Projekt „Piaskowe wariacje”

Celem naszego prostego i taniego eksperymentowania była chęć pokazania dzieciom, że każdy choć na chwilę może stać się fizykiem-eksperymentatorem i czerpać z tego wiele radości. Nie potrzeba wielkich laboratoriów i wymyślnych urządzeń – wszystko, czego potrzeba można znaleźć np. w piaskownicy. Bawiąc się w eksperymentowanie dzieci mogły dostrzec to, co dotąd było niedostrzegalne i znaleźć w tym relaks i przyjemność z pokonywania drobnych przeciwności, z dążenia i osiągnięcia bardzo konkretnego celu. Projekt miał  ma na celu wspomaganie zaciekawienia wiedzą   przyrodniczą polegającym na samodzielnym wykonaniu przez dzieci prostych eksperymentów z fizyki oraz na demonstrowaniu ciekawych pokazów pozwalających na lepsze zrozumienie w przyszłości  procesów występujących w przyrodzie i życiu praktycznym.

Kolejnym etapem w realizacji naszego przedsięwzięcia będzie przypomnienie i utrwalenie zasad kulturalnego i bezpiecznego zachowania się w piaskownicy podczas zabaw, czyli krótko  mówiąc omówimy piaskowy savoir – vivre. Dzieci w oparciu o tekst B. Stankiewicz – Gawrysiak „Piaskownica” będą wypowiadały się nt. różnorodnych zabaw w piaskownicy.

Jednym z etapów naszego projektu było praktyczne badanie właściwości fizycznych piasku w toku zabaw w piaskownicy. Nasze badanie rozpoczęliśmy od inscenizacji wiersza „Idzie Grześ przez wieś” w oparciu o froeblowskie klocki. Potem zastanowiliśmy się, dlaczego piasek się wysypuje z worka i który piasek (mokry czy suchy) szybciej się wyspie?  Następnie przy pomocy dotyku określiliśmy cechy piasku suchego i mokrego i opisaliśmy swoje odczucia z tym związane. Po dotyku przyszła kolej na wzrok – zastanowiliśmy się dlaczego piasek mokry wydaje się ciemniejszy niż suchy? Przecież woda jest przezroczysta. Sprawdziliśmy, który piasek łatwiej przesiać przez sito i wsypać do plastikowej butelki? Następnie zbadaliśmy, z którego piasku łatwiej zrobić piaskowy obrazek, a z którego babki? Kolejnym badaniem będzie zdmuchiwanie z dłoni piasku mokrego i suchego, po wcześniejszych hipotezach związanych z pytaniem „Który piasek szybciej zdmuchniemy z dłoni?”

Potem wykorzystywaliśmy woreczki foliowe, do których wsypaliśmy taką samą ilość piasku mokrego i suchego i porównaliśmy ich ciężar. Po wyczerpujących badaniach relaksowaliśmy się  podczas tworzenia nietypowych piaskowych obrazków i figur – połączyliśmy plastelinę z piaskiem. Po pracy w „Fabryce piaskowych figur” wykorzystaliśmy foremki, które wzbogaciły naszą przedszkolną piaskownicę, do wspólnych zabaw piaskiem.

Jednym z ciekawszych zajęć podczas realizacji projektu było porównywanie piasku z trzech różnych źródeł: znad morza, z przedszkolnej piaskownicy i z piaskownicy przydomowej. W ten sposób określiliśmy cechy piasku obserwując próbki „gołym okiem”, przez lupę oraz przez dotyk.

Na koniec naszych porównań zmieszaliśmy wszystkie próbki piasku i wykorzystaliśmy je do wykonania „Niesamowitych piaskowych kompozycji” podczas warsztatów z rodzicami. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały:

  1. Obrazki z piasku

Na brystolu rysujemy kontur – postaci, zwierzęcia, przedmiotu (np. domek, kwiat, kota). Wnętrze konturu pokrywamy klejem typu Wikol. Następnie wysypujemy kolorowy piasek, dociskamy do kartki, a potem strząsamy. Powstałą pracę możemy dodatkowo ozdobić przyklejanymi liśćmi, patyczkami, kaszą oraz ozdobić kredkami czy farbami. Im więcej materiałów kreatywnych, tym lepiej! Wyobraźnia nie zna granic!

 

  1. Butelki z kolorowym piaskiem

Butelki i flakoniki po perfumach wypełniamy kolorowym piaskiem tworząc różne wzory.

 

  1. Pastelowe deseczki

Drewniane deseczki pokrywamy klejem typu Wikol i wysypujemy naturalnym piaskiem. Po wyschnięciu szkicujemy i malujemy obrazy z wykorzystaniem kredek świecowych i pastelowych. Obrazki możemy rozcierać, a barwy mieszać, dzięki czemu uzyskamy niesamowity efekt!

 

  1. Piaskowe butelki

Dekoracyjne butelki z białego szkła pokrywamy klejem typu Wikol i obtaczamy w naturalnym, wcześniej przesianym piasku. Pozostawiamy do wyschnięcia. Później tak, jak w przypadku „Pastelowych deseczek” pokrywamy butelkowe kształty obrazami z wykorzystaniem świecowych i pastelowych kredek. Ukończone dzieło możemy utrwalić poprzez pokrycie powierzchni lakierem do włosów, co zabezpieczy ją przed obsypywaniem.