopolskiego – Technikoludek , czyli przedszkolak w świecie technologii dzieci zapoznały się z wybranymi urządzeniami multimedialnymi – ich wyglądem, budową, przeznaczeniem – (komputerem, tabletem, ozobotem, aparatem fotograficznym, telefonem komórkowym, metkownicą, kalkulatorem). W stworzonym w sali kąciku urządzeń multimedialnych mogły je dokładnie obejrzeć oraz skorzystać z ich funkcji – (zagrać w gry, wykonać zdjęcie, policzyć, wydrukować napis, i.t.p.). Obejrzały także film edukacyjny pt. „Urządzenia techniczne dawniej i dzisiaj” oraz  „Urządzenia multimedialne XXI w.”, „Mały majsterkowicz”, które pomogły im bardziej zrozumieć przeznaczenie współczesnych urządzeń. Ponadto wychowankowie projektowali gry zw. z kodowaniem na dywanie oraz gry planszowe wg instrukcji n-la, jak również własnego pomysłu. Wykorzystywali do nich matę do kodowania,  Dary Froebla i figury liczbowe. Przy okazji rozmawialiśmy o ważnej kwestii – „Dobre i złe strony technologii” i „Bezpieczeństwo dziecka w sieci”. Poprzez zajęcia wprowadzające wychowanków  w świat technologii, rozwijamy u najmłodszych kompetencje kluczowe(informatyczne, matematyczne, a także przedsiębiorczość, inicjatywność), a jednocześnie realizujemy jeden z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok 2020/2021, którym jest „Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych”, który stanowi także jedno z głównych zagadnień Planu Rocznego przedszkola na bieżący rok.

ŚWIĘTA TO CIEPŁY CZAS

Święta to ciepły, rodzinny i magiczny czas. Aby umilić najbliższym te nadchodzące, magiczne chwile Tęczowe Rybki w pocie czoła przygotowywały ozdoby choinkowe z suchej porcelany, przyozdabiały pierniczki oraz wykonały piękne karty bożonarodzeniowe.

Szczególne czasy nie pozwoliły zaprosić rodziców do przedszkola, ale i z tym nasze maluchy poradziły sobie doskonale …nagrały krótki materiał ze świątecznym przekazem dla swoich najbliższych .

Grupa II wraz z panią Kasią, Madzią i Gosią życzy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT !!!