„Jak u Master Chefa - zmagania kulinarne starszaków”.

A wszystko zaczęło się od wysłuchania i wystawienia przez dzieci sztuki teatralnej z wykorzystaniem sylwet postaci do utworu pt.: „Rzepka” – Juliana  Tuwima. Bawiąc się jak prawdziwi aktorzy rozwijaliśmy twórczą wyobraźnię, uczyliśmy się słuchania i poprawnego wysławiania oraz współdziałania w grupie. Ale nie tylko  -  dowiedzieliśmy się o występowaniu czarnej i białej rzepy oraz o jej właściwościach odżywczych, która wzmacnia organizm, reguluje pracę przede wszystkim układu odpornościowego i trawiennego. Poprawia przemianę materii, zapewnia mocne włosy, paznokcie oraz zdrową cerę.

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych , które promują zdrowie. W ramach realizacji tematu: „Zapasy na zimę” jak prawdziwi „Master Chefowie” z myślą o zdrowym stylu życia i witaminach postanowiliśmy zrobić sok marchwiowo-jabłkowy, spróbować surówkę z rzepki i zakisić kapustę.

W tym celu dzieci przyniosły do przedszkola marchewkę i jabłka oraz tarki. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy  - zapoznaliśmy się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem i utrwaliliśmy sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucanie składników do maszyny i sok gotowy!!!. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów. Następnie przystąpiliśmy do tarcia na tarce rzepy białej i czarnej oraz jej degustacji  – surówka była znakomita!!!

Zapoznaliśmy się  z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta; oprócz walorów smakowych, jest cennym źródłem witamin, a także kwasu mlekowego. Kapustę na kiszenie najpierw pocięliśmy na drobne kawałki używając plastikowych noży. Następnie pociętą kapustę wrzuciliśmy  do przygotowanych w tym celu słoików i każdą warstwę posypywaliśmy solą.  Nie zapomnieliśmy  o jej dokładnym ugnieceniu w słoiku tak, aż kapusta puściła sok. Następnie słoiki  z kapustą kiszoną zostały umieszone w kąciku przyrody, gdzie dzieci będą mogły obserwować proces fermentacji. Za około 2 tygodnie sprawdzimy, jak smakuje nasza kiszona kapusta!!!

W tym dniu nie tylko poznawaliśmy walory zdrowotne warzyw i owoców, ale mieliśmy z rozsypanki literowej  ułożyć i przeczytać wyrazy przygotowanych wcześniej produktów. Z tym zadaniem również doskonale sobie poradziliśmy, możemy już mamom czytać w domu kulinarne przepisy!!!

Zmagania  były dla nas przyjemnością, sprawiły nam wiele radości, czuliśmy się jak prawdziwi Master Chefowie!!!