FONOLANDIA
Opublikowano: piątek, 14.05.2021
FONOLANDIA to pierwszy w Polsce kompleksowo opracowany projekt edukacyjny dotyczący odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych ,który realizujemy w naszej grupie.
FONOLANDIA to: zabawy ,pełne zadań i łamigłówek zeszyty ćwiczeń dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości percepcyjnych dzieci , gry memo, karty obrazkowe, plansze edukacyjne i plakaty;Dzieci poznały już głównych bohaterów FINOLANDII Idę,Antka i ich rodziców ,bawiły się w kalambury,pracowały z planszami,,KRAINA RADOSNA poszukując np..osób aktywnie spędzających czas wolny. Dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne sposoby spędzania czasu wolnego. Celem tych zadań było poznanie i promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia. Dzieci planowały wycieczkę ,podczas której nie będą korzystały z urządzeń cyfrowych,projektowały bilet na wspólny wyjazd .Dzieci identyfikowały i nazywały negatywne emocje towarzyszące nieumiejętnemu oraz nieodpowiedzialnemu korzystaniu z mediów cyfrowych.i urządzeń mobilnych.Poznawały niewłaściwe zachowania oraz ich skutki związane z używaniem urządzeń podczas posiłków. Uczyły się pozytywnych wzorców korzystania z mediw cyfrowych.
FONOHOLIZM – problem ten odnosi się do zaburzenia behawioralnego w postaci nałogowego używania telefonu komórkowego, często zamiennie stosuje się sformułowanie. Mówimy o nim wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez swojego smartfona, najczęściej mającego dostęp do Internetu. Telefon komórkowy jest włączony 24 godziny na dobę, a gdy śpimy, jest w zasięgu ręki. Cały czas sprawdzamy, czy nie ma jakiegoś powiadomienia. Nie mogąc odebrać telefonu, czujemy niepokój, rozdrażnienie. Fonoholizm zdawać by się mogło zagraża jedynie dzieciom i młodzieży, jednakże co do istoty dotykać on może osób w różnym wieku.
Skutki nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych
Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów, komputerów czy internetu. Media cyfrowe i urządzenia mobilne są obecne w naszym codziennym życiu. Jeśli wykorzystujemy je świadomie i odpowiedzialnie, pomagają nam w pracy i nauce, dostarczają informacji i rozrywki oraz służą do komunikacji. Używane w niewłaściwy sposób, mogą się stać realnym zagrożeniem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.