Warsztaty terenowe „Wielka siła małych stworzeń – owady zapylające”.

„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół nie będzie zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie pora na człowieka…..”
Karol Darwin

 

7.10.2021 przedszkolaki z grupy IV i XI wybrały się na wyczekiwaną wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego na przyrodnicze warsztaty terenowe „Wielka siła małych stworzeń – owady zapylające”

Warsztaty odbywały się w dwóch blokach tematycznych.

Pierwszy obejmował gry, zabawy i pogadanki przybliżające dzieciom rolę pszczół w procesie zapylania. Dzieci dowiedziały się, że bez pszczół nie ma zapylania, bez zapylania nie ma roślin, bez roślin nie ma zwierząt, a bez zwierząt i roślin może nie być człowieka. Poznały też rośliny miododajne, próbowały pierzgi –poznając jej ogromne wartości prozdrowotne.

W trakcie drugiego warsztatu dzieci zapoznały się z życiem pszczół miodnych i niemiodnych  oraz ich wyglądem. Odkryły znaczenie pszczół dla przyrody i człowieka , poznały pracę pszczelarza oraz  właściwości odżywcze miodu i innych produktów pszczelich.

Największą jednak atrakcją była wizyta w pasiece. Dzieci ubrane w pszczelarskie stroje poznawały z bliska pracę pszczół, budowę pszczelej rodziny podzieloną na królową ,trutnie             i robotnice.

Aby nasze przedszkolaki miały siłę na całodzienne zabawy na powietrzu i pochłanianie ogromnej dawki wiedzy – przerwach posilały się kiełbaskami, pączkami i aromatyczną miętową herbatką.