Kalendarz wydarzeń

02 Listopad 2015

Halloween po naszemu - czyli zabawy badawcze z dynią w roli głównej :)

Nasze kochane "Papugi" miały wiele frajdy podczas bliskiego spotkania 3 stopnia z DYNIĄ - opisywaliśmy jej wygląd, kształt, ważyliśmy „na oko”, dotykaliśmy, zastanawialiśmy się, po co jest dynia i co można z niej zrobić?

Po przemyśleniu, dzieci postanowiły zrobić lampiony - wybierały miąższ z dyni i z pomocą Pań wycięto oczy i buźki. Bezcenne były miny Państwa pociech, gdy dynia odkryła swoje wnętrze :) Wiele frajdy sprawiło dzieciom oddzielanie pestek od miąższu, co było zarazem wspaniałym ćwiczeniem manualnym.

Halloween

Zwyczaje związane z Halloween okazały się doskonałym sposobem na zapoznanie dzieci ze świętami innych krajów. Przedszkolaki dowiedziały się, że święto przybyło do nas z USA – obchodzone jest jako dzień, w którym duchy odwiedzają ziemię, jest też okazją do zabawy z lekkim dreszczykiem. Dzieci bawiły się w:

- „Mumię”- owijanie wybranego dziecka w papier toaletowy

- „Zabawa z miotłą” – podawanie przy muzyce miotły, na przerwę w muzyce taniec z miotłą

Witaminki

Podczas realizacji tematyki związanej z owocami i warzywami dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy w oparciu o wiersz J. Brzechwy „Na straganie”. Następnie odbyła się pogadanka na temat wartości odżywczych warzyw i owoców. Potem przedszkolaki z zawiązaną chustką na oczach, za pomocą zmysłów odgadywały nazwę owocu, czy warzywa. Wykonały również prace plastyczne: kukiełki z warzyw, kolorowały szablon rzodkiewki.

Dzień Ziemniaka

Ziemniak - jest pospolitym, ale wspaniałym warzywem, podawanym w naszej kuchni na różne sposoby – stał się pretekstem do wspólnej zabawy. Dzieci zapoznały się z opowiadaniem H. Łochockiej pt. „Wróbelek Elemelek i kartofelek”, w której w prosty sposób dowiedziały się, jak inaczej można nazwać ziemniaka oraz w jaki sposób można go przyrządzać. Następnie odbyły się zawody ziemniaczane tj. „sadzenie i zbieranie ziemniaków”, „rzut do celu”, „podawanie ziemniaka na tacy”. Na zakończenie przedszkolaki wykonały jeża z ziemniaka i zapałek.

Wizyta w bibliotece

W październiku dzieci pierwszy raz wybrały się do pobliskiej biblioteki. Zapoznały się z wnętrzem, pracą bibliotekarza. Dowiedziały się, jak posegregowane są książki na półkach, poznały warunki wypożyczania książek. Na zakończenie wysłuchały bajki czytanej przez bibliotekarkę.

Dzień Chłopaka

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, by pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, przedszkola. Równie ważne jest święto chłopców, które obchodziliśmy 30.09. Dziewczynki wręczyły chłopcom serduszka, które same wykonały, złożyły życzenia. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Uroczystość posłużyła dalszemu poznaniu się i zintegrowaniu grupy.

Spotkanie z żeglarzem

Pożegnanie lata piosenką szantową – spotkanie z żeglarzem.

  Pod koniec września dzieci z gr. II odwiedziła harcerka z drużyny żeglarskiej. Zapoznała ich ze specjalistycznym słownictwem (lina, żagiel, kotwica..); przeprowadziła zabawy związane z zaprawą żeglarską, jednocześnie zachęcając do uprawiania tego sportu. Piosenką, pląsami pożegnała z dziećmi lato. Na zakończenie przedszkolaki kolorowały swój wymarzony statek.