"Łapacze snów"

Zafascynowani obchodami święta Halloween  i kulturą amerykańską, postanowiliśmy iść krok dalej i pogłębić naszą wiedzę na temat dawnych wierzeń rdzennych mieszkańców odległej Ameryki. I tak dotarliśmy do Łapaczy snów -  niegdyś amuletów  niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej.

Tradycyjny Łapacz snów składał się z sieci wplecionej w okrąg wykonany ze sprężystego drewnianego pręta (np. wierzby). Wewnątrz ramy wpleciona była schodząca się spiralnie ku środkowi sieć ze ścięgna, włosia lub rzemienia. Amulet przyozdobiony był zwykle piórami, paciorkami i innymi ozdobami, którym Indianie przypisywali określone właściwości magiczne. Wieszano je zwykle nad posłaniem lub przy wejściu do domostwa indiańskiego. Według wierzeń, sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez amulet. Gęsta sieć miała przepuszczać jedynie dobre sny, a zatrzymywać nocne mary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca. Taki sen miał łapać się w sieć i spływać po piórach. Dzięki przeświadczeniu o ich magicznej mocy, wkrótce amulety stały się popularne także w Europie. Dziś spotykane są nawet łapacze trójwymiarowe, ozdabiane pięknym haftem, koronkami, barwnymi wstążkami, rzemykami itp.

Przekonani o ich niezwykłych właściwościach, postanowiliśmy samodzielnie wykonać własne Łapacze snów. Nie było to łatwe zadanie, jednak każdy z nas miał wiele frajdy przy tworzeniu własnego amuletu.  Prócz dobrej zabawy mieliśmy okazje rozwijać nasze zdolności plastyczne , manualne  i matematyczne poprzez przewlekanie nitek przez maleńkie otwory , nawlekanie koralików, przyklejanie piórek, doczepianie wstążek i naklejanie kolorowych diamencików . Efekt końcowy możecie ocenić sami !!!! J