Święto Dyni

„Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam”.

Nachodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić "Święto Dyni" . W grupie 5-latków takie święto obchodziliśmy w piątek 30 października, naszą zabawę rozpoczęliśmy dyniowym powitaniem. Rozmawialiśmy na temat wartości odżywczych dyni oraz wymienialiśmy pomysły na przysmaki dyniowe.

Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw matematycznych: klasyfikowanie dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń. Ponadto mierzyliśmy i ważyliśmy dynie z wykorzystaniem centymetrów i odważników.

Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, oraz slalom dyniowy.

Dzieci z zapałem zabrały się również do odkrywania "dyniowego wnętrza". Po przekrojeniu dyni wydrążały nasiona, obserwowały ich wygląd i próbowały już wysuszonych pestek dyni.  Wykonaliśmy lampiony. Później przystąpiliśmy do tworzenia dyniowych postaci. Dzieci miały głowy pełne pomysłów ale ostatecznie  wykonaliśmy „dyniowego lwa, sowę i ducha. ”. Wszyscy byliśmy zachwyceni efektem końcowym. Wykonaliśmy prace plastyczną przestrzenną z wykorzystaniem pomarańczowych pasków papieru, ponadto wykonaliśmy pejzaże z wykorzystaniem pestek dyni, które później pomalowaliśmy farbą plakatową.

Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy co widać na zdjęciach.