Czas wolny dobry dla dzieci.

Psychologowie, którzy zajmują się badaniem zachowań u dzieci twierdzą, że dziecku potrzebny jest czas wolny, w którym mogłoby robić to, na co ma ochotę bez z góry ułożonego planu .Ucząc dziecko właściwego spędzania czasu wolnego, dbamy o jego zdrowie, wspomagamy rozwój fizyczny i emocjonalny, rozwijamy zainteresowania. Aktywność podejmowana w czasie wolnym przekłada się na lepsze funkcjonowanie dzieci
Zarówno ciało jak i umysł dziecka potrzebują odpoczynku od wymagań i oczekiwań otoczenia. Odpoczynek i rekreacja korzystnie wpływają na zdrowie dzieci i rozbudzają w nich chęć do nauki.
W czasie wolnym dziecko może samo decydować o tym, co chce robić. Dzieci przyzwyczajone do spędzania czasu zgodnie z planem zajęć mogą czuć się zagubione w sytuacji, kiedy będą mogły same podejmować decyzje. Czas wolny pozwoli dzieciom nauczyć się, w jaki sposób samemu można zająć się sobą, nauczy je niezależności.
Dzieci, podobnie jak dorośli potrzebują czasu na refleksje nad tym, czego się nauczyły i dowiedziały. Podczas zabawy dziecko może połączyć nowe informacje z tym, co już wcześniej wiedziało. Nadmiar codziennych zajęć może być stresujący i odbierać dziecku chęć do nauki, a zabawa pomoże mu poradzić sobie ze stresem.
Ruch podczas zabawy zapewnia zdrowie i sprawność fizyczną. W czasie wolnym dziecko może biegać, skakać, wspinać się, rzucać piłką i tańczyć, aż do momentu zmęczenia. Wtedy może zrobić sobie przerwę, napić się czegoś i pobawić się spokojnie w z kolegą lub koleżanką. Podczas takich zabaw dziecko uczy się regulować tempo zabawy i dostosowywać je do swoich możliwości i poziomu energii.
 Dlatego od najmłodszych lat uczmy je organizować ten czas w sposób czynny: biegając, skacząc Trzeba go tak zorganizować, aby poza regeneracją sił zawierał w sobie elementy przygody, rozrywki, emocji, atrakcji, zabawy, a więc wszystko to co budzi radość, chęć spędzania tego czasu w sposób czynny. Postawy i nawyki przekazane dziecku, rozwiną się i zaowocują w życiu dorosłym, staną się widoczne w sprawności fizycznej, stanie zdrowia i podejściu do własnych dzieci.