„Poranek freblowski- kolorowe figury”

Jak co roku, nasza grupa bierze udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym. Poranki Freblowskie to zajęcia pokazowe prowadzone przez doświadczonych freblowskich edukatorów. Jest to zaplanowane spotkanie dedykowane dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy pracują już z Darami, ale też dla ciekawych tematu i chcących tą przygodę zacząć.

Poranki Freblowskie to niezwykła okazja obejrzenia zajęć praktycznych w nurcie pedagogiki freblowskiej w przedszkolu oraz możliwość porozmawiania z nauczycielem prowadzącym, obejrzenia freblowskiej Sali przedszkolnej oraz kącików zabawowo- zadaniowych.

Tym razem, naszym zaproszonym gościom pokazaliśmy, w jaki sposób wprowadzać programowanie i gry logiczne dywanowe w postaci unplugged z wykorzystaniem darów Froebla i innych dostępnych przedmiotów. Na początku każde dziecko przywitał się podając kolor i kształt wylosowanej figury geometrycznej ze słoika z ryżem. Później dzieci oglądały teatrzyk stolikowy z wykorzystaniem darów „Geometryczny czarodziej”. Następnie na macie dzieci programowały drogę, tak, aby po drodze odzyskać zagubione figury. Następnie pracowały w grupach aktywności. W kąciku darów wypełniały kontury figur geometrycznych darem 7 oraz  porównywały, ilość użytych darów. W kąciku twórczym stemplowały darami: walcem, sześcianem i graniastosłupem figury geometryczne. W kąciku badawczym układały puzzle i badały, z ilu części można ułożyć figury geometryczne. W kąciku gospodarczym projektowały i wykonywały geometryczne kanapki. A na koniec zatańczyły „Geometryczny taniec” razem z figurami, które samodzielnie odzyskały.

Nasi goście byli zachwyceni aktywnością i samodzielnością naszych przedszkolaków, a to jest najlepszą rekomendacją i oceną naszej pracy.